בית המשפט המחוזי פסק: רובן ראיוס ומכבי חיפה יפצו את רפי דהן ב-4 מיליון שקל

השופטת ארנה לוי קבעה שהתיקול של הספרדי על שחקן בני יהודה לפני כחמש שנים היה מקרה חריג ומכוון. כ-75% מהסכום מיועד לעבור למוסד לביטוח לאומי, והיתרה לדהן עצמו

30/12/2019
מכבי חיפה

בוידאו: מסיבת העיתונאים של רובן ראיוס אחרי הפציעה של רפי דהן

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום (שני) את תביעתם של רפי דהן ושל המוסד לביטוח לאומי כנגד רובן ראיוס, מכבי חיפה והמבטחת שלהם בגין הנזק שגרם לדהן רובן ראיוס ששבר את רגלו במשחק מול בני יהודה ב-9.3.14. כזכור, התיקול החריף של הספרדי גרם לדהן פגיעה קשה בברכו, שהובילה בהמשך לסיום הקריירה שלו בגיל 24.

השופטת ארנה לוי דחתה את טענת הנתבעים כי מדובר היה בתיקול רגיל ושגרתי שמהווה חלק אינטגרלי בכל משחק כדורגל וכן את טענתם כי כעניין שבמדיניות על בתי המשפט לא לדון בתביעות נזיקין בגין פגיעות גוף שנגרמות במהלך משחקי ספורט. בית המשפט קבע כי אכן הכלל הוא שבתי המשפט לא יתערבו בפגיעות גוף שמתרחשות במהלך משחקי ספורט, אך קבע כי מדובר במקרה חריג. בית המשפט ניתח את הראיות והסתמך בין היתר על חוות דעתו ועדותו של שופט המשחק אשר העיד כי ראיוס התכוון לפגוע בדהן ולא להשתלט על הכדור, על ניתוח אירועי המשחק לפני הפגיעה שהעידו על כעסו ותסכולו של ראיוס שהלך וגבר במהלך המשחק ועל ניתוח אופן התיקול האלים.

עוד בנושא

דהן: "אין מחילה, אלוהים ישלם לראיוס", שחקני מכבי חיפה תמכו בספרדי
רובן ראיוס התנצל פומבית על הפגיעה: "לא ניסיתי לפגוע בדהן בכוונה"
מוחמד קמיס טוהא: " דהן צריך לסלוח לראיוס כמו שאני סלחתי לו"
מאיר מליקה נזכר: "אני מכיר את ההרגשה, עשו עליי לינץ'"

עוד בוואלה!

הקשר הגנאי קמיס שנפצע על ידי רפי דהן: "אמא שלי מתה מצער על כך שהקריירה שלי נהרסה"

לכתבה המלאה
רגע הפציעה(צילום: טל לוי)

בית המשפט בחן את הגישות הנהוגות בעולם במקרים דומים וקבע כי הגישה הנכונה היא כי לא בכל מקרה של שיקול דעת שגוי ומוטעה תוטל אחריות, וגם לא בכל פגיעה בכוונה, אך קיימים מקרים חריגים בהם יש להטיל אחריות. בית המשפט קבע כי הצטברות הראיות במקרה זה מביאה למסקנה כי מדובר בפעולה חריגה שנעשתה על ידי ראיוס באופן מכוון, או לכל הפחות מתוך מודעות מלאה לסיכון החריג שיצר ואדישות מוחלטת מצדו לתוצאה הצפויה, ולא בשגגה אגב השתלטות על הכדור.

נקבע שאף על פי הגישה המקלה ביותר כלפי ראיוס יש להטיל עליו אחריות. בית המשפט הדגיש כי הטלת אחריות במקרים חריגים, כמו המקרה הזה, כפי שמקובל בכל העולם, כאשר קיימת חריגה בוטה ומודעת מכללי המשחק ובהם מדובר בפגיעה חמורה בשחקן יריב, נדרשת משיקולי מדיניות לצורך שמירה על שלמות גופם של שחקנים במהלך פעילויות ספורט וכדי לשדר מסר של היעדר סובלנות כלפי פעולות אלימות וחריגות שאינן חלק טבעי ממהלך משחק כדורגל.

בית המשפט שמע ראיות לעניין השכר אותו יכול היה דהן להשתכר לולא הפגיעה ובסופו של דבר העמיד את סכום הפיצויים הכולל בגין נזקיו לעבר ולעתיד על סכום של כ- 4 מיליון שקל. המוסד לביטוח לאומי ששילם וישלם לדהן גמלאות כנפגע עבודה יקבל 75% מהסכום והיתרה תועבר לדהן.

רפי דהן אחרי הפציעה(צילום: ברני ארדוב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully