פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    הון? אולי. שלטון? פחות

    האם הבעלים החדשים שיצטרפו למכבי תל אביב בקרוב הולכים לשנות את מדיניות המועדון מבחינה כלכלית, ואיך הם יסתדרו עם פדרמן ומזרחי, שלא נתנו לאחרים לשחק עם הצעצוע הפרטי שלהם. הבלוג של גרינוולד

    עשר שאלות בוערות בעניין הרוכשים החדשים של מכבי.

    1. מי הם הבעלים החדשים?

    מדובר בשני אנשי עסקים, יהודים, תושבי חו"ל. לפחות אחד מהם הגיע דרך משפחת פדרמן, לאחר שעשה איתה עסקים פרטיים. במסגרת שיחות חולין סיפר שאחד החלומות הגדולים שלו הוא להיכנס לבעלות בקבוצת כדורסל כמו מכבי. השניים נכחו במספר משחקים של מכבי. הם מכירים היטב את המועדון.

    המגעים מצויים בשלב מתקדם. לפחות עסקה אחת צפויה להיסגר בזמן הקרוב מאוד.

    אבל זה לא באמת משנה.

    דיוויד פדרמן, מכבי תל אביב (ברני ארדוב)
    הביא לפחות אחד מהרוכשים. דיוויד פדרמן (צילום: ברני ארדוב)

    2. למה זה לא משנה?

    כי לאף אחד מבעלי השליטה הנוכחיים - משפחות פדרמן, רקנאטי או שמעון מזרחי - אין כוונה לאפשר לגורם זר דריסת רגל ברמת הניהול היום-יומית, או השפעה מהותית על הליכי קבלת ההחלטות. מכבי מחפשת "שותף שקט". במלים בלתי-מכובסות: מישהו שיהיה עשיר וישתוק. כך שהבעלים הנוכחיים לא מחפשים עוד שותפים לניהול; הם מחפשים משקיע, אנג'ל, שיעזור לשאת בגירעונות, ויקבל בתמורה כבוד וכמה אחוזים במותג הספורט הישראלי הגדול ביותר. כך שהשותפים החדשים יזכו אולי בצעצוע שיוכלו להשוויץ בו, אבל לא באמת יוכלו לשחק איתו.

    בקיץ 99' ביצעה מכבי הנפקת מניות פרטית ועברה לעידן הניהול המודרני. שורה של אנשי עסקים - בהם חברת "עלית", אנשי "גיבור ספורט" וקובי אלכסנדר - רכשו מניות, אבל בתוך שלוש שנים כולם נפלטו החוצה, על רקע דומה: חוסר שיתוף מצד דיוויד פדרמן, שמעון מזרחי ומוני פנאן. ב-2003 התייצבה מכבי בזכות רענן כץ, אבל גם השידוך הזה החזיק מעמד בערך חמש שנים (כץ החליט שהוא לא רק כספומט, אלא שאל וניסה להבין ולהשפיע ברמה הניהולית; הוא נזרק החוצה. מכבי עדיין משלמת מחיר כלכלי כבד על העסקה הזו, ועל כך בשורות הבאות). מאז מכבי מחפשת את הדוד העשיר החדש מאמריקה.

    רענן כץ בחגיגות האליפות של הפועל גלבוע/גליל עליון (ברני ארדוב)
    החליט שהוא לא רק כספומט. רענן כץ (צילום: ברני ארדוב)

    3. כמה אחוזים ירכשו הבעלים החדשים?

    ככל הידוע בשלב זה, הבעלים החדשים אמורים לרכוש, אם וכאשר, בין 15% ל-17% ממניות המועדון (כל אחד). זאת כאשר כל אחד מהם יחזיק בחבילת המניות שלו בנפרד, כך שלא ייווצר מצב בו השניים חוברים יחד ויוצרים ציר אחיד ומשמעותי החולש על כ-33% ממניות המועדון.

    4. מהיכן יגיעו האחוזים הללו?

    כחלק מעסקת מכירת המניות של רענן כץ, שבוצעה בקיץ 2009, עדיין נותרו כ-16.5% מסך מניות המועדון "על המדף", היינו נרכשו ע"י חברת הכדורסל של מכבי עצמה (כאשר כ-16.5% הנוספים נרכשו בידי משפחת רקנאטי, שהופרדה מקבוצת "ניוקו" - קבוצת בעלי המניות שבראשה עומד שמעון מזרחי, וכללה בעבר גם את מוני פנאן, הרצל חבס, אודי אנג'ל, רוני שאטן ואחרים - והפכה לקבוצת בעלות נפרדת החולשת על 33.3% מהמניות, בדומה למשפחת פדרמן).

    במסגרת הניסיון להסביר את אופן חלוקת השליטה על הקבוצה לאחר עסקת כץ הוסבר כי אותן מניות שמוחזקות בידי החברה עצמה, ולא בידי בעלים ספציפי, למעשה מתחלקות בין הבעלים, על פי חלקם היחסי במועדון. אבל בפועל, חבילת המניות הזו ממתינה לרוכש כבר מאז.

    אם אכן יצטרפו שני משקיעים, ולא אחד, סביר להניח שיתר המניות יגיעו מהבעלים הנוכחיים. כל אחד מהם יוותר על אחוזים בודדים, אבל בכל מקרה הובהר שמשפחות פדרמן ורקנאטי ימשיכו להחזיק, כל אחת בנפרד, את חבילת המניות הגדולה ביותר, ויחד ימשיכו לשלוט במעל ל-50% מסך המניות - היינו, ימשיכו לשמש כבעלי השליטה.

    אודי רקנאטי, מהבעלים של מכבי תל אביב בכדורסל (ברני ארדוב)
    משפחות רקנאטי ופדרמן יכמשיו להחזיק את חבילת המניות הגדולה ביותר. אודי רקנאטי (צילום: ברני ארדוב)

    5. כמה יעלה התענוג?

    עסקת רענן כץ - שהייתה עסקת מכירת המניות המשמעותית האחרונה במכבי - נעשתה לפי שווי מועדון של 21.9 מיליון דולר, או קצת יותר מ-83 מיליון שקל בהתאם לשער החליפין דאז. העסקה הנוכחית אמורה לשקף שווי מועדון מעט יותר גבוה - של כ-90 מיליון שקל.

    6. רגע: למה סיבכה עסקת כץ את מכבי?

    עסקת כץ סיבכה את מכבי כי היא בפועל היא אילצה את החברה, שהיא למעשה מועדון הכדורסל, לשלם לכץ כ-3.3 מיליון דולר. הכסף הזה יצא מקופת המועדון, היינו הכניס את מכבי לגירעון עמוק יותר מכפי שהייתה מצויה בו. זו עוד גיבנת כלכלית משמעותית שסחבה מכבי בשנים האחרונות. במקום להישאר עם שותף עשיר, שמוכן לשאת בהפסדים (גם אם הוא לפעמים עושה קצת רעש. זכותו של מי שמשלם מיליוני דולרים להביע את דעתו, לא?), וכמעט ולא מעורב ברמת הניהול היום-יומית, ויתרו יתר השותפים על הכיס העמוק של כץ ועוד הכניסו את המועדון לבור כספי רציני.

    עו"ד שמעון מזרחי יו"ר מכבי תל אביב (ברני ארדוב)
    עסקת רענן כץ הכניסה את מכבי תל אביב לבור כספי רציני. שמעון מזרחי (צילום: ברני ארדוב)

    7. למה זה כל כך יקר?

    קשה עד בלתי-אפשרי להעריך שווי של מועדון ספורט דוגמת מכבי. כיצד ניתן לכמת ברצינות את שווי המותג? אין למכבי נכסים כלשהם. אין לה מגרש ביתי. היא לא מחזיקה בקרקעות.

    אפשר לטעון שקבוצת ספורט שווה, בערך, כמה שמוכנים לשלם תמורתה. העסק הזה מפסיד, כידוע; ומכבי, גם בשנותיה הגדולות ביותר בעשור הקודם, הפסידה כסף כמעט בכל שנה (אכן היו עונות בודדות שהסתיימו בצורה כמעט מאוזנת, ועונה פנומנאלית אחת, 2005/6, שהסתיימה בפלוס של כ-4.5 מיליון שקל. אבל בשלוש העונות שלאחר מכן הפסידה מכבי למעלה מ-15 מיליון שקל).

    דרך אחרת לקבוע את שווי המועדון, ובה נקטה מכבי בעבר, היא בחישוב סך "הלוואות הבעלים" למועדון. במלים אחרות, חישוב של סך כל ההפסדים של מכבי לאורך השנים, שנאלצו הבעלים השונים לכסות מכיסם, ומוגדרים (לצורכי מס וכו') כהלוואה של אותם בעלים לחברה - ממנה הם מצפים, אולי, להיפרע בבוא העת. עסקת רענן כץ שיקפה את סך ההפסדים של מכבי עד לאותה שנה, ולמעשה את כל הכספים שהשקיע כץ במועדון לאורך השנים, לרבות מחיר רכישת המניות ומחיר כיסוי ההפסדים השנתי, שהסתכם בכ-7.3 מיליון דולר.

    מאז 2009 סיימה מכבי עוד מספר עונות גירעוניות. סך "הלוואת הבעלים" לחברה גדלה. היא זו שתשקף את שוויה של מכבי, לצורך ביצוע עסקת מכירת המניות הנוכחית.

    8. אז למה בכלל צריכים בעלים?

    כפי שאמרנו: בשביל לעזור בכיסוי ההפסדים. בשנים האחרונות, מאז יצא כץ מהתמונה, נפל רוב העול הכלכלי על כתפי משפחות פדרמן ורקנאטי, שהחזיקו יחד, באופן יחסי, כ-80% מסך המניות. משמע, אם הקבוצה חרגה, לשם הדוגמא, בעשרה שקלים מהתקציב המוגדר בראשית העונה - אלו עשרה שקלים שמוגדרים כ"הפסד"; וכיסוי ההפסד הזה נעשה מכיסם של הבעלים. משפחות פדרמן ורקנאטי נאלצו, בשנים האחרונות, לממן מכיסם שמונה מתוך כל אותם עשרה שקלים שכאלה.

    דני פדרמן מבעלי מכבי תל אביב (ברני ארדוב)
    רוב העול הכלכלי נפל על המשפחה שלו ומשפחת רקנאטי. דני פדרמן (צילום: ברני ארדוב)

    9. האם הבעלים החדשים יעזרו להגדיל את התקציב?

    לא. התקציב יגדל רק אם הכנסות הקבוצה יגדלו. מכבי לא תשנה את הפילוסופיה הכלכלית שלה, שאומרת כך: אנחנו חיים לפי ההכנסות שלנו. לא נחרוג מהתקציב, ובוודאי שלא נחרוג ממנו משמעותית ובמודע. מרבית העונות מסתיימות בגירעון, אבל זה גירעון קטן. לשם הדוגמא, מיטש גולדהאר, על פי הערכות, שפך בשלוש השנים האחרונות למעלה מ-150 מיליון שקל על קבוצת הכדורגל של מכבי. אלו סכומים שמכבי לא הפסידה בכל שנות קיומה. הגירעון הקטן הזה, כאמור, כוסה על ידי הבעלים, בהתאם לחלקם היחסי בקבוצה.

    אבל כל עוד לא תגדיל מכבי את סך ההכנסות שלה, ויישמר הסטטוס-קוו של ה-20 מיליון דולר, פלוס מינוס (סכום אדיר וחסר תקדים לכשעצמו; מכבי היא קבוצת הכדורסל המכניסה ביותר בעולם מחוץ ל-NBA), גם ההוצאות לא יגדלו. בעלי מכבי לא מוכנים, כעיקרון, להיגרר להשתוללות פיננסית. בזמן שמועדונים ברוסיה, ביוון ובטורקיה ממומנים כמעט בלעדית בידי אנשי עסקים עשירים, שסופגים הפסדי עתק מידי עונה, ובזמן שהקבוצות הגדולות בספרד - ברצלונה וריאל מדריד - נתמכות מעשית בידי מחלקות הכדורגל ומסבות גם להן הפסדי ענק, מכבי שומרת על יציבות כלכלית מעוררת כבוד.

    בדוחות כספיים שפרסמה לאחרונה ברצלונה, לשם הדוגמא, מפורטים המאזנים של קבוצות הספורט השונות של המועדון. קבוצת הכדורסל של ברצלונה, כך נכתב רשמית, הכניסה בעונת 2011/12 5.42 מיליון יורו (או כשבעה מיליון דולר) בלבד; בערך שליש מהכנסותיה של מכבי. ואולם קבוצת הכדורסל עלתה למועדון ברצלונה הרבה יותר. סך הפסדיה של קבוצת הכדורסל של ברצלונה הסתיימו בעונה שעברה ב-23.544 מיליון יורו, לא פחות; סכומים סבירים כאשר אתה נתמך בידי מחלקת כדורסל שמכניסה 375 מיליון יורו בשנה, או כשהבעלים שלך הוא איזה אוליגרך רוסי משועמם או מיליארדר יווני.

    בשורה התחתונה, מכבי לא תיכנס מראש לתקציב גירעוני. היא תשמור על המסגרת התקציבית. מה שכן, היא בהחלט תוכל לחלק את העוגה אחרת. אולימפיאקוס, שהייתה בין הגורמות המובילות להשתוללות הכלכלית שכמעט מוטטה את הכדורסל האירופאי בשמונה השנים האחרונות, הוכיחה שאפשר לעשות דברים גדולים גם בתקציב שפוי. היא זכתה באליפות אירופה אשתקד דווקא לאחר שקיצצה בתקציב בצורה ניכרת, אחרי שהמשבר הכלכלי ביוון גרם לבעליה, משפחת אגילופולוס, לצמצם דרמטית את ההשקעה במועדון (גם משפחת ינאקופולוס של פנאתינייקוס קיצצה בקיץ את התקציב בכחמישים אחוז).

    מה שכן, בזכות הבעלים החדשים, גם אם מכבי תפסיד כסף - הפדרמנים והרקנאטים יוכלו לקחת את זה (קצת) יותר בקלות.

    שחקני מכבי תל אביב כדורסל (ניב אהרונסון)
    למרות כניסת בעלים נוסף, תקציב מכבי תל אביב לא יגדל (צילום: ברני ארדוב)

    10. בשורה התחתונה: האם זה צעד טוב או רע למכבי?

    תלוי. אם הבעלים החדשים מבינים מה תפקידם בכוח - זה יכול לעבוד. זאת אומרת, לעזור בכיסוי הגירעון, לקפוץ ארצה וליהנות מכדורסל, ובעיקר לא לשאול יותר מדי שאלות. אבל ההיסטוריה מלמדת שגם בעלים שמתחילים את דרכם במכבי כשותפים שקטים - זו, אגב, הייתה הציפייה גם מרענן כץ - מסיימים באותה דרך: רועשים וממורמרים.

    הרי כולם, בסופו של דבר, מעוניינים לרכוש כבוד, אבל גם השפעה. והבעלים הנוכחיים לא באמת מעוניינים להאציל מכוחם. או לפחות כך מלמדת ההיסטוריה שלהם במכבי.

    ohad@walla.net.il

    משדר מיוחד: מכבי תל אביב מקווה ל"נס אולימפיאקוס"

    החמרה במצבו של אליהו, צפוי להיעדר מהמשחק ביוון

    לאן נעלם דורון פרקינס מאז שעזב את מכבי תל אביב?

    לחשיפת וואלה! ספורט על הגעת המשקיע החדש

    יורוליג בוואלה! ספורט