גולדהאר, עוד לא נכנענו: איך תיראה מכבי חיפה בעונה הבאה?

המושאלים שיחזרו יעבו את הסגל ויחסכו כסף, הצעירים שירכשו לא יחנקו את הקבוצה ושחר מכין תגובה אחרת מהמצופה למסע הרכש במכבי תל אביב. רק שמכבי נתניה תישאר בליגה. כך מכבי חיפה תנסה להעמיד קבוצה טובה יותר בעונה הבאה, בתקציב קטן יותר

  • מכבי חיפה
איציק יצחקי

בפגישה שנערכה בסוף השבוע עם סוכנם של דקל קינן וגל כהן, רונן קצב, במכבי חיפה גיששו גם בנוגע לאיתי שכטר, שמיוצג על ידי אותו אדם. הסוכן הבהיר מיד כי לא בטוח ששכטר יוכל לחזור לארץ וגם אם קבוצתו בגרמניה תשחרר אותו, סביר להניח שהיא לא תהיה מוכנה לממן את רוב עלות שכרו – יותר משלושה מיליון שקלים. כבר באותה נשימה, בחיפה ירדו מהניסיון לרכוש את שכטר, אלא אם כן יחול שינוי משמעותי בעמדה שלו או של קייזרסלאוטרן. אחת הסיבות לכך היא כנראה ההתעניינות של מכבי תל אביב, שמוכנה לשלם את רוב שכרו כדי להחזירו לישראל. אגב, שחקן נוסף שבחיפה היו מאוד רוצים לראות בעונה הבאה הוא אליניב ברדה. פניה רשמית לא הייתה, אבל אל תתפלאו אם חיפה תחזור שוב לאופציית ברדה בקרוב, אם יתברר סופית שהוא לא ממשיך בגנק.

בכל מקרה, מה שניתן ללמוד מהסיפור הזה, הוא שמכבי חיפה לא מתכוונת להיגרר למסע הבזבוזים שמתכנן מיטש גולדהאר בעונה הבאה. מבט ראשוני על התכניות של הקבוצה לעונה הבאה רומז שיעקב שחר לא הולך לשנות את המדיניות שלו למרות האליפות המסתמנת של מכבי תל אביב והרכש הנוצץ עליו עובד ג'ורדי קרויף. שחר מאמין שכמו שניצח את גאידמק דרך סבלנות והמתנה, זו כנראה תהיה הדרך שבה גם מיטש גולדהאר יפסיד בסוף. מכבי חיפה מתכוונת להעמיד בעונה הבאה קבוצה טובה יותר מהעונה הזו, אבל בשום אופן לא שינוי באג'נדה השפויה. מכבי חיפה לא הולכת להילחם על שמות גדולים עם חוזים ענקיים, אלא לנסות להתקדם עוד מקום אחד בטבלה בדרכה שלה.

עוד בוואלה! NEWS

גל, שומעת? זה הדבר היחיד שיכול לשבור לתום חיימוב את הדיאטה

לכתבה המלאה
מאמין שכמו שניצח את גאידמק דרך סבלנות והמתנה, זו כנראה תהיה הדרך שבה גם מיטש גולדהאר יפסיד בסוף. שחר (צילום: אדריאן הרבשטיין)

כבר עתה ברור, מכבי חיפה של עונת 2013/14 תתנהל בצורה מפוכחת יותר מאשר בשנים האחרונות. מדיניות הרכש של שחקנים צעירים מבטיחים במיליוני יורו תיפסק, התקציב יקטן במיליוני שקלים כתוצאה מכך ויחזור לערכו הריאלי, אך המועדון לא יתפשר על רמת הסגל. התכנית הכלכלית-מקצועית לעונה הבאה תיקבע ממש בקרוב, בישיבה שבה ישתתפו קברניטי מכבי חיפה – הנשיא יעקב שחר וסגנו עוזי מור, המנכ"ל איתמר צ'יזיק, פרקליט המועדון אודי שוכטוביץ' ובכירים נוספים, אבל כבר עתה אפשר לזהות קווים לדמותה.

בשלב שבו עדיין לא גובש סופית התקציב, מכבי חיפה החלה לגשש בגזרת הרכש. כפי שכבר פורסם, התכנית של מכבי חיפה כוללת רשימת שחקנים בהם הבלם גל כהן, אחד המגנים, אלי דסה או אלעד גבאי, והחלוץ סטפן שצ'פוביץ', כשבמועדון מתכננים להחזיר לקבוצה את מוחמד כליבאת ובנוסף למכור את אנדריי פיליאבסקי לאוקראינה תמורת שני מיליון יורו. שחקן אחר שנמצא בתוכניות הוא הקשר רן אבוקרט, אבל אם יוחלט להשאיר את לירוי צעירי, שכבר התאקלם במועדון, הוא לא יגיע לקבוצה. בחיפה מאמינים שגבאי וטואטחה יוכלו להפוך את משחק האגפים ליעיל יותר. במועדון ישנו חשש ממכירת המגן מתוך הנחה שהדבר יפגע משמעותית בקבוצה. אם טואטחה יילך, חיפה עשויה להחתים גם מגן שמאלי או לבדוק אופציה של מגן שמאלי שמתפקד כבלם, עומרי בן הרוש מנתניה למשל. בהנחה שפיליאבסקי וגולסה יימכרו, העדיפות הראשונה של בנאדו תהיה החתמת קשר אחורי וחלוץ זרים צעירים יחסית, עם ניסיון מסוים באירופה.

בנוסף, חיפה מתכוונת לשחרר את עודד אלקיים, דלה ימפולסקי ותמיר כהן, אם כי לגבי האחרון שמחזיק בחוזה לשנתיים נוספות יש לא מעט בעיות. שחקן נוסף שעשוי לעזוב הוא אלון תורג'מן, שרוצה לקבל יותר דקות משחק בקבוצה אחרת, מתוך אמונה שיוכל להפוך לאחד החלוצים הדומיננטיים בליגה. לגבי תמיר כהן: כזכור, הקשר זומן לאחרונה לשיחה עם המנכ"ל, איתמר צ'יזיק, שבה הוא קיבל הבהרות למעמדו במועדון. לכהן נאמר כי אין כל החלטה לשחרר אותו, אבל עצם קיום הפגישה מרמז כנראה על כוונת חיפה להודיע לו כי עליו לחפש קבוצה בתום העונה. כהן לא יסכים לעזוב את חיפה אם לא יקבל פיצוי הולם עבור שכרו, 300 אלף יורו, והמועדון נמצא בבעיה גדולה משום שסביר להניח שאף קבוצה לא תסכים לשלם סכומים כאלה. עסקת כהן מביאה אותנו ישירות לפרק הבא, והוא אופן חלוקת התקציב של הקבוצה, שפיצוי עבור שחקנים תחת חוזה הוא נדבך בתוכו.

לא יסכים לעזוב את חיפה אם לא יקבל פיצוי הולם עבור שכרו, 300 אלף יורו, והמועדון נמצא בבעיה גדולה משום שסביר להניח שאף קבוצה לא תסכים לשלם סכומים כאלה. כהן (צילום: ברני ארדוב)

על פי בקרת התקציבים, התקציב הכולל של מכבי חיפה העונה עומד על 70 מיליון שקל, אבל שם מסבירים כי: "התקציב מושפע בין היתר מחישוב פחת בשווי מיליוני שקלים. החישוב שלהם שונה משלנו והתקציב נמוך במיליונים". על פי החישוב של חיפה, עומד התקציב על כמעט 60 מיליון שקל, והוא כולל בתוכו מרכיב נוסף והוא ההשקעה של חיפה בשחקנים לטווח ארוך ופיצויים עבור התרות חוזים. כך למשל, חיפה שילמה לג'ואל דמאו את שכרו עד תום העונה ופיצוי נוסף, תנסה להגיע להסדר עם תמיר כהן, להיפטר מההסכם עם עודד אלקיים ולשלם הפרשי שכר לראובן עטר וצדוק מלכה. בעונה הבאה, מעריכים בחיפה, מלבד ההסכם עם כהן, סעיף הפיצוי לא יהיה מרכיב גבוה והתשלומים החד פעמיים עבור שחקני רכש יסתיימו, מה שיעזור לתקציב לחזור לערכו הריאלי: 45-55 מיליון שקל. התנודות בטווח התקציב הזה יהיו מושפעות משני גורמים: שאלת המעבר לאצטדיון החדש (מעבר במהלך העונה עשוי להשפיע על ההכנסה ממכירת מנויים, לעומת השקעה במשרדים, הקמת חנויות ומוזיאונים) והגעה לשלב הבתים בליגה האירופית (חמישה משחקים יעלו כחמישה מיליון שקל, ויש גם הכנסות).

בשנים האחרונות התקציב של חיפה היה קטן יותר, אך היא פיתחה מסורת של רכישת שחקנים במחירים מופקעים. דינו אנדלובו, חן עזריאל ואוראל דגני הם חלק מהדוגמאות לכך. כפי שלא הגיבה למסע הרכש של ארקדי גאידמק בעבר, בחיפה לא מתכוונים להגיב גם לגולדהאר. "לא יהיה נכון להתחרות עם כל קבוצה שרוצה להעמיד תקציב בלתי מוגבל ולזרוק סכומים על כל שחקן שיהיה פנוי בשוק", הסבירו במועדון. "לא חרגנו מהמדיניות הזאת בעבר. בסופו של דבר, תירשם רגיעה ונוכל להביא שחקנים טובים באמת, לעמדות ספציפיות, בסכומים ריאליים".

ההסבר למדיניות השונה בשנתיים האחרונות, אז הנהיגה חיפה מדיניות של רכישת שחקנים צעירים כמו ימפולסקי, דגני, עזריאל ותורג'מן, הייתה חריגה "חד פעמית", לדבריהם, שהתבטאה בצורך להשקיע במספר שחקנים בשנה אחת לטווח ארוך. "דגני הגיע כי הרגשנו שאין מחליף ראוי למשומר, ימפולסקי נרכש בסכום מינורי יחסית לשחקן במעמדו ותורג'מן הוכיח שהוא שווה את המספרים. לעזריאל הייתה בעיה של חוסר התאקלמות, אבל אפשר להחזיר את הסכומים ששילמנו עליו אם יימכר לאירופה, אולי אפילו עם רווח".

הבעיה של חיפה תישאר עם עטר. במועדון מחזיקים אצבעות למכבי נתניה כדי שתישאר בליגה, משום שראשיה כבר העבירו מסר ליעקב שחר שאם הקבוצה תישאר עטר ימשיך בקבוצה ובכך תסתיים ההתקשרות עימו. התקציב יתאזן באמצעות מכירת שחקנים. גם אם טואטחה לא יימכר, על פי הערכה זהירה של בכירי המועדון, גולסה ופיליאבסקי אמורים להכניס לקופה לפחות ארבעה מיליון יורו. המדיניות המפוכחת לא אמורה לפגוע בקבלת ההחלטות של בנאדו. בניגוד לתחילת העונה בעידן ראובן עטר, השיתוף בין הצוות המקצועי לניהולי יהיה הדוק יותר, מפוקח יותר, אך לא מגביל יותר.

מחזיקים לו אצבעות. עטר (צילום: ברני ארדוב)

נקודה נוספת שתאזן את התקציב היא החזרת שחקנים מושאלים, שלא עולים למועדון כסף. כזכור, מוחמד כליבאת נמצא חזק בתוכניות של בנאדו, כשגם סינטאיהו סלליך בתמונה. שלושה עד ארבעה שחקנים שיעלו מהנוער (איסמעיל ריאן, ג'אבר עטאא ושובל גוזלן ביניהם) יגדילו את הסגל בצורה משמעותית ללא צורך בהגדלת התקציב. מצבו של מוחמד גדיר ייבחן רק לאחר בחינה מדוקדקת של העונה בבלגיה, יחד עם כושרו הגופני. חן עזריאל כבר הבהיר לפני מספר חודשים שלא ירצה לחזור, אלא להישאר בבית"ר ירושלים, וגם במכבי חיפה לא מעוניינים שיחזור. העובדה שבנאדו בונה על עידן ורד בצד שמאל של הקישור, עמדה בה משחקים חן עזרא, כליבאת ושלומי אזולאי, דוחה בינתיים את אופציית דויד מנגה.

בניגוד לשנים קודמות, בחיפה החליטו בשלב מוקדם יחסית על שינוי מדיניות בנוגע לשחקנים המסיימים חוזה. כפי שפורסם בוואלה! ספורט, מכבי חיפה החליטה להאריך את החוזים של דקל קינן ויניב קטן. כזכור, בסוף פברואר קיבל קטן את הזכות להחליט האם להאריך את חוזהו בעונה נוספת עד יוני 2015. גם ההחלטה להחתים את דקל קינן על חוזה ארוך טווח התקבלה מוקדם יחסית, לקראת חודש ינואר. בחיפה הבהירו כבר אז לשניים: רוצים שתסיימו את הקריירה אצלנו. קינן אמור לחתום על חוזה ארוך טווח, לשלוש או ארבע שנים, אך זה תלוי בין היתר בסיכום כספי. מחלוקת בעניין הזה עלולה להוביל גם לחתימה על חוזה לשנה. קינן ידרוש 200 אלף דולר לעונה עבור החוזה הבא שלו בקבוצה. חוזהו במכבי חיפה כיום עומד על 150 אלף דולר, אבל הסכום הזה משקף ערך נומינלי בלבד משום שהוא משולם עבור תשעה חודשים.

בחיפה אמרו הבוקר: "קינן אמור לחתום בקרוב על חוזה חדש, גם קטן בדרך להארכת חוזהו. העסקאות ייסגרו בימים הקרובים". לגבי המדיניות הכלכלית-מקצועית, שתיקבע ממש בקרוב, אמרו במועדון: "קודם נערוך ישיבה כלכלית, בהשתתפות ההנהלה בלבד, ורק אחר כך ישיבה מקצועית. הישיבות אמורות להיערך מיד בתום העונה".

"העסקאות ייסגרו בימים הקרובים". קינן וקטן (צילום: ברני ארדוב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully