וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחד בחוד, אל חאדג'י דיוף

אבי רצון

2.6.2002 / 5:35

פתיחה מוצלחת של המונדיאל ה-17 ביפאן ובדרום קוריאה. ארבעת המשחקים הראשונים הניבו 14 שערים, סנסציה אחת (סנגל), תיקו משעמם של שבת בבוקר (קמרון-אירלנד), 1:2 מעניין ומותח של דנמרק על אורגוואי וניצחון משעשע של גרמניה על השייחים הסעודים.

צרפת היהירה הפסידה לסנגל הרעבה. המאמן הצרפתי רוז'ה לאמר הלך על בטוח עם מרסל דסאיי, ביצ'נטה ליזאראזו, ליליאן תוראם, פרנק לבוף, עמנואל פטי ויורי דז'ורקף. כולם ותיקים, כולם מנוסים, כולם אלופי עולם, כולם אלופי אירופה וכמעט כולם אלופים במדינות בהן הם משחקים.

על המאמן הצרפתי של סנגל, ברונו מטסו, אומרים שהוא חכם ובעיקר ערמומי. אחרי שהתחתן עם ילידת סנגל והמיר את דתו, הוא התפנה לתכנן את הניצחון על אלופת העולם. מיד לאחר ההגרלה ששיבצה את סנגל עם צרפת ועוד במשחק הפתיחה, אמר מטסו כי מדובר באסון, גם אם ספורטיבי, לסנגל, שכן הוא היה מעדיף לפגוש באלופת העולם במשחק האחרון אחרי שהצרפתים יבטיחו את עלייתם לשמינית הגמר.

מטסו לא נכנס לפאניקה. לצוות המקצועי שעובד איתו אמר כי עכשיו נותר רק לקוות שלאמר ימשיך להתבסס, לפחות בהגנה, על השחקנים הוותיקים שכבר זכו בכל התארים האפשריים בעולם הכדורגל. במקביל, המשיך מטסו לשקוד על הטקטיקה שבה תשחק נבחרתו. ארבעה שחקנים בקו האחורי, חמישה קשרים, חלקם התקפיים וחלוץ חוד אחד. במספרים מדובר במערך גמיש של 1-5-4. האחד הוא בחור צעיר בן 21, אל חאדג'י דיוף, שחקנה של לאנס לשעבר (סגור בליברפול) שהפסידה את אליפות צרפת במחזור האחרון לליון.

ביום שישי בשעה שמונה וחצי בלילה שעון סיאול, שתיים וחצי אחר הצהרים שעון ישראל, יצא דיוף לעוד גיחה מול ההגנה הצרפתית. לבוף, תוראם, דסאיי והשוער פביאן בארתז, כל כך התפעמו מיכולת הכדרור והפריצה של דיוף, עוד נציג של הילידים בליגת הטריקולור, עד שהעדיפו להישאר סטטיסטים בהצגה של אותו חלוץ מסוכן וערמומי. את הכדור האחרון הספיק דיוף למסור לפאפה בובה דיוף שקבע את תוצאת המשחק.

מהלך השער של סנגל מעיד על סף השבירה הנמוך של ההגנה הצרפתית, שבעבר איפשרה לחלק הקדמי לפתח משחק מהנה ואטרקטיבי. הוא גם מעיד על הביטחון העצמי הגבוה של הסנגלים שלא התרשמו מהשמות הגדולים שניסו לעצור את שני הדיופים.

רבים מדברים היום על חסרונו של זינאדין זידאן במשחק הפתיחה. מענין היה לבדוק כיצד התייחס מאמנה של סנגל לחסרונו של זידאן. מתברר שמטסו אמר שצרפת עם או בלי זידאן היא נבחרת גדולה ומועמדת לזכייה במונדיאל.

האם מטסו טעה או הטעה? היום זה כבר פחות חשוב. מתברר שזידאן לא רק חסר לצרפתים, אלא שמאז יום שישי נעשים מאמצים להכשירו למשחקה של צרפת נגד אורגוואי ביום חמישי. אחרי ההפסד של אורגוואי לדנמרק הופך המשחק בין שתי המפסידות של בית א' לקריטי. הפסד והביתה. מוקדם מהצפוי. בוודאי כאשר מדובר באלופת העולם.

מצבו של לאמר

כמעט שבוע ימים יש לצרפתים להתכונן למשחקם השני. אלף רמזי, אנצו בארזוט, לואיס סזאר מנוטי, קארלוס בילרדו, קרלוס אלברטו פריירה, אריגו סאקי ועוד מאמנים גדולים בהיסטוריה אמרו שתקופת ההמתנה בין שני משחקים אחרי הפסד, היא החלק היותר קשה בעבודתם. הביטחון העצמי של השחקנים נפגם וכך גם של המאמן והצוות המלווה את הקבוצות או הנבחרות. כאשר מדובר באליפויות אירופה או במונדיאלים הופכת תקופת ההמתנה לסיוט של ממש.

מבחינה זו קשה מאוד היום הוא מצבו של המאמן הצרפתי לאמר. הביקורות בצרפת קשות ומעליבות. גם מי שמזכיר שוב ושוב את תלותה של צרפת בזידאן מבהיר שצריך ואפשר היה לעשות יותר נגד סנגל.

לאמר דווקא נהנה מעיתונות אוהדת וסבירה. בוודאי ביחס לביקורות הקטלניות של קודמו איימה ז'אקה, שהוליך את צרפת לזכייה במונדיאל 98'. זה לא קל להיכנס לנעליו של אלוף עולם ולהוליך אחרי שנתיים את אותם שחקנים לזכייה גם באליפות אירופה לאומות. לאמר עשה זאת בדרכו השקטה תוך שינויים קוסמטיים בלבד. הקו האחורי נשאר עם ארבעה שחקנים, אך האובססיה ביציאה לנבדל והלחץ על היריב בכל שטח המגרש נדחקו לטובת יכולתם האישית של טרזגה, הנרי וכמובן זידאן. לאמר הפך לדמות סמכותית בכל הקשור להרכב ולשיטה, גם כי הוא עמד במבחן התוצאה.

לאמר יכול היה להמשיך ולטעון כי צרפת ממשיכה לשחק בשיטת ה-2-4-4 למרות שהיו פרשנים שחשבו אחרת (רק טרזגה בחוד, הנרי מאחוריו). על כל פנים, הביקורות היו מינוריות. אולי כי איש לא רצה לחזור על הטעות שנעשתה עם ז'אקה בשעתו. לעגו לו עד שזכה בגביע העולם.

מישל פלאטיני, בראיון לעיתונות באיטליה, היטיב לבטא את הלכי הרוח בצרפת. טוב שזה קרה ובעיקר טוב שזה קרה במשחק הפתיחה, אמר פלאטיני. עכשיו כולנו נחזור לפרופורציות, נחזור להיות רעבים להצלחה. כולם עוד יווכחו שההפסד יעשה רק טוב לנבחרת צרפת.

צריך להחזיר את קין

המשחק הראשון של היום השני בין קמרון לאירלנד לא הלהיב. קמרון מעוררת סקרנות, מדברים בה כמועמדת להגיע לשלבים הגבוהים. אולי, אך לא על פי היכולת אתמול. היכולת האישית הגבוהה קיימת כמובן. היכולת הקבוצתית הרבה פחות. מאמנה הגרמני של קמרון וינפריד שאפר, הוליך את הקמרונים לזכייה באליפות אפריקה, אך עדיין מדובר בבודדים שלא גובשו ליחידה אחת. קמרון לא פחות מוכשרת מסנגל, רק שעל פי המשחק אתמול היא פחות מאומנת ממנה.

אירלנד היתה ראויה ליותר מאשר תיקו נגד קמרון. שער השוויון של מאט הולנד היה מרשים. בעיטה נקייה של כדור קופץ בגובה נמוך על ידי קשר שמגיח מאחור, שום סיכוי לשוער.

למרות המפגן האירי צריך היה למצוא דרך להחזיר את רוי קין משום שעם הקשר המחונן של מנצ'סטר יונייטד, בעיקר בשל אישיותו המרשימה במרכז השדה, היתה אירלנד מסוגלת להרבה יותר. בינתיים מקארתי זכה. הימים הקרובים יגידו אם ההצלחה היתה חד פעמית או שהעדרותו של קין הוציאה מהאחרים הרבה יותר.

דנמרק לא הבריקה

דנמרק לא הבריקה אבל ניצחה. לאורוגוואי פוטנציאל אדיר שמדוכא על ידי המאמן ויקטור פואה. עם שחקנים כמו שיש לו - קאריני, מונטרו, אלברו רקובה, סילבה ואחרים - אורוגוואי צריכה לתת יותר מאשר מגננה ומתפרצות. אורוגוואי היא עוד נבחרת שכדאי ששחקניה יתעלמו מהוראות המאמן. יש לה מספיק שחקנים שיודעים לא פחות מפואה כיצד מנהלים נבחרת ברוכת כשרונות.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

איך הופכים אריזת פלסטיק לעציץ?

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר

גרמניה טובה מהתחזיות

גרמניה נגד סעודיה. אכן, התקיים משחק כזה. גרמניה ניצחה 0:8. עכשיו לא נותר אלא לשאול האם זו גרמניה שחוזרת להיות גדולה ודורסנית או שהסעודים כאלה עלובים.

התשובה: רודי פלר ושחקניו מעוניינים להפסיק אחת ולתמיד את הביקורות הציניות והלעגניות כלפי ה'נאציונאל מאנשאפט'. גרמניה הרבה יותר טובה מהתחזיות. וכן, סעודיה אכן בדיחה.

שתי הערות לסיום:

רמת שיפוט אחידה וגבוהה יחסית לעבר; כל 14 השערים הובקעו אחרי מהלכים מתוכננים ואף לא שער אחד שהובקע בבעיטת עונשין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully