הפעם זה פתוח יותר מתמיד

רפאל נדאל ניצח את נובאק דג'וקוביץ' וזכה באליפות ארה"ב

הספרדי הציג טניס עילאי, ניצח 2:6, 6:3, 4:6, 1:6 וחגג זכיה שניה בגרנד סלאם הניו יורקי. דג'וקוביץ' המפוזר ביצע לא פחות מ-53 שגיאות בלתי מחויבות

צילום וידאו: רויטרס, עריכת וידאו: גדי וינסטוק

כמיטב המסורת, רפאל נדאל ונובאק דג'וקוביץ' סיפקו לחובבי הטניס עוד גמר מופלא הלילה (בין שני לשלישי). אלא שהפעם זה לא נגמר בחמש מערכות, משום שהשור ממאיורקה לא היה מוכן שזה ייגמר בחמש מערכות. נדאל ניצח 2:6, 6:3, 4:6, 1:6 בגמר אליפות ארצות הברית, חגג זכיה שניה בגרנד סלאם הניו יורקי, והשלים שנת 2013 מושלמת, שעוד תדובר רבות. מי זוכר שאת השנה הזו הוא פתח, לראשונה מאז 2005, מחוץ לרביעייה הראשונה בדירוג העולמי? מי זוכר שנעדר בסוף השנה שעברה שבעה חודשים מהמגרשים? מי זוכר את הפרישה מאליפות אוסטרליה? אף אחד, כנראה. הלילה, העלה נדאל את המאזן שלו ב-2013 ל-3:60, והוכיח לכל מי שעוד היה זקוק להוכחה: הספורטאי העצום הזה ממש לא בירידה. אם כבר, אז להיפך.

נדאל בכה בסיום והסביר: "זו השנה האמוציונלית בקריירה שלי"

עוד בוואלה!

קולקציית האיפור שתסגור לכן לוק זוהר - גם לערב וגם ליומיום

לכתבה המלאה
הקאמבק הושלם, והושלם בענק. נדאל (צילום: רויטרס)

עוד לפני המשחק, עשו נדאל ודג'וקוביץ' היסטוריה: המפגש ה-37 שלהם ניפץ את שיא המפגשים בין ג'ון מקנרו ואיבן לנדל בסבב, וסימל את המציאות החדשה בטניס העולמי: בצל דעיכתו העצובה של רוג'ר פדרר, אין שני טניסאים טובים יותר כיום. וכך, לפרקים, זה גם היה נראה על המשטח הקשה בניו יורק. המערכה הראשונה אמנם היתה כל כולה נדאל, אולם בשניה ובשלישית קיבלנו, למספר רגעים, טניס ברמה הגבוהה ביותר, שגרם לקהל האמריקאי לקום שוב ושוב מהכסא, ולהריע לשתי האגדות הללו.

אולם, להוציא את המערכה השניה, נדאל היה יציב יותר, ועשה את מה שעשה שוב ושוב ב-2013: סיפק נקודות בלתי ניתנות להחזרה, כיאה לטניסאי הטוב בתבל כיום. דג'וקוביץ' המתוסכל, שהוליך ערב הגמר במאזן של 2:3 על יריבו בגמר טורנירי גרנד סלאם נותר חסר תשובות, נראה עייף, אולי זכר לחצי הגמר המתיש מול סטניסלס ואווינקה, וביצע לא פחות מ-53 שגיאות בלתי מחויבות - חלק מכריע מהן באמצע המערכה השלישית, שכבר היתה לגמרי בשליטתו. בסופו של דבר, המדורג ראשון בעולם נכנס לסטטיסטיקה, כשסייע למאזן של יריבו על משטחים קשים השנה להשתפר, שימו לב, ל-0:22. לא ייאמן.

אנחנו, ברשותכם, נתחיל את הספירה לאחור עד ששתי האגדות הללו ייפגשו שוב: מתי אליפות אוסטרליה יוצאת כבר לדרך?

ניו יורק בטירוף (צילום: AP)

מהלך המשחק

מערכה ראשונה:

כבר בנקודה השלישית קיבלנו ראלי בן 17 מכות. שני השחקנים שמרו על הגשותיהם בלי בעיות של ממש, ולוח התוצאות הראה 1:1. במשחקון השלישי השיג נדאל נקודת שבירה ראשונה במשחק, דג'וקוביץ' הציל, אך את אפשרות השבירה השניה שלו המדורג שני כבר ניצל, ועלה ל-1:3. אחרי שניצח את המשחקון השישי על-האפס סיפק נדאל את הנקודה היפה במשחק, במשחקון השביעי השיג שלוש נקודות שבירה, ניצל את הראשונה שבהן, ובמצב של 2:5 הגיש לניצחון במערכה. נדאל ניצל את נקודת המערכה הראשונה שלו, וסגר עניין עם 2:6 אחרי 42 דקות נפלאות.

מספרי המערכה הראשונה:

אייסים: נדאל 0, דג'וקוביץ' 2
ווינרים: נדאל 7, דג'וקוביץ' 6
ניצול אפשרויות שבירה: נדאל 2 מ-3, דג'וקוביץ' 0 מ-0
שגיאות בלתי מחויבות: נדאל 4, דג'וקוביץ' 14
שגיאות כפולות: נדאל 0, דג'וקוביץ' 1
אחוזי הגשה ראשונה: נדאל 58, דג'וקוביץ' 64
אחוז נקודות בהגשה הראשונה: נדאל 80, דג'וקוביץ' 50
אחוז נקודות בהגשה השניה: נדאל 55, דג'וקוביץ' 44

מצטרף לרשימה ארוכה של שחקנים שהפסידו השנה לנדאל. דג'וקוביץ' (צילום: רויטרס)

מערכה שניה:

אחרי שעלה ל-0:1 מהיר השיג דג'וקוביץ' שתי אפשרויות שבירה ראשונות במשחק במשחקון השני, אך נדאל ענה מצוין ואיזן ל-1:1. הספרדי המשיך לספק מספר נקודות פשוט מרהיבות, ניצח את המשחקון הרביעי על-האפס ולוח התוצאות הראה 2:2. דג'וקוביץ' העביר הילוך, השניים סיפקו טניס פנטסטי, ואחרי ראלי היסטורי של 54 מכות (!), השיג במשחקון החמישי הסרבי שבירה ראשונה במשחק, עלה ל-2:4 וחגג כאילו ניצח את המערכה כולה. במשחקון הבא נדאל מיד עלה ל-0:40 ושבר חזרה. המשחקון השמיני היה ארוך במיוחד, בסיומו ניצל המדורג ראשון את אפשרות השבירה היחידה שלו, וביתרון 3:5 הגיש לניצחון במערכה. דג'וקוביץ' עמד בלחץ, וניצח 3:6 אחרי 58 דקות.

מספרי המערכה השניה:

אייסים: נדאל 0, דג'וקוביץ' 1
ווינרים: נדאל 7, דג'וקוביץ' 15
ניצול אפשרויות שבירה: נדאל 1 מ-3, דג'וקוביץ' 2 מ-4
שגיאות בלתי מחויבות: נדאל 7, דג'וקוביץ' 11
שגיאות כפולות: נדאל 0, דג'וקוביץ' 1
אחוזי הגשה ראשונה: נדאל 72, דג'וקוביץ' 71
אחוז נקודות בהגשה הראשונה: נדאל 46, דג'וקוביץ' 70
אחוז נקודות בהגשה השניה: נדאל 70, דג'וקוביץ' 50

גם דייויד בקהאם עוקב בסקרנות ביציע (צילום: AP)

מערכה שלישית:

דג'וקוביץ' המשיך את המומנטום האדיר מהמערכה השניה, השיג שבירה על-האפס כבר בפתיחת המערכה השלישית ועלה ל-0:2 מהיר. הסרבי השיג אפשרות שבירה נוספת גם במשחקון השלישי, אך נדאל הצליח לשמור עליה ולצמק ל-2:1. אחרי שהשניים שמרו על הגשותיהם השיג נדאל שבירה גדולה במשחקון השישי, הפך לגמרי את המומנטום ומיד עלה ל-3:4. דג'וקוביץ' עלה ל-0:40 על ההגשות של יריבו במשחקון התשיעי, אלא שהספרדי ביצע קאמבק ענק, שמר על הגשותיו והוליך 4:5. לאחר שהשלים את אחת הנקודות היפות במשחק, השיג נדאל נקודת מערכה על ההגשות של דג'וקוביץ', ניצל שגיאה בלתי מחויבת של יריבו, ניצח את הסט 4:6 אחרי 61 דקות והקפיץ את כל הקהל בניו יורק על הרגליים.

מספרי המערכה השלישית:

אייסים: נדאל 1, דג'וקוביץ' 3
ווינרים: נדאל 6, דג'וקוביץ' 17
ניצול אפשרויות שבירה: נדאל 2 מ-2, דג'וקוביץ' 1 מ-5
שגיאות בלתי מחויבות: נדאל 6, דג'וקוביץ' 17
שגיאות כפולות: נדאל 1, דג'וקוביץ' 0
אחוזי הגשה ראשונה: נדאל 53, דג'וקוביץ' 72
אחוז נקודות בהגשה הראשונה: נדאל 67, דג'וקוביץ' 61
אחוז נקודות בהגשה השניה: נדאל 50, דג'וקוביץ' 44

פתח מצוין גם את הסט השלישי, אך הפסיד אותו. דג'וקוביץ' באוויר (צילום: רויטרס)

מערכה רביעית:

דג'וקוביץ' השיג שתי אפשרויות שבירה כבר במשחקון הראשון, אך נדאל שמר על ההגשות ועלה ל-0:1. המשחקון השני היה הפוך: הספרדי עלה ל-0:40 על ההגשות של יריבו, ניצל את אפשרות השבירה השלישית שלו עם נקודה מדהימה על הקו, שמר על הגשותיו וברח ל-0:3. הסרבי הצליח לעצור את המפולת ולצמק ל-3:1, אולם נדאל מיד עלה ל-1:4. במשחקון השישי השיג הספרדי אפשרות שבירה נוספת, אותה ניצל עם שגיאה נוספת של דג'וקוביץ', עלה ל-1:5 והגיש לניצחון במשחק ובאליפות. נדאל עמד בלחץ, צנח אל המשטח עם תום הנקודה האחרונה - וקם כאלוף. אחרי שלוש וחצי שעות של טניס עילאי, אין ראוי ממנו.

מספרי המערכה הרביעית:

אייסים: נדאל 0, דג'וקוביץ' 0
ווינרים: נדאל 7, דג'וקוביץ' 8
ניצול אפשרויות שבירה: נדאל 2 מ-4, דג'וקוביץ' 0 מ-2
שגיאות בלתי מחויבות: נדאל 3, דג'וקוביץ' 11
שגיאות כפולות: נדאל 0, דג'וקוביץ' 0
אחוזי הגשה ראשונה: נדאל 76, דג'וקוביץ' 59
אחוז נקודות בהגשה הראשונה: נדאל 79, דג'וקוביץ' 40
אחוז נקודות בהגשה השניה: נדאל 50, דג'וקוביץ' 57

מראה לכולם את הגב. נדאל (צילום: רויטרס)
אלק בולדווין ושון קונרי נהנים מהאקשן (צילום: AP)
וכן, גם ג'סטין טימברלייק הגיע לראות מה קורה (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully