העונה שבה השגתי הכל: ערן זהבי מסכם את התקופה הטובה בחייו

"לא פוסל שפאקו זה שעזב", "מאמנים שלא זכו בתואר קיבלו יותר מחמאות ממנו", "אלה שמתגעגעים לסוזה היו הראשונים לבקרו", "מכבי היתה זוכה בטרבל בלעדי". "לא אנוח עד שנגיע לאלופות". ערן זהבי בראיון מקיף ראשון. חלק א'

05/06/2015
עריכת וידאו: רן צימט

בוידאו: כל שערי הליגה של ערן זהבי העונה


ביום ראשון בצהריים, חלק ב': הילדות בלי אבא בבית, הסיבה האמיתית למה לא עזבתי לאירופה, ההשוואה לנמני, הערצה לבניון והחוזה החדש.


"לאורך השנים כאן בארץ הוכח ששחקנים ישראלים דומיננטיים הם המפתח להצלחה. בסופו של דבר השחקנים הישראלים הטובים מכירים הכי טוב את הליגה הישראלית. המרקם הישראלי מהווה 80 אחוז מהקבוצה"

יום רביעי בערב, ערן זהבי מקבל שחרור ממשחק הבוגרת נגד האולימפית. אלי גוטמן צריך אותו לדבר האמיתי בדיוק בעוד שבוע בבוסניה ואחרי העונה המתישה, הוא צריך פסק זמן קטן לפני שמתחיל שבוע האימונים של הנבחרת. מכבי תל אביב בדיוק מוציאה הודעה על מסיבת העיתונאים בה יוצג למחרת טל בן חיים הבלם. אני מספר על כך לזהבי במקביל לתחילת הריאיון והוא מפתיע שבכלל לא ידע זאת. "למה אתה מתפלא שאני לא יודע?", הוא שואל. "אני יודע בדיוק כמוכם על ההחתמה של טל ועל מסיבת העיתונאים. אני צריך לדעת לפני?".

התחושה היא שאתה בעניינים במכבי תל אביב יותר מכל אחד אחר.

"לא. ממש לא. לא מתייעצים איתנו על דברים כאלה ואני גם מעדיף לא לדעת".

כדי שלא יחשדו במערכת אם הדברים יודלפו?

"כן. אני מעדיף לדעת בדיוק כמוכם. לא לפני. תן לי את השקט שלי".

זה מפתיע. הייתי בטוח שג'ורדי קרויף מתייעץ איתך ושאתה מחווה את דעתך על שחקן כזה או אחר.

"אם פונים אלי ושואלים אותי, אני יכול לענות והכל אבל לא היה שום מקרה שהתייעצו איתי אם להביא שחקן למכבי תל אביב. זו לא ההתנהלות במכבי תל אביב".

איך אתה מקבל את ההחתמה של טל בן חיים?

"טל שחקן מצוין שיכול לעזור לנו מאוד. זה חיזוק משמעותי ואני מרוצה. אנחנו גם חברים לנבחרת ואנחנו בקשר טוב. אני שמח על צירופו".

יש הרבה התעסקות בדומיננטיות שלו בחדר ההלבשה. הרי אתם כל הזמן מדגישים את היחסים החברתיים הטובים בין השחקנים ואת המרקם החיובי שנוצר בין כולכם.

"אני לא חושב שמישהו צריך לחשוש שתהיה בעיה. טל החליט לחזור לישראל ואני בטוח שהוא רוצה להיכנס לתוך מרקם חברתי טוב. יהיה לו הרבה יותר קל להשתלב בתוך המרקם המצוין שנוצר אצלנו. כשיש טיפוס דומיננטי כמו טל וכשיש כל כך הרבה חבר'ה טובים, אז אפשר רק ליהנות מהתוספת שלו. טל צריך לקחת את זה למקומות הנכונים ואני מאמין שהוא מספיק אינטליגנטי כדי לעשות את זה".

ג'ורדי די ויתר על שידרוג החלק של הזרים. אתה מסכים עם הפילוסופיה שלו לפיה מכבי תל אביב צריכה להתחזק דרך השחקן הישראלי?

"לאורך השנים כאן בארץ הוכח ששחקנים ישראלים דומיננטיים הם המפתח להצלחה. בסופו של דבר השחקנים הישראלים הטובים מכירים הכי טוב את הליגה הישראלית אבל אני לא מסכים שג'ורדי ויתר על שדרוג הזרים. אני חושב שיש לנו זרים איכותיים במכבי תל אביב. אבל המרקם הישראלי מהווה 80 אחוז מהקבוצה ואתה צריך שהוא יהיה טוב ואיכותי".

עוד כמה ישראלים טובים ואפשר יהיה לחלום על ליגת האלופות?

"אנשים חושבים שאם נביא איזה זר ברמה גבוהה מאוד, אז בטוח נעלה. אתם שוכחים שנקבל הגרלות קשות מאוד ונצטרך להתמודד עם קבוצות מאוד טובות. כדי לעלות לצ'מפיונס ליג, נצטרך גם מזל בהגרלה".

עוד באותו נושא

לחלק השני של הראיון, בו מתייחס זהבי לחוזה החדש: "מה שמגיע, מגיע"

לכתבה המלאה
"לא היה שום מקרה שהתייעצו איתי אם להביא שחקן למכבי תל אביב. זו לא ההתנהלות במכבי תל אביב". זהבי עם קרויף(צילום: ברני ארדוב)

בוא נחזור למחזור הסיום. אתה גומר את המשחק מול מכבי פתח תקוה בלי תואר שיאן השערים לעונה ובטח די מאוכזב.

"איך אני יכול לסיים עונה כזו עם טעם של אכזבה? זה יהיה דבילי לחשוב כך. ברור שרציתי לשבור את השיא, אבל בשריקת הסיום אמרתי תודה לאלוהים על עונה מופלאה כזו ותודה לחברים שלי ולצוות על עונה שהשגתי בה הכל".

כי אתה כל כך תחרותי ורצית עם 27 שערים לתת עוד ארבעה ולהיזכר בספרי ההיסטוריה כשיאן השערים לעונה.

"רציתי לשבור, אבל כשהגעתי לשני המשחקים האחרונים מול מכבי פתח תקוה ובית"ר ירושלים, היה לי ברור שזה יהיה בלתי אפשרי כי הורדנו כקבוצה רגל מהגז. היינו בחגיגות ובקושי התאמנו כמו שצריך. זה היה מאוד קשה לשמור על המתח, אחרי שהבטחנו את כל התארים. בסופו של דבר אם אני צריך לתת ציון לעונה הזו, אז הציון הוא עשר".

יכול להיות שגם השוערים ששיחקו מולך וידעו שאתה חם על השיא, היו הרבה יותר מפוקסים כדי שלא תחגוג עליהם?

"אין ספק. לא אהבתי את כל הכותרות שעשיתם על זה שהקבוצה צריכה לעזור לי לשבור את השיא. החברים שלי באמת ניסו לעזור לי בצורה מטורפת ומסרו לי כל כדור עד שזה כבר היה לא טבעי. בכל פעם שקיבלתי את הכדור, השוער ושחקני ההגנה היו מוכנים לבעיטה שלי. זה הפך את המשימה להרבה יותר קשה. אם היית אומר לי לפני שנה שכך תיראה העונה הזו שלי, הייתי קונה את זה בכיף ואם צריך אז גם בכסף. אני עדיין צעיר. אולי אשבור את השיא בעונה הבאה".

""איך אני יכול לסיים עונה כזו עם טעם של אכזבה? זה יהיה דבילי לחשוב כך. ברור שרציתי לשבור את השיא, אבל בשריקת הסיום אמרתי תודה לאלוהים על עונה מופלאה ". זהבי(צילום: ברני ארדוב)
"פאקו עשה עבודה גדולה. אני לא שוכח שהיינו במצב מנטלי על הפנים ונראינו רע מאוד והוא בא והביא את כל התארים. אף אחד לא הימר בחודש אוגוסט שמכבי תל אביב תזכה בטרבל"

מיד אחרי המשחק האחרון אמרת שיבוא היום שאנחנו בתקשורת נדע לפרגן לפאקו אייסטרן כי לטעמך לא מספיק כיבדנו אותו.

"וזה בלשון המעטה".

אבל בסופו של דבר התקשורת ניזונה מתוך המערכת של מכבי, ועיתונאים הבינו שגם אצלכם אין קונצנזוס לגביו.

"אני לא מאשים רק את התקשורת. אני מדבר על עובדות. לא העריכו את פאקו מספיק. האיש הוביל אותנו לכל התארים ואני רואה מהצד שאתם משבחים ומהללים מאמנים אחרים ולו, שהוביל את מכבי לטרבל, אתם בקושי מפרגנים. מאמנים שלא הביאו תואר קיבלו מכם יותר מלים חמות ממה שנתתם לו".

הרגשתם את הנתק המקצועי שהיה במהלך העונה בין פאקו לג'ורדי?

"לא הרגשתי דבר. אנחנו במהלך השבוע עבדנו עם פאקו על המגרש. ג'ורדי לא עלה על הדשא ולא היה במגרש כדי להתערב בעניינים מקצועיים. יכול להיות שהיו חילוקי דעות ביניהם בנושאים מקצועיים כפי שהיו גם חילוקי דעות מקצועיים בין ג'ורדי לפאולו סוזה בעונה שעברה. הרי כל אלה בתקשורת ששיבחו העונה את פאולו ואמרו איזה מאמן מכבי פיספסה, היו הראשונים בעונה שעברה לבקר את צורת המשחק שלנו".

בסוף המשחק מחוץ לבלומפילד אמר לי שרן ייני שהוא לא ידע עד הרגע שפאקו סיפר לכם, שאכן הוא עוזב. דור מיכה לעומת זאת אמר שהוא ידע והרגיש עוד קודם שזה נגמר. עד כמה אתה היית מופתע מהעזיבה שלו?

"אנחנו שומעים דברים בתקשורת ואנחנו קוראים ויודעים מה קורה. ידענו שיש סיכוי שהוא יילך. ברגע שלא החתימו אותו לאורך כל החודש, הערכנו שזה יכול לקרות. אבל אני אגיד לך את האמת, אף אחד בין השחקנים לא באמת ידע שפאקו יעזוב. אף אחד לא יכול היה לשים את האצבע ולהגיד בוודאות שהמאמן הולך".

איך הרגשת כשהוא הודיע את זה לכם בחדר?

"שמע, מצד אחד זו אכזבה. הוא עשה עבודה גדולה. נכון שיכולנו להיראות יותר טוב ולשחק יותר טוב, אבל אני זוכר את חודש אוגוסט לפני שנה כשהיינו במצב מנטלי קשה מאוד. פאקו בא והדבר הראשון שהוא עשה היה להחזיר לנו את הביטחון העצמי וגם שיחקנו בתחילת העונה כדורגל אטרקטיבי עם הרבה מחץ. אני לא שוכח שהיינו במצב מנטלי על הפנים ונראינו רע מאוד והוא בא והביא את כל התארים. אף אחד לא הימר בחודש אוגוסט שמכבי תל אביב תזכה בטרבל. אתם שוכחים אבל אני זוכר שאחרי ההופעות שלנו באירופה ואחרי המשבר עם המאמן, אף אחד לא הימר שנעשה את זה בפעם השלישית. אני חושב שבשורה התחתונה צריך להעריך את פאקו שהתמודד עם סגל שתשעים אחוז ממנו רוצה ומרגיש שהוא חייב לשחק בהרכב בכל משחק. אני מדבר על שחקני הרכב קבועים שצריך לנהל אותם בין ספסל, הרכב וגם יציע. זה קל?"

איך נפרדת ממנו באופן אישי?

"בסוף המשחק באתי אליו ואמרתי לו: 'תודה על הכל. אני מעריך מאוד את מה שעשית עבורי ועבור הקבוצה'. אמרתי לו שלמדתי ממנו גם דברים אישיים. בהסתכלות על החיים. עשיתי עונה מצוינת איתו ואני אומר לו תודה".

אתה קונה את ההסבר של המועדון ושל פאקו לפיו מדובר בפרידה הדדית?

"אם הייתי יודע להשיב לך, לא הייתי שחקן בקבוצה. אלה דברים שרק מיטש, מרטין וג'ורדי יודעים. לפעמים מועדון לוקח החלטות קשות ואני בכלל לא פוסל שזו היתה החלטה של פאקו".

"אני חושב שבשורה התחתונה צריך להעריך את פאקו שהתמודד עם סגל שתשעים אחוז ממנו רוצה ומרגיש שהוא חייב לשחק בהרכב בכל משחק". זהבי ופאקו(צילום: ברני ארדוב)
"אף פעם לא נמאס לנצח. אם למישהו נמאס לנצח, סימן שהוא לא חווה אכזבות או לא יודע מה זה לא לקחת תארים. כל אליפות צריך לחגוג וכל אליפות מיוחדת בפני עצמה. הלוואי שכל עונה אחגוג אליפות וכל עונה תשאל אותי אם אני לא שבע או שלא משעמם לי"

אחרי המשחק האחרון ניסינו לחפור עם פאקו בנושא ופתאום הוא אמר שמכבי צריכה משהו אחר כדי לעמוד ביעדים בעונה הבאה. כאילו הוא אמר שאתם לא מספיק טובים בשביל ליגת האלופות. נעלבתם?

"ממש לא. אני גם חושב שהוא לא הובן נכון, כי בוודאות פאקו הוא המאמין הכי גדול בסגל הזה. אחרי חודש שהוא היה איתנו וראה את הקבוצות האחרות בליגה, הוא אמר לנו שאנחנו הכי טובים. בינואר הוא סיפר לנו שהוא ביקש לא להביא שום שחקן חדש כי כל מי שהציעו לו, לא היה יותר טוב ממה שיש לנו בקבוצה".

אבל אז הגיע גילי ורמוט שהיה למעשה רכש של ג'ורדי קרויף ולא של פאקו.

"פאקו רצה את גילי ופאקו יודע שגילי שחקן מצוין".

מכבי תל אביב הנוכחית טובה מהפועל תל אביב בה שיחקת עם הדאבל ב-2010?

"בהפועל תל אביב לא היה סגל כמו של מכבי הנוכחית. בהפועל ההיא היו 14 שחקנים שרוב הזמן שיחקו ועבדנו על אוטומט. תפסנו אז עונה עם שמונה או תשעה שחקנים שהיו בשיא היכולת שלהם. אנשים נהנו מאוד מהכדורגל והיינו מאוד אטרקטיביים. אני לא חושב שאפשר להשוות בין הקבוצות כי הכדורגל כל הזמן משתנה".

אתה קונה את התיזה שראש בראש מול הפועל ההיא, מכבי היתה מפסידה אבל לאורך עונה שלמה מכבי הזו היתה לוקחת את האליפות?

"לא יודע להשיב על השאלה הזו. אלה שתי קבוצות עם ערכים שונים".

ג'ורדי ממשיך לדבר על האליפות כיעד המרכזי שלכם, אבל קשה להאמין שאתה לא בטירוף על ליגת האלופות.

"בטח שאני בטירוף על ליגת האלופות וזה אחד החלומות שלי. אמרתי לג'ורדי שאני לא אנוח עד שאני אגשים אותו. לעלות לליגת האלופות אחרי שעבדת כל כך קשה בליגה וזכית לקטוף את הפירות זה יותר מתוק מאשר להגיע לקבוצה שמגיעה אוטומטית לליגת האלופות. אבל ג'ורדי גם צודק שצריך לזכות שוב באליפות כי זה הכרטיס להתמודד על שלב הבתים של ליגת האלופות".

אין שובע אחרי שלוש אליפויות?

"אין דבר כזה. אף פעם לא נמאס לנצח. אם למישהו נמאס לנצח, סימן שהוא לא חווה אכזבות או לא יודע מה זה לא לקחת תארים. כל אליפות צריך לחגוג וכל אליפות מיוחדת בפני עצמה. הלוואי שכל עונה אחגוג אליפות וכל עונה תשאל אותי אם אני לא שבע או שלא משעמם לי".

אבל אני משוכנע שהיית רוצה לקחת אליפות בעונה הבאה כשמכבי חיפה, הפועל תל אביב ובית"ר ירושלים מתמודדות נגדכם עד הסוף.

"בטח. בכיף. למה לא? זה יעשה מצוין לכדורגל הישראלי אם חיפה, הפועל ובית"ר יחזרו להיאבק על תארים. אבל בלי קשר אליהן צריך לכבד מאוד את קרית שמונה ובאר שבע שנותנות כאן הרבה זמן בצמרת".

אבל אין יריבות אמיתית.

"היית במשחקים שלנו בבאר שבע? באר שבע מול מכבי תל אביב נהיה משחק של הרבה קהל והרבה עניין. באר שבע זה מועדון שחייב להישאר בצמרת. יש להם הרבה קהל. אני מאמין שהעונה הבאה תהיה יותר קשה בליגה כי מכבי חיפה תהיה יותר טובה ובית"ר בהתקדמות".

" באר שבע מול מכבי תל אביב נהיה משחק של הרבה קהל והרבה עניין. באר שבע זה מועדון שחייב להישאר בצמרת. יש להם הרבה קהל". זהבי מול מליקסון(צילום: קובי אליהו)

אפרופו עונה הבאה. מה תגיד למאמן הבא של מכבי שיבוא וישאל באיזו עמדה אתה מעדיף לשחק?

"אף אחד מהמאמנים שהגיעו למכבי תל אביב לא שאל אותי באיזו עמדה אני מעדיף לשחק. אני מעריך שגם המאמן הבא לא ישאל. נוח לי בכל תפקיד בהתקפה".

כולל בצד ימין?

"גם בצד ימין הסתדרתי. אולי בימין אהיה פחות אפקטיבי אבל אולי זה יכול לעזור יותר למשחק הקבוצתי. היה איזה משחק אצל פאולו שהוא שם אותי בימין ואמר לי שאני לא אנצח את המשחק מבחינת שערים, אבל אני אתרום למשחק הקבוצתי".

מרבית השחקנים אצלכם מעריכים את פאולו יותר מאשר את פאקו ואוסקר. למה?

"כקבוצה הרגשנו מאוד חזקים. הרגשנו שבכל רגע נתון אנחנו יודעים מה אנחנו עושים. למדנו ממנו הרבה ושחקנים מעריכים שהמאמן מלמד אותם".

זה לא נבע מזה שכשחקן הוא היה יותר גדול מאוסקר ובטח מפאקו?

"זה שהיית שחקן גדול לא אומר בהכרח שתהיה מאמן גדול. פאולו שינה את הקבוצה ועשינו הישגים גם בארץ וגם באירופה והוא קידם גם הרבה שחקנים באופן אישי. הוא מאמן מצוין ורואים את זה בבאזל. הדרך שלו עוד ארוכה".

פעם אחת ולתמיד תספר למה לא הלכת איתו לבאזל. מה היה שם בכלל?

"אני מעדיף לשמור את זה לעצמי. בינתיים אני מעדיף שזה ישאר כך".

"כקבוצה תחת פאולו סוזה הרגשנו מאוד חזקים. הרגשנו שבכל רגע נתון אנחנו יודעים מה אנחנו עושים". זהבי וסוזה(צילום: קובי אליהו)
"מכבי היתה יכולה לזכות בטרבל גם בלעדיי. יש בקבוצה שחקנים שיושבים על הספסל או ביציע שבכל קבוצת צמרת, הם יהיו שחקני הרכב"

כל שחקן שמראיינים במכבי, ישר נשאל עליך והאם מכבי היתה יכולה לזכות באליפות בלעדיך. אחד האחרונים היה ניקולה מיטרוביץ' שאמר שגם בלי ערן, מכבי היתה יכולה לזכות באליפות.

"אני על אותו קו עם החברים שלי. אני כלום בלעדיהם והם היו יכולים גם להסתדר בלעדיי. שלא תטעו, מכבי תל אביב תהיה קבוצה טובה מאוד גם בלעדיי. בעקבות זה שאנחנו טובים כקבוצה, אני יכול להביא את היכולות שלי לידי ביטוי. אני צריך לידי שחקנים כמה שיותר טובים".

אז אתה מסכים עם מיטרוביץ' שחושב שמכבי היתה יכולה לזכות באליפות בלעדיך?

"בוודאי. מכבי היתה יכולה לזכות בטרבל גם בלעדיי. יש בקבוצה שחקנים שיושבים על הספסל או ביציע שבכל קבוצת צמרת, הם יהיו שחקני הרכב. יכול להיות שהיה להם יותר קשה לעשות את זה כי בוא לא נהיה שקרנים, אני בהחלט דומיננטי וכן עושה דברים טובים מאוד. אבל אני מאמין שהם כן יכולים לעשות את זה בלעדיי. הם שיחקו מצוין וניצחו גם כשישבתי בחוץ".

בעוד שבוע בדיוק המשחק מול בוסניה. אתה עדיין מחפש שם את הדרך להיות דומיננטי כמו במכבי תל אביב.

"אני לא אסחוב לבד את הנבחרת לניצחון ואני גם לא סוחב לבד את מכבי לניצחונות. ועכשיו תעשה אחד ועוד אחד ותבין שכל מה שאני אומר על החברים שלי במכבי ועל הקבוצתיות שלנו, הוא אמת. הרי כשנתנו הצגה נגד בוסניה בחיפה ושפכתם עלי סופרלטיביים, זה היה גם כי יתר השחקנים היו מעולים והנבחרת שיחקה כקבוצה. אני לא שחקן של יכולות אישיות מטורפות ולא של לעבור ארבעה שחקנים ולהבקיע שער. אני נכנס לתבנית קבוצתית ומביא את היכולות שלי לידי ביטוי".

יש טעם לשגע את המדינה עם המשחק בבוסניה או שכדאי בכלל להניח לכם בשבוע הבא. לכתוב מעט ולא להרים את רף הציפיות כדי למנוע אכזבה?

"כשהנבחרת יוצאת למשחק בבוסניה מול קהל חזק ובאיצטדיון קשה, מה שלא יהיה, תהיה התעניינות גדולה. הם הרי יבואו כדי להשכיח את הניצחון שלנו בחיפה ואנחנו נצטרך לבוא טוב ולעשות את זה. בדיבורים לא ננצח בבוסניה".

החופשה נדפקה לך?

"אני מעדיף להיות בנבחרת ולא בחופש. נטוס אחרי זה לשבוע או עשרה ימים בלאס וגאס. ננקה את הראש ונחזור למוקדמות ליגת האלופות".

"אני לא אסחוב לבד את הנבחרת לניצחון ואני גם לא סוחב לבד את מכבי לניצחונות"(צילום: ברני ארדוב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully