נחשפו כשלים חמורים בניהול הכספי בהתאחדות בזמן כהונתו של אבי לוזון

  בחדשות ערוץ 2 חשפו כשלים חמורים בהתאחדות לאחר שנערכה בדיקה חיצונית. על פי החשד, לוזון ידע על הגירעונות שהצטברו אך התעלם מכך במכוון ובמודע, ואף העביר כספים למכבי פתח תקוה. לוזון: "כל ההחלטות על חלוקה כספית קיבלו את אישור מזכירות או הנהלת ההתאחדות"

  • אבי לוזון
  מערכת וואלה! ספורט
  כשלים חמורים התגלו. אבי לוזון (צילום: ברני ארדוב)

  בחדשות ערוץ 2 פרסמו הערב (שלישי) דיווח על כשלים חמורים בניהול כספי בהתאחדות לכדורגל בתקופת כהונתו של אבי לוזון כיו"ר ההתאחדות. לוזון עדיין משמש כחבר בהנהלת ההתאחדות לכדורגל ומשה אביבי, שהיה היועץ המשפטי של לוזון ומופיע בדו"ח כמי שהכשיר את הניסיון להכשיר את מחיקת החוב של ההתאחדות, הוא כיום יו"ר ועדת התקנון.

  החקירה נולדה בעקבות 22 מיליון השקלים ש"אבדו" מהספרים, חלק מחובות גדולים שהותיר אחריו לוזון בהיקף של כ-60 מיליון שקלים. היו"ר הנוכחי עופר עיני יזם את הבדיקה, שלבקשת משרד האוצר בוצעה על ידי משרד אלקלעי-מונרוב שבדק את ההתנהלות. על פי הבדיקה, לוזון תקצב בשיטתיות במשך שנים את קבוצות הקטנות וקבוצות הליגה הלאומית הקטנות בסכומים קבועים שהגיעו לכדי עשרות מיליונים. לקבוצות הועברו סמוכים נכבדים מתוך כספי הציבור, כספים שמקורם בטוטו, ללא קשר לקריטריונים והרבה מעבר לסכומים שאותן קבוצות אמורות היו לקבל. אחת הקבוצות היא מכבי פתח תקוה, קבוצה שלוזון כמובן קרוב אליה מאוד ושייכת לבני משפחתו.

  בדו"ח נקבע שלוזון ידע על הגירעונות שהצטברו אך התעלם מכך במכוון ובמודע. החוקר הגיע למסקנה שהכספים הללו מגיעים לכדי 38 מיליון שקלים מחובות ההתאחדות, ולא 22 מיליון כפי שנחשב תחילה.

  עוד בוואלה! NEWS

  מעבר למה שדמיינתם: הנה כל הדברים שרכב הפנאי שלכם יכול לעשות ולא ידעתם

  בשיתוף HONDA
  לכתבה המלאה
  בדק את הנושא. עופר עיני (צילום: מגד גוזני)

  כשל שני שנחשף בדו"ח הוא התנהלות לוזון לאחר שנודע על הגירעון: לוזון החליט למחוק את החוב על ידי החזרת כסף בצורה רוחבית מכל הקבוצות, ולא רק הקבוצות הקטנות שקיבלו תקציבי עודף. הוא ניסה לעשות זאת בצורה חפוזה, שספגה ביקורת קשה בדו"ח. הנושא כלל לא עלה בוועדת הכספים, אלא כבדרך אגב בישיבת הנהלת ההתאחדות. לדברי רואה החשבון של ההתאחדות שנחקר, לאחר ההחלטה שלא ניתן להמשיך להציג סכומים אלו כנכס הופעלו לחצים כבדים על ידי יו"ר ההתאחדות לשעבר להמשיך לרשום את החוב כנכס. בין השאר, על פי הבדיקה, לוזון השמיע אמירות כגון: "אתה איתי בנושא, אם אני נופל אתה נופל איתי".

  "משמעות שתיקתם של נושאי המשרה בישיבה הינה תמיכה בהתנהלות יו"ר ההתאחדות שלא על פי כללי מנהל תקין ובחוסר שקיפות ויתכן אף בניגוד להוראות הדין", נקבע בדו"ח החריף. "עולה חשד לכאורה שהיה ניסיון מצד נושאי המשרה בהתאחדות המעורבים בסוד העניינים להסתיר את הגרעון ולנסות לקזז אותו בהליך טכני, ללא כל שקיפות או קבלת החלטות מסודרת תוך רישום כוזב".

  העביר כספים למכבי פתח תקוה? אבי לוזון (צילום: מגד גוזני)

  בדו"ח נכתב גם שלוזון מסר כי נודע לו על הפרשה רק במהלך 2014. "טענה זו עומדת בסתירה הן לגרסאות שמסרו גורמים שונים בהתאחדות לגבי מעורבתו בנושא זה, והן לאמירות שלו בפרוטוקולים השונים המלמדים על הכרת הנושא. יתרה מכך חשוב לציין כי מר לוזון שימש כיו"ר פעיל בפעילות ההתאחדות והיה מעורב בהיבטים הכספים שלה". שרת הספורט מירי רגב העבירה את הדו"ח לעיון לצדדים וביקשה תגובה מהירה עד ה-20 בחודש, ואז היא תיאלץ לקבל החלטה האם לערב את היועץ המשפטי לממשלה כדי שיכריע אם מדובר כאן בפלילים.

  אבי לוזון עדיין חבר בהנהלת ההתאחדות לכדורגל, מסר בתגובה: "טרם קיבלתי את הדו"ח. כל הכסף חולק לכלל קבוצות הכדורגל, ללא הבדל בין גדולות, קטנות או בינוניות. כל ההחלטות על חלוקה כספית קיבלו את אישור מזכירות או הנהלת ההתאחדות לכדורגל". מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: "לא קיבלנו את הדו"ח. עופר עיני הוא זה שלחץ להקמת הוועדה. כל המסקנות והבדיקות ייעשו".

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully