האם ויאגרה נותנת יתרון לא הוגן לספורטאים?

הסוכנות העולמית למלחמה בסמים בספורט מממנת מחקר לבדיקת השפעת הכדור הכחול. הויאגרה עשויה להיכנס לרשימת החומרים האסורים

24/11/2008

מחקר חדש שמתבצע באוניברסיטת מריווד בארצות הברית בודק בימים אלה האם שימוש בויאגרה נותן יתרון בלתי הוגן לספורטאים. המחקר, בו לוקחים חלק שחקני נבחרת הלקרוס של האוניברסיטה, בודק את השפעת הכדור להגברת האון, שעובד על הגברת לחץ דם, על ספורטאים בתנאים שונים.

המחקר של מריווד, שממומן על ידי הסוכנות העולמית למלחמה בסמים, אינו הראשון בתחום. למרות שתוצאותיו הסופיות יפורסמו בעוד מספר שבועות, קנת רנדל, ראש המחקר, משוכנע שהויאגרה מספקת יתרון לא הוגן לספורטאים, במיוחד בתחרויות בגובה רב.

מנגד, מומחים אחרים הביעו סקפטיות. "זה יהיה קשה מאוד אם לא בלתי אפשרי להוכחה", אמר אנתוני בוץ' מ-UCLA, והסביר שההבדלים בתוצאות הספורטאים יהיו קטנים, וכי סביר להניח שספורטאים ייקחו את כדור הויאגרה בשילוב עם סמים אחרים.

החשדות בנוגע לויאגרה החלו כבר לפני מספר שנים, כששמועה טענה שהכדור ניתן לכלבים במירוצי כלבים. מחקר שהתבצע באוניברסיטת סטנפורד לפני כשנתיים הוכיח שרוכבי אופניים שלקחו את הכדור שיפרו את ביצועיהם בקרוב ל-40 אחוז במירוץ ל-10 קילומטר שנערך בגובה רב. בתחרות שנערכה בגובה פני הים, לא נרשם שינוי משמעותי. רוכב האפוניים האיטלקי, אנדראה מולטה, הושעה מהטור באיטליה לאחר שבמכוניתו של אביו נתפסו 82 כדורים, אך חקירה שנעשתה בנושא לא הביאה לאישום בשל שימוש בסמים.

טרביס טייגארט, שעומד בראש הסוכנות למלחמה בסמים בספורט האמריקאי אמר: "כרגע אין הוכחה לשימוש נרחב של ספורטאים בויאגרה. יחד עם זאת, מכיוון שהשימוש אינו אסור, אין דרך לדעת עד כמה הכדור פופלארי.

המחקר של אוניברסיטת מריווד עוסק גם בשאלה האם ויאגרה נותנת יתרו בתחרויות שנערכות במקומות עם זיהום אוויר. במידהו והתוצאות יוכיחו שהויאגרה אכן מספקת יתרון בלתי הוגן, הסוכנות העולמית עשויה להציב את הכדור ברשימת הכדורים האסורים החל מחודש ספטמבר 2009, כמה חודשים לפני אולימפיאדת החורף בונקובר.

"להערכתי זו תהיה החלטה פשוטה", אמר רנדל. "אני לא רואה אופציה אחרת מלבד הכנסת הויאגרה לרשימת הסמים האסורים, אבל זו לא החלטה שלי". ההערכה של רנדל היא שאפילו אם יוכח כי הויאגרה נותנת יתרון קטן, יכול להיות אפקט גדול בענפים כמו ריצה למרחקים אחרים, סקי, מירוצי אופניים ואפילו פוטבול.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully