פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    חדש בוואלה! ספורט: דירוג ELO לקבוצות ליגת העל

    השיטה הסטטיסטית לקביעת חוזקן של יישויות ספורט מגיעה לוואלה! ספורט. והפעם: מכבי תל אביב פייבוריטית לזכייה באליפות, 89 אחוז שמכבי נתניה תרד כבר השבוע, ומה צפוי במחזור הקרוב?

    חדש בוואלה! ספורט: דירוג ELO לקבוצות ליגת העל
    עריכת וידאו: מרום שפיצר

    בווידאו: ג'ורדי קרויף נפרד מאביו יוהאן

    ארפד אלו, פיזיקאי ושחמטאי, המציא בשנות ה-50 שיטה על שמו, ELO, לדירוג שחקני שחמט. השיטה מורכבת מנוסחה ומטרתה לקבוע את ה"דירוג" הנוכחי של כל שחמטאי, בהתחשב במספר משתנים וקבועים. שיטת ELO היגרה למקצועות ספורט נוספים, כגון טניס. בשנים האחרונות, ב-ESPN, למשל, החלו לעבוד עם נוסחאות ELO כדי לקבוע את חוזקן של קבוצות NBA ו-NFL (גולדן סטייט, אגב, מוערכת לסיים את העונה, לפי הנוסחא, עם 9-73). גם בפוליטיקה האמריקאית משתמשים בדירוג זה.

    ועכשיו, ה-ELO הגיע גם לוואלה! ספורט. גדי נבו - יועץ אסטרטגי עם תארים במשפטים, כלכלה ומנהל עסקים, ועידן פלק - אנליסט בוגר תואר בכלכלה ובמתמטיקה, ייבאו וייצרו את הנוסחא והתאימו אותה במיוחד לליגת העל בכדורגל. מעתה, בכל שבוע יוצגו מאזנים ויחסים לקראת המחזור - הן במאבקי הראש בראש והן במאבקים הכלליים, כגון זהות האלופה וזהות היורדת. בעתיד יוצגו כלים מורכבים נוספים - כגון השוואה בין מאמנים, השוואה בין אלופות משני עשורים שונים, וכו'.

    היתרון המרכזי בשיטה זו, שהיא מאפשרת להשוות בין שתי קבוצות מתקופות זמן שונות, מאחר והיא שומרת על אותה רמת ניקוד לאורך השנים. איך קובעים מדד ELO של קבוצה? הזנו את כל התוצאות בתולדות ליגת העל, החל מ-1959. אל הנוסחא הוכנסו מדדי ביתיות, הפרשי שערים ותוצאות יצירות בין הקבוצות. לאחר שכל קבוצה קיבלה "ציון", היא סוחבת את אותו ציון עד למשחק הבא, וכך אפשר לחשב את ההסתברות של תוצאות מפגשיה העתידיים. בכל שבוע, כמובן, בהתאם לתוצאות המשחקים, ישתנו דירוגי ה-ELO של הקבוצות השונות, ובהתאם לכך גם התחזיות והטבלאות.

    למשל - בטבלה המתפרסמת כאן ניתן לראות שמכבי תל אביב פייבוריטית לזכייה באליפות. מבחינת הטבלה הרשמית, הפועל באר שבע אמנם מובילה, אבל בשקלול כל המדדים - ציון ה-ELO של מכבי תל אביב טוב יותר כרגע. בטבלת התחתית ניתן לראות שהפועל חיפה היא המועמדת הבכירה להצטרף לנתניה כרגע. לפי טבלת המשחקים, יש לאותה נתניה 89% לרדת כבר השבוע - שכן רק במקרה של ניצחון בקרית שמונה היא נשארת לחיות לשבוע נוסף.

    להלן שלוש טבלאות - הפייבוריטית לאליפות, הפייבוריטיות לירידה (בהצלחה עם זה, מכבי נתניה) וההסתברות לתוצאות המשחקים בשבת הקרובה. בטבלאות הפייבוריטיות אנו משתמשים בקונספט שנקרא סימולציית מונטה קרלו. לשם כך, 'הרצנו' את העונה כולה 10,000 פעמים, בהתאם לתוצאות האמת עד כה, וכך הגענו לפילוח האחוזים כפי שנראה בטבלה.

    דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
    דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
    דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)