טרף את הקלפים: ההחלטה שהזניקה את הקריירה של דן גלזר

רק פניית פרסה של בן מנספורד בדקה ה-90 מנעה מדן גלזר להימכר בקיץ למכבי נתניה. עכשיו הוא הופך לאחד הנכסים הכי חשובים של מכבי תל אביב וללקח הכי גדול של אייל סגל. הבלוג של טוכמן עם סיפור הפריצה הלא שגרתי של "האריה"

  • דן גלזר
קובי אליהו

"בדיעבד לא הייתי מביא את דן גלזר למכבי נתניה", יורה הבעלים אייל סגל משפט שחייב הסבר. "דן הוא שחקן נהדר. הוא מענטש. הוא בדיוק מה שאני מחפש בקבוצה שלי והלוואי שתמיד יהיו לי 11 דן גלזר בקבוצה, אבל לא הייתי מביא אותו ולא אביא בעתיד שחקנים למכבי נתניה, אם לא תהיה לי אפשרות לרכוש אותם בסוף העונה. המקרה של גלזר לימד אותי לקח חשוב ביותר. זה לא שההסכם הראשוני לא דיבר על כך שתהיה לנו אופציה".

אז מה קרה?

"כבר נסגר הכל מול מכבי תל אביב. דן היה אחרי עונה בליגה הלאומית. בליגת העל הוא רצה לשחק רק במכבי נתניה ומכבי תל אביב כבר הסכימה על סכום שבו נוכל לרכוש אותו אם נרצה. אפילו סיכמנו על פיצוי של משהו כמו 1.5 מיליון שקל שמכבי תל אביב תעביר לנתניה, אם הם יתחרטו, אבל ברגע האחרון קיבלתי טלפון מסוכנו של גלזר אבי נמני שהיה עם אבא של דן על הקו ושניהם בישרו לי שבן מנספורד חוזר בו מהסיכום ולא מוכן לתנאים האלה. אני כבר רציתי לבטל הכל, אבל אבא של דן, אותו אני מאוד מכבד, אמר לי שהוא ידאג להביא את הכרטיס, אם שני הצדדים יהיו מרוצים בתום העונה. אני לא כועס עליו ואין איש רע בסיפור הזה. היחיד שאני כועס עליו זה אני, כי בסופו של דבר הסכמתי ולקחנו את דן בהשאלה אבל בסוף העונה המשפחה לא הצליחה לשכנע את מכבי תל אביב שדן יעבור אלינו. אני משוכנע שהם עשו הרבה ודן מאוד רצה להמשיך, אבל מכבי תל אביב התעקשה בקיץ האחרון שהוא יהיה אצלה ואנחנו פספסנו".

אבל הוא היה שותף לעונה חלומית שלכם.

"מה זה שווה לי אם אני לא יכול ליהנות ממנו העונה ובשנים הבאות? יכולתי להביא שחקן צעיר אחר או אפילו זר ולהשביח אותו. הרי דן גלזר לא היה הופך למה שהוא היום, אלמלא העונה שעברה במכבי נתניה. לנו היה חלק גדול מאוד במה שהוא הפך להיות, אבל בסוף העונה נותרנו עם שום דבר ביד".

עוד בנושא

הערב: מכבי תל אביב - מכבי נתניה (21:00, ספורט 5)
צפו באוהדי בית"ר מותקפים לפני המשחק בסכנין: "זה היה קרוב ללינץ'"
יוסיפוביץ על איציק ניסנוב, האחראי להתרסקות הנוכחית של הפועל ת"א

עוד באותו נושא

יחזור מהדלת הקדמית? מכבי תל אביב מרוצה מההתקדמות של אליאל פרץ בחדרה

לכתבה המלאה
הגורל שלו היה יכול להיות אחרת לגמרי. גלזר במדי נתניה (צילום: ברני ארדוב)

'מרפסת השיחות' הצופה על כר הדשא במתקן האימונים של מכבי נתניה, ידעה הרבה מפגשים בארבע עיניים בין שחקן למאמן. פעם זה יהיה סלובודן דראפיץ', פעם שי ברדה אבל תמיד הפנייה תגיע משחקן שמבקש לדעת מה הוא צריך לעשות טוב יותר כדי לזכות באמון המאמנים. שי ברדה הרגיש במהלך העונה שעברה ששיחה כזו חייבת להגיע הפעם מיוזמתו. מאמנים לא חייבים דין וחשבון לשחקנים, אבל דן גלזר התאמן כל יום במוטיבציה הכי גבוהה ולא קיבל צ'אנס בהרכב.

"אני זוכר שהרגשתי שאני חייב לדבר איתו וזה דבר שלא קורה כי מאמן לא חייב הסבר לשחקן", נזכר ברדה לקראת המשחק הערב (שני, 21:00, ספורט 5) בין שתי הקבוצות. "דן היה מושאל ממכבי תל אביב שאנחנו מאוד רצינו. הוא לא היה מתוכנן להיות שחקן הרכב. במחנה האימונים ראינו שיש בו את מה שאנחנו מחפשים, אבל הוא עדיין חסר שני אלמנטים בצורה טובה יותר ואז קראתי לו ואמרתי לו שהוא צריך לשפר את הדיוק במסירה למרחק גדול וחייב לשפר את המסירה הקצרה כאשר הוא חוטף כדור וצריך להוציא את הקבוצה מהר קדימה. אמרתי לו את הדברים והלכתי".

- איך הוא הגיב?

"הוא אמר בנימוס תודה על זה שאכפת לי ושאני רוצה לשפר אותו ולמחרת התחיל להישאר בכל סוף אימון כדי לעבוד על שני האלמנטים האלה. היה מבקש משחקן אחד או שניים להישאר איתו והיה עובד אחרי שהאימון היה נגמר. דן גלזר הוא שחקן שמוטיבציית האימון שלו היא אלף אחוז לא משנה אם הוא משחק ואם הוא לא משחק. זה לא אופייני לשחקן ישראלי. דן מודע למגבלות שלו וכל הזמן רוצה לשפר אותן. הוא כל הזמן רוצה להוכיח לעצמו שהוא יכול להיות יותר טוב".

דן גלזר הוא חלק מרכזי במהפכת ולאדן איביץ' במכבי תל אביב. הסרבי החליט לפתוח את הסגל לתחרות אמיתית, כזו בה כל אחד יכול להיות שחקן הרכב. אבל את הקרדיט צריך לתת לג'ורדי קרויף שחזה עוד קודם את הנולד ובחודש מאי שחרר הצהרה ברורה באשר לגלזר. אלה כבר היו הימים האחרונים של קרויף במכבי תל אביב, אבל אחרי הניצחון הראשון שהצליח להנחיל להפועל באר שבע בטרנר, היה לו חשוב להעביר מסר למי שיחליף אותו במכבי תל אביב.

"דן גלזר הוא אריה", אמר אז קרויף ולא התכוון רק לזה ששמו האמצעי של גלזר כפי שמופיע בתעודת הזהות הוא לי און. "אם הייתי נשאר במכבי תל אביב, הייתי מחזיר אותו בוודאות בעונה הבאה. זו כבר לא העבודה שלי ואני יכול לדבר כעת רק כאוהד וכמי שעקב אחר ההתפתחות שלו מאז שהוא היה שחקן נוער אצלנו דרך בית"ר תל אביב/רמלה וכעת מכבי נתניה. תמיד הרגשנו שיש לדן גלזר את האופי ואת רוח הלחימה שמכבי תל אביב צריכה. אני לא יודע מה תחליט הקבוצה, אבל אני יודע מה אני הייתי מחליט אם הייתי נשאר. אני גם יודע שצדקנו כשנתנו לו לעבור לשחק העונה במכבי נתניה. זה מועדון מצוין עבורו והוא מצוין עבור מכבי נתניה".

ג'ורדי העביר מסר. גלזר עם איביץ' (צילום: יוסי ציפקיס)

נתניה כאמור מאוד רצתה שגלזר ימשיך גם העונה. "אני חושב שהרגע בו הוא שלח לי הודעת וואטסאפ בה בישר לי שהוא חוזר למכבי תל אביב, היה הרגע הכי מאכזב שלי כמאמן מכבי נתניה", ממשיך ברדה. "כמובן ששמחתי בשבילו על זה שמכבי רוצה אותו, אבל צבט לי שהוא לא ימשיך איתנו אחרי עונת הפריצה הגדולה שלו בעונה שעברה. אגב, גם לסלובו הוא שלח הודעה ומה שיפה שהוא לא עשה העתק הדבק אלא הקדיש לכל אחד מילים חמות. זה היה מאוד מיוחד".

בקיץ 2011, הרבה לפני מהפכת ג'ורדי קרויף, החליטו במכבי תל אביב להקים מחלקה שתטפל בכישרונות מיוחדים. מוטי איוניר היה אז מאמן הקבוצה. עוזרו גדי כרמלי התבקש להכין דו"ח על כל הנערים הצעירים להם יש פוטנציאל ושאותם צריך לקחת כפרויקט מיוחד. "בדו"ח היו יונתן כהן, מתן חוזז ודן גלזר", נזכר השבוע כרמלי. "הם היו בני 15, אבל היה ברור כבר אז שהם יכולים להגיע לבוגרים".

גלזר יכול היה להפוך לילד תפנוקים שרחוק שנות אור מהרעב והאמביציה שהוא מפגין לאורך כל הדרך. בבית לא היה חסר אף פעם כסף וזה בלשון המעטה. למשפחה יש נכסים, אבל החינוך של האבא דביר גלזר לדן ולשני אחיו הצעירים שמשחקים היום בקבוצת הנוער של מכבי תל אביב, היה חינוך נוקשה ובלתי מתפשר לעבודה והקרבה. גלזר שיחק במכבי תל אביב במחלקת הנוער ואחרי שהיה חלק מנבחרות ישראל הצעירות, הוא קיבל הזמנה להתרשמות באיינטרכט פרנקפורט. הוא היה בן 17 כשיצא לשם והכיוון היה מצוין. "דן כבר חתם על חוזה מקצועני שם לחמש שנים אבל זה לא הסתדר עם הבירוקרטיה של אופ"א", סיפר גורם המקורב למעבר שכמעט והושלם. "אופ"א לא נתנו אישור לקטין (מתחת ל-18) שהמשפחה לא גרה איתו בגרמניה לעבור לגור במדינה אחרת כשהסיבה היא כדורגל".

הפך לחלק מהמכונה. גלזר (צילום: קובי אליהו)

את תחילת עונת 2015/6 עשה גלזר כחריג גיל בקבוצת הנוער של מכבי תל אביב והיה שותף מלא להופעות של הקבוצה בליגת האלופות. בחודש ינואר של אותה עונה החליט קרויף שהוא צריך לעבור לקבוצת בוגרים וייעד אותו לבית"ר תל אביב/רמלה. "אני הכרתי את דן ממחלקת הנוער של מכבי תל אביב והיו לי ספקות באשר ליכולת שלו להיות שחקן בוגרים", הודה השבוע המאמן ארז בלפר. "באימון הראשון ברמלה עמדנו עמיר תורג'מן ואני ופתאום ראינו בחור שעשה שינוי גדול. אני זוכר שהשתוממנו ממה שהוא הראה לנו באותו אימון והחלטנו שהוא יפתח בנצרת במשחק הקרוב. אחרי שתי דקות במשחק, הוא חטף כזו בומבה ברגל ורק יומיים אחרי הבנו איזה פייטר הוא כשכל הקרסול שלו וכף הרגל היו נפוחים ובצבעים של כחול, סגול ואדום. שאלתי אותו: 'איך לא ביקשת לצאת מהמשחק כבר במחצית הראשונה?'. הוא אמר שהוא לא מוותר על משחקים. אני חושב שלצד השיפור בטכניקה שלו לאורך השנים, סימן ההיכר של דן זה הלב הגדול שיש לו. קשה מאוד להוציא אותו מהמשחק וגם פציעות לא גורמות לו להרים ידיים".

הסיפור ההוא ברמלה היה המשך ישיר למה שעבר בנבחרת הנערים כאשר באחד המשחקים שנערך בגרמניה תחת המאמן אלון חזן, הוא נחתך במצח ונתפר בהפסקת המשחק על כר הדשא כשהוא מסרב לצאת. במכבי תל אביב לא מבינים עד עכשיו איך הוא חזר כל כך מהר מהניתוח שעבר לפני כחודש באזור האשכים, אחרי שקיבל מכה באזור הרגיש משחקן של מכבי פתח תקוה. "זה היה לילה קשה מאוד", מספרים במכבי תל אביב. גלזר התקשה ללכת ודידה החוצה מאיצטדיון המושבה ישירות לבית החולים, שם הוא הובהל בדחיפות לניתוח חירום כדי שהמצב לא יסתבך. אותה בעיטה שחטף משחקן פתח תקוה, היתה יכולה להסתיים הרבה יותר רע, אבל גלזר נותח במהלך הלילה וחזר לשחק הרבה יותר מהר ממה שתוכנן. "אני לא מצליח להבין איך הוא יורד לגליצ'ים האלה אחרי שרק לפני חודש עבר ניתוח כזה עדין", סיפר השבוע שחקן בקבוצה.

בסיום עונת 2015/6 אחרי חצי עונה ברמלה, גלזר היה משוכנע שהוא עומד לקפוץ לבמה של הגדולים בליגת העל. קרויף חשב שהוא צריך לעבור עוד עונה בחוץ וגלזר כבר חתם על חוזה בבני יהודה עם אופציה לעוד עונה. אלא שאף אחד לא חשב בשכונת התקווה שצריך לתת לו תשומת לב מיוחדת. "במשך שלושה שבועות אחרי החימום שלחו אותו לרוץ מסביב למגרש עד לסוף האימון. לא נתנו לו צ'אנס להתאמן עם הקבוצה בכלל", נזכר השבוע שחקן מבני יהודה במחזה שנראה היום הזוי. גלזר המאוכזב הבין כנראה ששום דבר לא ישתנה וביקש שייתנו לו לעבור לרמלה כי החלון היה על סף סגירה.

"ברור ששמחנו לקבל אותו שוב", ממשיך בלפר. "בנינו קבוצה מדהימה שלא עלתה ליגה רק כי היא לא האמינה בעצמה עד הסוף. תחשוב שדן גלזר, רוסלן ברסקי ושחר פיבן שיחקו יחד בקבוצה הזו בבית"ר תל אביב/רמלה. שלושה שחקנים שהיום פותחים בהרכב של מכבי תל אביב היו לפני שנתיים שחקני הרכב אצלנו בלאומית".

לא מוכן לרדת מהמגרש, בשום מחיר. גלזר, מימין, במדי בית"ר תל אביב/רמלה (צילום: לירון מולדובן )

אבי נמני סוכנו של גלזר, משוכנע שהוא עוד יכול להתקדם. "יש בדן גלזר כל מה שכדורגלן מודרני צריך", אומר נמני.

- אבל חסרים לו עדיין אלמנטים התקפיים ושיפור הטכניקה.

"הוא שיפר את הטכניקה ברמות מטורפות לעומת מה שהיה לפני שלוש או ארבע שנים. לבחור הזה יש אופי אדיר. הוא לא נכנע. הוא מנהיג אמיתי. תראה אותו נותן הוראות לעטר ולשכטר ואין שחקן בקבוצה שלא חולה עליו. גם המאמן חולה עליו. כל הצוות הזר אוהב אותו. בן מנספורד מת עליו. הוא מחובר לכולם וכולם אוהבים אותו. איביץ' לקח אותו כפרוייקט אישי ועובד איתו כדי לשפר את החלק ההתקפי במשחק שלו. ברגע שהוא ישתפר עוד בטכניקה ועוד בדיוק, הוא יהיה שחקן מושלם לתפקיד שלו. הוא זוכה בכל קרבות המגע, מחלץ המון כדורים ויש לו ניתור מצוין כך שהוא לוקח כמעט כל קרב בראש".

אחרי המשחק הראשון העונה בין מכבי תל אביב למכבי נתניה, עמד שי ברדה מול התקשורת ודיבר ארוכות על גלזר וחסרונו במכבי נתניה. "כולכם דיברתם אז על ערן לוי ודיא סבע, אבל מכבי נתניה איבדה את דן גלזר וזה היה חיסרון לא פחות משמעותי, בטח בתחילת העונה", אומר ברדה. "בתחילת העונה כשחיפשנו את הזהות של הקבוצה, החיסרון של דן מאוד הורגש. דן נתן למכבי נתניה משמעת טקטית בהתגלמותה. בצורה טוטאלית. ידעת שיש לך גרזן באמצע. דן זה מסוג השחקנים שאתה מסיים את המשחק אתה מבין כמה הוא היה טוב רק אחרי שאתה רואה את הוידאו שוב. לא תמיד הוא יהיה בולט כשאתה צופה במשחק, אבל בוידאו אחרי זה אתה רואה מה המשמעות שלו".

- איך זה שאתה שם אותו בשורה אחת עם דיא סבע וערן לוי?

"בקבוצה שכולם חושבים בה התקפה, השחקן היחיד שנתן לנו את האיזון במרכז השדה היה דן. ידענו שגם אם נתקוף עם הרבה שחקנים, יהיה לנו את דן מאחור והחיסרון ההגנתי שלו מאוד הורגש. חיפשנו בשיטת היהלום את האגרסיביות, את השחקן שיחבר בין ההגנה להתקפה. מישהו שייתן לנו איזון. זה היה דן. לקח לנו זמן למצוא את המחליף לדן, אבל הטעם החמצמץ עדיין נותר בפה, כי זה שחקן שהיה יכול להיות חלק ממכבי נתניה להרבה שנים".

עכשיו הוא במכבי תל אביב, ונראה שיישאר שם הרבה מאוד שנים.

נכס לכל קבוצה, בטח למכבי תל אביב. גלזר (צילום: ברני ארדוב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully