וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

על כשלונות, מאמנים וגרזנים

14.6.2002 / 23:23

אולג רומאנצ'ב מרוסיה התפטר מיידית, פסטוס אוניגבינדה מניגריה פוטר, לרוז'ה לאמר הצרפתי הותירו בינתיים קצה חבל כדי לקשור את הלולאה. מאמנים שכשלו במונדיאל, היום שאחרי

עם תום השלב הראשון במונדיאל החלה באותן נבחרות שלא עלו לשמינית הגמר עונת הגרזן. מאמנים שכשלו במשימה מפוטרים, או שמקדימים את המכה ומתפטרים לבד. ויש גם כאלה שכישלונם צורב מכל והם דווקא נשארים, בינתיים בכל אופן. שלושה מקרים של כישלון מקצועי, שלושה תרחישים שונים בעקבות המפלה.

עמד במילה והתפטר - רומנצ'ב

סיפורו של אולג רומנצ'ב הוא ללא ספק המכובד מהשלושה. רומאנצב, המשמש גם כמאמן ספרטק מוסקבה (לתשומת לב הקורא גברי לוי) הבהיר שיתפטר מתפקידו כמאמן נבחרת רוסיה אם זו לא תעפיל לשלב הבא. אמר ועשה. הוא אמנם נפגש עם ראשי ההתאחדות לשיחת סיכום, אבל היה ברור שאלה לא יעמדו בדרכו למימוש ההחלטה המכובדת. "זו הייתה החלטה שקולה שהתקבלה בתום שיחה של 40 דקות" אמר דובר הנבחרת הרוסית, אלכסנדר לבוב.

רומנצ'ב, שאימן את רוסיה בין 1994-1996, נטל שוב את מושכות הנבחרת בדצמבר 98'. תחת הדרכתו פיתחה הנבחרת מוניטין של כדורגל יעיל, וכישלונה היחיד במוקדמות המונדיאל היה הפסד שנוי במחלוקת מול סלובניה, שניצחה בזכות פנדל בדקה האחרונה. רגע השיא בכהונה בת ארבע השנים הייתה בפריס ב-99', כשרוסיה גברה על אלופת העולם (ואלופת אירופה שבדרך) 2:3 במוקדמות היורו.

אבל הפסד לאסטוניה במשחקי ההכנה לפני המונדיאל התברר כסימן לבאות לאחר שרוסיה העניקה ליפן את ניצחונה הראשון אי פעם במסגרת המונדיאל, והיום, במצב בו הספיק לה תיקו בלבד, הפסידה לנבחרת בלגית לא אימתנית בלשון המעטה ובכך איבדה את הסיכוי לעלות לשלב הבא. רומנצ'ב ממשיך כמאמן ספרטק, שם נחל הצלחה מסחררת והפך את המועדון למוביל בכדורגל הרוסי, עם אליפויות בשנים 92'-94, ושוב מ-96' עד 2001 (עונת 2002 ברוסיה טרם הסתיימה. הליגה ברוסיה משוחקת בין האביב לסתיו, והליגה נמצאת כעת בפגרה לרגל המונדיאל).

גם באירופה הצטיינה ספרטק תחת הדרכתו של רומנצ'ב, והגיעה לחצי גמר גביע אירופה לאלופת ב-1991, חצי גמר גביע אירופה למחזיקות גביע ב-93' וחצי גמר גביע אופ"א ב-98'.

פוטר אחרי קדנצייה של עשרה משחקים - אוניגבינדה

סיפורו של המאמן הניגרי פסטוס אוניגבינדה הוא קצת פחות נעים. אוניגבינדה פוטר מתפקידו כמאמן הנבחרת הניגרית לאחר הופעה כושלת בה רשמו הנשרים לזכותם רק נקודה אחת ושער אחד בלבד.

שר הספורט הניגרי, סטיבן אקיגה, אמנם ניסח את ההודעה בצורה דיפלומטית, אבל את ריח הגרזן קשה לטשטש. "הוא עשה עבודה נפלאה, והתרשמנו מהיכולת שהפגינו שחקנינו, אבל עלינו לבצע שינויים למען העתיד", אמר השר.

אוניגבינדה ישוב לתפקיד המנהל הטכני של הנבחרת, בו החזיק בטרם מונה למשרת המאמן, אבל שלושת עוזריו שוחררו לחלוטין משורות ההתאחדות הניגרית. ההחלטה לשחרר את אוניגבינדה מסתמנת כצעד ראשון לקראת חזרה למאמן זר, דבר עליו רמז השר אקיגה לאחר הפסדה של ניגריה 2:1 לשבדיה, השני שלה בטורניר, שחיסל את סיכוייה להעפיל לשלב הבא.

אקיגה, שנכנס לתפקידו במקום אישייה מארק אקו, שנהרג בתאונת מטוס לפני כחודש, קיים גם פגישה עם ראשי ההתאחדות הניגרית בה הורה להם "לנקות את ספרי החשבונות" ולהתכונן להסביר כיצד הוצא תקציב המונדיאל, בסך שני מיליון ליש"ט (כ-14 מיליון שקל). "הממשל הנוכחי שם דגש על אחריות ושקיפות ולא נסבול כל אי סדרים בספרי החשבונות", אמר השר. "אין לי כל כוונה לתת שיביכו אותי, כך שיש להקפיד על הספרים".

אוניגבינדה החליף בפברואר האחרון את שאיבו אמודו, לאחר שהתקשורת ודעת הקהל בניגריה דרשו שעיר לעזאזל לאחר הפסדה של ניגריה לסנגל בחצי גמר אליפות אפריקה במאלי. אוניגבינדה החל מיד לחולל מהפכה בנבחרת, ניפה את הכוכבים פינידי ג'ורג' וסאנדיי אוליסה, שהואשמו ביצירת קליקה ובארגון מרד נגד המאמן אמודו במהלך האליפות. אולם רבים חשו שרק חוסר מזל הוא שפגע בניגריה באותה אליפות, ושאמודו החל להראות הצלחה בניסיונו ליצור נבחרת ממושמעת יותר. אותם גורמים ציינו שרק פנדל מוחמץ עמד בינה להכרעה בבעיטות עונשין באותו חצי גמר. יתרה מזו, מתברר שאותו "מרד" שפינידי ג'ורג' ואוליסה הואשמו בארגונו, לא היה נגד המאמן אלא נגד ההתאחדות בדרישה להחזר הוצאות נסיעה.

אוניגבינדה התכרז במשימה של בניית הנבחרת לקראת המונדיאל הנוכחי והתעלם מחילוקי הדעות סביב מינויו. הוא פתח לרווחה את הסיכויים להיבחר לסגל וזימן מספר שחקנים מקומיים ללא כל ניסיון בינלאומי ושחקנים ניגריים אלמונים יחסית מקבוצות קטנות באירופה. הוא גם ביצע ניסויים רבים בסגל בסדרה של משחקי הכנה. אוניגבינדה התמיד עד לסוף המר בסירובו להחזיר לנבחרת את ג'ורג', אוליסה או טיג'אני בבנגידה, ובחר שחקנים כמו ברתולומיאו אוגבצ'ה, אפה סודג'ה ופיוס איקדיה לאחר שהצטיינו במשחקי ההכנה.

אין ספק שגם להנהלת הנבחרת ולמשרד הספורט חלק בכישלון נבחרת ניגריה, וטאריבו ווסט היה רק האחרון משורה ארוכה שהתבטאו נגד השחיתות וחוסר היעילות המאפיינות את ניהול הנחברת. אבל את המאמן הרבה יותר קל לפטר מאשר את השר, אז אוניגבינדה, המכונה פסטוס, הולך הבית. כהונתו של אונגבינדה ארכה רק עשרה משחקים, ומאזנו מורה על חמישה ניצחונות, שלושה תיקו ושני הפסדים - אבל שני ההפסדים באו בזמן אמת.

כישלון מהדהד, שבינתיים שומר על הג'וב - לאמר

דווקא המאמן שכישלונו היה המהדהד ביותר, שהכה את כל עולם הכדורגל בתדהמה, זוכה לשמור על הג'וב שלו - לפחות לעת עתה. התאחדות הכדורגל הצרפתית החליטה לא לפטר את רוז'ה לאמר למרות התצוגה העלובה של צרפת, ולדחות כל החלטה בנוגע לנבחרת עד השישי ביולי, אז אמורה להיערך ישיבה של הנהלת התאחדות. "התאחדות הכדורגל הצרפתית החליטה לדחות את ההחלטה עד השישי ביולי, תאריך ישיבת ההתאחדות הבאה, כדי להותיר בידי המאמן לאמר די זמן להגיע להחלטה בנוגע לעתידו", הודיע נשיא ההתאחדות קלוד סימון.

היעדרם של חברי התאחדות בכירים כמישל פלאטיני וקרלו מולינארי, כמו גם המנל הטכני איימה ז'אקה (שזכה עם צרפת במונדיאל הקודם) הוזכרו כסיבות אפשריות לדחייה. חסרונם של מחליפים ראויים הוא סיבה נוספת. ז'ראר הוייה (ליברפול), ארסן ונגר (ארסנל) וז'אן טיגאנה (פולהאם) חתומים בקבוצותיהם לעונה נוספת לפחות ולא הביעו כל רצון לתפוס את מושכות הנבחרת בעתיד הקרוב.

מאמן פריס סן ז'רמן, לואיס פרננדז, הודיע היום שאינו מעוניין במשרה בשלב זה. "אני צעיר מדי", אמר, בעוד שדידייה דשאן, שהוזכר כמועמד ראוי למרות עונה כושלת במונאקו, חתם בקבוצה מהריביירה לעונה נוספת ביום רביעי.

לאמר, שחתום על חוזה בנבחרת הצרפתית עד 2004, הוזכר כמועמד להחליף את איימה ז'אקה כמנהל הטכני של הנבחרת. עוזריו רנה ז'יראר וגי סטפן עושיים להחליפו באופן זמני. צרפת, כזכור, הודחה מן המונדיאל כבר לאחר סיבוב הפתיחה לאחר שהשיגה רק נקודה אחת ולא כבשה אף שער זכות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully