פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    כשאינטואיציה פוגשת הכנה טובה

    וישוונתאן אנאנד חושב מהר בזמן המשחק, גלפנד מגיע עם הכנה מושלמת מבית. לקראת שובר השוויון ביום רביעי (11:00, שידור חי באתר), מנתח רב האמן ד"ר יונה קוסאשווילי את הקרב

    המפגש בין בוריס גלפנד לווישוונתאן אנאנד בגמר אליפות העולם בשחמט מרתק ממספר סיבות. ראשית, משום שזהו בסך הכל הקרב השני בהיסטוריה של סדרות הגמר שמסתיים ללא הכרעה לאחר 12 המשחקים הרגילים ונכנס לשובר שוויון. הסיבה השנייה היא שמדובר בשני שחקנים שמאוד שווים ביכולתם, אבל למרות הרמה הגבוהה שהגיעו איתה לתחרות הם גם שונים מאוד באופיים. בעוד שניהם לא מגלים חולשות אמיתיות, אנאנד הוא שחקן יותר אינטואיטיבי, עובד עם מחשבה ותנועה תוך כדי משחק. גלפנד יותר אנליטי, ומשחקו מבוסס יותר על עבודה מוכנה מראש.

    במהלך הדו קרב ניתן היה לציין מספר נקודות שבהן גלפנד גילה עדיפות על יריבו. הניצחון שאותו השיג בסיבוב השביעי היה ניצחון שהושג במשחק שאליו הגיע עם תוכנית משחק מושלמת. ההפסד בשמיני נבע, אמנם, גם מהכנה של יריבו, אבל הושג בגלל טעות שגלפנד ביצע בשלב מוקדם של המשחק. זו לא הייתה טעות שמבוססת על יכולת, אלא פשוט שגיאה פטאלית שקרתה והחזירה את אנאנד לתחרות.

    ראוי להדגיש מול מי גלפנד משחק. אנאנד הוא אולי השחמטאי המוכשר ביותר אי פעם ברמה האינטואיטיבית. הוא נוהג לומר כי הוא "משחק את המהלך הראשון שעולה לי בראש", וזה מאוד לא אופייני לשחמטאים. החשיבה המהירה גם נותנת לו יתרון מסוים במשחקים הקצרים, משום שליריבים יש זמן לא רב (רק 25 דקות) והיכולת לענות על מהלכים מפתיעים מוגבלת.

    למרות זאת, לגלפנד דווקא יש יתרון מסוים בכניסה לשוברי השוויון. הוא הראה יציבות ולא נקלע למצבים מסוכנים. היו משחקים שבהם גלפנד דחק את אנאנד לפינה ואילץ את יריבו לכפות תיקו. במשחק האחרון הוא שיחק שוטף ומהיר, נחלץ ממצב שנראה כמעט בלתי אפשרי וכעת הוא מגיע לישורת האחרונה עם יותר רוח במפרשים. השאלה היא מי ייטול יוזמה, מי יכתיב את הקצב ומי יוכל להשתמש בהכנה ביתית בצורה טובה יותר. עד כה, שני השחקנים לא נכנסו למצבים קיצוניים שבהם הימרו יותר מדי. כעת ייתכן שיעשו זאת, אבל צריך לזכור שטקטיקה של הכל או כלום עלולה לשרוף להם את התחרות.

    אנאנד ינסה להיכנס לקרבות בקצב מהיר ובוריס ינסה לשמור על איפוק. בוריס היה בשנתיים האחרונות הרבה פעמים במצבים הללו. יש לו קור רוח בלתי רגיל ועצבי ברזל, הוא שועל ותיק ומנוסה. אבל צריך לזכור כי אם לא תושג הכרעה לאחר ארבעת המפגשים בני 25 הדקות, השניים יעלו שוב למשחקוני בזק בני חמש דקות, ולשם, בגלל היכולת האינטואיטיבית של אנאנד להגיב, עדיף לגלפנד לא להגיע. במשחקים הקצרים אין כמעט יכולת לתקן טעות או להתמודד עם הפתעות. לכן, לשחקנים יש נטייה להיות התקפיים יותר. הצד המגן מתקשה מאוד להגן, ובעוד לשחור יש הפעם סיכוי לגנוב משחק, תגובה לא טובה תגרור הפסד ודאי ללבן.

    מלבד החשיבה ותכונות האופי של השחקנים, גם הכושר הגופני והמנטלי יבואו לידי ביטוי. מדוע כושר גופני? באירוע תחרותי מסוג זה, שנערך כשבועיים באינטנסיביות מרובה, יורדים 2-3 ק"ג. זהו קרב מאוד לחוץ, וצריך לזכור מה מונח על כף המאזניים. בנוסף, לכל אחד מהמשתתפים זה יהיה כנראה אירוע אחרון. אנאנד הוא אלוף העולם מ-2007 ולא נראה שיחזור להגן על תוארו, אם יזכה הפעם, גם בתחרות הבאה. בגיל 43, גלפנד לא יוכל לצלוח את אותה מסכת מכשולים שעבר כדי להגיע למעמד זה. כל הגורמים הללו הפכו את התחרות למאסט במהלכה, וכמובן שעכשיו עוד יותר. זוהי תחרות שהתנהלה בצורה ג'נטלמנית על ידי שני המשתתפים, ואין לי ספק שגם תסתיים באופן ג'נטלמני. גם מחר, כמו ב-12 המפגשים הקודמים, יהיה מאוד מעניין.

    ד"ר יונה קוסאשווילי, בן 41, הוא אורתופד מנתח, בוגר העתודה האקדמית של צה"ל. ב-1993 זכה בתואר רב-אמן בינלאומי בשחמט, והוא מבעלי המקצוע הבודדים בעולם שמחזיקים בשני התארים – רופא ורב-אמן בינלאומי בשחמט.

    רביעי, 11:00, חי באתר: שובר השוויון באליפות העולם