אזאוונט טקה וגירמה אמרה אלופי ישראל ב-10 אלף מטר

שני האתלטים אמנם לא השיגו קריטריון לריו, אבל אמרה ניפץ את שיאו האישי ומשך את טשאלה לשיא ישראלי חדש עד גיל 22. עבור טקה זהו תואר שלישי ברציפות, אבל לונה צ'מטאי היא זו שסיימה עם הזהב בפעם העשירית בחייה

מערכת וואלה! ספורט
הקריטריון יחכה. מימין לשמאל: דמקה טשאלה, צגאי גטאצ'ו, גירמה אמרה ואיימרו עלמיה (צילום: איגוד האתלטיקה)

גירמה אמרה ואזאוונט טקה הם אלופי ישראל בריצת 10 אלף מטר. אמרה קבע 28:10.32 דקות וטקה קבעה 36:25.00 דקות, כאשר המכנה המשותף הנוסף לשניים הוא ששניהם סיימו במקום השני במקצים שלהם אחרי רצים שאינם אזרחי ישראל. לונה צ'מטאי ממכבי תל אביב, חברתה של טקה לאימונים, שתיהן תחת הדרכתו של דן סלפטר, חזרה למסלול אחרי לידת בנה רוי ולא הותירה מקום לספקות לגבי יכולות הריצה שלה כשהיא עוצרת את השעון על 36:05.01 דקות, וזוכה בזהב בפעם העשירית בחייה באליפויות ישראל ובפעם השלישית בריצת 10,000 מטר, וכל הפעמים הללו כמסיימת ראשונה, אולם לא כאלופה. בקרוב, כך זה נראה, היא תקבל את ההכרה הרשמית מהמדינה בה היא חיה עם בן זוגה ומגדלת את ילדה, וגם שמה יתנוסס מעל תארי האליפות הלאומיים. בין הגברים היה זה צגאיי גטאצ'ו האתיופי שקבע 28:10.03 דקות, אם כי מהאתלט שקבע בינואר 28:04.57 דקות ומשך את איימרו עלמיה לשיא הלאומי הציפייה הייתה להכתבת קצב טובה יותר.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
כבר מורגלת. טקה לצד אמרה (צילום: טיבור יגר)

מאות צופים הגיעו לאצטדיון הדר יוסף לאליפות כדי לראות ולעודד את בכירי הרצים בישראל לקביעת קריטריון למשחקים האולימפיים ריו 2016 או לפחות לשיא ישראלי חדש. במחצית המרחק אצל הגברים חבורת החוד כללה את גטאצ'ו, אמרה, עלמיה ודמקה טשאלה, כאשר שלושת האחרונים עמדו על זמן ביניים של כ-14:05 דקות. היה ברור שיידרש חצי שני של הריצה מהיר מהראשון. שני סיבובים לסיום, גטאצ'ו ואמרה ברחו במפתיע לעלמיה שכוחו לא עמד לו יותר והוא סיים שלישי בתוצאה 28:30.74 דקות. אמרה בן ה-28 ששיפר את שיאו האישי ב-7.62 שניות אמר בסיום: "אני ממש שמח ששיפרתי את השיא האישי שלי. לא בכל ריצה אפשר לשבור את השיא הישראלי, אז השיא האישי החדש שלי מאוד משמח אותי. המטרה הייתה לרדת מ-28 דקות", הוסיף אלוף ישראל הטרי וסייג, "אבל אם לא, גם שיא ישראלי היה משמח, אבל מה שבא בא. מובן שאנחנו מאוכזבים מהעובדה שלא עמדנו במשימה, אבל תהיינה הזדמנויות נוספות לקבוע קריטריון ולשפר שיאים".

במקום הרביעי הכללי והשלישי בין הישראלים סיים, כמו בינואר, טשאלה הצעיר מאורן השרון בזמן של 28:33.69 דקות המהווה שיפור של 17.52 שניות לשיאו האישי, שהוא גם השיא הישראלי עד גיל 22. "אני מאוד מרוצה מהתוצאה שהשגתי. ההתחלה הייתה קלה, אבל המחצית השנייה של הריצה היה קשה. אני שמח ששיפרתי את השיא ומבקש להודות לכל אלו שעמדו לצדי וסייעו לי בדרך להשגת המטרה". עומר רמון הצעיר שסיים במקום ה-14 בזמן של 31:23.26 דקות שיפר את שיאו ב-3:05.58 דקות, וקבע את הקריטריון לאליפות אירופה לנוער שתתקיים בקיץ באסקילסטונה שבשבדיה.

בין הנשים, כאמור, לונה צ'מטאי חצתה ראשונה את קו הגמר עם 36:05.01 דקות וטקה עם 36:25.00 דקות הוכתרה בפעם השלישית ברציפות כאלופת ישראל. במקום השלישי הכללי והשני בין הישראליות הפתיעה נועה חייט בת ה-17 וחצי שקבעה 37:25.03 דקות בריצת 10,000 המטרים הראשונה שלה בקריירה. אחרי ששתי המובילות פתחו פער נכבד, הדבוקה השנייה כללה את חייט, הלן וולפסון ואירנה קונובלוב, אולם בחצי השני של הריצה חייט פתחה פער משמעותי מוולפסון שעשתה דבר דומה לקונובלוב ובסיום וולפסון זכתה בארד עם 37:39.77 דקות. קונובלוב שזכתה בשנה שעברה בכסף הסתפקה הפעם במקום החמישי הכללי עם 38:06.74 דקות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully