המאמנים החדשים בליגת העל

הסרט הזר של אוסקר

התקשורת הלקויה עם הקהל והמדיה, המחשבה הלא נכונה על לגיונרים דוגמת טל בן חיים, הבסיס הקיים של קשטן בבני יהודה והדרך שבה אפשר לייעל אותו. 9 קבוצות החליפו מאמן הקיץ, חמי אוזן חוזר לנתח את המינויים החדשים. והפעם: אוסקר גרסיה במכבי ת"א ודרור קשטן בבני יהודה

חמי אוזן

אוסקר גרסיה

התחלה:

לפני מספר ימים נודע לכולנו דרך התקשורת הזרה שעוזר מאמן מכבי תל אביב יהיה ספרדי בשם ג'רארד אוטט. שום הודעה רשמית לא יצאה מישראל בנידון, לא לפני הידיעות בספרד וגם לא אחריהן. בזמן שאוטט, בלמה הפורש של חרז, נפרד מחבריו במסיבת עיתונאים רשמית ודיבר בגלוי על הגעתו לישראל, במכבי תל אביב ישבו בשקט, ולא בפעם הראשונה: גם להודעה על מינויו של ג'ורדי קרויף קדמו ידיעות בחו"ל, שאף הוכחשו עד זמן קצר לפני ההודעה הרשמית. כנ"ל לגבי אוסקר גרסיה, המאמן החדש, וכנ"ל לגבי כמעט כל שמות השחקנים שעלו בימים האחרונים בהקשר של מכבי תל אביב. מי שרוצה לקרוא על מכבי תל אביב, מוזמן לעבור לגוגל ספרד. סוג כזה של תקשורת הוא לא פחות מבושה למועדון הכי גדול ובכיר בישראל, עם קהל שצמא למידע וקשר טוב יותר.

אפשר להשליך לא מעט על השאלות המקצועית במכבי תל אביב מהכשל הארגוני הזה. המסר למעשה הוא ברור: הפמליה שתלווה את המאמן אוסקר גרסיה לא מתכוונת לרקוד לפי החליל הישראלי בשום צורה וכנראה גם לא סופרת אף אחד כאן. זה טוב. כי במכבי תל אביב רוקדים לכל חליל שמנגן, רק כדי להיכשל מיד אחר כך. אבל מצד שני – אסור לקחת את זה לקיצוניות השנייה. גרסיה, ואלו שמעליו ומתחתיו, לא יצליחו להעביר את המסרים הנכונים, אם ישמרו על קו של נתק מוחלט מהציבוריות הישראלית. כבר עכשיו, לא מובן מדוע הם לא משלבים ישראלים בצוות המקצועי שלהם. לא יכול להיות שכמעט כל הצוות שמנהל ומאמן את מכבי תל אביב הוא לא דובר עברית בכלל. אם הגישה הזו תזלוג גם ביחס לשחקנים, לאוהדים ולמשימה המקצועית כולה – המסלול להצלחה יהיה ארוך משחשבנו.

אמצע:

שלא תטעו: למכבי תל אביב יש צוות אימון מרשים ומבטיח, וכל דמות זרה מחו"ל שתלמד אותנו כדורגל היא יותר ממבורכת. כל הערה או ביקורת בנידון היא תחת המסגרת הזו, בין אם קרויף את גרסיה יצליחו ובין אם לא יגיעו לחגים.

בכל מקרה, למסע הרכש של מכבי תל אביב עליו אנחנו קוראים בעיקר בחו"ל, יש שתי בעיות עיקריות. לחיפוש שמתמקד בזרים וליגיונרים נראה כי יש מטרה מהירה ויחידה מדי – להביא אליפות כבר העונה. תשתיות חדשות? ארגון משופר? אנחנו בקושי קוראים על כך. לפי איך שגרסיה דיבר במסיבת העיתונאים, ניכר כי גם הוא מתנהג כאילו הוא צריך לספק קודם כל אליפות (ולהיזהר מהצהרות מיותרות). גרסיה וקרויף מסמנים זרים שיבואו איתם וכנראה ילכו איתם, ולא נראים כמו בסיס חזק מדי לטווח ארוך. אפשר להבין זאת גם דרך מי שלא מדברים עליו: השחקנים הקיימים, אלה שגרסיה צריך לשפר ועליהם הוא יקום או ייפול: מיכה, דאבור, עטר, ייני. אלו השחקנים היותר חשובים לצוות אימון מפואר שכזה - השחקנים שהם צריכים לשפר.

גם הצמא הזה ללגיונרים מלמד על רצון להביא אליפות כאן ועכשיו. זהו רעיון יותר מסוכן מסיפור השחקנים הזרים, כי לגיונרים זה מקסם שווא אמיתי. כל מי שיחזור לישראל יזדקק לחצי שנה רק כדי לצאת מהדיכאון, במקרה הטוב. לגיונר שחוזר לישראל הוא בדרך כלל שחקן ששיאו מאחוריו, וכדי להצליח הוא יזדקק לא רק לזמן רב, אלא גם לקבוצה טובה מאוד שתסחוב אותו איתה. טל בן חיים, למשל, רק מסכן את המרקם, למרות שעל הנייר מכבי תל אביב חושבת שתקבל בלם מעולה. לשחקנים דוגמת בן חיים ייקח הרבה מאוד זמן לעכל שהחיים חזרו למסלול, לישראל, והמתחים שזה יוסיף עלולים להעיק מאוד. עדיף למכבי תל אביב להסתכל קודם כל על מה שיש לה, ולנסות לבסס על זה את נוסחת ההצלחה. לחשוב איך מוצאים לצד מיכה, דאבור וחבריהם שחקנים שיעזרו להם, ואם אפשר – לא בכמויות מטורפות כמו שמכבי רגילה להחליף.

סוף (או הימור איך זה יגמר):

הכל תלוי בראובן עטר. אם חלום עטר במכבי חיפה יתגשם, מכבי תל אביב שוב תישאר בלי כלום.

דרור קשטן

התחלה:

לתחילת הדרך של דרור קשטן בבני יהודה יש לא מעט ניחוחות מבטיחים. לראשונה מזה עונות רבות, לא מדברים בבני יהודה על מכירה של שחקני מפתח. לראשונה מזה עונות רבות, בני יהודה מדברת בביטחון מלא על כמה היא רוצה להשאיר את שחקני המפתח. זה הבסיס לקדנציה השנייה של דרור קשטן, ועם תחילת האימונים עליו לברר מה ייצא מכך: האם מדובר בבסיס יציב שנשמר ויכול הפעם להגשים את עצמו עד הסוף. או שמא זה דווקא יוביל לשובע ושומנים מיותרים. אם הבסיס יספק את מה שמצפים ממנו- שקט, ביטחון, יציבות, עוגן, בני יהודה יכולה בעונה הבאה ללכת אפילו עוד צעד אחד קדימה בטבלה. אבל סביר להניח שבעמדות מסוימות זה יתגשם בשובע. לא בכולן. קשטן יצטרך לזהות את החלקים הרקובים במהרה, לפני שזה יתפשט לחלקים האחרים.

אמצע:

העונה הבאה היא בהחלט עונת מפתח עבור דרור קשטן: מי שבנה את עצמו בתור קבלן תארים לא זכה באליפות כבר 12 שנה. כל שנה שעוברת רק מעמיקה את הפער ויוצרת תחושה שאולי זה לא יקרה יותר. קשטן זכה בעבר באליפות בתדירות של ארבע-חמש-שש שנים, לא 12. זה כבר יותר מדי. 12 שנים רומזות שאולי באמת שיאו מאחוריו. כמעט אף מאמן בכיר לא נכנס לבצורת כזו.

קשטן זכה בחלק לא קטן מהאליפויות שלו אחרי שפגע בינגו במספר שחקני רכש: חרזי בבית"ר ירושלים, חרזי בהפועל תל אביב: עם החרזים האלה הוא שיפר את מה שמצא כבר בקבוצה. בקבוצות כמו בני יהודה קשה להביא כאלה, אבל זה בדיוק המבחן של קשטן בבני יהודה. לצד הנוסחה שעובדת שם כבר הרבה זמן, בני יהודה מתקשה למצוא כוכבים חדשים. עברו שם שחקנים טובים כמו זגורי או מנשה, אבל אף אחד לא לקח את הקבוצה קדימה. גם בבני יהודה, לקשטן יספיקו שני רכש מפתיעים לטובה, כדי לרענן את הנוסחה הישנה ולייעל אותה. בלעדיהם, לכל הסגל שנשמר לא תהיה משמעות מיוחדת מעבר אולי לפלייאוף עליון.

סוף (או איך זה ייגמר):

במקום טוב בצמרת. הכל אפשרי.

למדור הראשון: מנתחים את מינוי ראובן עטר

מכבי תל אביב בוואלה! ספורט

בני יהודה בוואלה! ספורט

ליגת העל בוואלה! ספורט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully