מכה מתחת לחגורה: הסיפור שמאחורי סערת אורי ששון

פונטי רתח, סמדג'ה פרסם פוסט עצבני ומירי רגב מגבה. הורדתו של אורי ששון מסגל הזהב לסגל הכסף עוררה זעם באיגוד הג'ודו על הוועד האולימפי, אבל העובדות מספרות כי המדליסט האולימפי פשוט לא עמד בקריטריונים. בינתיים, כל הצדדים מתבצרים במה שנראה כמו מאבק של אגו

13/02/2019
צילום ועריכה: יוסי ציפקיס

שמונה ספורטאים אולימפיים נמנים עם סגל הזהב של הוועד האולימפי והיחידה לספורט הישגי. החל מאתמול אורי ששון כבר לא נמצא ברשימה המכובדת הזו. מדליסט הארד מריו קיבל הודעה שבעקבות דלות הישגיו בשנים 2017 ו-2018, הוא יורד לסגל הכסף והמלגה שהוא מקבל תקטן מ-8,500 שקל ל-6,000 שקל. ששון התאכזב, יושב ראש איגוד הג'ודו משה פונטי רתח ומאמן נבחרת הגברים של ישראל בג'ודו אורן סמדג'ה אף פירסם אמש פוסט זועם בפייסבוק, שהכעיס לא מעט אנשים. הטענה של כל השלושה מהג'ודו היא שמדליסט אולימפי צריך לקבל יחס אחר. דומה שגם במשרד התרבות והספורט מיישרים קו. השרה היוצאת מירי רגב נמצאת בקשר מצוין עם האיגוד של פונטי מאז אולימפיאדת ריו. לא מפתיע שבמשרדה מבינים יותר את הצד של הענף היחיד שהביא מדליות בריו וחושבים שמי שהביא מדליה אולימפית צריך לקבל קרדיט עד האולימפיאדה הבאה.

אלא שסדר צריך גם לעשות. ההחלטה לגבי ששון אינה גחמה אישית של מישהו מהוועד האולימפי או מהיחידה לספורט הישגי. היכללות בסגל הזהב של ישראל דורשת עמידה בקריטריונים מאוד ברורים. כך למשל בג'ודו: חבר בסגל הזהב יהיה כזה שזכה בשנה האחרונה במדלית זהב באליפות אירופה או באחת משלוש המדליות באליפות העולם. שגיא מוקי שלקח מדלית זהב באליפות אירופה שנערכה לפני כשנה בישראל נמצא בסגל הזהב. טל פליקר עם מדלית ארד באליפות העולם ב-2017 גם שייך לרשימה. אורי ששון לא זכה במדליה באליפות אירופה או אליפות עולם מאז האולימפיאדה בריו.

בוועד האולימפי וביחידה לספורט הישגי נתנו לו להיות במשך שנתיים חבר בסגל הזהב ולמרות שהישגיו מאז ריו לא מכניסים אותו אפילו לרשימת סגל הכסף, הוא יהיה חבר בסגל הכסף בשנה הקרובה ויזכה כאמור למלגה חודשית בסך של 6000 שקל. הקריטריונים בג'ודו להיות בסגל הכסף הם לזכות במדליות כסף או ארד באליפות אירופה או לעשות מקומות 5-7 באליפות עולם. ששון לא היה במקומות האלה, אבל הוחלט בכל זאת שהוא יהיה בסגל הכסף של ישראל בשל המדליה מריו. בסגל הכסף של ישראל נמנים תשעה ספורטאים. נכללים בו מהג'ודו פיטר פלצ'יק וגפן פרימו שזכו כל אחד במדלית ארד באליפות אירופה האחרונה שנערכה כזכור בתל אביב.

עוד בנושא

אורי ששון הוצא מסגל הזהב של הוועד האולימפי: "זה משפיל"
גרנד סלאם פריס: מוקי זכה בכסף, פלצ'יק בארד

היכללות בסגל הזהב של ישראל דורשת עמידה בקריטריונים מאוד ברורים. אורי ששון(צילום: ברני ארדוב)

נהוג כאן להלין על הקשיים איתם מתמודדים הספורטאים האולימפיים. רובם בהחלט נמצאים רחוק מאוד מאיכות החיים של כדורגלן ממוצע בליגת העל, שלא לדבר על הסופרסטארים שמרוויחים חוזים של מאות אלפי יורו בליגת העל הבינונית שלנו. בעניין הזה צריך גם שיהיה ברור שמדליסט אולימפי מתוגמל בצורה אחרת ומלבד המלגה החודשית והספונסרים שנרתמים בדרך כלל להצלחה, יש גם מענקים. אורי ששון וירדן ג'רבי שזכו במדליות ארד בריו קיבלו מהוועד האולימפי מענק של 250 אלף שקל. ממינהל הספורט הם זכו למענק נוסף של 300 אלף שקל על המדליה. ההישג שלהם בריו גם זיכה אותם בפרס ספורטאי השנה של הוועד האולימפי והם קיבלו עוד 40 אלף שקל מענק. סך הכל קיבל ששון סכום של 590 אלף שקל מהוועד האולימפי וממינהל הספורט. ברור שהסכומים הינם לפני קיזוז מס, אך מבדיקה שערכנו עדיין מדובר בסכומים מכובדים גם ביחס למדינות אחרות באירופה שמתגמלות את הספורטאים האולימפיים שלהם על מדלית ארד.

מלבד סגל זהב וסגל כסף, קיימים עוד שני דרגים בוועד האולימפי וביחידה לספורט הישגי. סגל ארד וסגל בכיר. המענק המשולם למי שנמצא בסגל ארד הוא 4,500 שקל לחודש. מי שנמצא בסגל הבכיר מקבל 3,000 שקל מענק בחודש.

באשר לקריטריונים בג'ודו המשייכים את הספורטאי לסגל הארד, הרי שמדובר במי שמגיע למקומות 5-7 באליפות אירופה, מקום 9 באליפות עולם או מקומות 1-3 בגראנד סלאם.

ברשימת הזהב של ישראל ממנה כאמור נגרע אורי ששון נמצאים המתעמלים לינוי אשרם וארטיום דולגופיאט. האתלטיות לונה צ'מטאי סלפטר וחנה קנייזבה מיננקו. הגולש שחר צוברי והמחליק אלכסיי ביצ'נקו שסיים רביעי באליפות העולם בהחלקה אמנותית וכאמור גם הג'ודאים שגיא מוקי וטל פליקר.

עוד באותו נושא

פונטי זעם: "החלטות שמחסלות את הספורט בישראל"

לכתבה המלאה
"אין כאן קיפוח מכוון של הג'ודו. יש כאן הרבה יותר מאבק של אגו"(צילום: קובי אליהו)

לא בטוח שההתכתשות של היממה האחרונה בין איגוד הג'ודו לוועד האולימפי והיחידה לספורט הישגי היא רק כיוון שאורי ששון נדחק מחוץ לרשימת סגל הזהב. מדובר רק בעוד גחל שהוכנס למדורה הלוהטת בין הצדדים. משה פונטי לא רואה עין בעין עם ראשי הוועד האולימפי בהרבה נושאים, אבל הוא לא מגיע כדי להתעמת אלא פשוט מדיר את רגליו מישיבות הנהלת הוועד האולימפי. כיושב ראש איגוד הג'ודו הוא חבר בהנהלת הוועד האולימפי אך כאמור מקומו נפקד מהישיבות. אפילו לאסיפה הכללית שמתכנסת אחת לכמה חודשים ושאליה היה מתייצב בעבר, הוא כבר לא מגיע.

"יש פה באמת מריבה על כלום", אומר גורם המעורב בעניינים ומכיר את שני הצדדים. "אורי ששון נגרע מסגל הזהב כי הוא לא עמד בקריטריונים הקיימים אבל די ברור שפונטי התעצבן הרבה יותר כי הוא לא בקשר קרוב עם הוועד האולימפי. אם רוצים לפרגן יותר למדליסט אולימפי, אפשר להתכנס ולהגמיש את הקריטריונים, אבל נכון לעכשיו זה המצב ואין כאן עניין אישי של הוועד האולימפי מול ספורטאי כזה או אחר. עובדה שמוקי ופליקר בסגל הזהב, אז אין כאן קיפוח מכוון של הג'ודו. יש כאן הרבה יותר מאבק של אגו למרות ששום צד לא יודה בכך".

  • אורי ששון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully