פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    ג'קי בן זקן, שים לב: מה קרה לקבוצות אחרות שספגו הפחתת נקודות?

    הקבוצה הברזילאית שהתעלמה מהדרישות של פיפ"א, אך הצליחה בסופו של דבר להישאר בליגה, היוונית שתרד ליגה, וגם אלמריה של תומר חמד: האם אשדוד יכולה ללמוד ממקרי העבר שהתרחשו בעולם?

    הבעלים של מ.ס. אשדוד ג'קי בן זקן (ברני ארדוב)
    איך זה ייגמר? בן זקן (צילום: ברני ארדוב)

    * הנה תקדים שדווקא יכול לעזור לאשדוד: בוטאפוגו הברזילאית קיבלה התראה דומה וידעה שממתין לה עונש של הפחתת שש נקודות בגין אי תשלום לקבוצת ויטוריה על העברת אלקסון ב-2009. הכישרון הגדול פרח בבוטאפוגו ונמכר ב-16.5 מיליון דולר לגואנגז'ו הסינית, שגם היא נדרשה לשלם לוויטוריה סכום מסוים. בוטאפוגו התעלמה משתי הדרישות הראשונות של פיפ"א, לאחר מכן שילמה חלק מהסכום והשיגה דחייה, וברגע האחרון, ב-31 בדצמבר 2014, העבירה את יתרת הסכום (470 אלף דולר) וכך נמנע ממנה להתחיל את העונה בליגה השנייה במינוס של שש נקודות. ההבדל במקרה זה הוא שהליגה הייתה בפגרה, כך שהעונש בכל מקרה טרם נכנס לתוקפו, מה שאפשר לבוטאפוגו לפעול.

    * ומקרה עליו לא תוכל אשדוד להסתמך: קולון סנטה פה הארגנטינאית הייתה מסובכת כלכלית ובחובות כבדים ב-2013, ובחודש נובמבר של אותה שנה הטילה עליה פיפ"א עונש זהה של הפחתת שש נקודות, בעקבות חובות עבר למועדון המקסיקני אטלנטה מעסקת העברתו של הקשר חואן קרלוס פלקון ב-2007. באפריל 2014 סגרה קולון את החוב שעמד על 860 אלף דולרים, קיבלה את הסכמת אטלנטה ופנתה ל-CAS בבקשה לבטל את הסנקציות. זה לא עזר. חודשיים מאוחר יותר הודיעה פיפ"א על דחיית הבקשה והעונש נותר בעינו.

    * אופי כרתים מהליגה היוונית ספגה עונש זהה לזה של אשדוד, הפחתת שש נקודות, אבל בנסיבות אחרות. היוונים לא שילמו את שכרו של החלוץ הסרבי אלכסנדר פשיץ', ששיחק אצלם בין השנים 2008-2010. החוב לא הוסדר מאז ובחודש ינואר האחרון הורתה פיפ"א להתאחדות היוונית להוריד שש נקודות ממאזנה של אופי, שהתווספו לארבע שכבר הורידו לה ביוון. שם כלל לא ניסו לערער, והקבוצה תרד לליגה השנייה.

    * גם אלמריה, קבוצתו של תומר חמד, קיבלה לפני כחודש וחצי מכתב התראה מפיפ"א, לפיו יופחתו ממאזן הקבוצה שלוש נקודות בגלל חוב לקבוצה הדנית אולבורג מקיץ 2011, אז החתימה את הבלם מיכאל יקובסן. אלמריה טענה כי החוב שולם והגישה מיד ערעור ל-CAS (בית הדין הגבוה לספורט), כך שעונש הפחתת הנקודות טרם בוצע. הצדדים ממתינים להכרעה.