פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    אמסטרדם 1928

    הלפיד האולימפי הוצג בפעם הראשונה בהולנד, יוון פתחה בפעם הראשונה את מצעד המשלחות וגם 16 ימי תחרויות היו רעיון חדש

    שני דברים קרו לראשונה במשחקים האלה. הלפיד האולימפי עשה את הופעת הבכורה שלו וכך גם נשים במקצועות האתלטיקה.

    פייר דה-קוברטן השובניסט, שלא הסכים שנשים ישתתפו בענפי האתלטיקה, היה על ערש דווי וכתב נאום לטקס הפתיחה: "יהיה זה נבון מצדי לנצל הזדמנות זו להיפרד מכם, ולהודות לכם על תמיכתם במאבק במשך 40 שנה".

    דברים משמעותיים נוספים קרו באמסטרדם בפעם הראשונה. לראשונה יוון פתחה את מצעד המשלחות בגלל ההיסטוריה האולימפית שלה. לראשונה תחרויות האתלטיקה נערכו במסלול של 400 מטרים שהפך כמובן למסלול האולימפי, ולראשונה הונהג לוח תחרויות של 16 ימים, שהפך לימים ללוח התחרויות הרשמי של המשחקים האולימפיים. לראשונה היה גם ספונסר רשמי במשחקים האולימפיים, חברת "קוקה קולה". גרמניה חזרה להתחרות במשחקים אחרי שהושעתה מהם בשנים 1920 ו-1924 בעקבות מלחמת העולם הראשונה.


    3,014 ספורטאים ייצגו 46 מדינות, 28 מהן השיגו מדליית זהב - שיא שנשמר במשך 40 שנה. ג'וני וויסמולר ופאבו נורמי שוב בלטו מעל כולם. לנורמי זו הייתה הזכיה האחרונה במדליות אולימפיות כשזכה בתשיעית שלו בריצת ה-10,000 מטר. בטורניר הכדורגל האולימפי, אורוגוואי גברה בגמר על ארגנטינה ורמזה על מה שיקרה במונדיאל הראשון שיתקיים שנתיים לאחר מכן. ההולנדיות גנבו את ההצגה כששלטו באולם ההתעמלות וזכו בכל המדליות. הנבחרת כולה ניספתה במלחמת העולם השניה.