הגראנד סלאם האחרון של השנה

מארין צ'יליץ' זכה באליפות ארצות הברית

הקרואטי (14) היה גדול על קיי נישיקורי היפני (10) וניצח בשלוש מערכות חלקות, 3:6, 3:6, 3:6 בתום שעה ו-53 דקות של טניס כדי לזכות בתואר גרנד סלאם ראשון בקריירה

הריעו לאלוף. צ'יליץ' (צילום: AP)

מארין צ'יליץ' נכנס הלילה (בין שני לשלישי) לספרי ההיסטוריה כאשר הביס בגמר אליפות ארצות הברית בשלוש מערכות את קיי נישיקורי, 3:6, 3:6, 3:6 וזכה בתואר הגרנד סלאם הראשון בקריירה שלו. הקרואטי, שהפגין יכולת מופלאה לכל אורך רגעי ההכרעה של הגרנד סלאם האחרון של 2014, בא על שכרו והפך לשלישי ממדינתו שזוכה בגרנד סלאם, אחרי שאיבה מאיולי עשתה זאת ברולאן גארוס של 1997 וגוראן איבניסביץ', מאמנו של צ'יליץ', לקח את ווימבלדון ב-2001.

באחד הגמרים המפתיעים בתולדות הטורניר היוקרתי, הפגין צ'יליץ' (14 בטורניר), שהעיף בחצי הגמר את רוג'ר פדרר בקלילות מרשימה, עליונות על היפני נישיקורי (10), שהדיח באותו שלב את המדורג ראשון נובאק דג'וקוביץ'. נישיקורי, שממש כמו צ'יליץ' שיחק אף הוא בגמר הגרנד סלאם הראשון בקריירה שלו, קיווה להביא את התואר לראשונה אי פעם ליפן, אך ייאלץ להמתין להזדמנות הבאה.

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הברכיים - בלי לצאת מהבית

לכתבה המלאה
לא הסתדר עם ההגשות של צ'יליץ'. נישיקורי (צילום: AP, Darron Cummings)

מערכה ראשונה: 3:6 לצ'יליץ'

צ'יליץ' זכה בנקודה הראשונה של הגמר, אבל נישיקורי לא נבהל והשיג נקודת שבירה מהירה. הקרואטי לא התרגש ולקח את המשחקון הראשון. צ'יליץ' השיג 0:30 על ההגשה של היפני במשחקון הבא, אבל נישיקורי חזר היטב והשווה ל-1:1. צ'יליץ' החזיר לעצמו את היתרון עם משחקון על האפס ונישיקורי המשיך בנדנדה עם משחקון קל משלו. הקרואטי המשיך להפגין עליונות מוחלטת עם ההגשה שלו ולקח עוד משחקון מבלי שנישיקורי השיג נקודה, כדי לעלות ל-2:3 בתום רבע שעה של טניס. צ'יליץ' המשיך במומנטום שלו, השיג שלוש נקודות שבירה וניצל את השלישית. הקרואטי לקח משחקון שלישי ברציפות ועלה ל-2:5 מבטיח. היפני נשאר בחיים וניצח את משחקון ההגשה הבא שלו. צ'יליץ' שוב קיבל את הכדור לידיו ושוב לא השאיר ליריבו צ'אנס. עוד משחקון על האפס וזה 3:6 במערכה הראשונה אחרי 33 דקות בלבד.

* השחקן שלקח את המערכה הראשונה ניצח ב-20 מתוך 21 הגמרים האחרונים באליפות ארה"ב (רק דל פוטרו ב-2009 עשה מהפך).

נתוני המערכה הראשונה:

אייסים: צ'יליץ' 3, נישיקורי 0
אחוזי הגשה ראשונה: צ'יליץ' 44, נישיקורי 48
שגיאות כפולות: צ'יליץ' 0, נישיקורי 0
אחוז נקודות על ההגשה הראשונה: צ'יליץ' 91, נישיקורי 67
אחוז נקודות על ההגשה השנייה: צ'יליץ' 79, נישיקורי 58
ווינרים: צ'יליץ' 11, נישיקורי 2
שגיאות לא מחויבות: צ'יליץ' 9, נישיקורי 9
נקודות שבירה: צ'יליץ' 1 מ-3, נישיקורי 0 מ-1

התחיל טוב, המשיך מצוין. צ'יליץ' (צילום: AP, Charles Krupa)

מערכה שנייה: 3:6 לצ'יליץ'

נישיקורי הבהיר במהרה שהוא לא נשבר ולקח בקלות את המשחקון הראשון של המערכה. היפני המשיך להיות חסר אונים מול ההגשות של יריבו, שאיזן ל-1:1. כמו במערכה הראשונה, צ'יליץ' השיג שלוש נקודות שבירה, אבל הפעם נישיקורי הציל את כולן, כולל דרופשוט יפהפה בראלי הארוך במשחק עד כה (19 חבטות), שקבע שוויון במשחקון. לצערו, את נקודת השבירה הרביעית במשחקון הוא כבר לא הצליח להציל וצ'יליץ' השיג את היתרון שלו גם במערכה הזו. נישיקורי יצא למסע להצלת המשחק והשיג שתי נקודות שבירה (הראשונות שלו מאז משחקון הפתיחה), אבל צ'יליץ' ענה באייס אימתני, המשיך לעלות לרשת היטב ועלה ל-1:3. נישיקורי חזר לעצמו ולקח משחקון חלק כדי לצמק. צ'יליץ' ענה עם ארבעה אייסים רצופים וקפץ ל-2:4. הקרואטי שעט לקראת ניצחון בעוד מערכה ושבר את נישיקורי בקלות כדי לעלות ל-2:5. נישיקורי עדיין לא הסכים לוותר ושוב השיג שתי נקודות שבירה, אלא שהוא שוב איבד את שתיהן. את השלישית הוא כבר ניצל וצימק את המערכה למינוס שני משחקונים. אלא ששום דבר לא עצר את צ'יליץ', ששוב שבר, בפעם השלישית במערכה, מה שנתן לו 3:6 ו-0:2 במשחק כולו.

* האחרון שזכה באליפות ארה"ב עם ניצחונות בשלוש מערכות ברבע הגמר, חצי הגמר והגמר היה רוג'ר פדרר ב-2007. צ'יליץ' עדיין בכיוון הנכון.

נתוני המערכה השנייה:

אייסים: צ'יליץ' 7, נישיקורי 0
אחוזי הגשה ראשונה: צ'יליץ' 64, נישיקורי 50
שגיאות כפולות: צ'יליץ' 1, נישיקורי 1
אחוז נקודות על ההגשה הראשונה: צ'יליץ' 75, נישיקורי 43
אחוז נקודות על ההגשה השנייה: צ'יליץ' 44, נישיקורי 57
ווינרים: צ'יליץ' 12, נישיקורי 8
שגיאות לא מחויבות: צ'יליץ' 9, נישיקורי 12
נקודות שבירה: צ'יליץ' 3 מ-6, נישיקורי 1 מ-5

צ'יליץ' זכה לתמיכה ביציעים (צילום: AP, Julio Cortez)

מערכה שלישית: 3:6

צ'יליץ' הגיש ראשון והפעם נישיקורי הצליח להתמודד עם ההגשות שלו ולגרור אותו למשחקון ארוך, אבל גם אותו ניצח הקרואטי. נישיקורי השיג אייס ראשון והשווה. צ'יליץ' לא נתן לכלום להפריע לו ועלה בזריזות ל-1:2. מיד לאחר מכן, הוא עשה עוד צעד גדול בדרך אל התואר עם שבירה, אחרי ראלי של 23 חבטות, שקירבה אותו מרחק שלושה משחקונים בלבד מהניצחון. עוד משחקון הגשה מוצלח ועוד צעד בדרך למטרה וזה כבר 1:4. משחקון טוב של נישיקורי צימק את התוצאה. ליפני הייתה הזדמנות פז לחזור למשחק, אבל הוא איבד שלוש נקודות שבירה במשחקון השביעי וצ'יליץ', בעזרת כמה חבטות אמיצות, עלה ל-2:5. קרוב קרוב לתואר. נישיקורי לקח את משחקון ההגשה שלו ושלח את צ'יליץ' להגיש לזכייה בטורניר. הקרואטי שמר על קור הרוח, הפציץ והפציץ ועם ווינר גדול לקח את המערכה השלישית עם 3:6, בדיוק כמו את שתי הקודמות. יש לנו אלוף!

נתוני המערכה השלישית:

אייסים: צ'יליץ' 7, נישיקורי 2
אחוזי הגשה ראשונה: צ'יליץ' 50, נישיקורי 54
שגיאות כפולות: צ'יליץ' 2, נישיקורי 0
אחוז נקודות על ההגשה הראשונה: צ'יליץ' 78, נישיקורי 62
אחוז נקודות על ההגשה השנייה: צ'יליץ' 56, נישיקורי 64
ווינרים: צ'יליץ' 15, נישיקורי 9
שגיאות לא מחויבות: צ'יליץ' 9, נישיקורי 9
נקודות שבירה: צ'יליץ' 1 מ-2, נישיקורי 0 מ-3

נישיקורי נראה מיואש (צילום: AP, Mike Groll)

נתוני המשחק:

אייסים: צ'יליץ' 17, נישיקורי 2
אחוזי הגשה ראשונה: צ'יליץ' 52, נישיקורי 51
שגיאות כפולות: צ'יליץ' 3, נישיקורי 1
אחוז נקודות על ההגשה הראשונה: צ'יליץ' 80, נישיקורי 55
אחוז נקודות על ההגשה השנייה: צ'יליץ' 61, נישיקורי 59
ווינרים: צ'יליץ' 38, נישיקורי 19
שגיאות לא מחויבות: צ'יליץ' 27, נישיקורי 30
נקודות שבירה: צ'יליץ' 5 מ-11, נישיקורי 1 מ-9

יכול להיות מרוצה. איבניסביץ' (צילום: GettyImages, Al Bello)
גם בילי ג'ין קינג הגיעה (צילום: GettyImages, Matthew Stockman)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully