פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    בן מנספורד בראיון: "פספסנו את דן ביטון וגאנם. הייתי לוקח את דור פרץ לאנגליה"

    את מי הוא מצטער שלא החתים, איך הגיב איתי שכטר, מה למד מברק יצחקי ובפני מי הוא צריך להתנצל? מנכ"ל מכבי תל אביב מסכם תקופה: "הצלחתי תימדד כשלא אהיה כאן. לא יכולנו לרכוש זרים, חופשיים לא רצו לבוא לישראל. האכזבה הגדולה היא שלא הגענו לשלב הבתים". ראיון פרידה

    בן מנספורד בראיון: "פספסנו את דן ביטון וגאנם. הייתי לוקח את דור פרץ לאנגליה"
    צילום וידאו: יותם רונן, עריכת וידאו: מתן חדד

    בווידאו: מסיבת העיתונאים בה מיטש גולדהאר הודיע על עזיבת בן מנספורד

    לא הרבה מעזים לעשות באצטדיון הי"א באשדוד כבתוך שלהם. לא שיש בתא הכבוד המיושן שם כל כך הרבה אוהדים פנאטיים, אבל הכול חשוף ואינטימי ובדרך כלל אנשים תופסים את כיסאותיהם ולא זזים מהם עד שריקת הסיום. ביום שני שעבר במשחק בין מ.ס. אשדוד למכבי תל אביב, הופרה השלווה כשבמחצית השנייה פסע במהירות בן מנספורד מהצד הדרומי של תא הכבוד עד הנקודה שמעל הספסל של רוני אוואט כדי לצעוק ליואב זיו, מנהל מכבי תל אביב, להעיר לשופטים על בזבוזי הזמן של הקבוצה המארחת.

    בן, זה ראיון פרידה, אבל נדמה שאתה עדיין כאן. לא כך מתנהג מי שכבר הודיע במסיבת עיתונאים כמה ימים קודם שהוא עוזב את מכבי תל אביב.

    "זו הייתה החלטה קשה מאוד עבורי. וזה שאני עדיין מרגיש שלא עזבתי ועדיין מרגיש חלק למרות מסיבת העיתונאים, זה כי אני רוצה שמכבי תצליח גם אחרי שלא אהיה כאן. ההצלחה שלי במכבי תל אביב תימדד בימים שלא אהיה כאן. אם הקבוצה תצליח העונה, אדע שעשיתי את שלי. המורשת של כל מנכ"ל באשר הוא נמדדת בהצלחה של הארגון לתפקד אחרי עזיבתו".

    ושוב נשאלת השאלה: האם היית חייב לעזוב כעת?

    "יש לי משפחה באנגליה שיהיה לה יותר טוב ויותר נוח אם אני אהיה שם בסביבה ליד. במקביל לעניינים האישיים שלי נוצרה הזדמנות עבורי לחזור ולעבוד במועדון כדורגל שפנה אלי. גם בעבר בתקופה שהייתי במכבי היו גישושים, אבל אז לא היה העניין האישי. לזכותו של מיטש אני יכול לומר שהוא היה מאוד אדיב ומתחשב. צריך להבין בתפקיד שלי כמנכ"ל התפנו רק שתי משרות בפרמיירליג במשך השנתיים וחצי האחרונות".

    בן מנספורד, מכבי תל אביב (דני מרון)
    "המורשת של כל מנכ"ל נמדדת בהצלחת הארגון לאחר עזיבתו". בן מנספורד (צילום: דני מרון)

    מה השחקנים אמרו לך?

    "איתי שכטר בא אלי ומאוד העציב אותי. הוא אמר לי: 'בן, איך אתה עוזב את הבחורים שלך? איך אתה עוזב את שחר פיבן, יונתן כהן?'. אמרתי לו שהגיעה ההזדמנות במקביל לעניינים האישיים. יהיה לי מאוד קשה להגיד לשחקנים ביי ביי אחרי המשחק מול הפועל באר שבע ביום שני ובטח כאשר ניפגש ביום שלישי למשהו יותר אישי".

    מה הציעו לך בבלקפול?

    "יש שם בעלים די טרי עם הרבה שאיפות והרבה מטרות. יש הרבה עבודה שם וזה מתאים למה שאני אוהב לעשות".

    מה היה יותר קשה עבורך - ההחלטה על העזיבה או ההחלטה על ההגעה מאנגליה לישראל?

    "הרבה יותר קשה ההחלטה לעזוב מאשר להגיע. במסיבת העיתונאים כולכם הייתם מופתעים כי שמרנו את הדברים בסוד ולכן הקושי שלי בא פחות לידי ביטוי בדברים שנאמרו, אבל ההחלטה לעזוב את מכבי תל אביב היא קשה מאוד עבורי. ההחלטה לבוא לישראל הגיעה אחרי שאיבדתי את העבודה בלידס. ואז הגיעה ההצעה ממכבי תל אביב, שהיא מנצ'סטר יונייטד של ישראל, בעיתוי שבו נבנה אצטדיון חדש כמו בלומפילד והקבוצה משחקת באירופה. ללמוד ממיטש, ג'ק וג'ורדי. ממש קפצתי על ההזדמנות הזו. נקשרתי כל כך למכבי תל אביב ואם הייתי חושב שהעזיבה שלי תפגע בעתיד במועדון, הייתי מתאמץ מאוד ונשאר".

    שחקן מכבי תל אביב איתי שכטר, מנכ"ל בן מנספורד (אתר רשמי)
    "הוא מאוד העציב אותי. בא ואמר לי: 'איך אתה עוזב את הבחורים שלך?'". בן מנספורד עם איתי שכטר (צילום: אתר רשמי מכבי תל אביב)

    זה לא סוד שבתפקידך היית מעורב מאוד בפן המקצועי ולא שימשת מנכ"ל נטו. ולאדן איביץ' ינווט את הספינה בלעדיך?

    "ולאדן איביץ' מדהים. אני חושב שהוא בין 45 המאמנים הטובים באירופה. ברור שהוא מאוכזב כמונו שלא הצלחנו באירופה, אבל אין לי ספק שהוא יאמן באחת מחמש הליגות הטובות באירופה. אני אשמח לעבוד איתו בעתיד ולהביא אותו לקבוצה בה אני אעבוד, אבל בטח לא כאשר הוא יהיה עדיין במכבי תל אביב כי ג'ק ומיטש קשוחים מדי במשא ומתן".

    הגעת כמנכ"ל עם קשרים. היית תקופה גם סוכן שחקנים. אתה שלם עם הזרים שהגיעו בתקופתך למכבי תל אביב? לא יכולת להביא שחקנים יותר דומיננטיים?

    "כולם יודעים איזו תקופה מכבי תל אביב עוברת בזמן שאני כאן עם מגבלות הפייר פליי. לא יכולנו לרכוש שחקנים זרים. יחד עם זה נתקלתי בשחקנים חופשיים שלא עניין אותם לבוא לישראל ואני הייתי מאוד נבוך מכך, כי אני מצאתי את ישראל מושלמת. אני חושב שהצלחנו להביא שחקנים חופשיים טובים בתקופה שלי. סבוריט ואמאדור. צ'יקו שבמשחקים מסוימים מראה מה הוא יכול לתרום. ז'ראלדש שמתחיל להראות מה הוא שווה וגם יאניוטיס עוד ייתן למכבי תל אביב בעתיד ואני מאמין שמכבי גם תעשה עליו כסף כשתמכור אותו אחרי שהוא בא בחינם".

    היו לך כאן לא מעט מקרים בהם השתוללת על אנשים מקבוצות יריבות. על שופטים. ממש נהיית ישראלי וחלק משלנו. אולי אפילו בצורה קיצונית.

    "יש לי אישה, שאלוהים יברך אותה ולפעמים היא הייתה ממש נבוכה מהתגובות שלי אחרי משחקים. אבל זו היתה המחויבות שלי למכבי תל אביב. הייתי הולך להרבה משחקים של כל הקבוצות וכל הגילאים. אני עדיין צעיר, עוד לא בן 40. אולי בעתיד אהיה פחות אמוציונלי. כרגע אני לא יכול אחרת".

    בן מנספורד מנכ"ל מכבי תל אביב עם ולאדן איביץ' (שלומי גבאי)
    "בין 45 המאמנים הטובים באירופה". בן מנספורד עם ולאדן איביץ' (צילום: שלומי גבאי)

    למדת מהר מאוד את המנטליות הישראלית?

    "לקח לי קצת זמן. אתה יודע מה ברק יצחקי לימד אותי? בהתחלה כשישבתי עם סוכנים ורציתי להציע 100 אלף דולר לשחקן, התחלתי ב-90. אז הסוכן הלך הביתה וחשב שהוא יוכל להשיג בעצם 170. ברק יצחקי אמר לי: 'אם אתה רוצה לשלם 100 אלף דולר, תציע 40 אלף דולר'. ברק הוא קשוח והוא רצה שאני אהיה יותר קשוח. אני באתי בגישה יותר פייסנית ובלי משחקים של משא ומתן, כי כך אני מכיר מאנגליה".

    ניסו קצת למתן אותך עם ענייני התלונות לשופטים.

    "מורן מאירי כל הזמן אמר לי שעדיף שאגיד לשופטים בשקט את הדברים ובארבע עיניים ולא אצעק מול כולם. הוא גם אמר שבכל מקרה זה לא ממש יעזור לי. בכל מקרה אני יודע שהייתי מאוד קופצני. יכול להיות שגם החום והלחות של המזרח התיכון השפיעו עלי".

    יש מישהו שאתה צריך להתנצל בפניו?

    "בטוח כמה שופטים. וגם סוכן אחד שניהלתי איתו משא ומתן וזרקתי אותו מהמשרד שלי".

    מנכ"ל מכבי תל אביב בן מנספורד עם ברק יצחקי (ברני ארדוב)
    "ברק קשוח והוא רצה שאני אהיה יותר קשוח". בן מנספורד עם ברק יצחקי (צילום: ברני ארדוב)

    אילו שחקנים ישראלים רצית להביא למכבי תל אביב ולא הצלחת?

    "דן ביטון וקייס גאנם".

    למה לא הבאתם את דן ביטון?

    "כי אשדוד רצתה הרבה עבורו וכי הייתה לו הצעה מאירופה. הישראלים יעדיפו לעבור לאירופה גם בגלל הסוכנים. אל תשכח ששחקן שיוצא לאירופה, משוכנע שכאשר הוא יחזור לכאן הוא ירוויח יותר".

    אילו שחקנים היית רוצה לקחת איתך ממכבי תל אביב לבלקפול?

    "דור פרץ יכול להתאים לאנגליה. גם דן גלזר, שחר פיבן ויונתן כהן. בכל הקשור לאנשים שהייתי רוצה לקחת אותם איתי הלאה, אז זה איתי שכטר, אבי ריקן, שרן ייני. אנשים נהדרים".

    מה האכזבה הכי גדולה שלך?

    "שלא הגענו לאירופה בשנתיים האחרונות. וגם זה שלא הבאנו את קייס גאנם מרמת השרון לפני שהוא עזב לרעננה. אני גם מצטער שמתן חוזז לא נשאר איתנו בעונה שעברה".

    קייס גאנם שחקן הפועל רעננה (דני מרון)
    "מאוכזב שלא הבאנו אותו מרמת השרון". קייס גאנם (צילום: דני מרון)

    הדגל שנשאת הוא דגל הצעירים ושחקני הבית, דבר שלא היה במכבי תל אביב לפניך. אתה חושב שאפשר לעשות יותר בעניין הזה?

    "בעניין עדן קארצב, הוא היה קצת חסר מזל כי כאשר הוא הושאל לקרית שמונה הקיץ, ידענו שדור פרץ נשאר ושאייל גולסה עומד לחזור. אתה צריך לסמוך על המאמן בעניין סגל השחקנים וכאן ולאדן חשב שהוא לא יקבל מספיק דקות. אני מאוד אוהב מאמנים שנותנים אמון בצעירים. בגלל זה אהבתי מה שמסאי דגו עשה בהפועל פתח תקווה. אני שמח לראות שמכבי חיפה מאמינה בזה. הלחץ על מאמני מכבי תל אביב ומכבי חיפה הוא לנצח כל הזמן ולכן לא קלה ההחלטה ללכת עם הצעירים מהבית".

    בעקבות הפציעה של דור פרץ, יש סיכוי שתחזירו את עדן קארצב בינואר.

    "יש לנו את האופציה הזו. עדיין לא דיברנו על זה אבל אני בטוח שידונו בזה בעקבות הפציעה של דור".

    זו לא הייתה טעות לא למכור את דור פרץ לאחד המועדונים ממוסקבה?

    "לדור היתה עונה מצוינת בשנה שעברה וציפינו שתהיה בו התעניינות, אבל אני חושב שהדיווחים היו קצת מוגזמים. אני חושב שהפרסומים היו קצת יותר גדולים ממה שהיה באמת בנוגע להתעניינות בו. אני לא חושב שההצעות היו מספיק טובות כדי שנמכור אותו".

    אתה חושב שמכבי תל אביב צריכה לצרף מנהל מקצועי אחריך או שהיא צריכה לתת את המפתחות לברק יצחקי?

    "קשה לי להשיב על השאלה הזו. זו שאלה למיטש ולג'ק. אני חושב שהם הביאו אנשי מקצוע מעולים למכבי תל אביב בשמונה השנים האחרונות. ברק הצטרף לתפקיד שהוא עושה עכשיו והוא יכול להתפתח להיות בסגל הבכיר ביותר של מכבי תל אביב. כשג'ורדי עזב, המועדון הפסיד שש שנים של ידע שג'ורדי צבר כאן על הכדורגל הישראלי. אני חשבתי שכאשר אני נכנס לתפקיד יהיה הכי נכון לי לצרף אדם כמו ברק עם המטען שיש לו על הכדורגל הישראלי".

    דור פרץ שחקן מכבי תל אביב חוגג (קובי אליהו)
    "לא היו הצעות מספיק טובות". דור פרץ (צילום: קובי אליהו)

    את החפצים האישיים שלהם בן ורעייתו בת' כבר ארזו ושלחו, וכבר שבוע הדירה שלהם ריקה. המליצו להם על כמה מלונות מיוחדים, אז עד שיחזרו לאנגליה ביום רביעי, הם מנסים להספיק כמה שיותר דברים. "כבר הזמנתי כרטיס טיסה חזרה לישראל בחודש מאי", הוא גאה לספר.

    מכבי תל אביב תהיה אלופה?

    "יש לנו את הסיבות לעשות זאת שוב. מאמן, צוות שחקנים, מנטליות. אני לא רואה למה לא נהיה אלופים גם העונה".

    אבל הפועל באר שבע ומכבי חיפה צמודות אליכם.

    "אצטט מה שסר אלכס פרגוסון ענה כשאמרו לו שצ'לסי ומנצ'סטר סיטי מתחילות להשקיע המון כסף ולרכוש שחקנים. פרגוסון אמר: 'זמן שאני משקיע על היריבות שלי, הוא זמן שאני מבזבז כי אני לא חושב על הקבוצה שלי'. אם מכבי תל אביב תעשה מה שהיא יכולה לעשות עם המאמן הזה והסגל הזה, אז כולם יצטרכו לדאוג ממכבי תל אביב".

    בקיץ הקרוב המודל הכלכלי ישתנה ומכבי תל אביב לא תהיה מוגבלת עם הפייר פליי?

    "תהיה למכבי תל אביב גמישות יותר גדולה בקיץ הקרוב. יהיו כמה שחקנים שיסיימו חוזים, יש לנו את בלומפילד וכמות קהל גדולה. אני חושב שהמצב של מכבי תל אביב ישתפר מבחינה כלכלית, אבל אנחנו צריכים להגיע לשלב הבתים באירופה".

    מסאי דגו מאמן עירוני קרית שמונה (סוכנות ג'יני)
    "מאוד אוהב אותו ומקווה שימשיך במסע שלו בליגת העל". מסאי דגו (צילום: סוכנות ג'יני)

    אם מיטש יחליט לשנות את דרכו ולהביא מאמן ישראלי. על מי היית ממליץ?

    "ברק בכר עושה עבודה נהדרת בבאר שבע. רוני לוי הוא מאמן אירופי שגם עבד באירופה. אני מאוד אוהב את מסאי דגו ואני מקווה שהוא ימשיך במסע שלו בליגת העל אחרי שפוטר. ניסו אביטן עשה עבודה מעולה בעונה שעברה ואני מאוד מתרשם מהעבודה שלו עם צעירים אבל אני כמובן מקווה שהוא יפסיד העונה בכל המשחקים".

    יוסי אבוקסיס?

    "אחרי שאלך, תשאלו את מיטש גולדהאר או מי שיחליף אותי מה הם חושבים על יוסי אבוקסיס".

    יש לא מעט טרוניות מצד האוהדים והתקשורת על החתמת ניק בלקמן. למה החזרתם אותו?

    "נשארנו בלי מגן ימני בגלל שאלי דסה החליט שהוא לא חותם והיינו בלי חלוץ. לא יכולנו להביא שני זרים לעמדות האלה כי לא היה לנו מקום. אז צירפנו את ז'ראלדש והיינו חייבים מישהו שהוא לא זר להתקפה. בלקמן היה על השולחן כי הוא נחשב לישראלי. לא היו לנו אופציות ישראליות טובות יותר".

    מה קרה באמת עם דור אלו שכבר נחת במירלו וצולם במדי הקבוצה?

    "אני לא חושב שאני רוצה לדבר על שחקן שלא משחק אצלנו. בשורה התחתונה העסקה לא נסגרה מכמה סיבות".

    בן מנספורד עם דור מיכה מכבי תל אביב (קובי אליהו)
    "צריכים להגיע לשלב הבתים". בן מנספורד עם שחקני מכבי תל אביב (צילום: קובי אליהו)

    יעשו לך טקס ביום שני לפני המשחק מול באר שבע?

    "שמעתי שמדברים על זה במשרד. אני מרגיש שאני לא מספיק ראוי שיעשו לי כזה טקס פרידה. הרבה יותר אנשים עשו יותר ממני עבור מכבי תל אביב".

    אם הייתי אומר לך לפני חודשיים, שבסוף אוקטובר תעזוב את מכבי תל אביב, מה היית אומר?

    "הייתי אומר שבכדורגל אין דבר כזה שאין דבר כזה. דברים יכולים לקרות במהירות. כשמכבי תל אביב מביאה מאמנים זרים ומנכ"לים זרים, היא מבינה שזה לא לעד".

    לפחות הם הופכים לשגרירים טובים.

    "מאוד. אני משוכנע שמרבית האנשים שעבדו במכבי תל אביב, ואני אהיה ביניהם, מדברים רק טוב על מכבי תל אביב ועל ישראל".

    גם על תקשורת הספורט כאן?

    "אני חושב שהתקשורת בארץ יותר קרובה לשחקנים, לסוכנים ולמשפחות. באנגליה המועדונים מצליחים לשמור על הדברים אצלם. אתם יודעים יותר ממה שהייתי רגיל באנגליה".

    אתה תעזוב ביום רביעי כשבחור אחד שאתה מאוד אוהב, חביב אוחיון, שוכב בבית החולים במצב קשה מאוד. אביו הביע דאגה גדולה נוכח עזיבתך.

    "אם בכל הראיון הזה התאמצתי לא להזיל דמעה, המצב הזה עלול להפיל אותי. חביב אוחיון זה מישהו שאני מאוד אוהב וקשור ללבי, ואני אגיע להיפרד ממנו לפני שאעזוב. אני משוכנע שמכבי תל אביב תהיה מאחוריו בכל מה שצריך גם כשלא אהיה כאן. אין לי בכלל ספק בכך".

    מיטש גולדהאר, בן מנספורד, מכבי תל אביב (דני מרון)
    "מכבי תל אביב מבינה שכשהיא מביאה זרים, זה לא לעד". בן מנספורד לצד מיטש גולדהאר (צילום: דני מרון)