ועידת פסגה

אלישע לוי: "זו החלטה לא פשוטה לתת עכשיו לאריאל הרוש לפתוח"

מאמן נבחרת ישראל לשעבר ניתח במדור "ועידת פסגה" את הסגל של הרצוג לפתיחת מוקדמות יורו 2020: "הייתי מזמין את לויטה, צריך לבחור ממי שמשחק", והודה: "כשלקחתי את הנבחרת ידעתי שאחזור ממנה עם צלקות"

ההתאחדות לכדורגל

אנדי הרצוג פירסם את סגל נבחרת ישראל לקראת המשחקים מול סלובניה ואוסטריה וקיבל החלטות די צפויות. בכל מקרה הדבר הבולט זה כושר המשחק הלקוי איתו יגיעו רבים מהשחקנים הבולטים של הנבחרת רק לפני כמה חודשים. אלישע לוי שאימן את נבחרת ישראל לפני הרצוג התארח ב'מפגש פיסגה' והתייחס קודם להכנות של הרצוג לקראת פרסום הסגל.

"העבודה של אנדי הרצוג כבר נעשתה בשבועות האחרונים. ברור שיש דברים שמשתנים ברגע האחרון, בעיקר אם שחקן נפצע. אבל המעקב אחר השחקנים נעשה כל השנה. הבעיה של הרצוג היא שאתה אף פעם לא מקבל אותו דבר מאז ההתכנסות האחרונה. שחקנים כמו בירם כיאל, ביברס נאתכו טאלב טוואטחה ועמרי בן הרוש לא בכושר הנפלא שהם היו בליגת האומות וזו בעיה. המאגר של נבחרת ישראל לא גדול. הנה יש בעיה עכשיו עם טאלב ואני בטוח שלהרצוג יהיה קושי למצוא מישהו במקומו. בנבחרות אחרות יש מאגר שחקנים גדול יותר ויותר קל למצוא מחליפים וזה כאב הראש של הרצוג".

מה עושים בשער הנבחרת?

"אין מישהו דומיננטי בשער הנבחרת כבר שנים. לי היה קו שרק מי שמשחק אני אזמן אותו. תמיד יש אחד שיכול להיות יוצא מהכלל. אצלי זה היה אייל גולסה שלא היה בהרכב מכבי תל אביב ובכל זאת החלטתי לזמן אותו. אצלי היו כמה שוערים עד שהתבייתנו על הרוש. אריאל הרוש הוא שוער ראשון בנבחרת אבל זו החלטה לא פשוטה לתת לו עכשיו לשחק".

היית מזמין אותו במקום הרצוג?

"יכול להיות שכן. הייתי מזמין אבל לא הייתי נותן לו לפתוח כי הוא לא פתח הרבה זמן בהרכב הפועל באר שבע. הרוש לא משחק יותר מחודש וזה הרבה מדי. יותר מחודש זה יותר מדי בשביל שוער. שוער חייב יציבות וחייב ביטחון. זו עמדה מאוד חשובה וכל הסיטואציה שקרתה בבאר שבע טרפה את הקלפים".

לויטה בכושר מצוין. היית מפתיע ומזמין אותו לנבחרת?

"בוודאי. בזמנו החלטתי ללכת עם עמרי גלזר. אם הרצוג ייקח את לויטה והוא יצליח איתו, כולם ישבחו אותו".

יש שוערי ליגה ושוערי נבחרת?

"אין דבר כזה. אני לא מאמין באמירות האלה שיש שוערים שהם מספיק טובים לליגה ולא מספיק טובים לנבחרת. יכול להיות שלא כל שחקן יכול לשחק בנבחרת ולא כל שחקן יכול לשחק בקבוצה גדולה כי יש לחץ אחר במקומות האלה, אבל לויטה משחק בהפועל באר שבע במועדון גדול ולכן לקבוע שהוא מתאים רק לליגה זה לא רציני. אם לויטה לא היה טוב, הוא לא היה מדיח את הרוש ומשחק כבר כמה משחקים קבוע בהרכב של ברק בכר".

עוד בנושא

הרצוג פרסם את הסגל: יונתן כהן וג'רפי בפנים, עטר ואצילי בחוץ
סיכום המחזור בליגת העל על הטירוף שעדיין שורר בבית"ר ירושלים
לוח משחקי הפלייאוף המלא: מכבי תל אביב - מכבי חיפה ב-30.3

עוד באותו נושא

זימון בכורה ליונתן כהן וג'רפי, אופיר מרציאנו וניר ביטון שבו לסגל

לכתבה המלאה
"לקבוע שהוא מתאים רק לליגה זה לא רציני". אוהד לויטה (צילום: אדריאן הרבשטיין)

מה הסיכוי שלנו ערב פתיחת הקמפיין?

"בוודאי שיש סיכוי. אנחנו לא משחקים מול ספרד ואיטליה שהכל סגור מראש ואין שום סיכוי. בליגת האומות הראינו שיש לנו איכויות בעיקר בבית. נצטרך בקמפיין הקרוב להביא נקודות גם בחוץ. אצלי הבאנו נקודות בחוץ מול אלבניה ומקדוניה ודווקא בבית מעדנו. המפתח של הנבחרת הזו הוא לקחת מקסימום נקודות בבית כמו שעשינו בליגת האומות ולצאת למשחקי החוץ וגם שם להביא כמה נקודות כי ראינו אצלי שגם בחוץ אפשר להביא נקודות".

גם בחוליית ההגנה יש בעיות. רק שרן ייני מההרכב של ליגת האומות משחק קבוע. בן הרוש מתנדנד בבלגיה ולואיי טהא איבד את מקומו בהרכב בבאר שבע. האם אתה הולך עם חאתם עבד אלחמיד ואולי היית מזמן את שחר פיבן.

"אני חושב שזה לוקסוס גדול מדי לתת ליותר משחקן אחד שלא משחק בקבוצה שלו קבוע לפתוח בהרכב הנבחרת. זה יותר מדי. שחקן אחד אני יכול לקבל אבל אם יש לך כל כך הרבה שחקנים שלא משחקים בקביעות, אתה בבעיה. אני מניח שהרצוג וחזן חושבים על אלחמיד כי הוא משחק קבוע. גם חבשי משחק. צריך לבחור ממי שמשחק".

האם העובדה שהליגה העונה חלשה ושיש רק ליגה של מכבי תל אביב פוגעת בנבחרת ישראל לקראת תחילת המשחקים?

"הנבחרת ניזונה מהליגה שלה ומהליגיונרים שלה. ברור שיש בעיה. צריך לקחת מקסימום שחקנים ממכבי תל אביב. מכבי במצב הכי טוב פיזית ומנטלית. באר שבע במצב פחות טוב. אני חושב שמכבי חיפה בעלייה ולכן צריך היה להסתכל גם על הסגל שלה. לנו אין כרגע מספיק ליגיונרים שמשחקים ולכן אנחנו בבעיה".

ערן זהבי ודיא סבע בסין ושוב עולה שאלת איכות הליגה הסינית.

"מבחינתי היא מספיק טובה ומספיק ראויה ואם הם משחקים בקביעות שם וכובשים שערים הם מספיק טובים לנבחרת".

"יצאתי מהנבחרת עם צלקות ואולי זה גם משפיע כרגע על המועמדות שלי". אלישע לוי בנבחרת (צילום: ברני ארדוב)

צוות זר שולט כרגע בנבחרת. אין מאמנים ישראלים מספיק טובים לנבחרת?

"אני לא נגד מאמן זר אבל יש מספיק מאמנים טובים בארץ. אבל ברגע שבחרו מאמן זר, צריך לתת לו תמיכה ולהיות סבלניים כלפיו. לתמוך בו זה שהקבוצות יעזרו וזה לא תמיד קיים. יחד עם זה אני תמיד אחשוב שיש לנו מאמנים ישראלים מספיק טובים כדי להיות מאמני נבחרת".

הקהל לא רץ לקנות כרטיסים בינתיים.

"יש היום בית פחות אטרקטיבי וצריך לקנות מחדש את אמון הציבור. כשנגיע למשחקים שיקבעו אתה תראה כמה הקהל אוהב את הנבחרת".

מה עושה מאמן שיושב בבית?

"אני לא עובד כבר חודשיים אז אני עסוק בהשתלמות. הפאוזה הזו היא בעל כורחי. אני מחכה לאתגר הבא. כשיבוא האתגר הבא אני צריך להיות מוכן אליו".

טעית כשהלכת למכבי פתח תקוה?

"לא. אני מאוד אוהב לאמן ולכן אני לא מצטער. אני גם לא בן אדם שמסתכל אחורה יותר מדי. התקדמתי כבר קדימה. לא הצלחתי במכבי פתח תקווה, אבל אני אצליח במקום אחר".

איך השם שלך לא מופיע ברשימות בית"ר ירושלים לעונה הבאה? מדברים על רוני לוי, יוסי אבוקסיס, ברק בכר ומאמן זר. האם גם אלישע לוי יכנס לקטגורית מאמני הנבחרת שחזרו לליגה ולא הצליחו לשחזר את ההצלחה שלהם?

"לפני שלקחתי את הנבחרת ידעתי שאני אחזור ממנה עם צלקות. לקחתי את זה בחשבון כי קשה מאוד להצליח כמאמן נבחרת ישראל. אתה רואה כמה שנים אנחנו לא מצליחים להגיע לטורניר גדול. יצאתי מהמשימה עם צלקות ואולי זה גם משפיע כרגע על המועמדות שלי כי בסך הכל אין מאמן עם אחוזי הצלחה כמו שלי בליגה. אבל זוכרים את הסוף וזוכרים את התקופה בנבחרת. לאורך זמן המאמנים הטובים שורדים ולכן אני לא מודאג במיוחד".

"מה רצו? להרוג אותו?" אלישע לוי על ערן זהבי (צילום: יוסי ציפקיס)

כואב את מה שקורה בסכנין במיוחד אחרי שסירבת להצעה שלהם?

"עבדתי בסכנין שנתיים וחוויתי איתם עונות שיא. היתה הצלחה מאוד גדולה. אחרי מכבי פתח תקווה נדרשתי לקבל החלטה אם לחזור וחשבתי שבמקרה הזה אני צריך לחכות לאתגר הבא בלי קשר לסכנין. העונה החליפו יותר מדי מאמנים בליגה. אני לא חושב שזה מצב בריא. אין הבדלים גדולים אחרי שמפטרים מאמן. בכל עונה יש למאמן צומת של כמה משחקים פחות טובים וזה תלוי במאמן אם הוא נותן לו קרדיט. סבלנות זה לא הצד החזק של הכדורגל הישראלי".

דיברת על צלקות. סיפור ערן זהבי וסרט הקפטן הוא גם צלקת?

"ממש לא. מה כל החוכמולוגים רצו? שאחרי שנשארנו בלי חילופים אני אוציא את ערן ונישאר עם עשרה שחקנים? אמרתי בראיון אחרי המשחק שהוא לא התנהג כמו שצריך".

רצו שתפטר אותו בשידור חי ותהיה שלמה שרף.

"אז אני לא שלמה שרף אפילו שאני לא מוותר במילימטר על העקרונות שלי. בסופו של דבר זהבי שוב זומן לנבחרת על ידי צוות אחר. מה רצו? להרוג את ערן זהבי? הוא הבין שהוא לא התנהג בסדר והתנצל. מתקדמים קדימה".

אייל ברקוביץ' סירב להצעה של יעקב שחר לתפקיד מנהל מקצועי של מחלקת הנוער. זה משהו שיכול לדבר אליך?

"בשלב הזה מה שמניע אותי זה להמשיך לאמן ברמות הגבוהות ביותר. אני חושב שתפקיד המנהל המקצועי במחלקת הנוער יעניין אותי מאוד בעתיד. גם במכבי פתח תקווה קידמתי הרבה שחקנים ממחלקת הנוער הטובה שלהם. זה סיפוק גדול מאוד לבנות שחקני כדורגל ואני מאמין שאעסוק בזה בעתיד אבל כרגע אני רוצה לחזור לאמן בעונה הבאה ולעשות את זה במקום שיהווה אתגר גדול בשבילי".

 • בית ז'

  קבוצהמשנצתהפשעריםנק
  1פולין108115-1825
  2אוסטריה106139-1919
  3סלובניה1042411-1614
  4צפון מקדוניה1042413-1214
  5נבחרת ישראל1032518-1611
  6לטביה1010928-33

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully