תביאו לפחות את הגביע הזה

מכירה וחיסול

מכבי תל אביב מתכננת קיץ של שינויים מאסיביים. לוגאן מועמד להגיע, רבים מהסגל הנוכחי צפויים ללכת, אבל הניפוי המשמעותי ביותר עשוי להגיע בגזרת המאמן. הבלוג של גרינוולד

אוהד גרינוולד

על פניו, הימים הקרובים בחייה של מכבי תל אביב יעמדו בסימן חגיגת כדורסל בלקנית-ישראלית. זהו רק פיינל פור הליגה האדריאטית, אומנם, ולא פיינל פור היורוליג; ואלו רק צ'דביטה, פרטיזן ובודוצ'נוסט, לא בדיוק צסק"א, ברצלונה ופנאתינייקוס; ובכל זאת, פיינל פור הוא פיינל פור: על הקוקטיילים וערבי הגאלה המעונבים; על מסיבות העיתונאים החגיגיות, רבות המשתתפים והמתורגמנים; על השיק הזר שיעטוף את ההיכל.

מכבי הפרפקציוניסטית תפיק, כמו תמיד, אירוע יוצא מן הכלל, בסטנדרטים הבין-לאומיים שלה. וסביר שבסוף גם תזכה בגביע.

אבל מאחורי הקלעים בודוצ'נוסט לא מעניינת אף אחד. מכבי עוסקת, כבר שבועות ארוכים, בבנייה קדחתנית של הסגל הבא – מסע ארוך, מתיש, שכולל מאבקי כוח בלתי-פוסקים והרבה כיפופי ידיים.

עוד בוואלה! NEWS

צפו: מה קרה כשנסיכות האינסטגרם של ישראל נפגשו למשימה מיוחדת?

לכתבה המלאה
פתוח מדי, לא דו פרצופי. פדרמן (צילום: קובי אליהו)

הדברים שאמר דיוויד פדרמן ל"ישראל היום" לא הגיעו משום מקום; הבוטות הפתיעה, הטון היה מעט שונה, אך בחדרי חדרים נאמרים הדברים כבר חודשים ארוכים. "פדרמן אולי דיבר בצורה פתוחה מדי", אומרים בכירים במכבי, "אבל הוא לפחות לא דו-פרצופי. הוא כבר אמר את הדברים לדיוויד בלאט, ישר בפנים, יותר מפעם אחת".

גם בלאט לא הופתע מתוכן האמירות; הפתיעו אותו הסגנון והתזמון.

קיימות במכבי שתי תזות הפוכות: האחת טוענת שדיוויד פדרמן, בראיון שהעניק, פשוט טעה – הן לעניין העברת הביקורת הציבורית, שפגעה אנושות באוטוריטה של בלאט כמאמן והשפילה אותו ברמה האישית, והן לעניין התזמון (נדגיש כי גם מבקריו של פדרמן האב התרעמו על הסגנון, האריזה, אך לא על תוכן הדברים; באשר להם יש הסכמה רחבה).

התזה השנייה אומרת שאצל דיוויד פדרמן אין טעויות: שהבמה והתזמון היו מכוונים, מחושבים, ונועדו להשיג מטרה ספציפית: עצירת המו"מ עם בלאט.

"פדרמן האב לא רוצה את בלאט", מסביר גורם המקורב למכבי. "בכלל, בין בלאט לבין רוב ההנהלה זורם דם רע במשך הרבה זמן. הם לא רואים איתו עין בעין מבחינה מקצועית, לא אוהבים את הלחץ שלו והצעקות על השחקנים, לא אוהבים את כל האופן שבו הוא מנווט את המערכת. בהנהלה חושבים שבלאט מקפח שחקנים כמו פניני ואליהו, שנחשבים ל'בייבי' שלהם, והפגיעה הכי גדולה נגרמה מהיחס שלו לפפאלוקאס, שגם נחשב לשחקן של ההנהלה. מדהים ששחקן ברמה של פפאלוקאס ביקש לעזוב כבר פעמיים. כנראה שהוא באמת נעלב מכל היחס של בלאט. אגב, בלאט לא סופר עוד הרבה שחקנים, כמו למשל ג'ון שייר, שהחליט שנמאס לו וחזר לארה"ב. בשורה התחתונה, ההנהלה לא מסתדרת עם בלאט".

ולראיה, מוסיף המקורב, המו"מ המתארך עם המאמן. "כשההנהלה רוצה מישהו, היא סוגרת איתו מהר מאוד. עם בלאט מתקטננים כבר חודשיים על כל מיני סעיפים ומושכים את זה כמו מסטיק. קשה להשתחרר מהתחושה שהם לא באמת רוצים אותו".

למוד השפלות מההנהלה. בלאט (צילום: ברני ארדוב)

ב-28 בפברואר פרסמה מכבי תל אביב הודעה רשמית, שהייתה יוצאת דופן: בפעם הראשונה הודיע המועדון כי "סיכם" עם בלאט על המשך דרכו בקבוצה. בשום מקום לא נכתב כי החוזה נחתם.

והוא אכן לא נחתם.

הרקע לפרסום ההודעה היה גם הוא תמוה. קודם לכן ניהלו בלאט ומכבי מו"מ קצר באשר להארכת חוזהו, וסיכמו, בגדול, את פרטי החוזה העיקריים: היקפו (שנתיים, עם אופציה להארכה בעונה נוספת) ושכרו של המאמן (כ-700,000 דולר לעונה). עם זאת, על פרטים רבים, שמוגדרים הן בידי בכירים במכבי והן בידי מקורביו של בלאט כ"טכניים", לא הושגה הסכמה.

לדוגמה, השאלה האם יוצמד שכרו של בלאט לדולר או למדד עודנה במחלוקת; מה יהיה גובה הפיצויים במקרה של הפסקת ההתקשרות; ועוד.

אם כך, מדוע החיפזון בהודעה?

"היינו לקראת שלבים מכריעים של העונה, ובתקשורת היו הרבה שמועות לגבי העתיד של בלאט", מגלה בכיר במכבי. "עיתונאי אחד פרסם ככה, השני מיד התעצבן, הפעילו עלינו לחץ והחלטנו להודיע רשמית. ישבנו כבר עם בלאט, סגרנו את רוב הפרטים, הטיימינג היה טוב, אז הוצאנו הודעה. בדיעבד, אולי זו הייתה טעות להוציא את זה לפני שהכל נחתם".

בחודשיים שחלפו מאז פרסום אותה הודעה המשיכו נציגיו של בלאט ואנשי מכבי לדון, ולשוב ולדון, באותם "פרטים טכניים". למעשה, רק יומיים לפני פרסום הראיון עם פדרמן נפגשה הנהלת מכבי עם עורך דינו של בלאט, אבל שוב לא הצליחה להגיע לסיכום סופי.

תיאוריית הקונספירציה, שהיא התזה השנייה שצוינה לעיל, אומרת, בעיקרון, כך: מכבי, הרי, כבר הודיעה רשמית שבלאט יישאר (למרות שעדיין לא נחתם חוזה). כעת, ממגוון של סיבות, קיבלה ההנהלה רגליים קרות, והיא בעצם מעוניינת להיפרד מבלאט בקיץ. הבעיה היא שמכבי טיפסה על עץ גבוה מדי עם אותה הודעה רשמית מכדי שתוכל לרדת ממנו. הפיתרון הגיע בדמותו של אותו ראיון בעיתון: מטאפורית, באמצעותו הניח פדרמן אקדח טעון על שולחנו של בלאט, ויצא מהחדר.

שהרי הזובור שעבר בלאט כל כך חמור, עד ש"הוא באמת יהיה חסר חוט שדרה אם יסכים להישאר למרות זאת", אומרים מקורבים למכבי.

בכלל, בלאט למוד השפלות מההנהלה: בקיץ 2003, כזכור, הוחזר באופן חסר תקדים מעמדת המאמן לעמדת העוזר; בקיץ 2002, כמו בקיץ 2011, קיבל על הראש את הליגה האדריאטית; ובאופן כללי נאלץ לסבול התערבות חוזרות ונשנית של ההנהלה בהחתמות שחקנים. ואולי חמור ומשפיל מכל: להנהלה יש הרבה מה לומר, כל הזמן, על האופן שבו בלאט מנהל את הקבוצה ברמה המקצועית והמוראלית.

ג'נרל מנג'ר דה פקטו. פדרמן הבן (צילום: ברני ארדוב)

בשנתיים האחרונות הגבירה הנהלת מכבי את מעורבותה בפן המקצועי באופן חסר תקדים: המנכ"ל דני פדרמן, שמגדיר את עצמו כ"בקיא ומעורב בכל תהליכי קבלת ההחלטות, כולל ההחלטות המקצועיות", מתפקד דה-פקטו כמעין ג'נרל מנג'ר. מטעם מכבי, או בעצם מטעם ההנהלה, מסתובבים באירופה אנשי סקאוט בראשות אבי אבן ואחראים על בדיקת מועמדים אפשריים.

היום, מסבירים בכירים במכבי, עבודת בניית הסגל הפכה באופן רשמי למאמץ קבוצתי: אם בעבר היו פונים סוכנים ישירות לחברי הנהלה מסוימים ומציעים את מרכולתם, כעת החליט דני פדרמן, מהרגע שמונה למנכ"ל, לעשות "סדר בבלאגן", כהגדרתו. הוא יצר מסמך, שדומה לטופס טיולים צבאי, המכונה "נוהל החתמת שחקן": כאשר עולה שם של מועמד, בין אם השם הועלה על ידי המאמן, חבר הנהלה או סוכן, נפתח עבורו דף מיוחד, ובו לכל אחד מהגורמים המרכזיים – המאמן, אנשי הסקאוטינג, חשב הקבוצה ונציג ההנהלה – שמורות מספר שורות לצורך הבעת דעתם, כל אחד מזווית ההתמחות שלו.

"המאמן מסביר איך לדעתו השחקן יכול לתרום לקבוצה, אנשי הסקאוטינג מכינים חוו"ד מעמיקה משל עצמם, כולל הרקע של השחקן, החשב מביע את דעתו לגבי ההשלכה של ההחתמה על התקציב ברמת המועדון, וגם נציג ההנהלה מוסיף הסתייגויות משלו, הן ברמה המקצועית והן ברמה הכלכלית", מסביר גורם במכבי. תפקידו של דני פדרמן, כמנכ"ל, הוא לרכז את כל האינפורמציה, וביחד עם חבריו בהנהלה אמור בסופו של דבר לקבל החלטה סופית.

הטופס הזה, לשיטת גורמים במכבי, "אמור למנוע הישנות מקרים כמו זה של ג'ף פוט או מרכוס פייזר, שאיכשהו קיבל חוזה של מאות אלפי דולרים עם שתי ברכיים גמורות, או רודני ווייט שהיה על סמים. כשהסיפורים הללו התפוצצו כולם ניסו להתנער מאחריות. עכשיו הכל כתוב, הכל ברור, וכולם ידעו על מי צריך להטיל אחריות במקרה של כישלונות".

אחד יישאר, אחד תקוע. סמית עם הנדריקס (צילום: ברני ארדוב)

חופש הביטוי הזה לא מבטיח, כמובן, שדעת המאמן תתקבל. ובמקרים רבים דעתו של בלאט לא מתקבלת. כשהחלו הדיונים לקראת העונה הבאה, עוד לפני הפיצוץ האחרון בין בלאט לבין ההנהלה, נקבעה המסגרת המקצועית ל-2012/13: הסגל, הוחלט, יהיה מורכב מחמישה ישראלים ושישה זרים. כפי המסתמן כרגע, הזעזוע המקצועי יהיה גדול, אפילו חסר תקדים: כמעט כל הסגל יוחלף. בלאט וההנהלה הסכימו כי מרובם המוחלט של השחקנים צריך להיפרד. המחלוקת סובבת סביב זהות המועזבים.

ראשית, הסגל הישראלי: אוחיון, אליהו, פניני ובורשטיין חתומים. מכבי התכוונה למלא את משבצת הישראלי החמישי ביותם הלפרין או בסילבן לנדסברג. אלא שסביב בורשטיין קיימת מחלוקת של ממש, ועתידו במכבי לא מובטח: יש גורמים במכבי שדוחפים לפרידה מהקפטן, שכן הם סבורים כי בורשטיין לא מספק את הסחורה ברמה המקצועית ותופס נתח יקר מהתקציב (כ-380,000 דולר נטו בעונה).

היו גם רינונים על כך שבלאט היה שמח להיפרד מפניני, וכי את שכרו בעונה הבאה (כ-420,000 דולר נטו) ניתן לנתב לאפיקים טובים יותר, אולם במכבי טוענים בתוקף כי "גיא יישאר בקבוצה". עם זאת, לגבי בורשטיין טוענים בכירים כי "בקיץ נראה מה מצבו. לא בטוח שימשיך, אבל הסיכוי שיישאר בכל זאת גבוה, גם כי יש לו חוזה ותהיה בעיה למצוא קבוצה אחרת שתשלם לו את הסכומים האלו. יש לטל איזו בעיה רפואית, וכמובן שעולה השאלה האם יצליח להחזיק עונה נוספת בעומס של מכבי".

דיוויד בלו, מעריכים במכבי, יעזוב. את מקומו צפוי לתפוס שחקן זר.

בגזרת הזרים המצב בעייתי עוד יותר: סופו שחורציאניטיס לא ימשיך; האופציה על קית' לנגפורד, מבטיחים גורמים במכבי, "לא תמומש בסכומים הללו" (כ-1.3 מיליון דולר נטו), והוא ככל הנראה יעזוב. אגב, מה שהכעיס את ההנהלה בעניינו של לנגפורד הייתה העובדה שסוכנו, ניק לוטוס, הגיע למלון הקבוצה באתונה ערב המשחק החמישי מול פנאתינייקוס, חילק לשחקנים ברושורים של הסוכנות שלו ושידל אותם להצטרף אליו. אחד המועמדים למלא את מקומו של לנגפורד הוא דיוויד לוגאן מפנאתינייקוס, שנחשב למוערך על ידי בלאט והיה מועמד להצטרף גם בעבר. אנשי כדורסל בארה"ב שמעו את סוכנו של לוגאן מספר בשבוע שעבר כי הקליינט שלו "סגור במכבי", אף שבמכבי מכחישים בתוקף.

תיאו פפאלוקאס, כמובן, לא יישאר; שון ג'יימס, שמחזיק בחוזה לעוד שנתיים, כנראה יפנה את מקומו, גם בשל אכזבה ברמה המקצועית וגם לאור שיקולי מס (החל מהעונה הבאה אמורה מכבי לשלם עליו מס מלא); המו"מ עם הנדריקס תקוע. הזר היחיד שצפוי להמשיך הוא דווין סמית', ש"הוא השחקן הבודד שהאופציה עליו היא 'בכסף' שלנו", לדברי בכיר במכבי. האופציה הזו עומדת על 500,000 דולר.

גם איתו המו"מ לא מתקדם. גודס (צילום: ברני ארדוב)

אפרופו הנדריקס: בלאט, כידוע, רוצה להשאיר את הפורוורד בקבוצה כמעט בכל מחיר. אלא שבהנהלה חושבים שמכבי זקוקה לסנטר רציני, מאסיבי. גיורגי שרמדיני סגור לשלוש שנים והודעה רשמית על כך תצא בסוף העונה. בהנהלה טוענים שקו קדמי שיורכב משרמדיני והנדריקס "לא יהיה טוב וחזק מספיק לרמות הגבוהות".

מכבי עדיין מחפשת סנטר נוסף ובשלב זה המגעים עם הנדריקס מושהים, למרות שהפער בין הצדדים עומד כעת על כמה עשרות אלפי דולרים בלבד, מכיוון ששני הצדדים חשדנים ומשוכנעים שהצד השני לא באמת מעוניין לסגור עסקה. הנהלת מכבי יודעת שלהנדריקס הצעות מריאל מדריד, צסק"א מוסקבה וקבוצות גדולות אחרות, וסוכניו של הנדריקס יודעים שבמקביל למו"מ איתם ממשיכה מכבי לחפש סנטרים. ברור לכולם שלאחר סגירת עסקת שרמדיני, בקו הקדמי של מכבי יש כעת מקום לגבוה זר אחד בכיר נוסף אחד, לא לשניים.

גם המו"מ עם גיא גודס לא מתקדם כרגע. עוזר המאמן מחזיק בהצעות מהליגה הגרמנית והצרפתית, אך עתידו קשור בזה של בלאט.

מועמד להגיע. לוגאן (צילום: AP, Mindaugas Kulbis)

בלאט עצמו הסתפק בתגובה דפלומטית לדבריו של פדרמן, אבל הוא פגוע מהיחס הכללי אליו זו תקופה ארוכה, ללא קשר לראיון – אף שזה, מן הסתם, החמיר את המצב.

המו"מ המתארך; הוויכוחים הבלתי-פוסקים לגבי שחקנים; התחושה שהוא שוב נתפס כמובן מאליו ולא מקבל די קרדיט על שנתיים סופר-מוצלחות ברמה המקצועית; כל אלו גורמים למקורביו של המאמן לספר ש"דיוויד קיבל בשבועות האחרונים הרבה חומר למחשבה".

בכירים במכבי, בשיחות רשמיות, עדיין מעריכים שהחוזה עם בלאט ייסגר בסופו של דבר, גם אם מסיבות שליליות בעיקרן; למכבי אין אופציות טובות יותר, ובלאט עצמו לא שש לשוב ולאמן באירופה. הקבוצות הגדולות סגורות עם מאמנים, ומשפחתו השתקעה מחדש בארץ. האפשרות לעקירה גרועה מאוד בעיניו.

אבל השפלה היא השפלה, ולמרות שבלאט הגיב לדבריו של פדרמן בדפלומטיות, מקורביו מבקשים להילחם על כבודו.

"כנראה שבהנהלה אין הרבה אנשים חכמים", אמר אחד ממקורביו של המאמן. "מה הם הרוויחו מכל העליהום על דיוויד? כנראה שהם כבר שכחו מה קרה שם לא מזמן, בימים של פיני גרשון. עם פיני הם איבדו הכל, ודיוויד הגיע ושוב החזיר אותם למעמדים הכי גדולים. לדיוויד יש כבוד, הוא יצטרך לחשוב היטב מה לעשות. נכון שמכבי זה מקום עבודה מאוד נוח, הכסף טוב והחיים בארץ, אבל דיוויד מבין לאן הרוח נושבת והוא לא יישאר בכוח. בוא נאמר שהיום, צריכים לקרות הרבה דברים כדי שדיוויד יחליט למחול על כבודו מחדש ולמרות הכל להישאר".

הסגל צפוי להתפזר לכל עבר; המאמן מתנדנד; הסדרה מול פאו נגמרה מזמן, אבל במכבי תל אביב האקשן האמיתי הרי תמיד היה מחוץ למגרש.

ohad@walla.net.il

דיוויד בלאט: "מרגישים צורך לזכות באדריאטית"

חמש סיבות לצפות בפיינל פור האדריאטית

הנהלת מכבי תל אביב נגד דיוויד בלאט

דיוויד בלאט לא שוכח את המחלוקות עם ההנהלה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully