תם העשור השחור

אלירן עטר: "בעונה שעברה, אם לא כבשתי שלושה משחקים, כבר חשבו להוציא אותי מההרכב"

הצוות המקצועי הקודם לא עמד מאחוריו. לא נתן לו שקט. אוסקר מלמד אותו אפילו מהי הרגל החלשה של הבלם היריב. הוא גם יודע שתמיד יחפשו את החולשות שלו. כעת זה הזמן של אלירן עטר לסתום כמה פיות, כולל מכבי חיפה, ולתהות: "אם לא מפרגנים אחרי עונה כזו, מה נשאר?"

רענן ברנובסקי
29/04/2013
ברני ארדוב

בקליפ: עשרת השערים היפים של מכבי תל אביב העונה

אלירן עטר לא בעניין של לסגור חשבונות, אבל הוא זוכר היטב מה היה במכבי תל אביב בעונות קודמות. "אני לא אגיד שלא העריכו אותי מספיק. אני כן אגיד לך שלא היה לי שקט. לא לי ולא לברק יצחקי", הוא אומר. "לא היה לנו שקט. היו הרבה וויכוחים, הרבה תככים ומריבות בין הצוות לשחקנים".

"בעונה שעברה אם לא כבשתי בשלושה משחקים, כבר חשבו להוציא אותי מההרכב. עכשיו לא כבשתי בשישה משחקים, ומאמן אחר כבר היה נותן הזדמנות למישהו אחר. אבל אוסקר לא הוציא אותי והאמין בי. זו הסיבה אני כל כך מעריך אותו. זה גורם לי להרגיש מצוין שיש מישהו שנותן לי קרדיט ומעריך את הדרך שעשיתי. מעריכים אותך גם כשאתה לא נותן גולים. אחד הדברים שאני הכי אוהב בצוות הנוכחי, זה שכולם שווים אצלם, משחקן ספסל ועד השחקנים הקבועים בהרכב. וכשאני אומר צוות זה ג'ורדי, אוסקר, חואן וכמובן רובן, עוזר המאמן"

עוד בוואלה!

משבר האקלים פוגע בחיות שלנו. אז מה עושים?

בשיתוף MSD Animal Health
עכשיו הזמן שלו לדבר גם מחוץ למגרש. אלירן עטר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

***

עטר נמצא מספיק שנים במכבי תל אביב כדי לדעת מה עבד העונה שלא עבד בעונות קודמות. עטר הישן אולי היה מדבר על עצמו, אבל עטר החדש מדבר על מאמנים. הוא יודע להעריך כמה מאמנים יכולים לשפר שחקנים וקבוצות. כמה השחקן הוא קטן לעומת חוזקה של המערכת. ויש לו לא מעט תובנות מרתקות בעניין. הנה עוד אחת. "ביום שעשינו אימון חזק של שעה למרות שזה אימון שאחרי משחק, משהו שלא עשינו בחיים, הבנתי שיש כאן משהו שלא היה כאן בחיים. אחרי רבע שעה אתה כבר שוב על הדשא לאימון שחרור ולא משנה איפה המשחק, בבית או בחוץ. אלה דברים שלא היו בכדורגל שלנו. זה עובר באספות שלהם, שהכל מתוקתק ומקצועי, עד לפרט הכי קטן. למשל, התמקדות בבלם יריב שמוביל כדור ברגל כזו או אחרת ומדריכים אותנו לאן מותר לתת לו לצאת עם הכדור ולאיזה צד אסור שיילך. אם יש שחקן שחלש ברגל שמאל, אז לגרום לו על ידי היצמדות אליו להוביל כדור ברגל החלשה ויש עוד המון דוגמאות".

"חיכיתי כל הקריירה למאמן שיבוא ויכוון אותי. היה לי אחד כזה לפני אוסקר, זה גיא לוזון, אבל אז לא הייתי מספיק בוגר להפנים ולעשות את כל מה שגיא החדיר בי. אני חושב שהעונה קודם כל התבגרתי. התחלתי להבין ולהפנים ולעשות את מה שאומרים לי. שיניתי את אורח החיים שלי, גם בכל מה שקשור למחויבות שלי לקבוצה. העונה אני לא רוצה להפסיד אף משחק. לקחנו אליפות עם מאמן מצוין שמבחינתי הוא גאון כדורגל. הכי חשוב בעולם שאוסקר יישאר בעונה הבאה. חשוב מאוד שכל הצוות יישאר עונה נוספת. מאוד התחברתי למאמן. למדתי ממנו כל כך הרבה ואני אומר לך שלמדתי ממנו רק 50 אחוז ממה שאני יכול ללמוד".

זו הסיבה להצלחה?

"לדעתי לפני הכל, לפני שהמאמן הוא מאמן גדול ולפני שחואן ויוסי זיגדון מאמני כושר מצויינים, ולפני שרובי טולדו ונמרוד מהאלר הם פיזיוטרפיסטיים מוכשרים, לפני הכל זה השקט שג'ורדי ואוסקר נתנו לנו העונה. אני אתן לך דוגמא הכי טובה שבגללה אני לא אשכח את ג'ורדי בחיים. היה סיפור בערך לפני חודשיים על תקרית שהיתה לי במועדון וניפחו את זה ברמות שאתה לא מבין בכלל. הגעתי לאימון שלמחרת, ג'ורדי תפס אותי לשיחה ואמר לי 'לא מעניין אותי מה כתבו, תדע שאני מאחוריך במאה אחוז, לך תתאמן ותתעסק רק בכדורגל'. ואז הוא גם הוציא הודעה רשמית שהם עומדים מאחורי השחקנים וכו'. זה מתחיל בדברים האלה. בעונה שעברה, למשל, בחיים אף אחד לא עמד מאחוריי על כל פיפס ועל כל אירוע שהיה לי. אף אחד לא עמד מאחוריי".

"חיכיתי כל הקריירה למאמן שיבוא ויכוון אותי. היה לי אחד כזה לפני אוסקר, זה גיא לוזון, אבל אז לא הייתי מספיק בוגר להפנים ולעשות את כל מה שגיא החדיר בי"(צילום: ברני ארדוב)

***

עטר (26) הוא אדם מאוד רגיש וצריך להיות באמת אנשי מקצוע טובים כדי לגעת בו. מדובר בשחקן שקשור מאוד להורים שלו. בבוקר שאחרי חגיגות האליפות, למשל, הטלפון הראשון שעטר עשה היה לאבא שלו, דוד. הוא התקשר אליו והיה על סף דמעות: "תדע לך שאני אוהב אותך ואת אמא הכי בעולם ואני רוצה להגיד לך שהגעתי לאן שהגעתי עם הקבוצה ובכלל, רק בזכותכם ולא בזכות מה שיש לי ברגליים", אמר. "כי אם לא הייתם לידי כל השנים האלה, לא הייתי מגיע לשום מקום".

תגיד, יש לך הסבר למה זה לא ברור מאליו שאלירן עטר, שכבש 22 שערים, הוא שחקן העונה? אתה מרגיש שקשה לאנשים לפרגן לך?

"אם כבר העלית את העניין, אז יש בחור בשם שלמה שרף, אני לא יודע מי הוא, מעולם לא דיברתי איתו או אמרתי לו שלום. האיש הזה מחפש אותי בכל הזדמנות. אם אני כובש בשלושה או ארבעה משחקים ברציפות, הוא לא אומר מילה טובה. אבל משחק אחד או שניים שאני לא נותן גול, והוא מרסק אותי לחתיכות. אני לא יודע מה הוא רוצה ממני. אני לא מחפש שיבחרו אותי לשחקן העונה. אבל זה שלא מפרגנים לי - זה נכון. ואם אחרי עונה שבה כבשתי 22 שערים, לקחתי אליפות ואנשים לא מפרגנים לי, אז מה אני כבר יכול להגיד? הרבה פעמים אמרו עליי שאני 'הילד הרע של הכדורגל'. תסביר לי את זה. במה אני רע? מה עשיתי? על משהו שקרה לפני שמונה שנים בדיוק? אולי על זה אני עדיין הילד הרע".

אולי הכתם ההוא עדין נדבק אליך ואנשים לא מסוגלים לקבל את אלירן עטר החדש?

"אני די בטוח שיש אנשים שלא מסוגלים לקבל אותי עד היום. אבל אני גם שמח שאחרי שאני עושה עונה כזו, גם אלה שלא אוהבים לפרגן, לא יכולים שלא לפרגן, כי אני באמת חושב שמגיע. זה לא בקטע של שחצנות, אבל אני באמת חושב שאי אפשר שלא לפרגן לעונה עם 22 שערים מתוך 30 משחקים. אני שמח שאנשים פרגנו כנגד רצונם. אי אפשר להתעלם ממה שעשינו העונה במכבי תל אביב".

למרות העונה הנוכחית, עדין אומרים עליך שאתה לא מגיע למשחקים גדולים ושאתה יודע לכבוש בעיקר מול הקטנות.

"הנה עוד נקודה בעניין. אז בוא נעשה סדר. שיחקנו העונה נגד מכבי חיפה, ניצחנו 1:2 במשחק הראשון, הייתי טוב, מונס נתן צמד וניצחנו. בדרבי הראשון, החמצתי פנדל שאם היה נכנס היינו מנצחים כנראה את המשחק, באתי למשחק, הגעתי למצבים ולא נכנס לי והפסדנו 1:0. נגד בית"ר עשינו 1:1, וכבשתי. מול מכבי חיפה בחוץ, היינו חלשים כולנו והפסדנו. כולם היו חלשים. אני לא מסי, אני אלירן עטר, ולמשחק ההוא ספציפית כל הקבוצה לא הגיעה. אחרי זה היה דרבי שניצחנו 0:4 וכבשתי צמד. אחרי זה 0:5 נגד בית"ר, כבשתי ובישלתי. כבשתי העונה גם נגד קרית שמונה, ובדרבי האחרון ניצחנו 0:2 והייתי בסדר גמור. ערן ודור כבשו והקבוצה ניצחה. אני לא חייב לכבוש כדי להיות טוב. יש משחקים שבהם לא כבשתי והייתי מצוין. אז על סמך מה אומרים שאני לא מגיע למשחקים מול הגדולות? למה אחרי ה-0:4 בדרבי שכבשתי צמד, לא אמרו שאלירן עטר הגיע למשחק גדול? כי זה דבר טוב, זה פרגון. אבל אחרי חיפה, שכולם היו חלשים ואניימה הציל אותנו, אז כותבים שאלירן לא מגיע למשחק גדול. אני באמת רוצה להבין את זה. זו עוד דוגמא לחוסר הפרגון שדיברנו עליו. הוכחתי לכולם שאני מגיע למשחקים גדולים, יודע להבקיע שערים וגם זכינו באליפות. מה צריך יותר מזה? אם אחרי עונה כזאת לא מפרגנים, אז מה נשאר? מה עוד אני צריך לעשות? באמת?".

"יש בחור בשם שלמה שרף, אני לא יודע מי הוא, מעולם לא דיברתי איתו או אמרתי לו שלום. האיש הזה מחפש אותי בכל הזדמנות. אם אני כובש בשלושה או ארבעה משחקים ברציפות, הוא לא אומר מילה טובה. אבל משחק אחד או שניים שאני לא נותן גול, והוא מרסק אותי לחתיכות. אני לא יודע מה הוא רוצה ממני"(צילום: עמי שומן)

יש עליך ביקורת שלמרות השערים שאתה כובש, אתה שחקן די צפוי, עם אותה תנועה ששוברת כיוון ימינה על המגן.

"יש משהו בדברי הביקורת, אבל אני גם מצליח לתת הרבה גולים מהתנועה הזו. אני חושב שאני חייב לשפר גם את משחק הראש שלי. את משחק ההגנה דווקא שיפרתי מאוד, עשיתי שינוי גדול בתחום הזה".

מה דעתך על הביקורות שהיו נגד ערן זהבי, אחרי החגיגות שלו בדרבי?

"אני מבין אותו. כי במשחק הראשון שלי במכבי מול בני יהודה, לא הפסיקו לקלל אותי ואת המשפחה שלי עוד מהחימום. אז נתתי גול וחגגתי. ערן עבר הרבה עם הקהל של הפועל, וגם עם המועדון עצמו, אז אפשר להבין גם אותו. קראתי שעשו השוואות לגבי ערן ולגביי, על איך התנהג רונאלדו מול מנצ'סטר יונייטד וקצת צחקתי. אם הקהל של בני יהודה היה יודע להתנהג כמו הקהל של מנצ'סטר, אז אני מבטיח לך שלא הייתי חוגג מולם אחרי שנתתי גול. אבל אני בטוח שהקהל של מנצ'סטר לא קילל את רונאלדו מהחימום ועד הדקה ה-90, להיפך, קיבלו אותו עם מחיאות כפיים והרבה כבוד. אז גם זה חלק מחוסר הפרגון שיש כאן".

"אני מבין את זהבי. כי במשחק הראשון שלי במכבי מול בני יהודה, לא הפסיקו לקלל אותי ואת המשפחה שלי עוד מהחימום. אז נתתי גול וחגגתי. ערן עבר הרבה עם הקהל של הפועל, וגם עם המועדון עצמו, אז אפשר להבין גם אותו"(צילום: ברני ארדוב)

****

יש לך הסבר למה שקורה איתך במחזורים האחרונים? לא כבשת מאז תחילת הפלייאוף.

"אנשים אומרים לי שמאז שהתראיינתי, הפסקתי להבקיע. אז מאותו ראיון, כבשתי פעמיים, אבל אני יכול להגיד לך עם יד על הלב שבששת המחזורים האחרונים לא עניין אותי לכבוש, חשבתי רק על טובת הקבוצה. בתחילת העונה היו משחקים שבהם הבקעתי ולא הייתי ממש טוב, ודווקא בששת המחזורים האחרונים, לפחות בארבעה מתוכם, הייתי בסדר גמור, שיחקתי אפילו טוב מאוד, גם אם לא כבשתי".

השם ניסים אלמליח (הישראלי שכבש הכי הרבה בעונה אחת, ואותו עטר יכול לעבור העונה – ר.ב) אומר לך משהו?

"כן, אמרו לי שהוא כבש 30 שערים בעונה, לא? דיברו איתי על זה. אני לא אשקר ואומר שלא רציתי, אבל זה לא היה בראש והיו דברים יותר חשובים כמו לזכות באליפות".

מדוע חששתם להגיד שאתם הכי טובים העונה?

"לא התרברבנו יותר מדי. אנחנו היינו צנועים, מה שמכבי חיפה לא עשו. אמנם הם באמת עשו דרך יפה וארוכה מאיפה שהם היו, אבל לדעתי הם דיברו קצת יותר מדי. אנחנו לא עשינו את זה מתוך פחד, כי מכבי תל אביב לא פוחדת מאף אחד. הוכחנו שאנחנו הקבוצה הכי טובה בארץ ולא בדיבורים אלא במעשים".

"אנחנו היינו צנועים, מה שמכבי חיפה לא עשו. אמנם הם באמת עשו דרך יפה וארוכה מאיפה שהם היו, אבל לדעתי הם דיברו קצת יותר מדי. אנחנו לא עשינו את זה מתוך פחד"(צילום: ברני ארדוב)

יש סיכוי שתעבור לשחק בקבוצה אחרת בארץ?

"אין שום סיכוי שזה יקרה. זה יהיה או מכבי תל אביב או אירופה".

ותעבור לאירופה בעונה הבאה?

"נשארה לי עוד עונה לחוזה, ואני יכול להגיד לך שאין מועדון שאני אוהב כמו מכבי תל אביב. אצא לשחק בחו"ל רק במקום שאני אהיה שלם איתו. אני רוצה לשחק במכבי תל אביב כל הקריירה ואני אשמח אם יציעו לי חוזה חדש, אבל אם תגיע הצעה טובה מחו"ל אשקול אותה".

אלה שמצדדים במכירה שלך בקיץ, טוענים שלא תוכל לשחזר את ההצלחה הזו שוב?

"מי שאומר את זה, טועה. אני מאמין בעצמי ואם אני אשאר עם הצוות הזה, אני יכול לעשות בעונה הבאה עונה עוד יותר טובה".

ברק יצחקי אמור לחזור בעונה הבאה למכבי תל אביב. זה יעזור למכבי?

"ברק לפני הכל הוא חבר טוב שלי. אני יכול להגיד ששיתוף הפעולה ביננו היה מצוין ואם היו נותנים לנו את השקט שיש לנו היום, אז ברק ואני היינו משחקים מצוין ביחד ומצליחים מאוד. אני מקווה שהצוות הנוכחי יישאר, בשביל מכבי וגם בשבילי ואם ברק יחזור זה הדבר הכי טוב שיקרה לנו ולמכבי. תהיה לנו חוליית חוד מפלצתית עם ברק וראדה פריצה".

20:50, ספורט1 ו-HD: מכבי חיפה - מכבי תל אביב

לא שוכח את היחס שהוא קיבל מאיוניר בעונה שעברה. עטר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully