אייל גולסה: "הסגל של מכבי תל אביב טוב מזה בהפועל באר שבע"

הספקות ("לא עבדתי עם התקשורת ולכן מעריכים אותי רק כעת"). החסרונות ("מי שיגיד שחילופי המאמנים לא השפיעו שקרן. היציבות של ב"ש עם בכר זה טוב"). מכבי חיפה ("במקום שיעודדו אותי שרקו בוז"). פאוק ("האלימות בישראל היא כלום לעומת יוון"). איל גולסה פותח הכל. ראיון

צילום: קובי אליהו עריכה: מתן חדד

בווידאו: מסיבת העיתונאים לקראת גמר הגביע

פיתוח ישראלי

הדגמה חינם: הפלטפוס מתיישר כבר מהצעד הראשון

לכתבה המלאה
על מחלת בתו: "הראש שלי לא היה בכדורגל באותו זמן. ירדתי שישה קילו. הייתי בלחץ. לא שתיתי, לא אכלתי. זה היה סיוט"

לחדר התקשורת בקרית שלום נכנס אייל גולסה בצעדים מדודים. כמה דקות קודם בקושי התרצה למספר צילומים, ובדירה שלו בכלל לא רצה לארח את הראיון הזה. "רציתי להגיד לפני שאנחנו מתחילים שבכלל לא רציתי להתראיין אצלך", הוא יורה. "כעסתי בזמנו על כך שפירסמת שלא הגעתי לאימונים כי הבת שלי חלתה. זה היה צנעת הפרט".

הדברים של גולסה לא הפתיעו. הוא לקח קשה מאוד את ההתעסקות בחייו האישיים לפני מספר חודשים, אז, בתקופת השיא שלו העונה, חשה בתו התינוקת ברע ודי מהר צנח חום גופה עד כי היה קיים חשש לקריסה של מערכות הגוף. הפרסום ההוא בדבר מחלתה, הכעיס אותו. "גם כך שמרתי העונה מאוד על הפרטיות שלי. תאמין לי, לאורך כל העונה הייתי יוצא מקרית שלום ומנתק את הטלפון. מקדיש את כל הזמן לאשתי והבנות. עם אשתי אני מגיל 14, כך ששום דבר אחר לא מעניין. אני 90 אחוז משפחה ו-10 אחוז חברים".

"ואז היה את הפרסום על הילדה שלא חשה בטוב והיית צריך לראות כמה הודעות קיבלתי. זה גם היה בשבת והטלפון שלי היה סגור. כשפתחתי את הטלפון היו מאות הודעות של אנשים. אפשר היה לחכות עד שהילדה תצא מבית החולים. הראש שלי לא היה בכדורגל באותו זמן. ירדתי שישה קילו. הייתי בלחץ. לא שתיתי, לא אכלתי. זה היה סיוט. הסיפור הזה הכניס אותנו למקום אחר. אתה מבין שהכל שטויות. מה היא היתה אז, בקושי בת חודש. כל פעם שאני מרים אותה על הידיים אני נזכר בנס הטוב שקרה לנו".

עוד בנושא:

ייני: "לא משנה אם נזכה או לא, אנחנו מתכננים שדרוג לקבוצה"
אורח מפתיע בישראל: קרלוס גרסיה הגיע לתמוך במכבי תל אביב
אצל בני יהודה: גורדנה אמור לפתוח, גלבאן צפוי להתחיל על הספסל

עבר תקופה לא פשוטה. גולסה (צילום: ברני ארדוב)
על המספרים שלו העונה: "רוב העונה שיחקתי מספר 6 וקשה מאוד להגיע למצבים מהעמדה הזו. המאמנים גם לא דורשים ממני שערים, אלא שהכל יעבור דרכי באמצע. לפעמים אני מסיים משחק בלי בעיטה לשער"

זו היתה שנה מורכבת מאוד עבור אייל גולסה. הוא חזר מפאוק סלוניקי לישראל ובחר במכבי תל אביב במקום מכבי חיפה שרצתה להשיב אותו אליה. התקשורת שתתה לו ולאלישע לוי את הדם על כך שזומן אף שלא זכה לקרדיט בהתחלה משוטה ארבלדזה, אך בהמשך הודה הגיאורגי שעשה טעות עם הקשר ושלמד להעריך אותו דרך משחקי הנבחרת. "עשה לי טוב לקרוא מה ששוטה אמר לך עלי", הוא מודה.

משחק השיא שלך אולי היה באלקמאר כשהוא עוד אימן. גם כבשת שם את שער העונה של מכבי תל אביב למרות שבערב הגאלה שלכם נתנו לטב"ח חלוץ את שער העונה של הקבוצה.
"השער שלי היה יפה וגם לו היו שערים נהדרים. העיקר שהשער שלי היה מועמד. אולי בערב הגאלה בעונה הבאה".

הבעיה היא שאין לך הרבה כאלה. שער הליגה היחיד שלך היה לא מזמן מול סכנין.

"רוב העונה שיחקתי מספר 6 וקשה מאוד להגיע למצבים מהעמדה הזו. המאמנים גם לא דורשים ממני שערים, אלא שהכל יעבור דרכי באמצע. לפעמים אני מסיים משחק בלי בעיטה לשער".

אבל היו הרבה משחקים ששיחקת 50-50 ומהעמדה הזו אתה חייב להיות יותר מסוכן.

"כששיחקתי באמצע יותר קדימה היו לי יותר מצבים. נכון שזה לא מספיק ואני גם מודע לזה שאני יכול לתת יותר".

בסטטיסטיקה אתה לא נרשם מספיק ולכן התקשורת מעבירה כלפיך לא מעט ביקורת.

"עם כל הכבוד לא מעניין אותי מה אומרים עלי בתקשורת. מעניין אותי מה המאמן דורש ממני ומה המערכת דורשת ממני. אני חושב שעד כה אני מספק את הסחורה במכבי תל אביב. אבל מבחינת בישולים ושערים לא אני ולא גל אלברמן יכולים להביא את המספרים שאתה מדבר עליהם".

אתה לא סופר את דעת התקשורת, אז בוא תהיה אתה המבקר שלך ותגיד איזה ציון אתה נותן לעצמך על העונה הזו?

"היתה לי עונה טובה. אם הייתי משחק יותר מההתחלה, הייתי יכול להשפיע יותר. אני מאוד מרוצה מההשתלבות שלי במכבי תל אביב. אני מאוד מוערך על ידי החברים שלי ואני מרגיש כאילו אני משחק כאן כבר שנים".

העדיף את מכבי תל אביב על פני מכבי חיפה. גולסה (צילום: יוסי ציפקיס)
"הדבר הכי טוב שקרה לי זה שאני משחק במועדון שהצליח להרחיק ממנו את התקשורת. שחקנים באים לקרית שלום לאימון נקיים וזה ממש לא כך במועדונים אחרים. פעם בשבוע אתם מגיעים לקרית שלום כמו שנהוג בכל מקום בעולם וכך זה צריך להיות"

בוא נחזור לשלהי העונה שעברה. היה לך ברור שאתה מגיע למכבי תל אביב?

"רציתי להגיע למכבי תל אביב יותר מאשר למכבי חיפה".

מצד אחד לא לקחת אליפות אבל מצד שני לא עברת עונה מסוייטת עם מכבי חיפה. בחרת נכון?

"כן, ההחלטה לבוא למכבי תל אביב היתה מאוד טובה".

אתה מסכים שרק העונה אנשים התחילו להעריך את אייל גולסה?

"אייל גולסה לא עובד עם התקשורת וזו אחת הסיבות למה שאתה אומר. אין לי מקורבים ואין לי מי שיגן עלי בתקשורת. אתה מדבר על העונה הזו שחשפה אותי? יש לי שתי אליפויות במכבי חיפה, יש לי משחקים באירופה בהם הייתי חלק מרכזי. אם לא הייתי חלק מרכזי לא הייתי משחק בהרכב של מכבי חיפה בגיל 17. גם בפאוק שיחקתי הרבה. אמנם פחות בעונה השנייה, אבל בסך הכל 53 הופעות בפאוק שזה מועדון שאם אתה לא נראה טוב בו לאורך שבוע, אז תקבל בעיטה ויביאו איזה שבדי במקומך. יכול להיות שזה שאני לא עובד איתכם בתקשורת, יצר את ההתעסקות בי כשאלישע לוי הזמין אותי".

הביקורת של התקשורת השפיעה עליך?

"אתה מרגיש שהיא השפיעה עלי? הייתי הכי רגוע תחת אלישע ועשיתי מה שאני יודע לעשות. אבל אני לא מבין מה העניין סביבי או סביב אלישע לוי".

תקשורת היא סדין אדום לא רק בנבחרת אלא בעיקר אצלכם במכבי תל אביב.

"הדבר הכי טוב שקרה לי זה שאני משחק במועדון שהצליח להרחיק ממנו את התקשורת. שחקנים באים לקרית שלום לאימון נקיים וזה ממש לא כך במועדונים אחרים. פעם בשבוע אתם מגיעים לקרית שלום כמו שנהוג בכל מקום בעולם וכך זה צריך להיות".

זו הבעיה של מכבי חיפה?

"אני לא אומר שזו הבעיה של מכבי חיפה היום. הרי הייתי בתקופות שהצלחנו במכבי חיפה ולקחתי אליפויות ואז הכתבים הסתובבו כמו שהם עושים גם היום שם. אני חושב שזה לא נכון שכתב יסתובב כאן בחנייה של השחקנים".

קח לדוגמא את יוסי בניון שקיבל עכשיו זימון לנבחרת אחרי עונה טובה במכבי תל אביב. למה במכבי חיפה היו לו שנתיים קשות ובמכבי תל אביב הוא פרח?

"אני חושב שיוסי נתן מספרים במכבי חיפה. הבעיה היתה שהקבוצה לא הצליחה. בשנתיים שיוסי היה במכבי חיפה הוא נראה טוב מאוד והייתי רואה את המשחקים מיוון. אני בטוח שג'ורדי לקח אותו כי הוא ידע שהוא יכול להשפיע במגרש ובחדר ההלבשה והנה הוא עכשיו קיבל זימון לנבחרת. בכלל, יוסי תרם ללכידות שיש כאן בחדר ההלבשה. השחקנים כאן תמיד רוצים להיות עוד קצת ביחד. חדר ההלבשה במכבי תל אביב הכי טוב שהיה לי אי פעם אפילו שבעבר הייתי במכבי חיפה אלופה".

"יוסי תרם ללכידות בחדר ההלבשה". עם בניון (צילום: יוסי ציפקיס)
"שביר? אני אחד שברגע שהוא שומע את שריקת השופט, לא חושב על כלום חוץ מהכדור, הקבוצה והניצחון. אני נכנס לכל מאבק, כל תאקל ובסופו של דבר אלה שנכנסים חזק גם לעתים נפצעים. אתה יודע שהעונה שיחקתי חודש שלם עם שבר בכף הרגל?"

בוא נדבר על הפציעות שלך. יצא לך שם של שחקן פציע ושביר.

"שביר? אני אחד שברגע שהוא שומע את שריקת השופט, לא חושב על כלום חוץ מהכדור, הקבוצה והניצחון. אני נכנס לכל מאבק, כל תאקל ובסופו של דבר אלה שנכנסים חזק גם לעתים נפצעים. אתה יודע שהעונה שיחקתי חודש שלם עם שבר בכף הרגל? שיחקתי עם זריקות ואני לא מכיר הרבה שחקנים שישחקו כך. אחרי החודש הזה כבר לא הייתי מסוגל ויצאתי להיעדרות די ממושכת. לא יכולתי לדרוך על כף הרגל".

אז התקשורת מרוחקת, חדר ההלבשה מושלם, התקציב ברוך שמו של גולדהאר ובכל זאת באר שבע לקחה לכם את האליפות עונה שנייה ברציפות.

"זו עובדה ונצטרך כאן לעשות שיעורי בית כדי לקחת את האליפות בחזרה. אני בטוח שנשתפר בעונה הבאה".

אתה צריכים שחקנים יותר טובים.

"אני לא מסכים. אני חושב שלמכבי תל אביב סגל יותר טוב משל באר שבע ואתה רואה גם כמה שחקנים ממכבי אלישע זימן עכשיו".

אז נפלתם מולם בזרים.

"הזרים של באר שבע השפיעו מאוד על האליפות שלהם. אני חושב שגם לנו יש זרים טובים מאוד".

אז מה קרה?

"מי שיגיד שכל השינויים שהיו לנו בעמדת המאמן לא השפיעו הוא שקרן. היציבות של באר שבע עם ברק בכר שמאמן אותם כבר שנתיים היא דבר טוב".

אתה מצפה מג'ורדי לעשות מהפיכה הקיץ?

"ממש לא. בדיוק ההיפך. להביא עכשיו שבעה שחקנים חדשים למכבי תל אביב רק יפגע בנו. יש כמה עמדות בהן צריך להתחזק זה ברור, אבל ממש לא מהפיכה".

ברק יצחקי, גל אלברמן, טל בן חיים הבלם, יוסי בניון מסיימים חוזה ואולי תיפרד מהם.

"כל מי שציינת עכשיו צריך להישאר ומגיע לו להישאר. הם שחקנים מאוד חשובים וכולם ראו את התרומה שלהם. אני מקווה שגם טל בן חיים החלוץ יישאר בסוף".

פרח בנבחרת. גולסה במדים הלאומיים (צילום: ברני ארדוב)
"כשאתה רואה את החוזה שקיבלתי לחמש שנים בלאציו בגיל 18 אתה לא יכול לחשוב אחרת מלבד לנסות ולצאת לשם. במיוחד כשהסוכנים אומרים שהם יסדרו הכל מול מכבי חיפה. ברור שהיום אני מבין שהיה צריך לגשת למכבי חיפה עם ההצעה"

בוא נחזור קצת לעבר שלך. הבריחה ללאציו היתה טעות מבחינתך?

"כשאתה רואה את החוזה שקיבלתי לחמש שנים בלאציו בגיל 18 אתה לא יכול לחשוב אחרת מלבד לנסות ולצאת לשם. במיוחד כשהסוכנים אומרים שהם יסדרו הכל מול מכבי חיפה. ברור שהיום אני מבין שהיה צריך לגשת למכבי חיפה עם ההצעה ולא לבוא קודם אלי. קיבלתי שם חוזה טוב. יותר טוב מזה שיש לי היום במכבי תל אביב".

ואז חזרת למכבי חיפה עם הזנב בין הרגליים.

"חזרתי למכבי חיפה ואף פעם לא הייתי שלם עם זה. יענקלה שחר, עוזי מור, כולם שם ידעו שבכל הזדמנות אני מנסה לצאת לחו"ל. התחילו לי הבעיות עם הקהל ובתור ילד במקום שיעודדו אותי שרקו לי בוז. לא סלחו לי על הניסיון לצאת ללאציו וזה פגע ברצון שלי להישאר בחיפה. בכל מצב רציתי ללכת, אבל מכבי חיפה לא שיחררה למרות ההצעות שהיו לי. ההנהלה עמדה מאחורי אבל הקהל לא".

ב-2014 יצאת לפאוק סלוניקי כשאין הרבה ישראלים שיוצאים ליוון.

"אז בוא אני אספר לך. היתה לי הצעה מגנט שהביא דודו דהאן ואני לא חושב שמישהו יודע שאפילו עברתי שם כבר בדיקות רפואיות. היתה לי גם הצעה מגראסהופרס וכבר נפגשתי עם המאמן. שתיהן רצו שאחתום אבל אני רציתי לפאוק סלוניקי. הרגשתי ביוון צמרמורת".

האוהדים לא סלחו. גולסה במדי מכבי חיפה (צילום: ברני ארדוב)
"האלימות בכדורגל הישראלי זה כלום לעומת מה שראיתי ביוון. אתם ראיתם עכשיו את מה שהיה בין הקהלים במשחק של פאוק מול א.א.ק, אבל אני ראיתי דברים יותר גרועים. היו משחקים ששיחקנו כשכל האיצטדיון בוער"

מבחינתי אלמוג כהן הוא כמעט התאום שלך. תראה איך הוא הצליח העונה בגרמניה ואתה מסיים עונה בישראל בלי אליפות.

"יכולתי להמשיך לשחק בחו"ל אחרי פאוק. היו הצעות מבלגיה. אבל להמשיך בחו"ל זה לקחת סיכון עם מאמן שאתה לא מכיר ועם חשש ששוב תתייבש על הספסל חצי עונה עד שיעריכו אותך".

בגיל 17 אמרו שתהיה הדבר הבא בכדורגל הישראלי.

"אני בן 25 ועוד לא אמרתי את המילה האחרונה באירופה".

אבל נראה שזה לא בוער לך יותר.

"זה לא נכון. מכבי תל אביב מאוד טובה לי אבל אם יגיע משהו נוצץ בעתיד ברור שאני אשקול. אני ממש לא מאוכזב מהקריירה שלי. מי שקרוב אלי יודע כמה אני מאושר".

המאמן שלך בפאוק קיבל פחית בראש ממש במקביל לאלימות שהיתה אצלנו.

"האלימות בכדורגל הישראלי זה כלום לעומת מה שראיתי ביוון. אתם ראיתם עכשיו את מה שהיה בין הקהלים במשחק של פאוק מול א.א.ק, אבל אני ראיתי דברים יותר גרועים. היו משחקים ששיחקנו כשכל האיצטדיון בוער. שם מקבלים רדיוס בלי קהל כששוברים לשופט את הגולגולת והוא בבית חולים לחצי שנה. היה לנו משחק נגד אולימפיאקוס בחוץ ולקהל של פאוק אסור היה לבוא. עשינו חימום וירו זיקוק על הרגל של השוער שלנו. ירדנו למטה, עלינו שוב וחטפנו ים בקבוקים. שוב ירדנו ושוב עלינו. ניצחנו את המשחק ואני שיחקתי 90 דקות. בסוף המשחק כל האוהדים של אולימפיאקוס רדפו אחרינו במגרש ואחד השחקנים שלנו בעט לאוהד שלהם בראש מול העיניים שלי. שלוש שעות עד שיצאנו מהמגרש".

אבל טוטו תמוז יוצא באזיקים לא ראית ביוון.

"לא ראיתי. זה היה מבאס לראות כדורגלן יוצא באזיקים. נכון שהאלימות אצלנו מתגברת אבל לדעתי רק עוד עשרים שנה נגיע למה שקורה ביוון".

במכבי חיפה הגיבו לדבריו של גולסה לגבי כך שבאימוני הקבוצה מסתובבים עיתונאים: "הנוהל במכבי חיפה הוא אימון פתוח אחת לשבוע למסיבת עיתונאים ולצילום רבע שעה בלבד, נוהל שנהוג כבר כמה שנים טובות".

מאושר בקרית שלום. גולסה (צילום: ברני ארדוב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully