ארבע שנים לאחר הטרגדיה הנוראית במינכן, שלחה ישראל משלחת גדולה ואיכותית יחסית לשנים הקודמות. 28 ספורטאים התחרו בתשעה ענפים: אתלטיקה, הרמת משקולות, היאבקות, שחייה, קליעה, התעמלות, ג'ודו, סייף ושיט.
אסתר רוט שחמורוב, שנשאה את דגל ישראל עטוף בסרט שחור בטקס הפתיחה הייתה גיבורת המשחקים, כאשר קבעה את ההישג המשמעותי ביותר של ספורטאי ישראלי עד למדליות הראשונות. "בת הסנדלר" מקרית שלום, שאיבדה את מאמנה במינכן, הצליחה להעפיל לגמר ה-100 משוכות בו היא סיימה במקום השישי ההיסטורי. "אני אגיע לשיאי ב-1980" אמרה אז הנסיכה של עולם האתלטיקה, שלא ידעה שישראל תחרים את המשחקים במוסקבה. מרים המשקולות אדוארד וייץ הרשים גם הוא וסיים במקום החמישי, אך ההישג של שחמורוב נחשב לגדול יותר מכיוון שבכל זאת, מדובר במלכת הספורט.
רמי מרון דורג שביעי בסגנון חופשי במשקל עד 68 קילוגרם, ונבחרת הכדורגל הישראלית העפילה לשלב רבע הגמר, בו נוצחה על ידי ברזיל.
מונטריאול 1976
עדי רובינשטיין
13.7.2004 / 15:42