שני, 20:50, ערוץ 1: הפועל ת"א-מכבי ת"א

אתה כבר נמני. אתה לא רוצה להיות עכשיו גם בניון?

המודל אוחנה: "הוא שאפתן, אבל שאפתן עם שכל". הסוכן קצב: "מכבי תיתן לו ללכת עם הצעה אטרקטיבית". השכן בלילי: "הוא מהבודדים שחזרו והמציאו את עצמם מחדש". האם לא הגיע הזמן של ערן זהבי לצאת שוב לאירופה?

ברני ארדוב

צפו: דיון לקראת הדרבי ב"תמונת מחזור"

הפרדוקס בסיפור הזה מאוד גדול. הרי מדובר בכדורגלן הכי שאפתן בליגה ואחד מגדולי הווינרים ששיחקו בישראל אי פעם. ובכל זאת, ערן זהבי מעדיף את מכבי תל אביב על פני אירופה. משהו כאן לא מסתדר.

זו שאלה שאוהדי מכבי תל אביב לא רוצים לדון בה. זו סוגיה שמתחילה כבר לעצבן את זהבי עצמו. כשהוא לא כובש בנבחרת, אומרים שיש זהבי של הליגה וערן של הנבחרת. וכשהוא קורע את הליגה, אנחנו מתחילים לתמוה כיצד הוא נשאר כאן ולא מאתגר את עצמו בליגות רציניות יותר. אלי אוחנה, שברזומה שלו חזרה לישראל ממרכז הבמה של אירופה, מבין היטב את הכוכב של מכבי תל אביב: "ערן זהבי הוא בחור שאפתן, אבל הוא שאפתן עם שכל. זה טוב שיש שאיפות ורואים בכל שבוע שערן רוצה לכבוש עוד גולים ולא מוכן לנוח, אבל כשהוא ישב לחשב את הקריירה שלו, הוא ראה את הנולד וידע שהוא יוכל להיות מלך במכבי תל אביב עם חוזה מאוד גבוה וזה לא פחות מאתגר מלשחק באיזו קבוצה דרג שני באירופה".

עוד באותו נושא

20:50, ערוץ 1: הפועל תל אביב - מכבי תל אביב

לכתבה המלאה
בכל פעם שמעלים את השאלה לדיון הוא מתעצבן. זהבי (צילום: ברני ארדוב)
"אם תבוא בקיץ הבא קבוצה גדולה באירופה שתרצה את ערן ותשלם למכבי סכומים יפים, התאריך לא יהיה רלוונטי וגם לא שום אלמנט אחר. אני משוכנע שמכבי תיתן לו ללכת, אם זו תהיה הצעה שמכבי עצמה תהיה גאה שערן קיבל אותה"

זהבי סיים את העונה החולפת בידיעה שיש לו סיכוי מצוין לצאת שוב לאירופה. סעיף השחרור ממכבי תל אביב עמד אז על מיליון יורו והיו מספר קבוצות מדרג הביניים שהתעניינו. סלטה ויגו היתה כנראה הרצינית מכולן, אבל זהבי לא התלהב. גם הידיעות על כך שפאולו סוזה עשוי לקחת אותו לבאזל לא ריגשו אותו במיוחד. ובכל זאת, היתה גם הצעה אחת אותה היה לוקח. מדובר בקבוצה אירופאית די בכירה שהתלבטה בין זהבי לבין שחקן קישור אחר הדומה לו בתכונותיו. כסף לא היה בעיה, אבל ההחלטה לבסוף נפלה על השחקן שהתחרה בו ויודעי דבר, שלא מוכנים לחשוף את שם הקבוצה ואת שם השחקן, מספרים שהוא דווקא מאוד מצליח שם, כך שאין שם כנראה מישהו שמתחרט שלא בחרו בסופרסטאר של מכבי תל אביב.

את לוחות הזמנים בעניינו של זהבי אוהדי מכבי תל אביב שיננו בקיץ האחרון בעל פה. תמורת הגדלת דמי השחרור שלו לשני מיליון יורו, פתח מיטש גולדהאר את הכספת והסכים על חוזה חסר תקדים לשש שנים בשכר של 650 אלף יורו נטו לעונה, לא כולל בונוסים על תארים בארץ ובמיוחד על הישגים באירופה. כדי להראות למכבי עד כמה הוא מכבד את החוזה ואת הסכומים שיקבל, הבטיח זהבי לעזוב רק אם יקבל במקום אחר לפחות 750 אלף יורו.

"אתם כל הזמן נתפסים לכסף, לחוזה ולתאריכים בזמן שזה לא רלוונטי", אומר סוכנו של זהבי רונן קצב. "אם תבוא בקיץ הבא קבוצה גדולה באירופה שתרצה את ערן ותשלם למכבי סכומים יפים, התאריך לא יהיה רלוונטי וגם לא שום אלמנט אחר. אני משוכנע שמכבי תיתן לו ללכת, אם זו תהיה הצעה שמכבי עצמה תהיה גאה שערן קיבל אותה. ערן לא זנח ולא ביטל את האפשרות לצאת שוב, אבל ערן הוא בחור פרקטי. כמו שהוא החליט, ורק הוא החליט, לעזוב את פאלרמו בלי שאיש משם לא אמר לו למצוא קבוצה אחרת, כך הוא יהיה זה שיחליט אם לעזוב את מכבי תל אביב כאשר תגיע הצעה אטרקטיבית".

זהבי שובר כמעט כל שיא אפשרי. האחרון היה רצף כיבושים במשחקים עוקבים שהיה שייך למוטי קקון. עכשיו הוא כבר סופר אחד עשר משחקים רצופים עם לפחות שער בכל משחק. בעונה שעברה שבר את שיא הכיבושים לעונה של שחקן מכבי תל אביב כשרשם 29 שערים. מה עוד נשאר? "בטח שהוא שאפתן. אולי הכי שאפתן שיש", ממשיך קצב. "היית יכול לשאול, איך מתיישבת השאפתנות הזו עם זה שהוא לא משחק באירופה וזאת אם הוא לא היה יוצא בכלל. אבל הוא יצא לפאלרמו והיה שם עונה וחצי ואני אגיד לך שלדעתי זה לא היה בכלל כישלון שם, ובכל זאת הוא העדיף לחזור. אני חושב שהיום יותר מאתגר אותו לקחת את מכבי תל אביב לליגת האלופות בעונה הבאה על פני חזרה לאירופה לקבוצה בינונית. הוא מרגיש טוב במכבי, הוא עושה כל הזמן הישגים קבוצתיים ואישיים וכל זה מדליק אותו יותר מאשר לצאת לקבוצת מרכז טבלה בספרד, שם יהיה לו קשה כנראה לעשות הישגים".

עוד באותו נושא

דומב בטוח: "נבוא כדי להוכיח כמה אנחנו טובים"

לכתבה המלאה
פתח את הכספת והסכים לחוזה חסר תקדים. גולדהאר (צילום: ברני ארדוב)
"ערן נמצא היום במקום שהוא אוהב וגם בחיים האישיים, הוא כנראה עושה חשבון שזה לא פשוט לטרטר את המשפחה לעוד מקומות באירופה ולכן אני יכול להבין גם אם הוא יחליט להישאר בישראל"

בגינה שמתחת לבית יש לפיני בלילי הרבה שעות ערן זהבי. הם גרים אחד ליד השני במגדלים של חוף ראשון לציון ומבלים בפארק המרכזי עם הילדים. בלילי יודע מקרוב מה זהבי מרגיש. "אני לא מתבייש גם היום להודות, גם אחרי ההצלחה הגדולה של ערן במכבי - אני המלצתי לו לא לחזור מאירופה למכבי. אני ממליץ לכולם להישאר באירופה כמה שיותר, כי אני עברתי את המשברים הכי גדולים ששחקן ישראלי יכול לעבור באירופה, בעיקר כששיחקתי בטורקיה, ובכל זאת נשארתי. אני תמיד אטען שצריך לחוות את אירופה כמה שיותר עם האצטדיונים הגדולים. עם כל הכבוד לטדי ולסמי עופר, זה עדיין לא זה. אבל יחד עם זה, ערן נמצא היום במקום שהוא אוהב וגם בחיים האישיים, הוא כנראה עושה חשבון שזה לא פשוט לטרטר את המשפחה לעוד מקומות באירופה ולכן אני יכול להבין גם אם הוא יחליט להישאר בישראל.

"אחרי הכול", ממשיך בלילי, ערן הוא אחד הבודדים שהגיעו מאירופה לישראל והמציאו את עצמם מחדש והתרוממו לגבהים הרבה יותר גדולים. אם מזכירים אותו באותה נשימה עם אבי נמני, אחרי שהוא בכלל התחיל בהפועל תל אביב, זה אומר את הכול. אם היו אומרים לו לפני שהוא חזר, שכך ייראו השנתיים שלו במכבי תל אביב, הוא לא היה מאמין. ולכן, אם לגבי כל שחקן אני אומר אוטומטית שהוא צריך לצאת לאירופה, במקרה של ערן לא בטוח שהוא צריך לצאת שוב כי הוא במקום הכי טוב שיכול להיות והוא פשוט כל כך נהנה".

אגב, בקיץ הבא זהבי יהיה בן 28. זה עדיין גיל סביר ליציאה נוספת. האווירון, אלון מזרחי, ממליץ לו להישאר בארץ: "הוא יצא כבר לחו"ל ולא הצליח בעיקר בגלל בעיה מנטלית. מצד שני זה לא אומר שהוא לא יכול להצליח בסיבוב הבא. אבל אני חושב שיהיה לו קשה להצליח. הוא טכני מאוד ויש לו חוכמת משחק, אבל בפיזיות ובמהירות הוא לוקה לעומת האירופאים. הוא מלך במכבי. יש לו חוזה עתק במכבי ואני ממליץ לו להישאר. יש משפט שאומר עדיף להיות ראש לשועלים מאשר זנב לאריות. הוא נמצא במועדון גדול עם המון כסף, אז למה הוא צריך ללכת".

אלון, הוא לא יצטער עוד כמה שנים?

"לא. הוא לא יצטער כי יזכרו אותו עוד הרבה שנים. אני עשיתי קריירה פחות עשירה באירופה מאייל ברקוביץ', יוסי בניון וחיים רביבו, אבל זוכרים אותי לא פחות מהם כי הייתי כאן מלך. עדיף להיות מלך בליגה שלך, מאשר להיות זנב לאריות באירופה. הפלוס אצלו זה שהוא גם מלך בישראל והוא גם מרוויח המון כסף. אם יעזוב את ישראל, הוא ייעשה טעות".

"במקרה של ערן לא בטוח שהוא צריך לצאת שוב כי הוא במקום הכי טוב שיכול להיות והוא פשוט כל כך נהנה". בלילי (צילום: מגד גוזני)
"יש לי אל זהבי ריספקט אדיר, אבל הוא לא במקום שהוא יכול להגיד: 'הכול כאן קטן עלי'. שום דבר לא קטן עליו וגם לא הליגה הישראלית"

זהבי כבר עם שתי אליפויות במכבי תל אביב והעונה הדרך לתואר שלישי ברציפות נראית אפילו קלה יותר לאור היריבות המקרטעות. אוחנה לא מאמין שהוא יגיע ליום בו הכדורגל כאן ישעמם אותו: "אולי אם אתה רונאלדו או מסי, יכולים להיות קטנים עליך דברים מסויימים", הוא קובע. "יש לי אל זהבי ריספקט אדיר, אבל הוא לא במקום שהוא יכול להגיד: 'הכול כאן קטן עלי'. שום דבר לא קטן עליו וגם לא הליגה הישראלית. אני לא רואה שום מצב שהוא יישב ויגיד שמשעמם לו. אם הוא יתחיל לחשוב שהכול כאן קטן עליו, אתה תראה הידרדרות אצלו. אני רואה אותו מתלהב, רעב, מרוצה וזה מה ששומר אותו כשחקן הכי טוב בארץ שנתיים ברציפות. אם לא תהיה הצעה רצינית מקבוצה אטרקטיבית עם הרבה כסף, אני במקומו לא עוזב".

הרוב, כפי ששמתם לב, מייעצים לזהבי להישאר ולסיים את הקריירה בארץ. הוא עצמו כבר די מגובש עם ההחלטה לעזוב רק לטובת מועדון גדול. "תחשוב איזו חוויה טראומתית זו תהיה, אם הוא יעזוב את מכבי אצלה הוא המלך הבלתי מעורער, ויעבור למועדון בו יקרה לו מה שקרה, למשל, לאלירן עטר", אומר חבר קרוב. "תחשוב איזו צניחה תהיה כאן ועם אילו תחושות הוא יסתובב. ערן תמיד אומר שאם תהיה קבוצה שבאמת תרצה אותו, היא תשלם את סעיף השחרור של שני מיליון יורו ותיתן לו שכר של מיליון יורו ואז יהיה שווה לו לעזוב ולא פחות חשוב מכך, יהיה לו סיכוי להיות גם שם שחקן מוביל, וזה הדבר הכי חשוב לו בכל הסיפור. באופיו הוא לא יכול להיות בצד, רק במרכז".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully