יורו 2020 - יוצאים לדרך

ביצת הפתעה: אבי נמני ואיציק זוהר מנתחים את נבחרת ישראל

החשש שרוטנשטיינר ישקע בביצה המקומית ("שלא ייפול איתנו"), ההתעקשות של הרצוג ("לזמן שחקנים לא בכושר זה לא אחראי, לא מקצועי ולא תקין"), למה ההימור על הרוש מסוכן, מדוע משחקי הבית הם המבחן, ואיך מרחיקים את העסקנים. לפני קמפיין הנבחרת, כוכבי העבר מציבים יעדים

צילום וידאו: שלומי גבאי, עריכת וידאו: מתן חדד

בווידאו: ערן זהבי במסיבת עיתונאים לקראת פתיחת הקמפיין

יותר מדי שחקנים שיעלו מחר (חמישי, 21:45, כאן11) על הדשא בחיפה במדי נבחרת ישראל, יהיו שחקנים שלא משחקים העונה בצורה קבועה בקבוצות שלהם. אם לא די בכך שהליגה הישראלית רחוקה העונה מלהיות ליגה תחרותית ושוויונית שרמתה גבוהה, חלק נכבד מהליגיונרים הישראלים לא חווים עונה מוצלחת. "אני לא אוהב לראות שחקנים שלא משחקים בקבוצות שלהם ומוזמנים לנבחרת ישראל", קובע אבי נמני. "שחקן שלא משחק בקבוצה שלו באופן קבוע, לא יכול להיות בנבחרת. שחקן שלא משחק לא יהיה בכושר והוא לא יכול לעזור. זה מאוד מפריע לי".

אנדי הרצוג מכיר את החומר ובכל זאת הוא הולך עם שחקנים שלא משחקים קבוע. נותן קרדיט לאלה שהיו איתו בליגת האומות. תיכנס לראש שלו ותסביר.

"אני לא יודע להיכנס לראש שלו. זה קרה בעבר אצל מאמנים אחרים. לטעמי זה כשל אמיתי להזמין שחקנים שלא נמצאים בכושר משחק. אגב, יכול להיות שהם יהיו טובים. אבל זה עניין של מזל".

מה נגיד אם הם יהיו טובים?

"אנחנו לא צריכים להגיד כלום. המטרה שלנו היא שהנבחרת תצליח ועל זה צריך לדבר. כולנו באים ממקום טוב ויש לנו אנרגיות טובות. הבעיה היא שצריכה להיות מדיניות ברורה בנושא הזה. בין אם זה צוות זר ובין אם זה צוות ישראלי. מי שלא משחק, לא יכול להיות בנבחרת. מה לא ברור פה? אני לא יכול להבין שמי שלא בכושר משחק, מוזמן. זה לא אחראי, זה לא מקצועי. זה לא תקין".

עוד בנושא

חלודה או אפודה: מי יעמוד בשער ישראל במוקדמות יורו 2020?
למה לא יהיה VAR במשחקי נבחרת ישראל במוקדמות היורו?
רכבת ישראל תתגבר את מערך הרכבות לקראת משחקי הנבחרת

עוד באותו נושא

חלודה או אפודה: מי יעמוד בשער נבחרת ישראל במוקדמות יורו 2020?

לכתבה המלאה
בימים אחרים, ספרד וצרפת ירקו דם בישראל. נמני במדי הנבחרת (צילום: AP)
"מה שיכריע זה מבחן התוצאה. הרצוג לא שונה מאף אחד אחר. הוא לא הצליח להשיג את התוצאה בליגת האומות ואם הוא לא יצליח להשיג את התוצאה בקמפיין הזה, אז הוא נכשל. זה יפה שהוא התחבר לשחקנים וזה אחלה שהם מכבדים אותו, אבל יש מבחן תוצאה"

מה אתה אומר על שיטת המשחק של הרצוג שהיא תמיד קבועה וידועה מראש. יש בכך משהו חיובי?

"אני לא פוסל את זה. יכול להיות שהרצוג ורוטנשטיינר חושבים שזה מחפה על כך שאין לנו מספיק שחקני הגנה ברמה. אבל אני חושב שיש משחקים בהם צריך ללכת על כל הקופה. אני זורם בגדול עם ההחלטה שלהם".

אנחנו יממה לפני המשחק, ורק 8,000 כרטיסים נמכרו. הקהל לא אוהב את הנבחרת?

"הראש של האנשים הוא יותר בליגת האלופות. אני חושב שאם ננצח את סלובניה, יהיה איצטדיון יותר מלא מול אוסטריה ביום ראשון. אני חושב שיש אווירה טובה בנבחרת. יש אנרגיות חיוביות בתוך הנבחרת".

זו נבחרת שראויה ליותר קרדיט מהקהל?

"רק התוצאות יגידו וגם כמובן היכולת. אם יהיה כדורגל שמח עם תשוקה ומחויבות, יהיה יותר קהל".

יש לנו סגל מספיק טוב כדי לעלות ליורו?

"לא יודע אם מספיק כדי לעלות. אבל יש לנו סגל טוב. אני חושב שיש היום לנבחרת הזו שחקנים טובים. רק צריך לראות איך מוציאים מהם את המקסימום כי ההגרלה על הנייר היא הגרלה סבירה. מתוך כל ההגרלות שיכולנו לקבל, זו ההגרלה הסבירה ביותר. אין בבית הזה נבחרות שאי אפשר לעשות מולן תוצאה טובה, בטח בבית. הדבר הראשון שצריך להשיג בקמפיין זה להחזיר את כוח ההרתעה בבית. עם כל הכבוד לפולין ולאוסטריה, ישראל בבית צריכה לדעת לנצח את כל הנבחרות ואם תפסת יום לא טוב, לפחות אל תפסיד. ספרד וצרפת באו לכאן בעבר וירקו דם ולא ניצחו. אנחנו מסוגלים לעמוד ביעד הזה של משחקי בית בהם ישראל מראה שהיא בעלת הבית. בקמפיין הזה צריך להוציא אחוז מאוד גבוה במשחקי הבית ואני חושב שנצליח להשיג מעל 70 אחוז הצלחה במשחקי הבית. אני לא אופתע אם ננצח את שני המשחקים מול סלובניה ואוסטריה".

הרצוג התחבר לשחקנים בזמן מאוד קצר. עושה רושם שיש שם כימיה טובה.

"בסופו של דבר מה שיכריע זה מבחן התוצאה. הרצוג לא שונה מאף אחד אחר. הוא לא הצליח להשיג את התוצאה בליגת האומות ואם הוא לא יצליח להשיג את התוצאה בקמפיין הזה, אז הוא נכשל. זה מאוד פשוט ומאוד ברור. זה יפה שהוא התחבר לשחקנים וזה אחלה שהם מכבדים אותו, אבל יש מטרה ויש מבחן תוצאה. אני נותן לו קרדיט ומחזיק לו אצבעות שיעמוד בזה. השחקנים צריכים להאמין בעצמם והצוות המקצועי צריך להאמין שהוא יכול להוציא מהם את המיטב".

ייבחן בדיוק כמו קודמיו. אנדי הרצוג (צילום: רויטרס)
"ברגע שהחליטו להאריך לרוטנשטיינר את החוזה, מישהו קיבל סוף סוף שכל. אנשים הבינו שכדי להצליח בעתיד, צריך להתחיל תהליך כבר עכשיו"

השאלה אם יש בכל זאת מקום לאופטימיות. אם ההופעות האחרונות בבית בליגת האומות או העובדה שאנחנו יודעים באופן תמוה לפתוח קמפיין מוקדמות יורו עם ניצחונות, נותנות לנו סיבות להאמין שהפעם זה יקרה. "אני לא חושב שצריך לחשוב קדימה או לפנטז שהפעם יהיה טוב. פשוט צריך לחיות את הרגע", קובע איציק זוהר. "כרגע אין לנו ציפיות. אם ינצחו את שני המשחקים הקרובים, נפתח ציפיות. כמו שהכדורגל הישראלי חי את הרגע, כך גם אנחנו כאוהדי הנבחרת חיים את הרגע. אין מה לפנטז או להתאכזב. מה שקורה באותו רגע, ממנו צריך ליהנות ולא יותר מזה".

מכבי תל אביב שיבשה כאן העונה כל אפשרות לליגה תחרותית ושוויונית. הליגיונרים שלנו ברובם לא עושים העונה דברים גדולים. יש בכל זאת משהו שגורם לך להיות אופטימי?

"לא. זה לא נראה שחור, אבל אין משהו שממלא אותי באופטימיות. אין משהו באוויר. אין אבק כוכבים שמפוזר על הכדורגל הישראלי".

אתה לא מרגיש משהו אחר מרוטנשטיינר והרצוג?

"אולי רק מזה שהאריכו לרוטנשטיינר את החוזה. ברגע שהחליטו להאריך לו את החוזה, מישהו קיבל סוף סוף שכל. אנשים הבינו שכדי להצליח בעתיד, צריך להתחיל תהליך כבר עכשיו. ולא להגיד שאנחנו הליגה השישית בטיבה בעולם או השמינית בטיבה ביקום. כל השטויות האלה זה כבר לא חלק מהכדורגל. אם נצליח לגנוב איזה טורניר על הדרך, סבבה. ואם לא אז נמתין בסבלנות עוד ארבע או חמש שנים שהתשתיות יניבו פרי. הכי חשוב זה לפתח את התשתיות".

לא אופטימי. איציק זוהר (צילום: GettyImages)
"הצוות המקצועי צריך להיות מנותק מהווית הכדורגל כאן. אם האוסטרים ימשיכו להתערבב בזפת המקומי, הם ישקעו יחד איתנו"

אתה מזהה אדישות לקראת שני המשחקים הראשונים?

"מה זה קהל של הנבחרת? ילדים בני 10 שמביאים אותם בכוח לאיצטדיון? זה לא קהל. קהל אמיתי זה קהל שמוותר על חגיגות פורים ונוסע שעות בדרך לצפות בנבחרת. יש חוסר עניין כרגע, אבל מכיוון שכמו שאנחנו ממהרים לקטול, אנחנו ממהרים לשמוח, אני לא אתפלא אם תהיה דינמיקה של הצלחה. אתה תראה פתאום את כל העסקנים למיניהם נמצאים בבופה ואוכלים ממגשי הכיבוד. נכון לרגע זה, הצוות המקצועי צריך להיות מנותק מהווית הכדורגל כאן. אם הם יהיו מנותקים ויעשו מה שהם מבינים, אולי יהיה סיכוי. אם האוסטרים ימשיכו להתערבב בזפת המקומי, הם ישקעו יחד איתנו".

אתה אוהב את זה שיש להרצוג שיטה קבועה ושהוא הולך עם השחקנים שלא ממש נמצאים בכושר משחק או אפילו לא משחקים בקבוצות שלהם?

"אני מכבד את זה. אני לא אוהב את זה, אבל מכבד את זה. כושר אישי של שחקן יותר חשוב מטקטיקה ושיטה. מה שקובע זה פעולות אישיות. השיטה אמורה לשמור כדי שבסוף יבוא מישהו עם פעולה אישית ויגמור משחק. אם אלירן עטר הוא מלך השערים ואם אצילי מצוין בליגה, אז כדאי שהם יהיו על מנת שיוכלו להכניס אותם בדקה ה-72 ובדקה ה-76 הם יתנו את גול הניצחון. אבל אני מכבד את ההחלטה ומכבד את הדרך".

היית הולך עם אריאל הרוש?

"לא. זה קריטי ששוער לא עומד בשער בקבוצה שלו. שוער לא קשור לשום שיטה. מה שחשוב אצלו זה מצב הרוח והביטחון האישי. אם יש שוער שכרגע נמצא בשיא שלו בליגה, הוא צריך לשחק. עשרה שחקנים לפני השוער הם השיטה. השוער הוא מתחם בפני עצמו".

רק אל תטבע בביצה המקומית. רוטנשטיינר (צילום: שלומי גבאי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully