גל מקל מצטרף לדאלאס מאבריקס

שמיר: "מקל במקום הנכון". שיבק: "בזכות המנטאליות"

עולם הכדורסל הישראלי חגג את הגעתו של גל מקל ל-NBA. קוז'יקרו: "יש לו מוטיבציה שלא רואים פה", שמיר: "הוא מתאים למאמן הגנתי כמו קרלייל". אדלשטיין: "זאת הדוגמא שאין דבר בלתי אפשרי"

  • גל מקל
אור שקדי

זה עדיין לא רשמי, אבל בהחלט אפשר להכריז על היסטוריה שנרשמה הבוקר (שני) בכדורסל הישראלי, כשגל מקל סיכם עם דאלאס מאבריקס על חוזה מובטח לשלוש שנים, שיהפוך אותו לשחקן הישראלי השני אי פעם ב-NBA אחרי עומרי כספי שעשה זאת ב-2009, וביצת הכדורסל המקומי כבר גועשת.

דאלאס הציעה חוזה מובטח לשלוש שנים לגל מקל

גל מקל: "כשהדלת ל-NBA נפתחת: אתה רוצה להיכנס"

דייויד בלו המליץ לקבוצות הליגה: "מקל שחקן צנוע וחרוץ"

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון הטבעי לכאב הברכיים קרוב מתמיד - עם החזר מקופ"ח

לכתבה המלאה
שמחים בשבילו. גל מקל (צילום: קובי אליהו)

"גל סגר על פי הדיווחים במקום עם מסורת ארוכה של שחקנים אירופיים", אמר דן שמיר שאימן אותו בנבחרת הקדטים ובנבחרת ישראל, "ג'נרל מנג'ר (דון נלסון, א.ש) שמחובר לנושא הזה, אחד הראשונים ב-NBA שהלך לכיוונים האירופיים. הם עשו הרבה מאוד מהלכים באירופה, ומהבחינה הזאת הוא במקום הנכון. מצד שני הוא הולך למאמן (ריק קרלייל, א.ש) שהוא עם אוריינטציה הגנתית, ככה הוא מאמן ומציג את עצמו. ברור שהיכולות של גל עם הדברים האלה נראה כמו התאמה טבעית כי הוא אחד השומרים האירופיים הטובים ביותר בעמדה שלו. יכול לשמור מגוון רחב של שחקנים, ובפיזיות הוא שייך לרמה הגבוהה ביותר".

שמיר הוסיף על ההיכרות שלו עם מקל: "זן נדיר של שחקן שמחויב כל כולו לעבודה שלו. הוא הפוך מכל השחקנים שחושבים שהתפקיד שלהם זה לסיים את האימון וללכת הביתה, הוא מנצל כל דקה במהלך היום כדי לעשות משהו. כשהיינו בנסיעות עם הנבחרת זה מאוד בלט, בטח ברמת המחויבות שלו, כל דקה פנויה או שהוא רואה וידאו, או שהוא עושה חיזוקים בחדר כוח, או שעובד על גמישות. מהרגע שהוא קם עד שהוא הולך לישון הוא מתעסק בלשפר משהו במשחק שלו והוא זן נדיר ומראה אתיקת עבודה של הגדולים ביותר. כל מה שנשאר זה לשמוח בשמחתו ולאחל לו הצלחה גדולה".

"גל מקל הוא זן נדיר של שחקן שמחויב כל כולו לעבודה שלו". דן שמיר (צילום: מגד גוזני)

בקיץ שעבר ניסה שרון דרוקר לצרף את מקל אליו בהפועל ירושלים אך ללא הצלחה: "גל הוא ממוקד מטרה, אבל לא רק. הוא גם מספיק חכם כדי להשיג את המטרה הזאת. אם הדיווחים הללו נכונים, זה הישג בלתי רגיל. צריך לברך אותו על זה, יש לנו שני שחקנים ב-NBA. מבחינה מקצועית אני לא יודע מה הם מייעדים לו שם, אבל אינטיליגנציית המשחק שלו, הפיזיות, הכוח, האופי ויכולת ההגנתית שלו ומשחק הפיק אנד רול שלו צדו את העיניים של אנשי דאלאס".

דרוקר מבין את הדרך שעשה מקל כדי להכנס ל-NBA: "השוק האירופי הוא מאוד פתוח ל-NBA. כולם רואים את סן אנטוניו משחקת עם כל כך הרבה אירופיים ומצליחה, ואנחנו יודעים שהאירופיים הם מוכנים יותר מנטלית כדי להצליח ב-NBA וזה מה שהם ראו אצל גל. גל הוא סיפור סינדרלה אבל הסקאוטים ב-NBA יודעים מי זה גל מהימים שהוא הוביל את נבחרת הקדטים והנוער של ישראל. יצא שהייתה לו שנה שעברה לא מוצלחת בגלל פציעה וסיטואציה לא מוצלחת אבל הוא חזר מאוד מהר למסלול וברגע שרואים אותו מול העיניים ומתרשמים ממנו אז הסיטואציה די ברורה".

"הוא שחקן איכותי", הוסיף דרוקר. "אף אחד לא יודע מה הציפיות ממנו, עם מי הוא הולך לשחק ודברים כאלה, אבל הוא בטח טוב לכל מערכת. הניסיון ששחקן כמו גל רוכש בכל המקומות שהוא שיחק בהן הוא אדיר. שוק הדראפט משחק לרעת השחקן והסוכנים קלטו את זה די מהר, כדי להשתחרר מחוזה אחרי שנבחרת בדראפט אתה צריך הרבה שנים, אבל כשאתה שחקן חופשי, להכנס דרך הדלת האחורית, זה מאפשר לך לדבר עם קבוצות ולהתאמן, מה ששחקן כמו עומרי לא יכל עד היום".

"חוץ מעומרי כספי לא ראיתי שחקן שעובד ומתאמן, ורוצה כל כך כמו גל". קוז'יקרו עם מקל (צילום: אדריאן הרבשטיין)

גם עידו קוז'יקרו, שבילה שנתיים עם מקל, עונה בגלבוע/גליל ועונה נוספת במכבי חיפה, מאושר בשביל חברו: "זה באמת הישג פנטסטי. גל הוא בן אדם מאוד תחרותי, מוטיבציה שלא פוגשים בכדורסל הישראלי בכלל, חוץ מעומרי כספי לא ראיתי שחקן שעובד ומתאמן, ורוצה כל כך כמו גל. האמת שדווקא אחרי מסע המשחקים שהיה לנו בתחילת השנה בארצות הברית נגד גולדן סטייט ומינסוטה, לפני שגל הגיע אלינו, אז אני כבר לא אגיד שאני מופתע שהוא הגיע לזה. אין לי ספק שגם גל ועוד כמה שחקנים ישראלים בסיטואציות כזאת או אחרת יכולים לעשות את זה".

על היכולת שלו להצליח והדרך הוסיף קפטן מכבי חיפה: "גל מבחינת האיכויות שלו כשחקן מתאים ל-NBA. פיזית הוא מאוד חזק, הוא עובד מאוד קשה ואני מאושר בשבילו שהוא מצליח להגיע למטרה הזאת. אני פשוט מאושר. כששמעתי ממנו שהוא הולך למחנות, האמנתי מאוד שהוא יכול לעשות את זה, לא הייתי בטוח ב-100 אחוז, אבל אני שמח שהוא הצליח".

"מקל הוא הדוגמה שאין דבר בלתי אפשרי". ארז אדלשטיין (צילום: קובי אליהו)

"גל האמין בזה לאורך כל הדרך, כשאומרים חלומות מתגשמים או שאם תעמיד לעצמך יעד אז תגיע לזה בסוף. זאת הדוגמא שאין דבר בלתי אפשרי", אמר מאמן הפועל תל אביב ארז אדלשטיין על הרכז שאותו אימן בנבחרת האולימפית ובנבחרת ישראל, "לוותר על חוזה במכבי, לקחת פעמיים אליפות ממכבי, לסנן את ההצעות ולבחור במכבי חיפה, לגמור את הליגה ויום אחרי זה לטוס ולעבוד, לעבור מקבוצה לקבוצה. רק להסיר את הכובע. כל הכבוד לו, מגיע לו. הילד הזה הוא תוצר של עבודה קשה, אין מישהו שעובד יותר קשה ממנו. הוא כל הזמן עובד על אספקטים חלשים במשחק, עבודה גופנית, תזונה נכונה, לא להשבר בימים קשים והיו לו - מכבי, בנטון, נבחרת ישראל".

אדלשטיין מסביר את המסלול שעשה מקל: "כולם מכירים את הרקע שלו. הייתה לו אליפות אירופה טובה לנוער, אוניברסיאדה מצוינת, עוקבים אחרי זה. צביקה שרף החליט אחרי אותה אליפות לעשות חילופי משמרות בנבחרת, לתת לגל מקל את המושכות ולוותר על מאיר טפירו. הוא היה בוויצ'יטה סטייט, יודעים מזה, הוא לקח שתי אליפויות, עוקבים אחרי הליגה כאן. הוא נסע לעבוד עם מאמנים אישיים בכירים, לקח סוכן אירופי בכיר, וסוכנים אמריקאים בכירים. אין פה הנחות, לא לקחו אותו בגלל הפרצוף היפה, בגלל היכולת, העבודה, והדברים שהוא מביא למשחק".

על היכולת שלו להצליח גם בליגה הטובה בעולם הוסיף המאמן: "יש לו את האופי להצליח וברור שזה יותר קשה ב-NBA עם האתלטיות, התחרות, יש ימים שאתה לא משחק ואולי יורד לליגת הפיתוח. לא יודע מה הכוונות של דאלאס לגביו. הוא התאמן אצלי בהפועל תל אביב במשך חודשיים ועשה דברים נגד זרים שהגיעו מקונפרנסים טובים, ACC, BIG 12, הוא התמודד בקלות. כל הכבוד לו, רק שיהיה בריא".

לסיכום אומר אדלשטיין כי ההצלחה שלו עשויה להראות את הדרך ללא מעט שחקנים צעירים: "מה שהוא מסמל, שהאמונה והעבודה הקשה, הדרך ולעבוד עם האספקטים שצריך, זו דוגמא לשחקנים הישראלים. מה זה עבודה, מה זה אין קיצורי דרכים, איך מתמודדים עם משברים, איך לקבל החלטות נכון, זו דוגמא לכולם".

מלא תשבוחות. שיבק (צילום: קובי אליהו)

אריק שיבק שוחח אמש עם גל מקל ולפני שהוא משבח אותו הוא מבקש לומר: "צריך להיות זהירים עוד. כשזה ייחתם, זה יגמר".

על ההישג של מקל אמר שיבק: "בלי שום צל של ספק מדובר פה בהישג בלתי רגיל של שחקן, שכל מי שהולך להרצות עכשיו על לאן יכולה להוביל אותך עבודה קשה, יש לו היום דוגמא מוחשית, בכל תחום ובכל ענף בספורט. גל הוא שחקן טוב, אבל יש כמוהו, והוא קפץ מעל כולם. יש את הטכניקה, טקטיקה והיכולת הפיזית, ואת כל הגורמים האלה מאחד דבר אחד - הצד מנטאלי-פסיכולוגי, ובזה גל הוא הצליח בגדול. ברור שאם הוא לא היה שחקן טוב לא היינו מדברים עליו, אבל ברגע שיש לו את הכדורסל, היכולות והגוף שלו, הוא עדיין לא שם, אבל הוא שם בזכות זה שיש לו גם יכולת מנטאלית מדהימה".

המאמן הלאומי הוסיף על סיכויי ההצלחה של הרכז: "כמעט כל שחקן שמגיע ל-NBA צריך לעבור תהליך. צריכים לתת לו את הזמן שלו כדי לעבור את התהליך, קליטה, הסתגלות לרמת משחק, מהירות וחוזק משחק, נסיעות וכמות המשחקים. להכנס לראש של ליגת אמריקאית, זה לוקח זמן, סבלנות ואורך רוח ולגל יש את היכולות האלה והוא לאו דווקא ספרינטר, אלא רץ למרחקים רחוקים. אין לו בעיה לעבוד כל הזמן ובסוף הוא מגיע, כמו שהוא הגיע היום. אם זה יילך בכיוון שגל הלך עד עכשיו אז הכיוון הוא נכון וטוב. כולנו רוצים שהוא יצליח וישחק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully