פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    בן הפטיש לסדן: מה באמת קרה בעסקת גילי ורמוט למכבי תל אביב

    ההוראה לבן רייכרט לעבור מיד אחרי הדרבי והמלכוד שאליו הכניסה אותו מכבי תל אביב, הנפילה של הפועל תל אביב עם החוזה של אלטמן, הדיסאינפורמציה לגבי איינבינדר והעצבים של אלי כהן. מגילוי הפרטים חדשים בעסקת גילי ורמוט איש לא יוצא טוב. גם לא ג'ורדי קרויף

    בן הפטיש לסדן: מה באמת קרה בעסקת גילי ורמוט למכבי תל אביב

    ההודעה הרשמית של הפועל תל אביב בנוגע למכירת גילי ורמוט למכבי תל אביב לא ממש עמדה בקנה אחד עם המציאות. מטרת ההודעה הייתה לצאת טוב בעיני הקהל האדום בכל הנוגע לפרטי העסקה ותזמון האירועים. בפועל, היא רק הסבה נזק גדול יותר למועדון ויצרה בקרב כל הגורמים תחושה של עקיצה על ידי הצהובים. באופן כללי, למרבית האוהדים תמה שארית האמון במועדון.

    די אם ניקח את הפסקה הראשונה בהודעה כדי להבין את התמונה. היא נפתחת כך: "נציגו של השחקן גילי ורמוט פנה הבוקר לחיים רמון, והודיע כי גילי ורמוט מבקש לעבור למכבי תל אביב. לאחר מכן, גילי ורמוט הודיע רשמית כי רצה לעבור ליריבה העירונית כיוון שזהו הדבר הטוב ביותר עבורו, וכי אף אחד לא הכריח אותו לעשות זאת והוא עשה זאת מרצונו החופשי".

    על פי ניסוח זה, זר שלא מודע לנפשות הפועלות היה חושב שהדרבי הוא מה ששבר את גב הגמל מבחינת ורמוט, שלאחר לילה של מחשבות הקשר קם עם ההחלטה ופנה לראשי הפועל. בפועל, זה לא ממש המצב. אולי חיים רמון יוכל להסביר, אם כן, מדוע חצי שעה לאחר הדרבי התל אביב נלקח בן רייכרט על ידי ג'ורדי קרויף לשיחה, בה הוסבר לו כי הוא הוא חייב לעבור בהשאלה עד לתום העונה להפועל תל אביב במסגרת עסקה שתנחית את מספר 14 באדום בקרית שלום?

    בלגן במתחם חודורוב: אוהדים התפרעו באימון הפועל תל אביב
    במכבי תל אביב מתגוננים: "הדבר האחרון שרצינו הוא שרייכרט וגולדברג יסבלו"

    גילי ורמוט שחקן מכבי תל אביב (קובי אליהו)
    יכול להיות שבמכבי תל אביב ניבאו מה הפועל תל אביב חושבת ופשוט רקמו עסקה לילית? לא סביר. גילי ורמוט (צילום: קובי אליהו)

    כן, כן. חצי שעה לאחר הדרבי, במכבי תל אביב הודיעו לרייכרט שיש עסקה, ושהשחקן היחיד בו מעוניין אלי כהן הוא רייכרט. הקשר עירב את אבי נמני, ולאחר התייעצות של מספר שעות, בעצת הסוכן הסכים וחזר בו. לאחר מכן הבהיר ג'ורדי קרויף לרמון כי השחקן יישן על העניין בלילה ויודיע למחרת. כל זה קרה, כאמור, בלילה לפני ש"נציגו של ורמוט פנה לחיים רמון בבקשה לעבור". מדהים, כנראה שהצהובים חזו את הבקשה של ורמוט ואת הרצונות של אלי כהן לקבל את רייכרט ופשוט רקמו דיל בזק.

    בהמשך הודיע רמון ששון גולדברג ורייכרט יושאלו לתקופה של בין חצי שנה או שנה וחצי. בפועל, ההשאלה של רייכרט וגולדברג היא עד לתום העונה, כאשר מכבי לא מחויבת להשאילם בעונה הבאה. יתרה מזאת, אם יקרה מה שכרגע נראה כבלתי ייאמן והפועל תל אביב תשתחל לפלייאוף העליון בסיום העונה הסדירה, רייכרט וגולדברג לא יוכלו לשחק בשני הדרבים עקב היותם מושאלים ממכבי תל אביב.

    בנוגע לעמרי אלטמן, גורמים המעורים בפרטים אמרו השבוע שהם משוכנעים שרמון לא ראה את נוסח ההסכם בין אלטמן למכבי תל אביב, או שלא עבר את היועצים המשפטיים של הפועל, היות שכמעט מכל כיוון אפשרי, הזכויות על אלטמן בעונה הבאה לא יכולות להיות של הפועל תל אביב. הוויכוח בין אלטמן למכבי תל אביב בקיץ הקרוב ייסוב סביב השאלה האם הוא שחקן חופשי, או שמא לצהובים יש את האפשרות לממש עליו את האופציה לעוד עונה. מבחינת אלטמן ונציגיו, למכבי כלל אין את הזכות להשאיל אותו.

    בנוגע לאופציות ההשאלה של לארי קהינדה וצ'יבוטה, טוב היה עושה חיים רמון אם לא היה מציין אותן. איך אמר השבוע גורם בכיר בהפועל תל אביב? "מילא לצרף שני שחקנים בהשאלה ממכבי ביום האחרון של ההעברות כדי לשרוד בליגה, אבל להתגאות בזה שיש לך אופציה בעתיד, בצורה מושכלת וחכמה, להשביח שחקנים עבור מכבי תל אביב? זה כבר וידוא הריגה עבור האוהדים".

    בן רייכרט שחקן מכבי תל אביב מול קובי דג'אני שחקן הפועל חיפה (קובי אליהו)
    השתכנע, סירב, שוב שוכנע ונכנס לסיטואציה בעייתית. רייכרט (צילום: ברני ארדוב)

    ומכאן עוברים לג'ורדי קרויף. האיש שגרף את מירב המחמאות ויצא כמנצח הגדול של ינואר צריך גם הוא לשאול את עצמו כמה שאלות. מילא שון גולדברג, שישתפשף ויחזור חדש למכבי תל אביב, גם דן איינבינדר, לולא סירב, יכול היה להיות אופציה טובה לטרייד, אך לשלוח את רייכרט להפועל תל אביב אחרי כל מה שעבר בעונה הנוכחית, זה חוסר רגישות ברמות הגבוהות ביותר.

    מתחילת העונה שומרים במכבי תל אביב על רייכרט ומגנים עליו מפני קללות אוהדים והטרדות - באימונים, במשחקים, בטלפון ובכל אמצעי תקשורת אפשרי. לקח זמן, אך אחרי עבודה מאומצת של מספר חודשים האוהדים ירדו מהגב של הקשר, והזיהוי שלו עם האהדה להפועל כנער כבר הפך להיסטוריה. לקרויף וקברניטי המועדון מגיע שאפו גדול על העבודה בכל הנושא.

    אבל, וכאן האבל הגדול, לשלוח את אותו רייכרט להשאלה בהפועל תל אביב זה מהלך שכבר גובל בהתעללות. הסיטואציה בה נמצא השחקן כרגע היא פשוט ללכת על ביצים. רייכרט יודע שהוא חוזר למכבי תל אביב בסוף העונה ואסור לו להזדהות עם הפועל בשום סיטואציה. הוא לא יכול לדבר בשבחי המועדון, עדיף אפילו שלא יתראיין, אסור לו לחגוג עם הקהל ולא להצטלם בגאווה עם מדי הפועל. כל דבר שכזה יחזיר את היחסים שלו עם אוהדי מכבי תל אביב לנקודת ההתחלה. גם נמני יודע זאת היטב והכין אותו לכך, כמו גם בכירים במכבי תל אביב.

    ג'ורדי קרויף מנהל מקצועי של מכבי תל אביב (ברני ארדוב)
    גילה חוסר רגישות ברמה גבוהה. קרויף (צילום: ברני ארדוב)

    לא במקרה אלי כהן התעצבן על כך שרייכרט רק הושאל. השריף הסביר לראשי הפועל תל אביב כי רייכרט יכול להיות המנהיג הבא של המועדון בשנים הבאות, אך מששמע כי מדובר בהשאלה בלבד הבין את גודל הבעיה. ייאמר לזכות הפועל תל אביב, שאכן שיתפה את השריף ברגע האחרון וקראה לו במהלך אימון הבוקר כדי לעדכן אותו בפרטים. השריף שמע, הוא רצה את רייכרט אבל יותר מכל רצה את איינבינדר ודרש אותו באופן חד משמעי.

    בטיוטת החוזה שנכתבה בלילה, שמו של איינבינדר נכתב, אבל למרות הפרסומים, במכבי תל אביב כלל לא שוחחו עם איינבינדר. השריף עצמו שוחח עם השחקן וגורמים נוספים ניסו להפעיל לחץ, אך הצהובים לא מיהרו לוותר עליו. כבר לפני שנתיים הפועל תל אביב רצתה את איינבינדר, אך הוא העדיף לעבור מבית"ר ירושלים לקרית שמונה. כאחד שגדל בבית"ר ועשוי לחזור לשורותיה בעתיד, הוא מודע למשמעות של החולצה האדומה.

    בהפועל תל אביב ישנן תחושות קשות בנוגע לעסקה. מרבית האנשים מרגישים שרמון רימה אותם. האבסורד הגדול היה שבהודעה שיצאה מהמועדון, טען רמון שוורמוט הוא זה שרצה לעבור, אבל בין הקשר לבין מחזיק זכויות הניהול לא התקיימה אפילו שיחה אחת באותו היום. לכך גם מתווספת ההתעקשות של רמון להכניס סעיף לחוזה, שבו ורמוט יודיע שהוא זה שהיה מעוניין בעסקה, בקשה שלמעשה מבטלת את הנכתב בהודעה.

    ואם כל זה לא מספיק, הטונים בין רמון לבין אנשי הפועל תל אביב עלו שלב בבוקר יום שלישי. עוד לפני שנחתמה העסקה, איש העסקים מני ויצמן והיו"ר בארי בן זאב הזהירו את רמון. הם אמרו לו כי במסמך חתם מול ויצמן, נכתב שהאחרון יהיה ערב לכספי הקבוצה רק בתנאי שוורמוט נשאר עד תום העונה. רמון לא התרגש מהאיומים ואמר לשניים: "אז תתבעו אותי".

    הבעלים של הפועל תל אביב חיים רמון (ניב אהרונסון)
    העסק עבר לטונים צורמים במיוחד. רמון (צילום: ברני ארדוב)

    התגובות בהפועל תל אביב לסיכום אירועי השבוע היו מרות וציניות בהתאמה. "לא מפתיע שהקפטן בדרבי היה שחקן מכבי, בכל זאת מדובר בקבוצת בת", נאמר שם. סיימון כץ גם הגיב לדברים ואמר: "לכאורה, כל העניין הזה נסגר הרבה לפני הדרבי. אני לא רוצה לעשות קשר בין הדברים, אבל אני מנסה להבין איך ורמוט שיחק בדרבי כשיש לו סעיף עם מענק אליפות במכבי. העונה הגבתי לא מעט בצורה צינית על דברים שקרו בקבוצה, ועכשיו גם אין לי את הכוחות לעשות את זה. עצוב וכואב לי".

    גם חבר הדירקטוריון איציק ניסנוב הגיב ואמר: "מי שעשה עסקה כזאת והיה מעורב בזה לא צריך להיות בהפועל תל אביב. אני מודע לבעיות הכלכליות של המועדון, אך אנשים קנו מנויים כדי לראות גילי ורמוט משחק ולא את חיים רמון. הוא יכול היה להמתין עם העסקה הזאת עד לתום העונה. מעבר לכך, איך יכול להיות שהפועל תשביח שחקנים למכבי? איך הסכימו לדבר הזה? זה החלק הכי הזוי בהסכם".

    בהפועל טוענים כי עו"ד יוסי גאייר הוא זה שהתקשר וביקש מחיים רמון בשמו של ורמוט לעזוב. הדברים נראו אחרת במציאות. בסיום הדרבי קרויף צלצל לגאייר וביקש להיפגש אתו. הוא שאל אם הדברים מתואמים עם הפועל וביקש ממנו את הטלפון של רמון. גאייר טוען: "חיים היה רחוק מלהיות מופתע שהתקשרתי. הוא אפילו לא ניסה לסרב. זה לא סוד שבין מכבי והפועל היו שיחות כבר מהקיץ על מעבר של ורמוט. אז גילי סירב לעבור למכבי. אני לא יודע מה קרה במהלך חצי השנה הזו, אבל הנסיבות השתנו בהפועל והוא הבין דברים אחרת. אני יכול להגיד שאף אחד לא הכריח את הפועל תל אביב למכור את גילי, אפילו להיפך, ואף אחד לא הכריח את גילי לעבור למכבי".

    חבר דירקטוריון הפועל תל אביב, סיימון כץ (ברני ארדוב)
    אפילו להיות ציני כבר אי אפשר. סיימון כץ (צילום: ברני ארדוב)

    הפועל תל אביב תפגוש בשבת את הפועל רעננה. על פי התרגול באימונים, רייכרט ושון גולדברג עשויים לפתוח. בכל מקרה, קשה יהיה לראות את הפועל תל אביב מצליחה להתאושש מאירועי הימים האחרונים וצוברת שלוש נקודות קריטיות במאבק ההישרדות. איך סיכם גורם בכיר במועדון: "הכי חשוב שישאירו הזמנות לסקאוט של מכבי תל אביב. אחרי הכול, הם עוקבים אחרי כל המושאלים שלהם".