איתי בן זאב: "רוצה את אבוקסיס אצלנו. כל השחקנים חייבים לקצץ"

עם אב שהיה יו"ר הפועל תל אביב, הכדורגל לא זר לאיתי בן זאב, יו"ר הפועל באר שבע. בריאיון נרחב הוא מדבר על עתיד המועדון ("לא אהיה חלק מהבעלות"), המאמן והשחקנים ("לז'וזואה ויוסי יש חיבור חזק"), אבל יודע שבלי קהל או התערבות ממשלתית "אפשר לסגור את הסיפור"

פלייר אוהדי הפועל באר שבע חוגגים העפלה לגמר הגביע (באדיבות וסרמיליה. צילום: מקור לא ידוע, לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

בסרטון: אוהדי הפועל באר שבע חוגגים העפלה לגמר גביע המדינה.

כמנכ"ל הבורסה לניירות ערך, איתי בן זאב התחיל את העונה בפאנל שאירח אצלו בבניין לפתיחת עונת הכדורגל. מנהלת הליגות חתמה עם הגוף שהוא עומד בראשו על הסכם חסות לשלוש שנים וכל ראשי הקבוצות, למעט אלונה ברקת שהיתה בדיוק במשימה במוקדמות הליגה האירופית, הגיעו באותו בוקר. בן זאב ישב על במה קטנה ושאל בעצמו את נשיא מכבי חיפה יעקב שחר ואת משה חוגג בעלי בית"ר ירושלים את השאלות. הוא גילה בקיאות גדולה מאחר שהוא אוהד כדורגל ואביו, בארי בן זאב, היה לתקופה קצרה יושב ראש הפועל תל אביב.

אבל מה שהתחיל באותו בוקר כמחויבות שלו בשל הסכם החסות עם המנהלת, מסתיים עכשיו בתפקיד יושב ראש הפועל באר שבע. הוא האיש שמינתה אלונה ברקת כדי שייקח את המועדון שלה לעבר הרוכש הבא או הפלטפורמה הבאה שתנהל ותעמוד בראש המועדון.

עוד בוואלה!

הפועל באר שבע תארח את מכבי חיפה ובית"ר באשדוד

לכתבה המלאה
אחד שבא מהתחום ויודע למה הוא נכנס. איתי בן זאב (צילום: מערכת וואלה!, תמר מצפי)

איתי, מה היית חושב אם הייתי אומר לך אז בכינוס של הבורסה לניירות ערך שאת העונה הזו תסיים כיושב ראש הפועל באר שבע?

"הייתי אומר לך שאתה בהזיות. אבל לא רק אז. גם אם היית אומר לי לפני חודשיים שאהיה יושב ראש הפועל באר שבע, הייתי אומר לך שאתה הוזה".

דווקא נראית באותו בוקר אצלכם בבורסה מאוד מחובר לכדורגל.

"אני מאוד מחובר לכדורגל וחי את עולם הכדורגל. פה במקרה של הפועל באר שבע נוצרה קונסטלציה מיוחדת שהביאה לדבר הזה".

איך זה באמת קרה?

"לא הכרתי את אלונה והיא לא הכירה אותי. נפגשנו פעם באיזה אירוע ואפילו בפאנל שעשיתי אז בבורסה, אלונה לא נכחה כי היא היתה בחו"ל. אבל כשהיא באה וביקשה ממני להיות יושב ראש המועדון, היא פירטה לי כמה המועדון חשוב לה וברור לה שבסיטואציה הנוכחית יבוא בן אדם עם רקע עסקי, ניהולי ויש לו זיקה לעולם הכדורגל. היא אמרה לי שכמתבוננת מהצד על הבורסה, היא משוכנעת שאני מתאים. שאלתי כל מיני שאלות בפגישה הראשונה על הקבוצה, הכסף ועוד הרבה דברים".

מה גרם לה להבנתך להציע דווקא לך את התפקיד?

"זה צריך לשאול אותה. אני לא התקשרתי לאלונה והצעתי את עצמי. היא העריכה שאני מתאים כי אני עובד עם מערכות גדולות וגם מול התקשורת".


כמה זמן לקח לך להסכים?

"בגדול, היו שתי בעיות מרכזיות בסיפור הזה מבחינתי. הראשונה, רציתי שאסי רחמים יישאר ואם אסי לא היה נשאר בחיים לא הייתי מגיע. אסי הוא נשמה טובה, בחור בלי אגו וכמובן איש הפועל באר שבע. ידעתי מהתקשורת שהוא מתכוון לעזוב ולכן התניתי את בואי בכך שהוא יישאר. הבעיה השנייה היתה כמובן החיים האישיים שלי. כי בסופו של דבר העיסוק בהפועל באר שבע בא על חשבון הפנאי. שיתפתי את אשתי והילדים שלי בהחלטה".

הילדים?

"יש לי ארבעה ילדים. הגדול בן 13 והיה לי חשוב שהם ישמעו את הדברים ויביעו הסכמה".

ורעייתך?

"אתה מכיר מישהו שנכנס לעולם הכדורגל ומקבל חיזוקים מהאישה? זה נפל על המשפחה בהפתעה ואני מבין אותם. באר שבע זה סיפור מאוד מיוחד. מרבית חיי עשיתי בגוש דן למעט גיחה לחו"ל לעבודה בבנק השקעות אמריקאי. עתיד המדינה מאוד חשוב לי והכדורגל מאוד חשוב לחינוך ולעתיד של הילדים שלנו. הייתי שמח אם היו יותר חברות שמעורבות בכדורגל ולכן היה לי חשוב לבוא ולעזור בטח בעיר שיש לה כל כך הרבה אוהדים וראש עיר מעורב שאכפת לו. היה חשוב לי להיות חלק מהמעבר הזה מאלונה הלאה".

מה המטרה שלך במועדון? למצוא את הרוכש הבא בזכות קשריך? לשמר את המצב הקיים עד שאלונה תחליט לחזור? או לבנות קבוצת רכישה שאתה תהיה חלק ממנה?

"באתי בהתנדבות לשנה ובכל סיטואציה לא אהיה בעלי הפועל באר שבע. לא אהיה גם חלק מקבוצת רכישה. בתקופת הקורונה לא יהיה מישהו שיקנה קבוצת כדורגל. בעלים מפסידים כסף בכדורגל כל שכן בתקופת הקורונה ובמיוחד כשאין תמיכה מירושלים. הממשלה חייבת לתת רשת ביטחון למועדונים. המטרה שלי לייצר מודל שיראה לבעלים הבאים שאפשר לרכוש קבוצת כדורגל בלי להביא מהבית בכל עונה עשרה מיליון שקל. דווקא לגבי הספונסרים אני כן אופטימי. אני משוכנע שיהיו לנו הרבה ספונסרים שירצו להיות חלק מהמועדון".

הכדורגל מאוד חשוב לחינוך ולעתיד של הילדים שלנו. הייתי שמח אם היו יותר חברות שמעורבות בכדורגל ולכן היה לי חשוב לבוא ולעזור בטח בעיר שיש לה כל כך הרבה אוהדים וראש עיר מעורב שאכפת לו (צילום: דני מרון)

מה עם להיות חלק מקבוצת ניהול?

"אין שום סרט שאני נכנס לזה. אני אדם שכיר ולא יכול להיכנס לזה גם אם מדובר רק בקבוצת ניהול. אם היה לי דוד עשיר עם הרבה כסף שהיה מוריש לי, יכול להיות שהייתי שם אותו בקבוצת כדורגל אבל אין לי. אני רוצה לבנות מודל שיבטיח את העתיד של המועדון להרבה שנים. אני חושב שלהיות בעלים יחיד של מועדון כמו הפועל באר שבע זו מחויבות גדולה מדי. אולי נלך על המודל הגרמני עם בעלות משותפת של כמה אנשי עסקים ואוהדים שיקבלו 50 אחוז. הכול יהיה בשקיפות מול האוהדים. אולי נמכור מניות לאוהדים במידה שנראה שזה יכול לעבוד. אין לי מושג מה המודל הנכון. ואולי גם נלך על חמישה אנשים שכל אחד ישים מיליון שקל גם בלי שהם יהיו בעלים".

הייתם מאוד שקופים בשיחה עם האוהדים בפייסבוק השבוע. כמה כסף נכנס מקהל העונה בלי קשר לקורונה?

"בעונה הזו הפועל באר שבע הכניסה קרוב לעשרים מיליון שקל וזאת אם לא היה לנו הקורונה".

20 מיליון שקל זה יותר ממחצית התקציב שלכם לעונה הבאה. אם אין קהל בעונה הבאה, יש טעם לשחק?

"אם לא יהיה קהל ולא תהיה התערבות ממשלתית, אפשר לסגור את הסיפור".

לא צריך לשחק בלי קהל?

"עזוב את הערך הספורטיבי. הממשלה חייבת לעזור לקבוצות כמו שהיא חייבת לעזור להרבה אנשים אחרים".

אפשר לשחק כדורגל וליהנות מספורט בלי קהל?

"כחובב כדורגל אין טעם לשחק בלי קהל. אין על זה שאלה. עכשיו היה נכון להחזיר את הכדורגל. זו החלטה מאוד נכונה של המנהלת וכל הכבוד למי שדאג שזה יקרה. אבל אם בעונת המשחקים הבאה לא יאפשרו להכניס קהל, הקבוצות יהיו חייבות לקבל פיצוי כלכלי. הקבוצות לא יוכלו לפתוח את העונה הבאה בלי קהל ובלי רשת ביטחון מהמדינה".

"אם לא יהיה קהל ולא תהיה התערבות ממשלתית, אפשר לסגור את הסיפור" (צילום: ברני ארדוב)

כמנכ"ל הבורסה לניירות ערך אתה לא מוצא שיש ניגוד עניינים כשאתה גם הספונסר של ליגת העל וגם יושב ראש הפועל באר שבע?

"חתמתי מול המנהלת לפני שנה על הסכם לשלוש שנים. זה לא הסכם מתחדש כל שנה. יש עוד שנתיים להסכם בין הבורסה לבין ליגת העל. איפה יש כאן ניגוד עניינים?".

אם יש לדעתי הוא מינורי כי חלקה של הפועל באר שבע הוא קטן בין כל הקבוצות, ובכל זאת המנהלת עדיין תרצה שהבורסה תמשיך איתה מעבר לשנתיים האלה וירצו אולי למצוא חן בעיניך.

"אני לא אשב במנהלת, אלא יישב שם אסי רחמים. המנהלת זה גוף שהאינטרס המובהק שלו זה שכל הקבוצות יהיו מרוצות עד כמה שאפשר. אתה אומר לי שאני אגיד לאסי שיריב במנהלת כדי שהחלוקה תהיה כך ולא כך? זה לא רציני וזו לא כוונתי. אתה הרי מבין שאם יש משהו שיסכן את השם שלי, לא הייתי בכלל באזור של הכדורגל. המנהלת לא מעניינת אותי. באתי לתפקיד כי חשובה לי הפועל באר שבע ותאמין לי שבדקתי את הדברים משפטית".


האם מתאים לך שיוסי אבוקסיס יאמן את הנבחרת כדי שתוכל לחסוך את המשכורת הנכבדה שלו או שאתה רוצה את יוסי אצלך גם במחיר שתשלם עליו סכום גבוה?

"יוסי הוא ווינר. אחד שיודע להביא תארים ואולי הוא יעשה את זה גם העונה כי אני התרשמתי מהאופן שבו בעטנו את הפנדלים בחצי הגמר. ליוסי יש חוזה לעונה הבאה בהפועל באר שבע ואנחנו רוצים שהוא יהיה חלק מהמועדון. הפועל באר שבע ממש לא רוצה להשתחרר מהחוזה של יוסי אבוקסיס. כל מי שאומר אחרת, מקשקש. יוסי יודע להחזיק אגו של שחקנים. יודע לעמוד בציפיות של אוהדים".

ז'וזואה ייקח מאוד קשה אם אבוקסיס יעזוב.

"אני יודע. יש להם חיבור מצוין. ז'וזואה נשאר בגלל יוסי ובגלל אסי רחמים. אנחנו מרוצים מהעבודה של יוסי בהפועל באר שבע ואנחנו רוצים אותו איתנו. בינתיים כל מה שיש על יוסי והנבחרת זה בתקשורת".

האגוזים הקשים לפיצוח מבין השחקנים עוד לפניכם?

"זו עבודה קשה אבל הפועל באר שבע תגיע לשכר שחקנים של 20 מיליון שקל. אנחנו נקצץ 50 אחוז בשכר השחקנים. אין לנו ברירה אחרת".

חיבור טוב לעיר ולשחקנים. ויטור ואבוקסיס (צילום: דני מרון)

איך זה שהזרים היו הראשונים לחתום על הקיצוץ?

"למיגל ויטור וז'וזואה מאוד טוב בעיר. יש להם חברים בעולם שרואים איך כל קבוצות הכדורגל נפגעו. גם הם וגם הסוכן המשותף שלהם עבדו מהר מאוד מול אסי. יש לנו גם שחקנים ישראלים שהסכימו למתווה הקיצוץ ואני משוכנע שכולם יבינו כי הפועל באר שבע לא יכולה לעמוד בסכומים האלה".

מה עושים עם השחקנים שלא יסכימו לקצץ כפי שאתם רוצים?

"זה לא יגמר טוב כי הם לא יקבלו את הכסף. אי אפשר לשלם להם את מה שיש להם בחוזים בשל הנסיבות. יש אמירה מאוד ברורה של פיפ"א ובאופ"א בנושא. אנחנו עובדים עם ייעוץ משפטי צמוד ואם יהיו מצבים שייקחו אותנו לבית המשפט, אנחנו נרגיש בנוח ונתמודד".

איפה תהיה שנה מהיום?

"אני מקווה שאשאיר הפועל באר שבע עם הישגים וערוכה לעתיד שלה. זו שנה קריטית. אנחנו נתנהל עם תקציב שהוא מאוזן בלי בעלים. אי אפשר לעשות טעויות וזו תהיה עונה מאוד מעניינת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully