אליפות ארצות הברית 2018

ההתפרצות והעונש: סרינה וויליאמס נקנסה ב-17 אלף דולר בשל התנהגותה

הטניסאית האמריקאית ספגה עונש קל באופן יחסי אחרי שהתפרצה בצורה חריפה מאוד והתווכחה עם שופט המשחק בגמר אליפות ארה"ב לנשים, בו הפסידה לנאומי אוסקה היפנית 6:2, 6:4

09/09/2018
סרינה וויליאמס אחרי גמר אליפות ארה"ב 2018 (עריכת וידאו: ניר חן)

אחרי ההתפרצות, הגיע העונש: סרינה וויליאמס ספגה היום (ראשון) קנס של 17 אלף דולר על התנהגותה בגמר אליפות ארה"ב, בו הפסידה לנאומי אוסקה היפנית 6:2, 6:4. מדובר בעונש קל יחסית עבור וויליאמס, שעברה על שלושה מסעיפי תקנון הטורניר. כזכור, סרינה התפרצה אתמול (שבת) בצורה חריפה מאוד כשהתווכחה בצורה בוטה עם השופט, כינתה אותו "גנב" ו"שקרן" ודרשה ממנו להתנצל.

ההיסטוריה מראה שזו לא פעם ראשונה שזה קורה לה - באותו מעמד. ב-2011 היא הפסידה לסמנתה סטוסר האוסטרלית בגמר בניו יורק, במשחק שבו אמרה לשופטת אווה אסדראקי "את חסרת שליטה", "את הייטרית, ואת לא יפה מבפנים", אחרי ששופטת הכיסא העניקה נקודה ליריבתה. היה זה אחרי שסרינה צעקה "קאם און" לפני שהנקודה הסתיימה.

ב-2009 היא הפסידה לקים קלייסטרס בחצי הגמר בניו יורק, במשחק שכלל גם הוא תקרית מכוערת. סרינה זעמה אז על שופטת הקו שקראה נגדה לדריכה על הקו, ואיימה עליה בצעקות. השופטת טענה אז שסרינה אמרה לה "אני אהרוג אותך". היא נקנסה ב-175 אלף דולר בעקבות התקרית.

אתמול הסערה התחילה אחרי שהשופט טען להפרה של החוק שאוסר קשר של הטניסאים עם המאמן, אחרי שפטריק מורטוגלו נראה מסמן לה משהו מהיציע (הוראה להיכנס יותר לתוך המגרש). סרינה טוענת שהיא לא ראתה את הסימון של מאמנה, אבל זה לא מנע מהשופט קרלוס ראמוס להזהיר אותה. "אני לא רמאית, אני מעדיפה להפסיד", זעמה אז סרינה, "אני רוצה שתתנצל". לאחר מכן, ברגע של תסכול מהמשחק, היא שברה את המחבט, והורדה לה נקודה. היא שוב התווכחה עם שופט הכיסא, כינתה אותו "שקרן" והאשימה אותו ש"גנבת לי נקודה". בתגובה הוא העניש אותה בחומרה, והעניק משחקון שלם ליריבתה.

עוד בנושא

נאומי אוסקה ניצחה את סרינה וויליאמס 2:6, 4:6 וזכתה באליפות ארה"ב
סרינה וויליאמס קראה לשופט "שקרן וגנב" ומיררה בסיום בבכי
בעולם הטניס תוהים: סרינה לוחמת צדק או לא יודעת להפסיד בכבוד?

מסיבת העיתונאים של וויליאמס אחרי המשחק, כצפוי, הייתה סוערת, כשחדר העיתונאים היה מפוצץ עד אפס מקום. סרינה הופתעה מאוד לשמוע שהמאמן שלה הודה שאכן הוא ניסה להעביר לה מסר מקצועי כמאמן. "כן, אם להיות הוגן, אימנתי, אבל היא לא הסתכלה עליי", אמר אחרי המשחק פטריק מורטוגלו, "אבל 100 אחוז מהמאמנים ב-100 אחוז מהמשחקים עושים את זה, אז צריך להפסיק להיות צבועים".

סרינה אמרה: "אני שומעת את זה עכשיו לראשונה. על מה הוא מדבר? אין לנו שום סימנים. אני מנסה להבין למה הוא אמר דבר כזה. אני רוצה להבין בבירור מה הוא אמר. הוא לא אימן אותי". סרינה נשאלה מדוע כינתה את שופט הכיסא ראמוס "גנב", וענתה: "בגלל שהוא לקח לי נקודה, וטען לכאורה שרימיתי. אני מעדיפה להפסיד מלרמות. אני לא צריכה לרמות בשביל לנצח". האם לדעתה היא הפסידה בגלל השופט? "לא יודעת", אמרה, "היא שיחקה טוב מאוד, והייתי צריכה לעשות הרבה שינויים. קשה לומר שלא הייתי מצליחה להתעלות לרמה אחרת".

סרינה האשימה את שופט הכיסא בסקסיזם. "ראיתי כבר שחקנים גברים מכנים גברים אחרים בדברים אחרים", אמרה, "זה גרם לי להרגיש שזו הייתה תגובה סקסיסטית. הוא מעולם לא לקח מאף שחקן גבר משחקון על זה שכינו אותו גנב". גם המאמן שלה אמר אחרי המשחק ש"השופט הזה שפט בהרבה משחקי גמר של רפא, וטוני (המאמן של נדאל) אימן אותו בכל נקודה, והוא מעולם לא הזהיר אותו, אני לא מבין את זה".

גם במהלך המשחק, אחרי שקיבלה את העונש, היא האשימה את ראמוס בסקסיזם: "יש גברים שעושים על המגרש דברים הרבה יותר גרועים, אבל בגלל שאני אישה אתה תיקח את זה ממני? בכל פעם שאני משחקת פה, יש לי בעיות. לא קיבלתי אימון. אני לא מרמה בשביל לנצח, אני מעדיפה להפסיד. אתה צריך לצאת בהודעה. מעולם לא רימיתי בחיי. יש לי בת, ואני נלחמת על מה שצודק עבורה. אתה חייב לי התנצלות".

במסיבת העיתונאים סרינה הרחיבה בנושא ואמרה: "אני נלחמת כאן על זכויות של נשים לשוויון. מבחינתי, לקחת לי משחקון על זה שכיניתי אותו 'גנב' אחרי שהוא לקח לי נקודה, זה הרגיש לי סקסיסטי. זה מטריף אותי. אבל אני אמשיך להיאבק עבור נשים ולהילחם על שוויון, כמו למשל שאליז קורנה תוכל להוריד חולצה מבלי לספוג קנס. זו שערורייה".

עוד באותו נושא

סרינה וויליאמס קראה לשופט "שקרן", האשימה אותו בסקסיזם ומיררה בסיום בבכי

לכתבה המלאה
סרינה במסיבת העיתונאים(צילום: רויטרס)

מורטוגלו הוסיף על העונשים של סרינה: "תמיד אמרתי שאלה שני חוקים שהורסים את הטניס. לשבור מחבט זה לא ביג דיל, זה טיפשי, צריך לאפשר לטניסאים לבטא את עצמם. וגם, מעולם לפני כן לא נענשתי על הפרת חוק האימון". סרינה אמרה על שבירת המחבט: "אני מרגישה שאני צריכה לעבור דברים כאלה, כדי שזה ישמש דוגמה לאדם הבא שיש לו רגשות ורוצה לבטא אותם, ועדיין רוצה להיות אישה חזקה. יום אחד ירשו להם לעשות את זה בגלל היום. אולי בשבילי זה לא עבד, אבל זה יעבוד עבור האיש הבא".

לסיום, המאמן מורטוגלו נשאל על המצב של סרינה ואיך היא תתאושש מזה: "יהיה קשה עבורה, היא נלחמה קשה כדי לחזור לגמר. נראה מה יהיה. היא אלופה, אין ספק. אצטרך למצוא את המילים".

מאמנה של סרינה מגיב

טניסאים רבים תמכו במאבק של סרינה, גם אחרי ההתנהלות השנויה במחלוקת שלה. בילי ג'ין קינג כתבה: "כשאישה אמוציונלית, אז היא 'היסטרית' ונענשת על כך. כשגבר עושה את אותו הדבר, הוא 'מוחצן' ולא ננקטות נגדו פעולות. תודה, סרינה, על שנאבקת במוסר הכפול הזה. אנחנו זקוקים לעוד קולות כאלה".

גם ויקטוריה אזרנקה כתבה ש"זה בולשיט. אם היה מדובר בגבר, דבר כזה לא היה קורה. פשוט לא".

וויליאמס זכתה גם לתמיכה גברית. טניסאי העבר האמריקאי בראד גילברט כתב ש"העונש שסרינה קיבלה היה מגוחך. זה נראה כמו שום דבר, ובמהלך הקריירה ראיתי דברים גרועים פי 50 שלא מביאים לענישה. אוסקה הייתה רחוקה שני משחקונים מקו הסיום, תן למשחק להסתיים כמו שצריך".

מנגד, היה גם מי שביקר את סרינה על התנהלותה. כתב BBC ראסל פולר ציים ש"בשנים האחרונות סרינה זוכה לשבחים על הפעילות שלה נגד אפליה נגד נשים ונגד הקהילה האפרו-אמריקאית. הקול שלה הפך להיות חזק ומשפיע מאוד, אבל ההתפרצות בגמר לא מוסיפה לה נקודות. כשהיא שברה את המחבט, לשופט ראמוס לא הייתה שום ברירה אלא להזהיר אותה. ואז היא החלה לאבד שליטה. היא קראה לשופט שקרן וגנב ורמזה שתוודא שלעולם לא ישפוט אותה יותר, והוא מצידו עשה צעד אמיץ כשבחר ללכת נגד הטניסאית הגדולה בכל הזמנים, ובצדק".

(עדכון ראשון: 06:43)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully