וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי יאמן את מכבי?

בלאט ינהל מו"מ מעמדת כוח, ספאחיה הוא המועמד הזר המוביל וגם רפשה ודרוקר בתמונה. הקרב על המשרה המלחיצה ביותר באירופה

העונה של מכבי ת"א עדיין לא הסתיימה רשמית, אבל מאחורי הקלעים עמלים אנשי הקבוצה על תכנון העונה הבאה. לצהובים מצפה קיץ לא פשוט: וויל סולומון חתום אך מעמדו אינו יציב; טל בורשטיין ככל הנראה בדרך לספרד; יניב גרין לא מרוצה ממעמדו וצפוי לבקש שחרור; מייסיאו באסטון לא מסתיר את רצונו לחזור ל-NBA; וניקולה וויצ'יץ' ממשיך לפזר ערפל.

דבר אחד ברור כבר כעת: פיני גרשון הולך הביתה אחרי שלוש שנים אינטנסיביות במיוחד. אם אחרי הפיינל פור עוד האמינו ראשי המועדון שניתן בקונסטלציה מסויימת להשאיר את גרשון במערכת, אזי הוויכוח עם רענן כץ, שיצא מכלל שליטה, סגר סופית את הסיפור. כאן מתחיל הקרב על עמדת המחליף, שחוצה יבשות וימים, מטרוויזו שבאיטליה, דרך וילנה שבליטא ועד להרי אוראל הרחוקים. רשימת המועמדים המלאה לפניכם.

דייויד בלאט

מקורביו של דייויד בלאט טוענים שאילולא היה אדם כה סנטימנטלי וטיפוס נאמן, הוא היה עוזב את מכבי מיד לאחר אותה שיחת טלפון שקיבל משמעון מזרחי במהלך קיץ 2003, בה התבקש לקחת צעד אחורה ולחזור לעמדת עוזר המאמן. גם כך נטייתו הראשונית של בלאט היתה לעזוב, מספרים אנשים שהיו מצויים בסוד העניינים, אלא שהוא לא עמד בניסיונות השכנוע והלחצים מצד מוני פנאן ושות' ונאלץ לקבל את הדין.

כך או אחרת, לכל הצדדים היה ברור שזאת העונה האחרונה בה משמש בלאט כשולייה של פיני. ואכן, בקיץ הבא, כשהתבשר כי גרשון נשאר במכבי עונה נוספת, ארז בלאט את החפצים, השאיר בארץ את האישה והילדים והרחיק עד לסנט פטרסבורג הקפואה כדי לבנות קבוצה שהיא שלו נטו. מזרחי אז הגדיר זאת כ"פרידה לעונה אחת, לצורך התאווררות", אבל ספק אם באותם הימים האמין בלאט הפגוע שישוב אי פעם למערכת.

רק שנתיים עברו מאז ובלאט בדרך חזרה למכבי, רק שהפעם מהדלת הראשית. לכל מי שעקב אחר תלאותיו של בלאט בחו"ל נדמה היה לעיתים שמקורו של הדחף האדיר שהניע אותו לכבוש פסגה ועוד פסגה בכדורסל האירופאי, עד שביסס סופית את מעמדו כאחד המאמנים הבכירים ביבשת, היה טמון ברצון העז להוכיח לכולם שהם פשוט טעו לגביו. למזרחי, לפדרמן, לקהל של מכבי, לתקשורת. מקורביו של המאמן יודעים לספר שתחושת העלבון שנצרבה בו בקיץ ההוא עדיין לא חלפה לחלוטין, וספק אם אי פעם תחלוף, אבל הפצע יתאחה חלקית בעוד כמה שבועות, עת ירים אותו מזרחי את אותו הטלפון, יחייג למספר עם קידומת איטליה ויבקש מבלאט באופן רשמי לחזור הביתה.

בלאט הוא יורשו הטבעי של גרשון ממגוון רחב של סיבות. הוא מכיר את המערכת לפני ולפנים; הוא היה שותף בכיר לבנייה של השושלת המנצחת החל מראשית המילניום; ואין מאמן ששחקני מכבי אוהבים יותר ממנו. לקברניטי המועדון ברור כי בלאט הוא האיש שיוכל לנווט בצורה הטובה ביותר את הספינה הצהובה בקיץ הקשה הצפוי לה.

מבחינתו של בלאט, חזרה למכבי תהווה ניצחון אישי גדול, אבל השאלה הגדולה באמת היא כיצד יגיב לבקשה. בלאט מחזיק בחוזה לעונה נוספת בבנטון, אך מנגד עומדים הגעגועים העזים למשפחה והרצון לתקן את הרושם שהותירה הקדנציה האחרונה שלו כמאמן ראשי במכבי. בכל מקרה, הפעם חוקי המשחק שונים. הפעם מכבי היא זו שזקוקה לבלאט. לכן החוזה העתידי, אם וכאשר, וכל מה שסביבו, יתקיים בתנאים שיעמיד בלאט: חוזה רב שנתי בשכר גבוה. ראשי מכבי יאלצו גם ללמוד לחיות עם עובדת היותו של בלאט מאמן נבחרת רוסיה. בסביבתו של בלאט מבהירים כבר כעת כי לא יהיו פשרות בעניין.

מבחינה מקצועית, מכבי מעמידה בפני בלאט אתגר כמעט בלתי אפשרי. בכל זאת, מדובר בקבוצה שזכתה בשתי אליפויות אירופה וסגנות בשלוש העונות האחרונות. "לדייויד, ובעצם לכל מאמן אחר שיחליף את פיני, יש רק מה להפסיד במכבי מבחינה מקצועית", מנתח מאמן ישראלי בכיר. "ברור לכל בר דעת שאת ההישגים שעשתה מכבי תחת פיני יהיה קשה מאוד לשחזר. הסטנדרטים שנקבעו, המקבץ שהיה אצל פיני, הוא פשוט נדיר. מה עוד שאת כל מי שיחליף את פיני יבחנו בזכוכית מגדלת. השם של פיני ירחף כל הזמן באוויר".

"מצד שני", ממשיך המאמן הבכיר, "צריכים להבין שמבחינת דייויד, המשמעות שבחזרה למכבי היא גדולה. זה כמו לקבל לגיטימציה מחודש, מעין תעודת הכשר. כמובן שפניה ממכבי מוסיפה מאוד לאגו, ואסור לשכוח את עניין המשפחה. אם דייויד היה שואל אותי הייתי ממליץ לו לא לחזור, כי לדעתי בסיטואציה הקיימת במכבי יש לו רק מה להפסיד. אני לא יודע במה דייויד יבחר, אבל אם הייתי צריך להמר, הייתי מהמר שבמקרה ומכבי אכן תציע לו לחזור, הוא ילך על זה".

בשורה התחתונה: בלאט הוא המועמד המוביל של אנשי מכבי לתפקיד. פנייה רשמית אליו תיעשה מיד עם סיום העונה. בימים האחרונים עורך בלאט התייעצויות עם בני משפחתו ומקורביו, וצפוי לקבל החלטה בזמן הקרוב. לבלאט ברור שלהחלטה תהיה השפעה גדולה על המשך קריירת האימון שלו, ולכן לא יחליט בחופזה. כל האפשרויות עדיין פתוחות.

נוון ספאחיה

בהמשך למשפט העתיק בו דוגלת מכבי ת"א לאורך שנים ארוכות, "אם אינך יכול להם, צרף אותם לשורותיך", השאלה הראשונה שנשאל אטורה מסינה בסיום משחק גמר היורוליג היתה אם יש סיכוי שיחליף בעונה הבאה את פיני גרשון במכבי. אף אחד לא דמיין את מסינה במכבי עד לאותו משחק, אבל ככה זה כשאתה מנצח את מכבי, ובמיוחד בגמר אליפות אירופה.

לכן גם נוון ספאחיה, מאמנה של ריטאס וילנה, שהיה הראשון שהשלים בשנים האחרונות ניצחון כפול ביורוליג על מכבי של גרשון, נחשב למועמד כמעט טבעי לרשת את מקומו. גרשון רוחש הערכה רבה לקרואטי, ואמר לאחד ההפסד השני בוילנה, שהיה אמור למנוע ממכבי את המקום הראשון בשלב המוקדם, ש"ספאחיה הוא אחד המאמנים הטובים והחכמים באירופה". תסמכו על גרשון שיידע להעריך איש כדורסל איכותי. דבריו של המאמן לא נפלו על אוזניים ערלות בקרב דירקטוריון הקבוצה. ספאחיה נחשב כיום לאחד המועמדים הבולטים לזכות בתפקיד היוקרתי.

שמעון מזרחי רמז לא מזמן שהמאמן הבא של מכבי עשוי בהחלט להיות זר. מזרחי דיבר על מאמנים "יוצאי מדינות אקס-יוגוסלביה", ש"דוגלים בכדורסל אטרקטיבי". ספאחיה עונה על שני התנאים. מעבר לכך, במכבי יודעים שניקולה וויצ'יץ' נמצא על סף עזיבה. ספאחיה, שהיה מאמנו בנבחרת קרואטיה, עשוי לגרום לו לשנות כיוון ולהישאר. שתי ציפורים במכבי אחת.

ספאחיה יחגוג בקיץ הקרוב 44. הוא אומנם מאמן בוגרים רק 7 שנים, אבל כבר כיום נחשב למאמן הקרואטי הטוב ביותר, יחד עם יסמין רפשה של קלימאמיו בולוניה (על רפשה - בהמשך). לאחר ששימש כעוזרו של זמאגו סגאדין באולימפיה לובליאנה במשך שנתיים, קיבל ספאחיה במהלך עונת 99' הצעה מפתיעה מציבונה זאגרב, המכבי תל אביב של קרואטיה, כמחליפו של וינקו ילובאץ, אקס מכבי. "ספאחיה מעולם לא אימן קבוצה בוגרת קודם לכן, ולא הרבה האמינו שיצליח בציבונה הלחוצה", נזכר העיתונאי הקרואטי איגור פטרינוביץ'. אולם ספאחיה לעג לפרשנים והוביל את ציבונה לשתי אליפויות מקומיות רצופות.

מאז אימן ספאחיה שנתיים בנובו מסטו (אליפות וסגנות מקומית, פיינליסט היול"ב קאפ בשנת 2003), עונה אחת ברוזטו האיטלקית (פלייאוף) ובשנתיים האחרונות מאמן בריטאס וילנה (סגנות מקומית וגביע יול"ב בעונה אשתקד, טופ-16 ביורוליג ואליפות שבדרך). כמו כן, החל מאוקטובר 2001 ועד לינואר השנה שימש ספאחיה כמאמן נבחרת קרואטיה.

היום, לאחר ההצלחות המטאוריות שלו בקבוצות הדרג הבינוני, אנשי הכדורסל בקרואטיה בטוחים שהגיע זמנו של ספאחיה לקבל לידיו קבוצה גדולה באמת. "ספאחיה התנהל בציבונה בצורה מעוררת כבוד", קובע פטרינוביץ'. "נכון שהלחץ במכבי הוא לחץ מסוג אחר, אבל אני לא מכיר הרבה מאמנים צעירים שהיו עומדים בלחץ של ציבונה כמו ספאחיה. לדעתי, הגיע הזמן שהוא יקבל צ'אנס בקבוצה גדולה בסדר גודל אירופי. יש לו ידע כדורסל אדיר והוא ווינר מוכח. בקרואטיה מאוד גאים בו ובהצלחה שלו".

ספאחיה עצמו מחזיק בחוזה לשנתיים נוספות בריטאס, אבל כבר הודיע שאם אכן תגיע פניה ממכבי, הוא יבקש שחרור מהבעלים. בשיחה שערך לפני כשבועיים עם וואלה! ספורט אמר המאמן כי הוא מוכן לאתגר: "לאמן במכבי, המועדון הכי גדול באירופה, יכול להיות דבר אדיר מבחינתי. אעשה הכל כדי להוכיח שאני ראוי לאמן את מכבי. מכבי מביאה מחוייבות גדולה ולחץ גדול, אבל בשביל זה אנחנו עובדים כל החיים".

בשורה התחתונה: במכבי ימצו את אופציית בלאט בטרם יפנו למאמנים זרים. ספאחיה הוא המאמן הזר המוביל ברשימה, נכון לעכשיו. אם בלאט יחליט להישאר בטרוויזו, ספאחיה יהיה זה שיעמוד ככל הנראה על הקווים ביד אליהו, אלא אם כן לא יקבל מריטאס את השחרור המיוחל.

יסמין רפשה

עצם העובדה שהנהלת קלימאמיו בולוניה, שלא נוהגת כאסטרטגיה להחתים מאמנים על חוזים ארוכי טווח, החליטה לפתוח בקיץ האחרון את חוזהו של יסמין רפשה בקבוצה ולהאריך אותו בשלוש שנים נוספות, מדברת בעד עצמה. רפשה מאמן בבולוניה בהצלחה גדולה כמעט ארבע שנים. למרות קיצוצים נרחבים בתקציב, שהולכים וגוברים מעונה לעונה, הוליך הקרואטי את קלימאמיו לגמר הפלייאוף האיטלקי לפחות בכל עונה. בעונת 2004 לקח רפשה את הקבוצה עד לגמר הפיינל פור בת"א, ובעונה שעברה זכה סופסוף באליפות המקומית.

רפשה זוכה בשלוש השנים האחרונות לפרגונים מקיר לקיר מאנשי הכדורסל באיטליה. מרקו מרטלי, שמסקר את הקבוצה עבור העיתון "לה רפובליקה", מספר על ההערכה העצומה לה זוכה רפשה: "את מה שעושה רפשה בשנים האחרונות בקלימאמיו אני יכול להגדיר רק במילה אחת: קסם", הוא מתמוגג. "הבעיות התקציביות אילצו אותו לפעמים לוותר על הרבה שחקנים שרצה להביא לקבוצה ולהתפשר על אחרים, אבל בכל עונה, למרות הכל, הוא מספק תוצאות. הוא רגוע, משרה ביטחון בהתנהלות שלו ומאזן את המערכת. רפשה פנטסטי".

במכבי ת"א, וזאת למד דייויד בלאט על בשרו, אין מקום לעונות בניה. במכבי מחפשים הצלחה אינסטנט. זהו בדיוק תחום ההתמחות של רפשה, שבדומה לספאחיה, יכול להציג ארון תארים עמוס בגיל צעיר: שני דאבלים ואליפות עם ציבונה, שני דאבלים בטורקיה עם טופאש בורסה, אליפות איטליה וגמר הפיינל פור עם קלימאמיו (רפשה הוא המאמן הקרואטי היחיד ב-15 השנים האחרונות, פרט לפטר סקאנסי, שהצליח להעפיל לפיינל פור), וכל זה עד גיל 45. מעבר לכמות התארים המרשימה, גם הדרך בה הם הושגו בוודאי מוצאת חן בעיני אנשי מכבי: קלימאמיו משחקת תחת רפשה כדורסל התקפי, משוחרר וצעיר, ובשנים האחרונות היא מדורגת באופן קבוע בין 5 קבוצות ההתקפה הטובות ביורוליג.

"רפשה יכול להצליח גם במכבי, למרות שעם קלימאמיו הוא מגיע כאנדרדוג והלחץ לא תמיד עליו, בניגוד למצב הקיים במכבי", טוען מרטלי. "הסגנון שלו מתאים מאוד למכבי. אני רק מתאר לעצמי מה היה קורה אם לקלימאמיו היו שחקנים מוכשרים ובשלים כמו סולומון, פארקר, באסטון ו-וויצ'יץ', במקום, לדוגמא, מנצ'ינלי, גרין ולורבק, עם כל הכבוד כמובן. השאלה היא האם רפשה יקבל שחרור מהנהלת קלימאמיו, שמאוד מרוצה ממנו. אני מעריך שהוא בכל מקרה לא ישוחרר לשום מקום בחינם, והשאלה היא באיזה סכום פיצוי ינקבו בקבוצה. קלימאמיו יכולה לדרוש סכום לא ריאלי, מה שיהפוך את כל העסקה ללא כדאית עבור מכבי".

בשורה התחתונה: רפשה עשוי לבוא בחשבון מבחינת מכבי במידה שבלאט או ספאחיה לא יגיעו, ובתנאי שסכום הפיצוי שתדרוש קלימאמיו יהיה בגדר הסביר.

קציקאריס ודרוקר

בגיל 37 וכשמאחוריו פחות משלוש עונות של אימון בוגרים, נחשב פוטיס קציקאריס, מאמנה הצעיר והמוכשר של דינמו סנט פטרסבורג, למאמן העל היווני הבא. מאז שפרש ממשחק פעיל בשנת 98' ועד סיום שנת 2003 שימש קציקאריס כעוזרם של רבים וטובים באא"ק אתונה, כולל של דושאן איבקוביץ' דראגן סקוטה הסרבי, שהביא לצהובים-שחורים אליפות היסטורית בשנת 2002. בשנת 2004 קציקאריס קיבל הזדמנות להוביל את אא"ק כמאמן ראשי, ולא פספס. אא"ק עשתה חיים קשים לכל יריבותיה ביורוליג, ואשתקד כמעט העפילה לרבע הגמר. גם בליגה היוונית כיכבה אא"ק בצמרת, אולם לא יכלה לפנאתינייקוס. העונה נמשכת ההצלחה של קציקאריס בסנט פטרסבורג - הקבוצה סיימה את הליגה הרוסית הקשה במקום השני, וכרגע היא על סף העפלה לגמר הפלייאוף.

קציקאריס הוזכר כאחד המועמדים למכבי, אבל אנשי התקשורת ביוון סבורים שקציקאריס עדיין לא בשל מספיק כדי לאמן קבוצה בכירה. "לקציקאריס יש את כל מה שצריך כדי להיות מאמן גדול", אומר העיתונאי ספריסו קבליארטוס מהעיתון "גול ניוז". "הוא מודרני וחדשני ועשה עם אא"ק דברים יפים, אבל אני חושב שהוא לא מספיק מנוסה כדי לאמן קבוצה שרוצה להיות אלופת אירופה. שישתפשף עוד כמה שנים, מה הלחץ?".

פרט לקציקאריס, גם שרון דרוקר מוערך מאוד בקרב אנשי מכבי, אבל בדומה ליווני, גם הוא חסר ניסיון ברמות הגבוהות. למרות זאת, דרוקר עשוי להשתלב במכבי כעוזר מאמן.

בשורה התחתונה: לא עכשיו, אבל קציקאריס או דרוקר עשויים להוביל את מכבי בעתיד.

ומי לא יגיע?

אוהדי מכבי משתעשעים כבר מספר שנים ברעיון שאובראדוביץ' ינחת בתל אביב, אבל ז'ליקו הנרגן תפוס חזק אצל האחים ינאקופולוס באתונה וינסה לזכות בעונה הבאה בגביע היורוליג השלישי שלו עם פנאתינייקוס והשישי בסך הכל. הפיינל פור הבא ייערך באולמה הביתי של פאו, ה"אואקה", ובקבוצה לא מדמיינים אפשרות שיחמיצו את האירוע הגדול.

אטורה מסינה חתום בצסק"א. להוציא אותו משם, במיוחד אחרי העונה האחרונה, תהיה משימה בלתי אפשרית, מה גם שראשי מכבי כבר הודיעו שלמאמן הבא של מכבי צריכה להיות פילוסופיית כדורסל דומה לזו של גרשון, ומסינה לא עונה להגדרה. צביקה שרף יכול היה להיות אפשרות סבירה, אלא שיחסיו הרעועים (בלשון המעטה) עם דייויד פדרמן מעמידים בספק רב כל סיכוי לקאמבק נוסף של הרס"ר (בדימוס). יונאס קזלאוסקאס, שמתח העונה את מכבי ברבע הגמר עם אולימפיאקוס, היה יכול להיות אפשרות מעניינת, אבל הליטאי חתום גם לעונה הבאה אצל האדומים, שהבטיחו להשתדרג לקראת הפיינל פור באתונה.

בשורה התחתונה: שרף הוא השם הכי ריאלי ברשימה. האם כאן טמונה ההפתעה הגדולה של הקיץ?

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully