וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חתונת הכסף

המהפכה בעמדת המאמן במכבי תל אביב כפי שהיא משתקפת במספרים, הסכום אותו שלפו הבעלים מכיסם מאז שנת 2000 וכמה כל ספונסר משלם למועדון שהוא גם אימפריה בגיוס כספים. תחקיר "המספרים האמיתיים של מכבי" מגיע לחלקו האחרון

אפי בירנבוים מאמן מכבי תל אביב. ברני ארדוב
יותר כבוד לעמדת המאמן. אפי בירנבוים/ברני ארדוב

עלייה של ‏‏‎254%‎‏

אם יש לקח אחד שראשי מכבי ת"א הפיקו מהכישלון הפיננסי והמקצועי של שלוש השנים האחרונות, הרי שהוא נוגע למאמן הקבוצה. נוון ספאחיה, עודד קטש ואפי בירנבוים, שפתחו את העונות האחרונות על ספסל הקבוצה, מוקמו בשיפולי טבלת המשתכרים, לעיתים בתחתיתה ממש. כפועל יוצא, גם סמכותם נפגעה. הסכומים הצנועים, יחסית, שהרוויחו קטש ובירנבוים, גם אפשרו לראשי הקבוצה לפטרם מבלי להירתע מהמשמעות הכלכלית הכרוכה במהלך.

אשתקד, עלותו לקבוצה של בירנבוים עמדה על 415,172 דולר - עלות שמיקמה אותו במקום ה-12 בלבד בטבלת המשתכרים הקבוצתית. רק ג'ייסון וויליאמס ורגב פנאן השתכרו פחות ממאמן הקבוצה - פונקציה שכמעט בכל מערכת כדורסל מקצוענית נחשבת לאחת הבכירות, אם לא הבכירה ביותר, גם מבחינה כספית.

בעונה הקרובה, כאמור, ישתנו במכבי סדרי עולם. עלותו של פיני גרשון בעונת 2009/10 (עלות מעביד) תגיע לסכום שטרם נראה בישראל עבור מאמן כדורסל: 1,456,615 דולר. עלותו קובעת כי לראשונה בהיסטוריה של מכבי, האיש על הקווים צפוי להיות העובד היקר ביותר במועדון. גם עוזריו של גרשון יתוגמלו בסכומים נדיבים: עלותו של העוזר הראשון, שרון דרוקר, תעמוד על 234,000 דולר; עלותו של עוזר המאמן השני, אבי אבן, תגיע לכדי 112,052 דולר; ואילו מאמן הכושר, אבי קובלסקי, יעלה למכבי 119,084 דולרים. כל הנתונים נכונים לדו"ח לעונה הקרובה שהוכן בחודש מרץ 2009.

אותו מסמך, למעשה, מספר כי עלות צוות האימון בעונה הקרובה תגיע לסכום חסר תקדים של 1,921,751 דולר. מדובר בעלייה פנטסטית של ‏‏‎254%‎‏ בהשוואה לעונה שעברה, אז הסתכמה עלותו הכוללת של צוות האימון (המקורי) ב-755,273 דולר בלבד (מאמן, שני עוזרים ומאמן כושר).

מכבי ת"א - שכר צוות מקצועי 2009/10. אסור להשתמש
שכר שטרם נראה בישראל? פיני גרשון ושלושת חברי צוות האימון/אסור להשתמש

על פי תוכנית שהוכנה לקראת סיום העונה שעברה, מעט שחקנים יזכו לשדרוג בשכרם. עלותו של דיאור פישר צפויה לעלות מ-551,064 דולר ל-823,617 דולר. יניב גרין, שעלה בעונה החולפת 1,089,581 דולר, אמור היה להיות מקוצץ ל-894,102 דולר; גיא פניני, שאמור היה לעלות למכבי 716,731, היה אמור להיות מקוצץ לכדי 640,842 דולר. עלותו של רביב לימונד תעמוד על 441,830 דולר.

מעניין הוא שאילו עמרי כספי היה נשאר בקבוצה, עלותו היתה אמורה להגיע ל-1,561,038 דולר בעונה הקרובה, לא פחות. מדובר, ככל הנראה, בסכום המגלם את שכרו במשך שנתיים, שכן בתקציב ‏‎2008/09‎‏ חושב כחייל ועלה למכבי 23,479 דולר בלבד.

עם זאת, יש להדגיש כי תוכנית הקיצוצים תוכננה כבר בחודש מרץ 2009, ולא ברור אם תיושם במלואה. אנקדוטה נוספת שכן עולה מאותה תוכנית היא שכבר אז, כמעט שלושה חודשים לתום העונה, סומנו חמישה שחקנים ככאלו שלא ימשיכו במועדון: קרלוס ארויו, ארון מגי, דרור חג'ג', טריי סימונס וג'ייסון וויליאמס (עבר לנהריה במהלך העונה, אבל החזיק בחוזה לעונה נוספת במכבי, א.ג. ו-ט.ו.).

עלות מעסיק לשכרם של דיאור פישר ורביב לימונד. אסור להשתמש
נגד כיוון הקיצוץ. עלותם של דיאור פישר ורביב לימונד בעונה הקרובה - על פי נתונים ממרץ 2009/אסור להשתמש

יותר מ-35 מיליון שקל בתשע שנים

כדי להבין את תרומתם של הבעלים לקיומו של המועדון הזה בשנים האחרונות, ראוי לחזור אחורה, ליום בו הוקמה החברה. ליתר דיוק, מדובר ב-12 במאי 2000 - היום בו נחתם בתל אביב הסכם לרכישת מניות החברה. על פי מסמכים רשמיים שהגיעו לידי וואלה! ספורט ו"גלובס", עולה כי בעבור רכישת המניות של חברת מועדון הכדורסל מכבי תל אביב (1995) בע"מ, שילמו הבעלים הראשונים - קובי אלכסנדר, דייויד פדרמן, קבוצת "ניוקו" בראשות שמעון מזרחי (כללה, מלבד מזרחי עצמו, גם את מוני פנאן, אודי אנג'ל, הרצל חבס ורוני שאטן), עלית וגיבור ספורט - סכום כולל של 49.2 מיליון שקל. רכישת המניות הוגדרה, על פי ההסכם, כ"הלוואת בעלים".

מאז ועד היום, כל סכום שהזרימו הבעלים לצורך כיסוי גירעונות בתום כל עונה הצטבר תחת אותו סעיף של "הלוואת בעלים". שמונה שנים אחרי הפיכתה של מכבי לחברה בע"מ, כבר עמד החוב לבעלים (במילים אחרות, "הלוואת בעלים") על כ-79.7 מיליון שקל. יחד עם ההפסדים הצפויים בעונת 2008/09, ואחרי קיזוז הכספים של רכישת המניות (אותם 49.2 מיליון שקל), עולה כי מאז כניסתה של מכבי לעידן הבעלות הפרטית, הזרימו הבעלים השונים סכום כולל של למעלה מ-35,000,000 ש"ח לכיסוי גירעונות.

מי הזרים את הסכום הגדול ביותר? דייויד פדרמן, שחלקו היחסי לאורך התקופה היה הגדול ביותר. פדרמן, שבתחילה רכש 25% ממניות הקבוצה, ובהמשך הגדיל את אחזקותיו ל-33%, הזרים מכיסו, על פי הערכות, כ-11-12 מיליון שקל מאז הפך רשמית לאחד מבעלי הקבוצה.

נתון נוסף יכול לשפוך אור על שלוש השנים האיומות האחרונות. שש השנים הראשונות בעידן הבעלות הפרטית (2000-2006) התנהלו בצניעות יחסית - בשנים הללו ההפסד הממוצע לעונה עמד על כ-3.1 מיליון שקלים בלבד. אותה תקופה, אגב, נחשבה מבחינה מקצועית למוצלחת ביותר בתולדות המועדון, במהלכה העפילה מכבי חמש פעמים לגמר היורוליג והניפה שלושה גביעי אירופה (לצד שבע אליפויות ישראל ושבעה גביעי מדינה). לעומת זאת, בשלוש השנים האחרונות תפח ההפסד הממוצע לעונה ליותר מ-6,000,000 שקלים. במהלך התקופה הזו נוספו לארון של מכבי רק שתי אליפויות מקומיות.

רוצה לפרסם במכבי? אלו המחירים. אסור להשתמש
ובכל זאת, לא הכל הוצאות בחיים/אסור להשתמש

צפי הכנסות לעונה: 4,850,334 דולר

ובכל זאת, על מנת לסיים את הסקירה ההיסטורית שלנו בראייה מעט יותר חיובית, נספר כי מכבי יכולה לשאוב אופטימיות יחסית מנושא הספונסרים ונותני החסות – שמספקים לה הכנסות יוצאות דופן גם בקנה מידה אירופאי.

מבחינה ספורטיבית, הכישלונות של שלוש השנים האחרונות כמעט ולא השפיעו על המפרסמים, שהפכו ברבות הימים לסלע קיומו של המועדון. בעונה שעברה, הצפי להכנסות מנותני החסות וממפרסמים בהיכל עמד על 4,850,334 דולר. מעל כולם עמדה הספונסרית הראשית, אלקטרה, שהכניסה לקופת המועדון 1.95 מיליון דולר, ובנוסף עוד 80 אלף דולר שרכשה כשילוט. נייקי, הספונסר המשני, הכניס למכבי 450 אלף דולר. רוב המפרסמים הגדולים כבר חתומים לעונה הבאה.

מה שיכול לעזור מאוד למכבי למצוא עוד נתיב הכנסה קשור דווקא להסכם הטלוויזיה המתגבש עם ערוץ הספורט, בגיבוי החברות HOT ו-yes. מלבד הסכום שצפוי להיסגר סביב 3 מיליון דולר (yes עדיין עושה שרירים), מכבי צפויה לקבל לא מעט כסף גם מחסויות בעת שידור המשחקים. עלות כל חבילה חסויות כזאת לעונה שלמה מוערך ב-70-80 אלף דולר. על פי ההערכות, רק מחסויות שיהיו בערוץ הספורט תכניס מכבי מעל 600 אלף דולר.

עניין אחד שעדיין לא ברור הוא אופן חלוקת ההכנסות: במכבי מעוניינים לקבל, פחות או יותר, את החלק כולו בהכנסה מחסויות, בעוד שבערוץ הספורט – שמספק את הפלטפורמה – מעוניינים ללכת על חלקות הכנסות שתשאיר משהו גם בידי הערוץ.

כך שמכבי, גם בתקופות שפל, הייתה ונותרה רמה משל עצמה בספורט המקומי בכל הקשור להכנסות מגיוס ספונסרים. מהמספרים ששולמו לה בעונה החולפת ניתן להבין כמה שווה מכבי למפרסמים: עבור פרסום בעיגול האמצע התחייב בית ההשקעות פריזמה לשלם 195 אלף דולר (בפועל, הוא יצא מההסכם בשלב מוקדם בשל מצבו הכלכלי); עבור פרסום בשני עיגולי העונשין שילמה נטוויז'ן בעונה החולפת סכום יוצא דופן של 392,400 דולר. הטוטו-ווינר, שפועל לקידום הספורט בישראל, שילם בעונה שעברה 251 אלף דולר כדי לפרסם במשחקי הקבוצה, וימשיך גם בעונה הבאה.

וישנם את גם הספונסרים הקטנים יותר, שכדי לקבל 2.5 דקות חשיפה על ה"לדים" (מערכת השילוט האלקטרונית החדישה בהיכל) יצטרכו לשלם סכומים שנעים בין 80 אלף ל-120 אלף דולר לעונה.

אגב, המפרסמים לא יוצאים בידיים ריקות מההסכמים עם מכבי. שווי המנויים שהעניקה מכבי לנותני החסות והספונסרים בעונה החולפת עמד, על פי הדו"חות, על 374,282 דולר.

ובנימה אישית: בפרויקט הייחודי הזה, שמגיע כעת לסיומו, ניסינו לספק לקהל הקוראים פריזמה נוספת דרכה ניתן לבחון את מכבי תל אביב ואת אופן התנהלותה הכלכלית. מדובר בחברה פרטית, אומנם, אך המטרה לא הייתה לספק את יצר המציצנות. דרך הפרטים הפיננסיים הכמוסים ביותר בספורט הישראלי, שנחשפו במלואם לראשונה, ניתן ללמוד על עוצמתו של המועדון הזה; על יתרונותיו הרבים, וגם על חסרונותיו הלא מעטים. אומרים שכסף מניע את העולם. הדבר נכון ביתר שאת כאשר מדובר במועדון הכדורסל מכבי תל אביב בע"מ.

תגובת מכבי תל אביב טרם נמסרה.

ohad@walla.net.il

אחד מבעלי מכבי תל אביב דייויד פדרמן. יותם רונן
מה שטוב הוא שהמפרסמים לא מתרשמים מהצלחות או מכשלונות. פדרמן/יותם רונן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully