איש הנשיא: ולדימיר שקלאר מדבר

אחרי שזלזלו בו בהתחלה, ולדימיר שקלאר עונה לכולם, בלי חשבון: לרואה, מליקסון, סולומון. ראיון עם יד ימינו של גאידמק

אורן נבות ויניב בן-חקון

זילזלו בו, ירדו עליו, הלחיצו אותו - אבל הוא לא מצמץ. עד היום, יו"ר בית"ר ירושלים ולדימיר שקלאר עבר את כל המבחנים כשידו על העליונה. וכל עוד זה תלוי בו, הוא ימשיך לנהל את האגודה ביד רמה עבור הבוס, ארקדי גאידמק. אם לא הבנתם עד היום, הרי ששקלאר הוא איש חזק, אולי החזק במועדון.

תשאלו את פיליפ סולומון, הוא כבר יספר לכם מה קורה כשמתלכלכים עם יו"ר בית"ר. גם את ז'רום לרואה אתם יכולים לשאול מה קורה שקופצים מעל הפופיק. בשבוע שעבר הגיע תורו של מאור מליקסון לעשות שרירים, אבל הגב הרחב ששקלאר מקבל מגאידמק מאפשר לו לעבוד בשקט ולצלוח בהצלחה את כל העימותים, תוך שהוא עומד במטרה ושומר על כספו של הבוס גם אם זה לא מוצא חן בעיני אחרים. השבוע, למשל, גאידמק הבהיר ליועצו הקרוב של לואיס פרננדז, סולומון, שמעכשיו הוא צריך להוריד פרופיל בכל מה שקשור לבית"ר. בקבוצה לא אהבו את הסחורה שניפק הצרפתי למדיה הישראלית, התרגזו מהלכלוכים שיצאו בכמה שופרים בצורה לא אמיתית ונכונה, והחליטו לשים לזה סוף.

המינוי התמוה משהו של שקלאר גרר ביקורות רבות, שאף התחזקו בשבוע שעבר. שקלאר, כאמור, לא מתרגש. "מדובר באנשים שאני לא נותן להם לחגוג על כספים של המועדון", הוא מסביר. "זה לא משנה אם יש תקציב של מיליארד או של מיליון דולר, בכל מצב צריך לשמור על הקופה".

לעתים נראה שאנשים מופתעים מכך שליו"ר יש דעה. רבים חשבו שגאידמק הביא בובה שתשב במשרד ותתעסק בענייני ביורוקרטיה בלבד, אבל הטייקון הרוסי ידע מה הוא עושה. שקלאר הוא איש אמונו, והאדם היחיד שמנסה לחסוך לגאידמק כסף.

כמה מהטענות שהושמעו בימים האחרונים, הן ששקלאר הוא איש פוליטי, שאינו מכיר את רזי הכדורגל ובכך פוגע בקבוצה, אבל לפחות בקטע הזה מסתבר שהעיסוק הקודם רק עוזר לו. "התנתקתי לגמרי מכל מה שקשור למפלגות ולבחירות", הוא מכריז. "מדברים על זה שאני איש פוליטי, אבל לצערי ראיתי שבכדורגל יש הרבה יותר פוליטיקה מבמקומות אחרים. חלק אומרים לי שבית-הספר שעברתי בפוליטיקה עוזר לי בבית"ר היום, ובגלל זה אני מצליח. בגלל הניסיון שלי אני מצליח לנווט בכל הפוליטיקות הפנימיות שיש בכדורגל".

עוד בוואלה!

תקיפו את עצמכם: מה זה ביטוח מקיף ומתי הוא מתגלה כקריטי?

לכתבה המלאה

"מנסים לתפוס טרמפ"

הוא רק חודשיים בתפקיד, אבל הוא כבר מבין שלנהל את בית"ר זה בכלל לא עסק קל. "החודש הזה הוא קשה במיוחד, כי זה החודש של חלון העברות", סיפר שקלאר ביום שלישי בבוקר, כשישבנו איתו על מיץ תפוזים במסעדת ונילה. "בכל חוזה מדובר בסוכנים ובכל מיני מתווכים, וכל אחד רוצה לגזור קופון. התפקיד שלי הוא לשמור על הקופה של המועדון. אז מנסים ללחוץ עלי בכל מיני דרכים, לשלוח שליחים, לאיים שהשחקנים יעברו לקבוצות אחרות וכל מיני טריקים אחרים שאני, ברוך השם, ראיתי ומכיר. בסופו של דבר, כשהלחץ הזה לא עוזר, אז מנסים להפעיל גם לחץ דרך התקשורת. זאת לא הפעם הראשונה שזה קורה. גם במשא~ומתן עם לרואה היה אותו סיפור".

כן, אבל בטח שמעת את הטענות שמשום שלא באת מהכדורגל, אתה עושה טעויות.

"כן, שמעתי את זה. לפעמים אני שומע ביקורות הרבה יותר גרועות, אבל צריך להבין שאנחנו עושים פה דברים מהפכניים. אני יודע שכל הגורמים בבית"ר שמחים מהדרך, ושהשחקנים מרוצים מאוד. פתאום יש סדר בקבוצה. יש פרויקטים גדולים שאף פעם לא חלמו עליהם בבית"ר, כמו השיפוצים בבית~וגן, ליווי רפואי, שערים אלקטרוניים, אתר אינטרנט בארבע שפות שיקום עד חודש מרץ, והמהפכה שעתידה לקרות במחלקת הנוער. תבין, התוכניות הגרנדיוזיות כבר מוכנות על השולחן, ורק מחכות שתקופת הלחץ של חלון ההעברות תחלוף. אז יהיה לי יותר זמן להתרכז בדברים החשובים באמת. יש לי הרבה תוכניות עתידיות לבית"ר".

ואכן, ביום רביעי בבוקר פורסמה התוכנית של שקלאר בעיתון "הארץ". אם חמישים אחוז ממה שהוא מתכנן אכן יתממש, לא תזהו את בית"ר. והנה עוד חלק בתוכנית: "כבר השבוע המשרדים שלנו עוברים למקום אחר בגבעת~שאול", גילה לנו היו"ר. "המקום שיש לנו עכשיו קטן למועדון כמו בית"ר, ואנחנו משתדרגים".

מה עוד על הפרק?

"מועדון האוהדים בבנייה, מתוכנן לו שטח בטדי. עד תחילת העונה הבאה דברים רבים ישתנו. נביא מבנים זמניים לבית~וגן, שכוללים מקלחות ותאי הלבשה גדולים ונוחים יותר. למרות שאנחנו אמורים לעבור למתקן אימונים אחר בסוף מאי, אנחנו משקיעים בבית~וגן, כי אני לא רוצה שלשחקנים יהיה אפילו יום אחד בתנאים לא טובים _ מה גם שאת כל הדברים שהשקענו בהם בבית~וגן יהיה אפשר להעתיק למתקן האימונים המיועד ברמת~רחל או בשטח שליד האוניברסיטה, כולל הדשא הסינתטי, המבנים וכל יתר האביזרים. ככה שמי שמנסה ליצור אווירה שאין לי ניסיון, שיידע שזה בכלל לא נכון".

אתה יודע מי האנשים האלה?

"כן, אבל אני לא רוצה להתייחס אליהם. מדובר באנשים שמתוסכלים מכך שאני לא נותן להם לחגוג על כספים של המועדון. יש פה תופעה של אנשים שמנסים לתפוס טרמפ. אנחנו רואים את זה מהשחקנים עד הספקים. בעיריית ירושלים, כשספק היה בא אלי, הייתי מחויב לפי הנוהל העירוני לבקש שלוש הצעות מחיר, ותמיד עשיתי השוואה. עכשיו כשאני, מנהל חברה, אני לא צריך לבקש שום הצעת מחיר. אני יכול לקבל החלטה מול כל ספק שאני רוצה, אבל אני מבקש חמש הצעות, לא שלוש. אמנם לא חסר כסף במועדון, אבל אני נכנס איתם למשא~ומתן _ ואני קשוח במשא~ומתן. אי~אפשר לגרום לאנשים לזלזל בכסף הזה ולהתייחס אליו כאל מובן מאליו. אם לא נדע לשלוט בברז, יהיו לזה השלכות הרות אסון גם בתחום המקצועי".

זה משהו שארקדי מבקש ממך?

"ארקדי לא צריך לבקש ממני. זה תפקיד של כל מנהל. כשמבקשים תמורת פיאט מחיר של מרצדס, אני לא מוכן לשלם. תראה, אני לא מנותק. אני יודע שיש שינויים בשוק, שנכנסו עוד כמה גורמים לכדורגל הישראלי. אז אפשר לתת תוספות של עשרים~שלושים אחוז, אבל לא מחירים של פי שלושה, פי ארבעה ולפעמים פי עשרה ממחיר השוק".

דיברת על נזק. אתם לא חוששים שהפערים במשכורות בקבוצה, הפערים בין הכוכבים לישראלים, יפגעו בכם?

"בכל מקום יש פערים. הבוס תמיד מקבל יותר מהמזכירה. יש רמת משחק, וכל אחד יקבל מה שמגיע לו. אנחנו לא נפספס שום שחקן - מה גם שהמספרים שמדברים עליהם בתקשורת לא נכונים. קח לדוגמה את לרואה. היו פרסומים על כך שהוא מרוויח יותר ממיליון דולר לעונה, אבל האמת היא שהשכר שלו לא מגיע אפילו לחצי מיליון. בסופו של דבר ברור שיש פערים, וזה נכון שהמשכורות גבוהות, אבל גם הרמה של השחקנים האלה גבוהה. אנחנו מביאים לכאן תותחים. ואל תדאג, גם לתותחים שלנו תוצרת כחול~לבן נשלם סכומים יפים".

שלא תלהיב את מליקסון. גם ככה הוא דורש 400 אלף דולר.

"אני לא מנהל משא~ומתן דרך העיתונות, אבל אני יכול לאשר דבר אחד: הדרישה של מליקסון, בעיני ובעיני כל מומחי הכדורגל בארץ, מוגזמת. מדובר בשחקן צעיר כשרוני מאוד, ובאחד השחקנים המובילים בקבוצה. אנחנו רוצים שמאור יישאר בקבוצה, והוא יישאר בקבוצה, אבל כמו שפרננדז אמר פעם אחת, כל בנאדם במועדון הוא בר~החלפה. ראית מה היה עם לרואה? הוא בא עם סוכנים מקצוענים ואני הייתי רק שלושה ימים בתפקיד, בכלל בלי ניסיון, אבל ניהלתי משא~ומתן נוקשה של יומיים ובסופו של דבר הם קיבלו את ההצעה שלנו".

כן, אבל אתה לא חושב שהצעות כספיות מהפועל תל~אביב המתחזקת, לדוגמה, ימנעו ממליקסון להישאר בבית"ר?
"אני לא חושב. אני בטוח שלב לבייב ויענקלה שחר לא ישלמו סכומים מופרזים. הם אנשים חכמים, הם לא יעשו את זה. למרות שכניסת המשקיעים החדשים תעלה את השוק, הכל יישאר בפרופורציות".

לא חששת מהעליהום שעשו עליך ומתגובות האוהדים?

"אני אוהב מדי פעם להיכנס לאתרי אוהדים או לקרוא תגובות של אוהדים לכתבות. ככה אפשר לראות מה באמת הם חושבים. ואתמול ראיתי תגובות כאלה: "שקלאר אתה צודק" ו"שקלאר במקום הנכון". אפילו היתה תגובה אחת מצחיקה, "אתם תראו, עוד מעט שקלאר יהיה מספר אחת בכדורגל הישראלי". זה נותן לי כוח. יש לי גם גיבוי מלא מהבעלים, ארקדי, ויחסים מצוינים עם לואיס פרננדז. אני חושב שאנחנו בונים את המועדון נכון. ודאי שיש אנשים שלא כל~כך אוהבים את מה שקורה פה, כי יש להם אינטרסים צרים, אבל בסך~הכל אני חושב שהאוהדים ורוב העיתונאים ואנשי ספורט תומכים במה שאני עושה".

"אין קונפליקט עם הצרפתים"

אלא שלא הכל ורוד בממלכת שקלאר. השמירה ההדוקה של היו"ר על המיליונים של בית"ר עוררה שמועות שלפיהן למנג'ר הצרפתי כבר נמאס מזה שמישהו מגביל אותו ברכישת שחקנים, והוא מעדיף לדבר ישרות עם הבעלים. שקלאר, שאמור להיות זה שמנהל את המשאים~ומתנים הכספיים, נמצא די רחוק מפרננדז וסולומון, שמחפשים סחורה חמה בחו"ל עוד בטרם סגירת חלון העברות בתחילת פברואר. למרות זאת, היו"ר אינו חושש שדברים ייעשו מאחורי גבו. שקלאר מסביר שהיחסים שלו עם הצרפתים טובים מתמיד, ושכל ההחלטות מתקבלות בשיתוף פעולה מלא. "השיטה עובדת ככה", הוא מספר על הנוהל התקין של המועדון: "בכל הנושא המקצועי, ההמלצה היא של פרננדז. בזה אני לא מתערב בכלל, כי הוא מומחה. הוא ממליץ להחתים שחקן זה או אחר. אם השחקן מעוניין, אני נכנס למשא~ומתן. אם אני רואה שהדרישה מוגזמת, אני חוזר לפרננדז ואנחנו יושבים ומנתחים את המצב. גם פרננדז מתנגד לשלם לשחקנים יותר ממה שהם שווים".

אתה באמת מרגיש שבקונפליקט בינך לבין הצרפתים ארקדי יתמוך בך תמיד?

"קודם כל, חשוב להבהיר שאין שום קונפליקט בין שקלאר לצרפתים. אתה יכול לדבר עם הצרפתים, עם פרננדז, עם אריק בלונדל ועם ז'רום לרואה, ולשאול אותם. אין יום אחד שבלונדל לא מודה לי על הדירה שסידרתי לו. דירדה ברמה של חמישה כוכבים. כבר אין יותר אף אחד בבתי~מלון. זה אחד הפרויקטים הראשונים שעשיתי עם כניסתי לתפקיד. כל הצוות הצרפתי היה במצודת~דוד. מדובר בהוצאה של עשרות אלפי שקלים, אם לא דולרים, ולכן שכרתי דירות לכולם. דירות בקומפלקס מאוד יוקרתי בארנונה, והם מאוד מרוצים. אין להם סיבה לא להיות מרוצים. את השירות שהם מקבלים כאן בכל התחומים הם לא היו מקבלים בשום מקום אחר. פרננדז ואני מנהלים כמה שיחות ביום. אנחנו נפגשים, אוכלים יחד ודנים בכל מיני נושאים, ממחלקת הנוער ועד לקניית שחקנים זרים. למרות שהוא לא רוצה להיות מעורב בכל הקטע הכספי, אני מתייעץ איתו גם בעניין הזה. את רוב ההחלטות החשובות אנחנו מקבלים ביחד, אז כל הסיפור הזה על קונפליקט הוא לא רק לא נכון, אלא גם מצוץ מהאצבע".

כרגע פרננדז במשא~ומתן עם הרבה שמות חדשים. עד כמה אתה מעודכן?

"באופן שוטף. כל השמות רלבנטיים. אני אמנם לא נמצא עכשיו בפריז, אבל יש משא~ומתן עם כל מיני שחקנים, ואני מקבל עדכון רצוף. ברגע שעניינים נסגרים ברמה של הצהרת כוונות, אני מיד נכנס לתמונה".

אבל בטח מדברים שם על סכומים.

"אני סומך במאה אחוז על פרננדז. ברגע שהוא ממליץ, ברגע שהוא אומר שהוא רוצה שחקן והשחקן מוכן לדבר איתנו, אני נכנס לתמונה ומדבר עם הסוכן. פרננדז לא מבטיח שום דבר בנושא הכספי. הוא שומע הצעות ומתקשר אלי, מתייעץ איתי ואנחנו מקבלים החלטות".

מי אתה חושב שיגיע לבית"ר בסופו של דבר?

"לדעתי אחד או שניים מכל השמות שזורקים לאוויר אכן יגיע, אבל הכי קרובים זה באמת אלואיסיו וקוקה. גם הנושא של גל אלברמן נמצא במשא~ומתן. הוא אמור להגיע בלי קשר לזרים. נתנו הצעה טובה ואנחנו מוכנים לשפר אותה קצת, אבל לא לשלם סכומים מופרזים. הבעיה כרגע היא לא עם השחקן, אלא לשחרר אותו מהקבוצה שלו".

אם באמת יגיעו שני הזרים, מישהו יצטרך ללכת.

"זה תלוי אילו שחקנים יגיעו ובאילו עמדות. זו החלטה מקצועית של פרננדז. כבר שיחררנו כמה שחקנים לפי ההמלצה שלו. דיברתי איתו על שחקנים ועברנו על חוזים. לי יש דעה על שחקנים, אבל מובן שמהבחינה המקצועית פרננדז הוא המחליט באופן חד~משמעי".

"קבוצה לטווח ארוך"

שקלאר מדבר על שינויים מקצועיים ועל שדרוג הסגל, אבל למרות כל החילופים והשינויים שבוצעו בבית"ר, הקבוצה לא מלהיבה על המגרש (בלשון המעטה). הסבלנות היחסית של האוהדים הצהובים נשמרת בינתיים, אבל הכדורגל המשעמם והמבוקר של המנג'ר הצרפתי גורם לחבר'ה ביציע להתגעגע לכדורגל ההתקפי והפתוח של טון קאנן. למרות זאת, שקלאר מאמין בדרך שבית"ר הולכת בה, ובטוח שבעונה הבאה יראו בטדי כדורגל אחר לגמרי. "לא בונים קבוצה בחודש, אבל לפחות מבחינה ניהולית הקבוצה התקדמה", הוא קובע. "כדורגל זה לא רק לרוץ ולתת פסים. אולי בשכונה זה ככה, אבל אם רוצים להגיע לדברים אחרים, זה מכלול של כל הדברים ביחד. מי שחושב שלדברים שקורים מחוץ למגרש אין השפעה על היכולת בתוכו טועה ומטעה".

אבל אתם לא נראים טוב. גם ארקדי אמר שלא לזה הוא ציפה.

"קודם כל אסור לשכוח שבית"ר במקום השני. הרבה שנים בית"ר לא היתה במקום השני. אם אתה שואל אם אני מרוצה מהמשחקים, אז אני לא מרוצה, אבל אנחנו רק בתחילת הדרך. צריך להבין שכמעט לא היו שינויים בקבוצה. חוץ מלרואה, ששיחק שלושה משחקים, ומיטרסקי, ששיחק משחק אחד, מדובר באותו סגל".

להזכירך, עם קאנן אותם שחקנים נראו יותר טוב ושיחקו כדורגל שהקהל של בית"ר אוהב.

"כרגע התוצאות יותר חשובות. פרננדז בונה קבוצה לטווח ארוך. המטרה שלו היא לא לרצות את הקהל היום, אלא לבנות כאן קבוצה. לפני שארקדי בא, הקבוצה היתה בתחתית הטבלה. ועכשיו, בעיקר בגלל המוטיבציה שגאידמק הכניס לשחקנים והשינויים שפרננדז עשה בטקטיקה ובטכניקה, אנחנו בדרך לאירופה. מאמני הכושר שהוא הביא, למשל, גרמו לכך שעכשיו כמעט אין פצועים. בשנה הבאה יהיה אפשר לראות גם כדורגל שמח וגם ליהנות מהתוצאות. אם לא, אני אהיה הראשון להודות שזה לא מה שציפיתי, ולומר שלא השגנו את המטרה שהצבנו לעצמנו. כרגע המטרה שלנו היא להגיע לאירופה, ומהמקום שלנו היום זה לא נראה רחוק".

אין לך תחושה שנפרדתם מקאנן בצורה לא מכובדת?

"הדרך היתה בסדר גמור. קאנן בא לכאן מראש על תקן של יועץ, אף אחד לא אמר לו שהוא הולך להיות מאמן ראשי. הוא ידע תמיד שארקדי מחפש מאמן, וברגע שארקדי מצא מאמן, באופן טבעי הוא היה צריך לפנות את המקום. אני מאחל לו בהצלחה במכבי".

אתה באמת מאמין שבית"ר תוכל לקחת אליפות בעונה הבאה?

"ודאי שאני מאמין. אם בתקופה כל~כך קצרה הצלחנו לעלות מתחתית הליגה לצמרת, אז בשנה הבאה, עם קבוצה מחוזקת, אפשר יהיה לקחת אליפות".

"הקמת פנימיית ספורט"

רק לפני חודשיים, שקלאר עוד היה טרוד בפריימריז ובחברי מרכז. היום זה נראה לו כמו עבר רחוק. אין לו זמן אפילו לחשוב על חבריו מהליכוד, ולא נראה שהוא מתחרט על המעבר לבית"ר. "התנתקתי", הוא מודה. "אני 24 שעות בבית"ר, ואני מאוד נהנה מזה". הסיבה העיקרית לכך שהיו"ר החדש מרוצה מתפקידו ונהנה ממקום העבודה החדש שלו היא העבודה עם המיליארדר הרוסי. "כיף לי לעבוד עם ארקדי, וזה לא קשור למשכורת או לכל דבר אחר", מפרט שקלאר. "פשוט כיף לעבוד עם בנאדם עם לב טוב, עם מישהו שיודע לקבל החלטות, לחתוך דברים כשצריך, איש ישר. אנחנו בקשר יומיומי, תשעים אחוז מהזמן אנחנו מדברים על דברים שקשורים לבית"ר".

אתה מרגיש שאתם חברים מעבר לכדורגל?

"הוא הבוס שלי, אני לא חושב שהבוס והעובד צריכים להיות חברים, אבל אני רוצה להגיד שאני אוהב את האיש הזה. זה האיש שבזכותו אני בבית"ר".

א-פרופו ארקדי, בהתחלה היה נראה שטרטיאק ישולב בתפקיד בכיר, וזה לא קורה.

"אני יכול להבטיח לך שהוא ישודרג. לאדם כמוהו, עם כל הניסיון והיכולת, מגיע להיות בתפקיד יותר משפיע ורציני, אבל אני לא יכול להבטיח שזה יהיה בקבוצה הבוגרת. זה יותר בכיוון של הנוער והילדים".

אם כבר נוער, עד כמה אתה מעורב בכל מה שקורה בנוער?

"נכון להיום אני מעורב פחות, מפני שהתקופה הזו קשה לי מאוד, אבל עוד מעט זה יסתיים. התחלתי לערוך שיחות עם האנשים במחלקה, ובימים אלה אני אמור לקבל דו"ח שביקשתי מאיש מקצוע חיצוני להכין על מחלקת הנוער של בית"ר. מיד עם סגירת חלון ההעברות בפברואר אכנס חזק לנושא מחלקת הנוער, ואבצע שם שינויים משמעותיים".

מה למשל?

"שמירה ופיתוח שחקנים מצטיינים, לדוגמה. הכיוון הוא הקמת פנימיית ספורט עם בית~ספר. ברגע שאקבל את הדו"ח נגיע להחלטות ספציפיות יותר. האמת היא שרציתי להתרכז דבר ראשון במחלקת הנוער, אבל לא הצלחתי, כי הגעתי בתקופה קשה".

ומה עם שינויים פרסונלייים?

"עוד מוקדם לומר, אבל בלי ספק יהיו לא מעט שינויים. כמו שהקבוצה הבוגרת עברה חריש, כך גם הנוער. נביא לכאן את האנשים הטובים ביותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully