בועטים באלימות

"חטיב ודנקוביץ' התחילו, מי שמחפש מכות, מקבל מכות"

אחרי המהומות במושבה, איציק לוזון תוקף את שחקני הפועל חיפה: "חטיב חיפש את זה, הם התחילו". עמוס לוזון: "אנחנו לא אלימים". בהתאחדות מעריכים: "תהיה ענישה חמורה"

איציק יצחקי
תגרה המונית: מכבי פתח תקוה - הפועל חיפה (צילום ועריכת וידאו: קובי אליהו)

לילה לא פשוט עבר על אנשי מכבי פתח תקוה והפועל חיפה בעקבות המהומות אמש (שבת) לאחר המשחק, שבסיומם עוכבו לחקירה שני חשודים: מאמן השוערים עמי גניש ואחד העובדים, יגאל ממן, שלאחר המשחק הכחיש את המיוחס לו.

למרות חומרת המעשים, במועדון תקפו בחריפות גם את אנשי הפועל חיפה, ואת השחקנים גל אראל, סטפן דנקוביץ' ועלי חטיב, שלטענתם החלו במהומה על כר הדשא. "זה היה אחד האירועים הקשים ביותר שראיתי בשנים האחרונות", סיפר עובד ותיק במועדון. "אסור להעלים מכך עין, צריך להעניש בחומרה את המתפרעים, גם אם חלקם היו מהצד שלנו".

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה
עמוס לוזון: "הוא בחור חיובי". התמונות המפלילות, חטיב סופג בעיטה בראשו (צילום: קובי אליהו)

נשיא המועדון עמוס לוזון אמר הבוקר לגלי צה"ל: "בואו ניכנס לפרופורציות. אני מגנה את האלימות, ונמצה את הדין עם כל המעורבים בכל החומרה, אבל צריך לזכור שמי שהתחיל בכל המהומות האלה היה אדון עלי חטיב, שניסה להכות את פרדה. אם הוא היה פוגע בו, פרדה היה שוכב על הדשא. אנחנו היינו אלה שניצחנו, ולנו לא הייתה סיבה להתחיל באירוע הזה. הייתי בלילה בבית החולים, ביקרתי את עלי חטיב אישית. ברוך השם, לא נגרמה לו שוב פגיעה מוחית. מכבי פתח תקוה לא ידועה באלימות שלה. אנחנו מתנצלים בפני כל הכדורגל הישראלי, בפני כל מי שראה את השערוריה ואת הביזיון הזה".

לוזון דיבר על החשוד בבעיטה בראשו של חטיב בעודו שרוע על הדשא, שנראה נושא תג רשמי של המועדון: "הוא נושא תג מתוקף היותו עוזר לסדרנים בין השערים. הוא בחור חיובי. במקצועו הוא נגד בצבא. הוא אוהד מכבי פתח תקוה. כל אוהדי מכבי פתח תקוה מקורבים ללוזונים".

לגבי העונש הצפוי לקבוצה אמר לוזון: "לא יכול להיות שהפועל חיפה, שהתחילה במהומה, תיהנה מההפקר, ומכבי פתח תקוה תרד ליגה בגלל הורדת נקודות. שלושה שחקנים תקפו את פרדה. בוא נירגע, בואו נרגיע. מכבי פתח תקוה קבוצה הגונה. הפעם היחידה שהועמדנו לדין הייתה לפני שבועיים".

(צילום: קובי אליהו)

עמי גניש משמש גם כשחקן פעיל

הדוח של השופט אסף קינן הוגש הבוקר לאיגוד השופטים ולגורמים המשפטיים בהתאחדות לכדורגל, שתחליט את מי מהמעורבים להעמיד לדין. קינן ציין רק את הפגיעה של גניש בחטיב ולא את הבעיטה. כזכור, שלושה שחקנים הורחקו בעקבות המהומות בסיום – דני פרדה, סטפן דנקוביץ' וגל אראל, וייתכן שחלקם יגיעו לבית הדין.

גורמים משפטיים בהתאחדות לכדורגל יצפו בתיעוד האירוע מספר פעמים לפני שיוחלט סופית מי יועמד לדין. כבר עתה ברור ששלושת המורחקים ייכללו ברשימה, יחד עם גניש וממן. גניש גם צפוי להיות מפוטר מהקבוצה.

בהתאחדות מעריכים כי המעורבים ייענשו בצורה חמורה. ההערכה היא שמלבד לגניש, שיורחק לזמן ממושך, גם שלושת המורחקים (ואולי גם שחקנים נוספים, אם כך יתברר על פי הקלטות), יורחקו לזמן ממושך. גורם משפטי בהתאחדות אמר ש"אין כאן עניין להשוות בין אירועי הדברי לאירועים מאתמול. זה שני מקרים שונים, כל אחד מהם חמור בפני עצמו".

פרקליטיהם של שני העצורים, עו"ד אלי כהן ועו"ד לירן זילברמן, הכחישו את רוב הטיעונים שעלו נגדם. עו"ד לירן זילברמן, עורך דינו של עמי גניש: "אני מאוד תמה על המעצר. צריך לשים את הדברים בפרופורציות. המעצר הוא תקשורתי. צריך לעשות את ההפרדה בין אירוע שנעשה אגב ספורט. אני לא מקל ראש באלימות, אבל תגרות אחרי משחק קורות חדשות לבקרים. בואו נלך למקרה המפורסם בעולם, זידאן ומטראצי. זידאן לא נחקר ולא עמד לדין. חיפוש באינטרנט יעלה עשרות מקרים בארץ. למה כאן זה עבר לחקירה משטרתית? מקווה שבית המשפט לא ייתן את ידו למעצר התקשורתי של המשטרה וגניש ישוחרר".

אגב, מתברר כי גניש הוא שחקן פעיל בליגה ג'. עד חלון ההעברות בינואר הוא עוד תפקד כשוערה של העוצמה חולון, בה מילא גם תפקידים אחרים, וכעת הוא רשום כשחקן באגודת ספורט חולון מור, מליגה ג' (מחוז תל אביב). הוא עצמו יעמוד לדין בכל מקרה במסגרת בית הדין של ההתאחדות. בעבר אימן גניש את שוערי הכח מכבי רמת גן, מ.ס מודיעין וגם בהפועל תל אביב.

גם עמוס לוזון ביקר אותו. חטיב (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

תזכורת: לאחר האירועים אמש שוחח איציק לוזון עם טל בנין והבטיח לפטר את גניש אם יתברר שנגח בפניו של חטיב. עוד קודם לכן, ניגשו שוטרים לעמוס לוזון וביקש ממנו לזהות את הנוגח בקלטת השידור. הוא הובילו אותו לניידת השידור ולוזון צפה בנוגח ואמר לשוטרים: "אני יודע מי זה, אבל הוא לא נגח. אחרי ארבע פעמים שראיתי אני אומר לכם בוודאות, הוא לא נגח. אין טעם לעצור אותו". גניש אמר בתגובה לוואלה! ספורט: "אני לא מעוניין להגיב כרגע".

לאחר מכן חזר בו עמוס לוזון ואמר ל"שער השבת": "בהתחלה סברתי שלא היה מגע, אבל עכשיו מתברר לי שאכן זה קרה". כמו כן, יש לציין שעל התגית הרשמית של מכבי פתח תקוה שאותה נשא על צווארו ממן, נכתב "מעבר חופשי, הנהלה". גם את זה עמוס לוזון הכחיש, וטען בראיון כי לא קיימים כאלה תגים.

הכחיש שהיה פגיעה, וחזר בו. הכחיש שיש תגי הנהלה, למרות הצילומים. עמוס לוזון (צילום: קובי אליהו)

במקביל לזיהויו של גניש, התפתח עימות בין שחקני הפועל חיפה ללוזונים. אייל טרטצקי ויובל אבידור תקפו את עמוס לוזון וקראו: "גועל נפש, זה בושה. לא יכול להיות שאתם לא יודעים לסיים משחק בכבוד. שחקן שוכב על הדשא, ואנשים בועטים לו בפרצוף? זה כדורגל?". לוזון לא ענה וחזר למתחם חדר ההלבשה, שם הוא שוחח ארוכות עם השוטרים ועם מנהל הקבוצה עמי פאן.

מאמן מכבי פתח תקוה משה סיני אמר על האירועים: "האמינו לי שלא ראיתי. הלכתי לחגוג ואז הסתובבתי וראיתי מהומה. לא יודע מה בדיוק קרה שם, אבל זה לא צריך לקרות". לחובתה של פתח תקוה עומד משחק רדיוס על תנאי לשנה, אבל במועדון לא מתרגשים. "זאת לא אותה עבירה, וגם אם כן, אז מה? הפסדנו כמעט את כל משחקי הבית במושבה, העונה זה איצטדיון שמביא מנחוס". יו"ר ההתאחדות אבי לוזון מסר אתמול תגובה ראשונית לאירועים כשאמר לוואלה! ספורט: "אני מגנה כל אלימות מכל סוג שהיא, ושל שני הצדדים המעורבים במה שאירע לאחר המשחק".

חבל שככה נגמר עוד משחק. חטיב מפונה לבית חולים (צילום: קובי אליהו)

"הפועל חיפה היא זו שהחלה במהומות על כר הדשא"

"עלי חטיב, הג'וקר המהולל שכולם מדברים עליו, הוא זה שהתחיל את כל הבלאגן. הוא ודנקוביץ', והפועל חיפה היא זו שהחלה במהומות על כר הדשא", טוען מנכ"ל הקבוצה איציק לוזון בראיון לוואלה! ספורט, בו לא חסך במילים קשות. "שחקן שרוצה ללכת מכות ומחפש את זה, בסוף גם מקבל מכות. לא באנו ללכת מכות על המגרש, אלא לשחק כדורגל. מי שמנצח על המגרש לא הולך מכות, וכנראה שאנשים שכחו את זה. הפועל חיפה הפסידה לנו על כר הדשא וחטיב התחיל במהומה. אותו שחקן מהולל היה עם טריינינג, וזה אומר שהגיע מהספסל של הקבוצה שלו. בשביל מה הוא הגיע? כי הוא חיפש מכות. עשו ממנו גיבור גדול, אבל לא שאלו מי חימם את האווירה. ברור שבהפועל חיפה באים בטענות, כל אחד רוצה להגן על עצמו".

על השאלה מה יקרה אם יתברר שגניש וממן אכן היו מעורבים בתגרה, אמר: "אם מישהו השתמש בכוח, אין לכך הצדקה. אם אגלה שגניש נגח בפניו של השחקן, אני אפטר אותו. אני צריך לראות קודם את הקלטות. ליגאל ממן אין תפקיד במועדון, הוא בקר בשערים". על הניצחון הוסיף לוזון: "טוב שניצחנו, אני בהחלט מרוצה. בטוח שתהיה לנו הרגשה טובה בחג".

אגב, לפני שער השוויון שהבקיע עומר גולן ביקש ממנו המנכ"ל לשעבר שינו זוארץ לעלות כדי לתמוך בהתקפה. "לא יודע אם הוא שמע אותי או לא, אבל העיקר שניצחנו", אמר אתמול זוארץ, שחזה מיציע הכבוד גם את שער הניצחון של פרדה. "אני אוהב את הקבוצה בכל לבי, הלוואי ונישאר", סיכם.

"בשביל מה הוא הגיע? כי הוא חיפש מכות. עשו ממנו גיבור גדול". איציק לוזון (צילום: טל לוי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully