וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"לא מיציתי 50 אחוז"

17.7.2009 / 18:30

בניגוד לכדורגלן הטיפוסי, יוסי שבחון לוקח אחריות על 3 שנים לא מרשימות במכבי ת"א. אבל גם חשוב לו שתראו את כל התמונה: המנהלים שטעו, המאמנים שהתאכזרו, השחקנים שהרסו. ראיון מאלף

גם יוסי שבחון מכיר בעובדות, אבל להבדיל מהרבה שחקנים בישראל, הוא לא מתבייש להודות בהן. "אני מאוד מאוכזב מעצמי", הוא מעיד על שלוש השנים שלו במכבי תל אביב. "הגעתי בגיל 24 מהפועל פ"ת, אחרי עונה שבה כבשתי 11 שערים, הייתי שחקן נבחרת, מועמד לשחקן העונה, והיום, שלוש שנים אחרי, אני לא בסגל הנבחרת ובטח שלא מועמד לנבחרת העונה. חשבתי שאהיה במקום אחר. אני כבר בן 27, אבל באותה נשימה אני רק בן 27. עדיין לא נתתי 50% מהיכולת והפוטנציאל שלי".

"יש משהו שחשבתי עליו בפגרה האחרונה. אמרתי לעצמי, יוסי, שלוש שנים אתה אוכל כמו שצריך, ישן כמו שצריך, מתאמן כמו שצריך, אז מה באמת קרה ולמה אני לא מתרומם ביכולת? הבנתי שכדורגל זה לא מדע ואין איזו נוסחה. אתה תלוי בעוד הרבה גורמים מסביב, הרבה בך והרבה מסביב".

שבחון, כפי שמים לב, לוקח אחריות על שלוש שנים בהן עדיין לא זרח במכבי תל אביב. הוא מנומס, נאמן, לא מטיח רפש, אך עם זאת, חשוב לו שאנשים יסתכלו על כל התמונה. "אנשים שוכחים משהו אחד", הוא אומר, "באף קבוצה בעולם אין היום שחקן, להוציא את קאקה ומסי, שיכולים להיות סופרסטארים כשהקבוצה משחקת גרוע. אין דבר כזה שהקבוצה גרועה והשחקן טוב. אם היית אומר לי ששלוש שנים מכבי רצים בצמרת, מפסידים את האליפות במחזור האחרון, הקבוצה טובה, מחוברת, ורק שחקן הרכש יוסי שבחון לא היה טוב, אז הייתי אומר לך, אתה צודק - לא התאקלמתי. אבל אני מודה שאני, כמו שאר השחקנים, לא הצלחתי להעלות את הרמה של הקבוצה לדרגה גבוהה בשנים שבהן שיחקתי. אולי ציפו שיוסי שבחון לבד ירים את הקבוצה וזה באמת לא קרה. אני כן בטוח שאם היתה קבוצה מצויינת שרצה כמו מכונה משומנת, אז בטוח שהייתם רואים גם אותי יותר טוב. שוב, זה עדין לא תירוץ ליכולת שלי. אני מצפה מעצמי יותר מהאוהדים שמצפים ממני".

"כבר 4 שנים שאין קשר אחורי ברמה גבוהה בקבוצה"

16 שערים סיפק יוסי שבחון למכבי תל אביב בשלוש עונות. מספר סביר בהחלט, אבל אף אחד מהם לא העניק תואר שהלם את הציפיות. ההסבר של שבחון ממשיך לחבר בין המצב שלו למצב הקבוצה. "יש שני דברים מרכזיים שהיו בעוכרי הקבוצה: זה המאמנים, שהתחלפו מדי שנה, וזה לא פשוט, ובנוסף, מהיום שהגעתי למכבי, בכל עונה התחלפו בערך עשרה שחקנים בסגל. אני לא חושב שיש מקום בעולם שהגיעו כל כך הרבה שחקנים חדשים והקבוצה רצה לתארים. גם אם תיקח את השחקנים הכי טובים בעולם, ייקח להם 6-8 חודשים עד שהם יתחברו. בכל עונה, בתפקידים המרכזיים בקבוצה, באו שחקנים חדשים, בדרך כלל הם זרים. הם גם לא דוברים את השפה.

"בנוסף, יש תמיד מאמן חדש, שלפעמים לא הביא את אותם שחקנים, וגם זה לא קל. אם ישאירו בקבוצה הזו 6, 7, 8 שחקנים טובים שיהיו הגרעין המרכזי, אני מבטיח לך שאחרי שנה תראה שיפור. זה חשוב במיוחד בתפקידים המרכזיים, שוער, בלם, קשר אחורי, חלוץ מרכזי. אם השלד לא יהיה קבוע, אז לגרעין השחקנים יהיה קשה להוביל את הקבוצה. כבר 4 שנים שאין קשר אחורי ברמה גבוהה בקבוצה הזו. קשר אחורי טוב זה לב של הקבוצה. זה יכול לעשות הבדל מהותי.

"המאמנים צריכים להוביל את השחקנים בדרך מוצלחת והשחקנים צריכים להתנהג מקצועי. כששני הצדדים יעשו את זה ב-90-95 אחוז, אין סיבה שהקבוצה לא תצליח. בעונה שעברה, בקבוצה של רן בן שמעון, שוב הביאו הרבה מאוד שחקנים, אבל הביאו שמות. בשנה שלפני, תזכור, הקבוצה נתנה סיבוב שלישי נהדר. קאמאנן בכושר נהדר, שבחון בכושר טוב, אסוס בכושר נהדר, ביזארה בכושר מצוין, יחיאל חזר מפציעה, שפונגין חזר לעצמו. ואז מה קורה? בשנה שאחרי, שוב עשרה שחקנים חדשים. זה נראה לכם קל? איך נצליח להתחבר בצורה כזו? היו צריכים לחזק את הקבוצה בשניים-שלושה שחקנים מרכזיים, והיתה יכולה להיות קבוצה נפלאה. אז נכון שהגיעו שחקנים מצוינים, בוזגלו, יבוריאן, ישראלביץ', אבל עובדה שזה לא התחבר. גם בהפועל תל אביב התחילו גרוע את העונה לפני שנתיים, אבל בהפועל המאמן נשאר עונה נוספת, היו 5-6 שחקנים שנשארו מהעונה שעברה וששיחקו קבוע בהרכב, ובמכבי זה לא קרה. התחילה עונה עם בן שמעון ויכולת לספור בהרכב שניים-שלושה שחקנים שנשארו מהעונה שעברה. זה לא יכול להיות".

"אנשים חשבו שקל לוותר על יוסי שבחון בהרכב"

לשבחון, כאמור, חשוב לשים דברים על דיוקם - אומנם לא הפכתי עדיין למחליף האידיאלי של אבי נמני בקישור, אבל גם לא נכשלתי. מה לא עובד, אני שואל, והוא מיד מבהיר ש"אני לא חושב שזה כל כך לא עובד. כי אם ילכו אחורה ויסתכלו על השנה הראשונה שלי במכבי, אז בחצי הראשון של העונה ישבתי על הספסל וכמעט לא שיחקתי. ואז בחצי העונה השני, כשחזרתי לשחק, היו לי נתונים לא רעים וסיימתי עם 5 שערים ו-6 בישולים. בעונה השנייה עם ניר לוין הבקעתי 9 שערים, אחרי שלא שיחקתי חודשיים בגלל פציעה. העונה האחרונה היתה כבר מאוד מאכזבת. העונה הכי גרועה שלי. ולא עניין אותי שנפצעתי, היתה לי עונה מאוד גרועה וסיימתי אותה מאוד מאוכזב מעצמי.

"הפציעה אמנם לקחה לי חודשיים, אבל לחזור לעצמי לקח לי כמעט ארבעה חודשים. גם כשחזרתי, ואני חושב שהרבה באשמתי, רצף הדקות שלי לא היה קבוע. נכנסתי, יצאתי, הוחלפתי. יש דברים שאתה לא מבין בגיל 20 ולא בגיל 24. כמו, למשל, פציעות. או שלפעמים אתה בטוח שהיית מצוין או שלפחות לא שיחקת פחות טוב משאר השחקנים, ובמשחק הבא אתה מוצא את עצמך על הספסל. לפעמים יש דברים שלא תלויים בך. לפעמים זה תלוי בשחקן ולפעמים פחות. בסך הכל אני חושב שמכבי תל אביב זו הבמה הכי טובה בכדורגל הישראלי. המועדון מנסה בכל כוחו לעזור לנו, וברור שהוא יכול גם לעשות יותר".

- מה זאת אומרת?

"אני אתן לך דוגמה. הרבה פעמים במהלך העונה שעברה השחקנים בקבוצה ולא רק אני, הושמצו בתקשורת. הרגשנו שהמועדון היה צריך לצאת חוצץ כנגד אותן התבטאויות. אני חושב שההנהלה לא עשתה מספיק, כמובן שלא בזדון ואולי אפילו מתוך חוסר נסיון וחוסר ביטחון אצלם. אני חושב שההנהלה לא עשתה מספיק במקרים שהיו צריכים לעשות סטופ לתקשורת בכל הקשור לביקורת על שחקנים. כי צריך לזכור שהשחקנים בסך הכל נותנים את הלב ורוצים להצליח. יחד עם זאת, אני חייב לציין שהמועדון, ההנהלה והמאמנים עושים הכל כדי לתת לנו שקט. כמו שהשחקנים לומדים, כך גם ההנהלה לומדת".

- נגעת קודם בסוגיית הקרדיט שקיבלת או לא.

"אני חושב שקיבלתי המון קרדיט, אבל היו מקרים לדעתי שבהם לא קיבלתי קרדיט כפי שחשבתי. לדוגמה, בפתיחת העונה שעברה, כבשתי במחזור הראשון את השער הראשון מול בני יהודה, שיחקתי די טוב, הוחלפתי בדקה ה-75 בערך, ובמחזור שאחרי, אני לא פותח בהרכב. אז כנראה שיוסי שבחון זה לא אבי נמני כפי שחשבו בתחילה. אני חייב להגיד שמהרגע הראשון שהגעתי, מכבי הראו לי שהם אוהבים אותי. היו לי פחות הצלחות עם כמה מאמנים. חוץ מניר לוין, שגם אימן אותי בזמנו בהפועל פתח תקווה. אני מודה שהיתה לי פחות הצלחה עם אלי כהן, כי ישבתי על הספסל בחצי הראשון של העונה, אבל הקבוצה ניצחה אז אין לי טענות אליו. אבל גם כשפתחתי בהרכב והקבוצה ניצחה, בשבוע שאחרי פתחתי על הספסל. לפעמים זה תיסכל אותי וחשבתי שאני לא פחות טוב מאחרים. קצת חרה לי שעשרת השחקנים שניצחו בשבוע שעבר ממשיכים בהרכב ואני נשאר על הספסל".

- למה התסריט הזה של "הייתי טוב, אבל שבוע אחר כך ירדתי לספסל", חזר על עצמו בכמה עונות?

"אני לא ממש יודע. אבל אומרים כל הזמן שיוסי "ילד טוב", וכשאומרים את זה שוב ושוב כנראה שמתכוונים לזה ששחקן אחר שלא היה פותח, היה מראה שהוא כועס, שהוא עצבני ואני לא כזה. אני חושב שההתנהגות הזו היתה בעוכריי. יכול להיות שאנשים חשבו שקל לוותר על יוסי שבחון בהרכב כי אם הוא ייכנס כמחליף זה לא יהיה כזה נורא. שלהבדיל משחקנים אחרים, אני לא ארוץ לתקשורת ויעשה רעש. בישראל ההתנהגות המקובלת היא ללכת לתקשורת ולקטר. אני לא אחד כזה. יכול להיות שזה היה בעוכריי. היום אולי הייתי עושה דברים קצת אחרת. אבל אני עדין לא מתחרט על שום דבר וחושב שהדרך המקצועית שלי תביא אותי למקומות שאני רוצה להגיע".

"החודשים של אבי נמני בעונה שעברה, היו חודשים של השתפשפות"

לשבחון היתה אפשרות הקיץ לעבור למכבי חיפה ("היתה הצעה, אבל צריך לזכור שאני תחת חוזה וזה היה עולה הרבה מאוד כסף לחיפה לשחרר אותי. לא כל כך מהר ממהרים לעזוב מועדון כמו מכבי תל אביב"), אבל היום הוא שואף לשחזר את העונה המפתיעה של מכבי חיפה אשתקד עם מכבי תל אביב. "זאת השנה הרביעית שלי בקבוצה, וזו באמת פעם ראשונה שהקבוצה מתחילה בלי ציפיות לרוץ לאליפות ולכבוש את המקום הראשון", הוא אומר.

"אני חושב שזה עוזר מאוד שהקבוצה מתחילה באותו קו כמו רוב הקבוצות ולא מצפים מאיתנו לתת רביעיות או שלישיות. שלא תחשוב לרגע שאנחנו מוותרים על העונה הזו מראש, ממש לא, השחקנים כאן רעבים להצלחה וגם הצוות המקצועי, אבל ההתחלה השקטה הזו תהיה לטובתנו ובזה אני בטוח. זה משהו טוב שקורה העונה במכבי. יש סבלנות, אין ציפייה להצלחה מיידית. צריך לשים הכל בפרופורציה. מכבי היום זו לא קבוצה עם חומר שחקנים לליגת האלופות. זו קבוצה עם חומר שחקנים טוב מאוד, בטח לליגה בישראל, שייקח לו זמן להתחבר. המטרה שלנו תהיה להיות בצמרת הגבוהה ולהציג כדורגל טוב"

- אבי נמני יצליח יותר?

"אני חושב שהחודשים של אבי בעונה שעברה, היו חודשים של השתפשפות. הן מבחינה מקצועית והן מבחינה מנטלית. אני חושב שמה שמאמן עובר במכבי מבחינה מנטלית לא קיים באף מועדון אחר. אני בטוח שהוא בא עם המון אוויר לעונה הזו. לאבי תמיד חשוב שהאווירה המקצועית והחברתית תהיה חיובית. הוא עבר הרבה בקריירה ויודע כמה המרקם החברתי חשוב להצלחה. כמעט ואין אגו בקבוצה. אבי דואג להבהיר שאין שמות. ומי שיהיה טוב ישחק. היו מאמנים שפחדו בתקופות מסוימות לתת צ'אנס לשחקנים צעירים. אצל אבי אין דבר כזה. הוא חש את השחקנים".

- ההשוואה אליו הזיקה לך?

"אני חושב שבמכבי רצו למצוא מנהיג. אבל בוא נחכה ואולי אני אעשה את זה העונה. אני עושה הכל בכדי להתקדם ולהשתפר. אני חושב שאני מספיק טוב להוביל את מכבי להישגים, אבל בטח לא לבד. אני בטוח שאם מכבי תרוץ למעלה ותשחק כמו מכונה משומנת, אני לא אהיה הבורג החורק. אני מבטיח לך! מספיק שיהיה גרעין של 5-6 שחקנים טובים, זה ישפיע על כל הקבוצה והקבוצה תרוץ. באמת, הגיע הזמן שלי. אין לי שום פחד ממחויבות, אני רוצה לקבל את האחריות הזאת ואני כבר מחכה לעונה הזו עם תיאבון גדול. חשוב שאנשים יבינו שאני יודע שזו לא היכולת שמצפים ממני".

עוד בוואלה!

רוצים להנות מאינטרנט מהיר וחבילת טלווזיה בזול? זה אפשרי!

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully