וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כדורסל: ארגון השחקנים הגיש עתירה נגד רשיונות לזרים

1.1.2013 / 20:01

הארגון מחריף המאבק בעקבות ההחלטה להעניק פטור ממס לאמריקאיים, ומבקש לקבוע קריטריון להעסקתם כ"מומחים"

שבוע אחרי שבית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי ספורטאים אמריקאים פטורים ממס עד הכנסה של 12 אלף דולר בחודש, מחריף ארגון שחקני הכדורסל בישראל את המאבק נגד שילוב של שחקנים זרים בליגות הכדורסל הישראליות. הארגון, בשיתוף עם הסתדרות המעו"ף, יעתור לבג"ץ כנגד משרד הפנים עקב "מדיניותו המקלה במתן אישורים לשחקנים זרים המגיעים לשחק בישראל".

בהסתדרות טוענים כי "לפי המצב החוקי במדינת ישראל, הנשען על חוק עובדים זרים וחוק הכניסה לישראל, לא ניתן לייבא עובדים זרים ללא כל הגבלה. על מנת לייבא עובד זר לארץ - ושחקן זר הוא עובד זר לכל דבר ועניין - יש לקבל היתר ממשרד הפנים. לפי תכלית החקיקה הנ"ל יש לתת את ההיתר רק כאשר אין היצע של עובדים מקומיים בתחום, כמו בחקלאות או בבניין, או כאשר מדובר במומחה בתחום שלא קיים במדינה".‏ נכון להיום רשאית קבוצה בליגת העל בכדורסל להעסיק עד שמונה זרים במהלך עונת משחקים, "דבר שגרם לפגיעה קשה בציבור העובדים הישראלי בענף הכדורסל המקצועני". זאת בהשוואה לשני שחקנים זרים בלבד רק לפני 15 שנה.

במסגרת ההליך המשפטי הפורמלי, הוציאה היום ההסתדרות באמצעות היועץ המשפטי, יחיאל שמיר, פנייה מוקדמת לשר הפנים ולשר התמ"ת. (הפניה מצורפת במסמך נלווה להודעה). את הפנייה הוביל יו"ר ארגון שחקני הכדורסל, ניר אלון. בפנייתה, טוענת הסתדרות כי "לממונה על יחידת הסמך לעובדים זרים שיקול דעת אם להעניק את ההיתר, לאחר קבלת המלצה של ועדה מקצועית מייעצת, לפיה הנתין הזר הוא בעל מומחיות או כישורים מיוחדים... בפועל, למיטב הידיעה, ולמרבה הצער, ידו של הממונה קלה על מתן ההיתרים, והיתרים להעסקת ספורטאים זרים ניתנים ללא כל בדיקה קונקרטית".

במסגרת סקירה מקיפה מציג ארגון השחקנים את נתוני הפעילות של כדורסלנים זרים בליגת העל העונה, מהם עולה כי "שחקנים זרים משתתפים רוב המשחק ונהנים כמעט מ-160 דקות משחק מתוך 200, דהיינו 80% מדקות המשחק ניתנים לעובדים הזרים, והשוק הישראלי נאבק על השתתפות ב-20% בלבד".

בין היתר מציעים בהסתדרות מספר קריטריונים לפיהם יוגדר שחקן זר כ"מומחה", שיאפשר לו לקבל רישיון עבודה: כך למשל, יותנה האישור כפי הנהוג במדינות מערביות כגון בליגה הראשונה בכדורגל באנגליה - רק שחקנים זרים הנמנים על סגל הנבחרת הלאומית במדינה הזרה ובעלי מספר מינימלי של הופעות באותה נבחרת לאומית זרה, רשאים לקבל היתר עבודה. בהסתדרות מציעים כקריטריון שחקן ששיחק במפעל אירופי בכיר - יורוליג או יורוקאפ, או שחקן לחלופין שחקן שיחזיק בסטטיסטיקות משחק במשך מספר שנים בליגה ידועה (דוגמת ה-NBA), שיוכיחו כי הוא אכן בעל יכולות משמעותיות בתחומו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully