וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מוקירים את זכרו של החסיד על האופניים

נכדותיו של "חסיד אומות העולם" ג'ינו ברטלי וראש עיריית חיפה הזניקו ב-9 ביוני את מירוץ האופניים שיזמה עיריית חיפה לזכר הסב, אלוף מירוצי האופניים שסייע בהצלת מאות יהודים באיטליה בזמן מלחמת העולם השנייה

עיריית חיפה ו"המכון ללימודי שואה בחיפה ע"ש חדוה אייבשיץ ז"ל" קיימו ביום שישי (9.6.23) בבוקר מירוץ אופניים עירוני על-שם רוכב האופניים האיטלקי, ג'ינו ברטלי, כהוקרה על פועלו למען הצלת יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה וכחלק מפעילות המכון להטמעת זיכרון השואה.

במירוץ, אותו הובילה רשות הספורט של עיריית חיפה, השתתפו עשרות בני נוער מבתי ספר תיכוניים, אשר הגיעו עם אופניהם לאצטדיון סמי עופר, בו התקיים מסלול המירוץ. המשתתפים החלו את המירוץ בשעה 09:00 והקיפו את האצטדיון מספר פעמים.

לקיום המירוץ, שנערך במעמד ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, היו שותפים גם מועדוני "רוטרי ישראל" ו"רוטרי מוריה", הרלב"ד ועמותת "יד עזר לחבר". "המטה העירוני לבטיחות בדרכים", המקיים פעילות הסברתית לרכיבה בטוחה בבתי הספר בחיפה, העניק חולצות למשתתפי המירוץ. בסיום המירוץ קיבלו הרוכבים תעודות הוקרה על השתתפותם.

מרוץ האופניים לזכר ג'ינו ברטלי, חסיד אומות העולם. ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה,
מרוץ האופניים לזכר ג'ינו ברטלי, חסיד אומות העולם/ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

ג'ינו ברטלי (Gino Bartali) היה אלוף במרוץ אופני כביש וזכה במרוץ הג'ירו ד'איטליה הרב-שלבי שלוש פעמים (ב-1936, 1937 ו-1946) וכן פעמיים בטור דה פרנס (ב-1938 וב-1948). בזכות הישגיו הייחודיים זכה ברטלי לפופולריות רבה והיה גיבור לאומי נערץ.

בשנים 1943-1945, בזמן מלחמת העולם השנייה, שימש ברטלי כשליח של מחתרת אסיזי שפעלה באזור טוסקנה להסתרת פליטים יהודים במנזרים, והברחתם לדרום איטליה שנשלטה בידי בעלות הברית. במסגרת אימוניו הספורטיביים, רכב ברטלי על אופניו והגיע לכל מקום מבלי לעורר חשד, תוך שהוא מנצל את המוניטין שיצא לו וסמך על כך שהמשטרה המקומית לא תעצור אותו.

ברטלי אסף צילומים של הפליטים מהמנזרים והביא אותם למעבדה באסיזי לשם שילובם בתעודות זהות מזויפות, והעביר באופן דומה את התעודות המוכנות לפליטים שבמנזרים. כל זאת, תחת עיניהן הפקוחות של המשטרה הפשיסטית והצבא הגרמני. את המסמכים החביא ברטלי בשלדת אופניו, באוכף האופניים ובספר התפילות שנשא עמו.

בשנת 2013, 13 שנים לאחר מותו, הכיר "יד ושם" בברטלי כ"חסיד אומות עולם", בעקבות עדויות שהציל 800 יהודים, תוך ניצול מעמדו כרוכב נערץ.

ג'ויה וסטלה ברטלי, נכדותיו של ג'ינו ברטלי, שהגיעו במיוחד מאיטליה לרגל המירוץ, סיפרו בהתרגשות על סבן ואמרו: "עבור סבא שלנו המירוץ החשוב ביותר היה המירוץ לחיים. מעבר להיותו אלוף ברכיבה על אופניים, הוא היה קודם כל "חסיד אומות עולם", סבא מיוחד שאהב את משפחתו ורצה להשאיר רק טוב, לא רק עבורנו, אלא עבור כולם".

אבי לי, שגרירת טאיוואן בישראל, שהשתתפה ברכיבה במירוץ, אמרה כי: "עבורי, האופניים הם דרך חיים והסיפור המרגש של אלוף הג'ירו ד'איטליה וחסיד אומות העולם, ג'ינו ברטלי, הביא אותי להשתתף במירוץ בחיפה, הן כשגרירה והן כרוכבת. המטרה העומדת מאחורי קיום המירוץ מחברת אותי לשני ערכים מרכזיים שחשובים לי באופן אישי, והם: אהבת ישראל וקדושת החיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully