אלישע לוי בראיון: "לערן זהבי קשה לשחק לבד בנבחרת"

"לא כל שחקן טוב מתאים לנבחרת, אלא כאלה שמוכנים להקריב". "הייתי עושה טוב להפועל תל אביב", "בלי ועדת איתור, לא הייתי מקבל את הנבחרת". "סיכוי גבוה שגם אני הייתי מביא אליפות לבאר שבע". אלישע לוי, מאמן הנבחרת, מדבר על הכל בראיון חג

02/10/2016
צילום ועריכה: יוסי ציפקיס
"האמנתי שאקבל את הנבחרת". אלישע(צילום: ברני ארדוב)
"היו שחקנים שלא התלהבו להגיע לנבחרת. מראש ויתרתי עליהם. לא כל שחקן שמשחק משחק טוב אחד מתאים"

"אם הייתה צביטה בלב באליפות של באר שבע? הייתה צביטה. אחרי הכל, אני בנאדם. שמע סקופ. בעונה האחרונה שלי בקבוצה, ברדה פנה אליי ואמר 'אלישע, בעונה הבאה יהיה פה אחלה אצטדיון, איזו אווירה תהיה'. אמרתי לו: 'אליה, אני לא אהיה'. הוא שאל למה. פשוט ידעתי את זה. אמרתי לו, 'תראה, בבית שאן בנו אצטדיון ולא המשכתי, בחיפה בנו אצטדיון ולא הייתי. כנ"ל בבאר שבע'. באותו רגע כבר סימנתי את תפקיד מאמן הנבחרת. ידעתי שמחליטים במרץ או אפריל, האמנתי שאקבל את זה".

אלישע, גלגל החיים גמל לך בסופו של דבר. מעזיבה כואבת של באר שבע גמרת כמאמן נבחרת, ועוד ניצלת בנס ממינוי למאמן הפועל תל אביב האומללה.

"אם הליך הבחירה לא היה דרך ועדת איתור, לא הייתי מקבל את התפקיד. כולם יודעים איך נבחרו כאן מאמנים קודם. הייתה לי הרגשה שאזכה, אבל אמרתי לעצמי שאם לא אקבל את התפקיד אחזור לליגה".

עוד בנושא:

חלוקה לקבוצות: כך אלישע לוי מדרבן את שחקני נבחרת ישראל

עוד בוואלה!

כיצד מתמודדים עם אסתמה?

בשיתוף zap doctors
"הצטערתי כשלא קיבלתי את התפקיד". כבירי(צילום: ברני ארדוב)

אלישע לוי יודע שהשנה שלו סיפקה פיצוי יפה אחרי עזיבת באר שבע. אבל מאמן הנבחרת כל כך בטוח בעצמו, שהוא טוען שגם בהפועל תל אביב הוא היה מצליח. "אני חושב שהייתי עושה להפועל תל אביב טוב כמו בכל מקום אחר שהייתי", הוא אומר בראיון חג. "באתי עם כוונה מאוד טובה לפגישה עם כבירי, הצטערתי כשלא קיבלתי את זה. זאת לא הייתה החלטה שלי".

כשאתה רואה מה קורה למי שהפועל תל אביב רצתה כל כך כמאמן, אלי גוטמן, אתה לא חושש? כמעט כל מאמן שעוזב את הנבחרת מגלה שאין לו מקום בליגה. גם אתה עלול לגלות אחרי האפיזודה בנבחרת שאין לך כוח יותר לאימון קבוצה.

"כשאני מקבל החלטה, אני עושה מה שאני מרגיש. כשאני הולך למשהו, אני לא חושב על הנזקים, אלא מה אפשר להרוויח מזה. בקבוצות הרווחתי יותר כסף. כשבאתי לבאר שבע אמרו לי 'אל תלך, אתה בא אחרי אליפויות'. אמרתי לאנשים 'לא, אני הולך'. מה יהיה אחר כך? לא יודע. זה לא מטריד אותי. החשיבה שלי שונה. אם לא יהיה לי כוח, אבוא ואגיד מראש 'אין לי כוח, סורי'. לא באמצע. מה שקרה לגוטמן מצער. אבל הוא קיבל החלטה, ואדם צריך להיות כנה עם עצמו. כל דבר שאני עושה, אני עושה עד הסוף. בגלל זה ניפצתי כל תקרת זכוכית".

"הגישה שלי אחרת". גוטמן(צילום: ברני ארדוב)

חדר ההלבשה בקמפיין הקודם היה מפולג. גוטמן הצליח להסתכסך עם זהבי, עם רפאלוב, עם בוזגלו, עם עטר. זאת אחת הסיבות שאתה בנבחרת. אתה רואה מצב שבו תתעמת עם כוכב?

"אני לא מכיר קבוצה שמצליחה בלי רוח קבוצתית. רוח לא באה ממערב או ממזרח. צריך לבנות אותה. איך בונים אותה? עם שחקנים מתאימים. לא אומר שלא יהיו אצלי בעיות, אבל כשיהיו צריך לטפל בהן. הגישה שלי אחרת, למנוע בעיות עוד לפני. אם צריך להתעמת אני מתעמת, אבל לא צריך להתעמת אם אתה בונה את זה נכון".

המשימה הלאומית היא איך עושים את ערן זהבי טוב יותר בנבחרת.

"מבחינת נתונים, ערן זהבי הוא 'ביי פאר' טוב מכל שחקן אחר. כולם שואלים למה הוא לא מביא מספרים לנבחרת. כדורגל זה משחק קבוצתי, צריך לאזן אותו. מסי לא מצליח בארגנטינה מאותן סיבות, הוא צריך עזרה של חברים. קשה לזהבי לשחק לבד, כשהוא מתמודד מול הגנות כאלה. מה אני עושה? הוא צריך לשחק עם עוד חלוץ אחד או שניים. הוא יודע לעשות הכל, צריך לעשות דברים כדי שיצליח".

לפני המשחק נגד איטליה זימנת את גולסה וספגת ביקורת. אמרו על גוטמן שהוא הפך את הנבחרת להפועל תל אביב, אבל גם אתה הולך עם שחקנים שאימנת. כיאל למשל.

"יש לנו אמצעים טכנולוגיים מספיק טובים כדי לדעת את מי לזמן. בנושא של גולסה, אנשים קצת לא מבינים. תראה כמה שיחק נאתכו, למשל. גולסה שיחק יותר ממנו, גם יותר מאלמוג כהן בתחילת העונה. הם לגיונרים והוא לא משחק במכבי תל אביב, שזה מינוס, אבל ברזומה שלו היו יותר דקות. ברוב הקבוצות היום משחקים קשרי אמצע זרים, מלבד בודדים. קהת? בפנים. אבל כל השאר זרים. למה גולסה לא משחק שם? כי יש זרים. יש לי פילוסופיה מסוימת בקישור, אני רוצה שחקנים שמניעים כדור, שעושים מעברים, שהם אגרסיביים. לגולסה יש את זה. אני מביא רק שחקנים שלי? בוזגלו הוא אחד שגדל אצלי, שיחק אצלי. מצאתי לנכון לא לזמן אותו נגד איטליה, אז הוא לא זומן. שום דבר לא משפיע עליי".

"הגענו להזדמנויות מול איטליה". אלישע(צילום: ברני ארדוב)
"אני בין המאמנים המובילים בארץ בהבאת זרים - הובאן, אוגו, דה סילבה, יבואה, דבאלשוילי, קולמה"

באמת יצאת מרוצה מהמשחק מול איטליה?

"תקפנו בלחץ גבוה, הגענו להזדמנויות, הנתונים שאחרי הם נתונים שאני לא זוכר. לא רק החזקת כדור. בנתונים של קרוסים ולחץ על היריב גברנו על האיטלקים, אבל בכל זאת הפסדנו. זה מאוד מאכזב. יהיה קשה בבית, גם מפני שרק אחת עולה. הצלחה זה להחזיר את הגאווה הלאומית, זה לגבש סגנון, וגם להנחיל סטנדרט חדש בנבחרת".

אתה יכול להנחיל סטנדרטים, אבל מי מבטיח לך שתהיה כאן אחרי קדנציה אחת.

"שאלה טובה. במכבי חיפה והפועל באר שבע חתמתי לשנה, ראו מה אני עושה והחתימו אותי לעוד שנים. אחת הבעיות של הכדורגל שלנו הוא שאין פה סבלנות. אם אתה רוצה לעשות משהו, אתה צריך זמן. יש לגיונרים שלא משחקים, יש בעיות, לא תמיד אפשר להציג את ההרכב שאתה רוצה. בכל כינוס יהיו שחקנים צעירים. בכינוס הקודם הבאתי את אצילי ואת קהת. אני לא עושה גימיקים. יש שחקנים שאני חושב לקדם, צריך להקים דור חדש, ולא יעזור שום דבר. בצורה מאוזנת, אבל הגיע הזמן לעשות את זה".

נבחרת ישראל הפכה לשק חבטות. בקמפיין הקודם זרקנו לפח הזדמנות טובה להעפיל. אתה יכול להחזיר לאוהדים את הלהט לנבחרת?

"אני מסתכל על הבעיות וכל החכמה היא לתקוף אותם. אנשים צריכים להבין שזאת זכות להיות בנבחרת ישראל. מבחינתי, צריך לקחת את האנשים המתאימים. בזימון הראשון טענו שהשחקן הזה לא רוצה לבוא, ושההוא לא רוצה לבוא. זה היה לא נכון. עובדה שכולם באו. צריך לקחת שחקנים בריאים, שרוצים להיות פה. לא כאלה שלא רוצים להיות בנבחרת".

היו מקרים ששחקנים לא התלהבו לבוא וויתרת?

"היו. מראש ויתרתי עליהם. אני רוצה להביא שחקנים שרוצים להיות בנבחרת ישראל. לא כל שחקן שמשחק משחק טוב אחד מתאים. אני צריך אנשים שיודעים להקריב. אני צריך למצוא בסיס של 20 שחקנים, וכל פעם להוסיף 4-5 שנמצאים בכושר טוב".

"אינטר היא לא איטליה". שחקני הפועל באר שבע חוגגים בסן סירו(צילום: רויטרס)

המשחק מול איטליה באמת היה מהנה. אבל אחרי זמן קצר הגיע הניצחון של באר שבע על אינטר ושאלת את עצמך: אולי יש דרך להשיג יותר.

"יש הבדלים מבחינת לשחק נגד אינטר ולשחק נגד איטליה. אתה לא יכול להשוות את המשחק בסן סירו למשחק הזה. זה שונה. אתה לא יכול להשוות את היחס של אינטר למשחק ליחס של איטליה".

בראיון הקודם שלנו דיברנו על עזיבת הפועל באר שבע. האם אתה יכול לומר שהיית מביא את באר שבע לאותם הישגים?

"זה היפותטי. אבל כאחד שעשה צ'מפיונס וכל מה שאתה רוצה בכדורגל, אתה לא יכול לומר שהוא לא היה עושה את זה. באר שבע זה אחד הפרויקטים החשובים שלי. באתי לשם אחרי אליפויות, זאת הייתה קבוצת תחתית, כל הזמן התחלפו מאמנים. אף פעם לא ביקשו ממני להביא אליפות. התפקיד שלי היה להפוך אותם לקבוצת צמרת. תוך שנתיים או שלוש בניתי שם בסיס. מגיע קרדיט לבכר ולאלונה שהמשיכו מאיפה שהפסקתי. יש לי חלק במהפכה הזאת. את הבסיס של הישראלים אני הבאתי, גם את שינוי המנטליות. אתה יודע, פעם בבאר שבע להפסיד היה אסון. ופתאום רבע גמר וחצי גמר, מקום שני. מ-1,500 מנויים ל-12 אלף. כל הזמן שאלו אותי בבאר שבע מתי היא תיקח תואר. אמרתי להם 'היא תיקח'. לא יודע אם העונה, אבל בקרוב. גם נבחרת ישראל תעפיל לקמפיין גדול. לא עכשיו, אבל זה יגיע. לי היה תקציב של 25 מיליון, היום הגיעו ל-60. המטרה לא הייתה לקחת אליפות. בהתחלה המטרה הייתה לשרוד, אחר כך להתקדם ולהיות קבוצת צמרת. שאלת מה הסיכוי שהייתי לוקח אליפות אם הייתי ממשיך? הסיכוי מאוד גבוה. אף פעם אי אפשר לדעת בוודאות, כי שוב – זה היפותטי. גם מכבי תל אביב לא לקחה בעונה שעברה".

"לא אהבתי את המהלך, אבל אני לא כועס". בכר(צילום: מור שאולי)

עדיין כועס? יש לך טענות לבכר?

"אני טיפוס שלא נוטר טינה, אני כבר במקום אחר. לא אהבתי את המהלך, אבל אני לא כועס על בכר כי בכר לא מינה את עצמו. אנחנו לא באותם גילאים אבל יש הערכה בנינו. אחרי שקיבלתי את תפקיד המאמן הלאומי, בירכתי את באר שבע על האליפות".

אגב, ראית את אדריאן סילבה לוקח יורו?

"אני בין המאמנים המובילים בארץ בהבאת זרים. הובאן, אוגו, דה סילבה, יבואה, דבאלשוילי, קולמה. במקרה של סילבה - הוא בא כשחקן מושאל. היה בן 21. הוא עשה את הצעדים הראשונים שלו ושיחק. בתקופה ההיא, סילבה התחרה עם כיאל וקולמה כשחקן צעיר, אז היו פעמים שהוא לא שיחק. אבל באותה שנה לקחנו אליפות. הוא בא כילד, אחרי פציעה. הוא היה שחקן מצוין, לא רואה מה הבעיה. במקרה שלו, כשהציעו אותו ראיתי שחקן קישור טוב, 50/50. אז הבאתי. ברגע שהוא נאבק על מקום בהרכב הוא ביקש בעצמו ללכת. להביא אותו, גם במקרה הזה, הייתה בחירה שלי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully