וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחכה בסיבוב

עמרי אסנהיים

4.4.2003 / 10:39

הוא לא ישכח וכנראה גם לא יסלח. יש לו בטן מלאה על ההתעלמות של קלינגר והיחס של לוני. הקרע בין הסמל הצהוב למועדון רק הולך ומעמיק. מקורביו: הגלגל עוד יסתובב

יום לאחר הפסדה של מכבי תל אביב לבני יהודה, חמישה ימים לפני הדרבי האחרון, צלצל הטלפון של אבי נמני. על הקו היה כתב המסקר את הקבוצה. "אני כותב מחר בעיתון שאתה לא פותח בדרבי", בישר הכתב לכוכב. "איך אתה יודע?", שאל נמני. "יש לי את זה במאה אחוז מהמאמן", היתה התשובה. נמני נותר המום. הוא עצמו כבר
החל להשתכנע שעיקר הפרשה מאחוריו. הרי בשני המשחקים שקדמו לשיחה, נגד בית"ר ירושלים ובני יהודה, הוא פתח בהרכב. מעבר להכרה שהוע עומד להחמיץ דרבי יוקרתי ולהתבזות על הספסל מול 40 אלף איש, לא הפסיקה להציק לו מחשבה אחת. "איך הכתב ידע לפני דבר כזה?", שאל את חבריו. "למה קלינגר לא עדכן אותי קודם?".

סיבוב משחקים חלף מאז הקריא קלינגר את ההרכב מינוס הקפטן בחדר ההלבשה בקריית אליעזר. המאכזבת האנדרדוגית שהדהימה את מכבי חיפה בחוץ הפכה מאז למועמדת לגיטימית לאליפות. הצלחותיה הפכו את נמני לשחקן ספסל עם מקום של קבע לצד קובי מוסא. ביציעים למודי מאבק הכוחות נמני-שרף מלפני שנתיים, נרשם בתחילה שיא של תגרות ידיים בין תומכי הכוכב למאמן הנוכחי. כשהמכונה החלה לתקתק גם ללא נמני, הפכו המכות לצעקות, ומכאן קצרה הדרך לזריקת הערה מזדמנת. היום מסתפק הגרעין הקשה בתמונת

דיוקן, שלט ושירה של הלהיט המזדקן, "נמני, להיות איתך בכל דקה". אחרי מילוי החובה, משהו בסגנון שירת 'התקווה' במשחקי הנבחרת, מתיישבים האוהדים לצפות כיצד היורשים מוליכים את מכבי, בפעם הראשונה מזה שבע שנים לעבר המקום הכי רחוק בנמצא.

ארמניה זה לא יריב?

הקש ששבר את גבו של קלינגר בפרשת נמני היה המשחק שנערך בדצמבר בבלומפילד, ובו התעללה באר שבע במכבי (0:3). אפילו מצדדיו הגדולים של נמני אינם מכחישים כי במשחק הזה, ובעצם גם באלה שקדמו לו, רק המספר על החולצה הזכיר להם שמדובר בו. נקודת ציון קריטית היתה מסיבת העיתונאים בקריית שלום יומיים לאחר המשחק. קלינגר עמד עם הגב לקיר. העיתונאים לחצו לקבל תשובות על ההשפלה בשבת, ומעבר לפינה ציפתה חיפה המאיימת של רוסו ויעקובו. קלינגר, מעבר "לזה על רקע מקצועי" המסורתי, סירב השבוע להסביר מדוע הקפטן שלו כבר סיבוב שלם על הספסל. במקום זאת הפנה לציטוטיו מאותה מסיבת עיתונאים.

"אני אהיה פה עוד הרבה זמן. שנה, שנתיים ואולי חמש", אמר אז. "אמצא את הבעיות ואפתור אותן. קיימת אצלנו לפעמים בעיה של מנהיגות... צריכים להיות כמה שינויים. לרוב השחקנים בקבוצה יש עליות וירידות חדות מדי". באותו שבוע זימן המאמן את נמני לשיחה. הכוכב שמע טענות קשות על יכולתו וענה שהוא עושה את המקסימום. בשבת התברר כי המקסימום שלו לא הספיק כדי להיכלל בהרכב של קלינגר.

לנמני נראים הדברים אחרת. לדברי מקורביו, ספסולו והשבתתו הם אחרי הכל נסיון פשוט לחסוך כסף, לאור עלות משכורתו של נמני. כדי לחזק את טענתם, מציגים המקורבים את עיתוי ספסולו הראשון של נמני, שלושה שבועות לפני תום מועד ההעברות. "הם רצו שאבי יישבר", אומר חבר של השחקן. "הם חשבו שהוא לא ישחק נגד מכבי חיפה, ייכנס ללחץ, יעשה בלגן, ייקנס ויבקש לעזוב. אבי לא שיחק לידיהם והרס להם את התוכניות".

לשני הצדדים נסיבות מקילות. מצידו של קלינגר מוצג לראיה מקרה טל בנין שסופסל גם הוא בתחילת העונה בשל ירידה ביכולת, חזר להרכב והשתפר באופן ניכר. מצידו של נמני נשלחים המתעניינים לצפות בקלטות מתקופת ספסולו, שבהן הוא מככב דווקא במדים הלאומיים. "המבחנים של הנבחרת לא היו רציניים. בינינו, מי הן ארמניה ומקדוניה?", שואל בכיר במכבי. "מקדוניה היא נבחרת ששבועיים לפני כן יצאה 2:2 באנגליה ונגדה אבי שיחק 90 דקות, היה הכי טוב במגרש, הבקיע ובישל", עונים מצדדיו של נמני.
"וארמניה זה לא יריב? ולשחק נגד צ.ס.ק.א מוסקבה, ולקבל ציון 8.5 בעיתון, זה לא מדד?".

תכנית חיסכון

באחת מהשבתות האחרונות שבהן היה ספק לבריאותו של נמני, נשלח מאמן הכושר, אבי מונצ'ר, על ידי קלינגר לשאול את הקפטן אם לדעתו יוכל להתלבש למשחק. נמני השיב בחיוב. אחרי חמש דקות חזר מונצ'ר לנמני ואמר תודה, אבל אין צורך. זו אינה הדוגמה היחידה לתקשורת המתווכת בין המאמן לקפטן. שחקנים בקבוצה מספרים שגם
באימונים, בניגוד לשאר השחקנים, מקבל נמני הוראות דרך גורם שלישי. לדברי כמה מחבריו, במקרים אחרים למד נמני על מעמדו בקבוצה מחברים משותפים שלו ושל קלינגר שעימם התרועע.

לא ברור כיצד נבקע קרע עמוק כל כך בין מי שעד לא מזמן טסו לטיולי משפחות משותפים בחו"ל. "זו טעות לומר שאבי וניר היו חברים", אומר אדם המכיר את שניהם, "הנשים היו חברות. בין אבי לניר היה כבוד הדדי, אבל צריך לזכור שיש גם הבדל גילים. ניר היה תמיד הקפטן, ואבי היה דומיננטי מבחינת יכולת וקשרים בקבוצה".

גם אם מקבלים את הסבריו של קלינגר לחולשה המקצועית של נמני, הרי שהנתק המוחלט שנוצר בינו לבין השחקן מוזר. מעבר לשיחה לפני המשחק בקריית אליעזר, נפגשו השניים לשיחת הבהרה נוספת, לפני משחק הליגה נגד בית"ר ירושלים שבו פתח נמני. בתחילת אותו שבוע פורסם כי קלינגר נפגש עם מקורב של נמני והגיע עמו להבנות בנוגע למעמדו של הקפטן. נמני סיפר לחבר קרוב לאחר הפרסום כי למד על הדברים דרך העיתון. "אמרו לי: 'שמע, רשום ככה וככה' ואחרי זה הבנתי שהם נפגשו", סיפר לחברו. בשיחה בין קלינגר לנמני לא נאמר דבר משמעותי. "ניר אמר לאבי: 'שמע, אתה תפתח בים שני', ואבי ענה: 'אין בעיה, אני אעשה את המקסימום'. כאן זה נגמר", מעיד החבר. לדבריו, נסיונות יוזמה נוספים של נמני לשיחה עם קלינגר נדחו על ידי המאמן.

"ניר לא מנהל גנון", אומר בכיר בקבוצה בתגובה. "הוא מתקשר עם אבי כמו שהוא מתקשר עם שאר השחקנים בקבוצה. לא יותר ולא פחות". נמני נעלב גם מהתייחסותו של קלינגר למה שהתפרש בעיניו כפגיעה במעמדו על ידי שחקנים אחרים. למשל, הראיון המשותף שהעניקו רודריגו גולדברג ורעייתו לאתר 'ONE'. בראיון התבטאה רעייתו של גולדברג נגד אופיו של נמני, וגולדברג עצמו טען כי נמני לא חיוני לזכייה באליפות. במשחק הראשון שהתקיים אחרי הפרסום החלו האוהדים לקלל את גולדברג. נמני היסה אותם. "אחרי ולמרות כל זה, ניר לא מצא לנכון להעיר לרודריגו שהתבטא בצורה כזו נגד הקפטן של הקבוצה שלו", מעיר מקורב לנמני. "באיזו קבוצה באירופה שחקן זר מרשה לעצמו להיכנס ככה בקפטן המקומי?".

זה לא הכל. על פי אחד השחקנים בקבוצה, סופר לנמני על ידי שחקן אחר כי באחד מתדרוכי הקבוצה הטקטיים אמר קלינגר לשחקנים: "לא נמאס לכם שמדברים רק על נמני? תתאבדו, שידברו עליכם". "הוא לא העלה על הדעת שחלק מהשחקנים יבואו ויספרו את זה לאבי. הוא עשה טעות של טירון", אומר השחקן.

ההפרדה בין נמני לשאר הקבוצה יצרה שתי קבוצות בתוך מכבי. אחת המצדדת במאמן וכוללת, בין השאר, את לירן שטראובר, טל בנין, רודריגו גולדברג וברונו הייס, ושנייה ששומרת אמונים לנמני וכוללת את טל בן חיים, אבי סטרול, אלי ביטון וקובי מוסא. מי שניסה להאיר את עיניו של קלינגר בנושא היה מונצ'ר, שטען כי להרגשתו, השחקנים חשים אי נוחות לנוכח הקרע העמוק וכי הדבר לא נראה טוב. קלינגר השיב שהאחריות עליו.

שתי הזמנות

צלע מרכזית נוספת בסיפור הוא הרציקוביץ. יש הסוברים כי ירידת קרנו של נמני בעיני הבוס סומנה כבר בפיטוריו של המנהל שמעון קורק, שהיה אחד ממקורביו בקבוצה. נמני עצמו שמע מכמה מחבריו במהלכה של העונה שעברה כי תמי פרידמן, אחת מחברות הדירקטוריון של מכבי, ניהלה שיחות עם אוהדים שבהן נרמז כי בעונה הבאה ייעשו בקבוצה שינויים ותישקל המשך דרכו של נמני. בעקבות זאת ניגש נמני לפרידמן לאחר משחק הניצחון על הפועל באר שבע בעונה שעברה (שבו כבש את שער הניצחון) ואמר לה: "אני לא מכיר אותך, את לא מכירה אותי, אל תתעסקי איתי ואל תלכלכי עלי". מאוחר יותר התקשרה פרידמן להתנצל, אולם נמני הבין כי ייתכן מאוד שפרידמן לא פועלת בחלל ריק.

עד העונה נראה היה שבין הרציקוביץ ונמני שוררת מערכת יחסים חמה. למשל במחנה האימונים בנירנברג, שבו שהתה הקבוצה לפני העונה שעברה, נראו השניים משוחחים ארוכות ותמימי דעים. אלא שבתחילת העונה התנהל משא ומתן כספי קשוח בין הצדדים, שבסופו ויתר נמני על סכומים גדולים. נוספה לכך תקרית מסיבת ברית המילה לבנו של נמני, שבה גילה הרציקוביץ, להפתעתו, בין המוזמנים אוהדים שאותם ראה מפגינים מדי יום בקולניות ליד ביתו. חנו של הקפטן סר.

עם או בלי קשר, הרציקוביץ לא הסתיר את תמיכתו במהלך של קלינגר. האשראי שנמני קיבל בעימות עם שרף התפוגג לגמרי. "הסמל היחיד הוא הסמל על המעיל שלי", ענה כשנשאל לגבי נמני ומעמדו במכבי. "אבי נמני הוא לא לוגו ולא סמל, אלא רק בנאדם ואפילו נחמד. ישנן הרבה דמויות מיתולוגיות במכבי תל אביב, כמו ג'רי בית הלוי ושייע גלזר. אבי נמני עוד לא גמר את הקריירה שלו".

מקורבי נמני רואים ביחסו של הרציקוביץ כפיות טובה לאור ויתורו על סכום משמעותי בתחילת העונה. לראיה הם מזכירים את הקמפיין שהתנדב נמני לעשות ב'רדיו ללא הפסקה' לקראת העונה הנוכחית, כשמכירת המנויים דשדשה. "אחרי שנמכרו 2,500 מנויים בעקבות הקמפיין, נותנים לאבי שתי הזמנות למשחק, וגם אחריהן הוא צריך לרדוף. מרוב בושה הוא פשוט הולך וקונה כרטיסים בעצמו", מספר חבר.

ממכבי תל אביב נמסר בתגובה: "הכל מתחיל ונגמר אצל המאמן. נוהל ההזמנות שקיים במכבי תל אביב חל על כולם".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

איך הופכים אריזת פלסטיק לעציץ?

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר

שמונה משלושה עשר

אבל לא תמיד קונה נמני את כרטיסיו. לפני משחק הגביע האחרון נגד בית"ר ירושלים דיווח דוד בן שימול ב'ידיעות אחרונות' שנמני נצפה במלון שבו שהתה בית"ר, מקבל כרטיסי הזמנה ליציע הכבוד. זו לא פעם ראשונה שנמני העדיף לבלות בחברת הבוסים של בית"ר. בפגרה שהתקיימה מיד לאחר ספסולו טס ללונדון, שם נפגש עם ששון שם טוב, מבעלי בית"ר. הפגישה הולידה שמועות על מעבר אפשרי של נמני לטדי.

ספסולו של נמני הפך אותו למתוקשר אפילו יותר מהתקופה שבה כיכב. כמעט מידי יום הקדישו מדורי הספורט שטח נרחב למעלליו של הקפטן. ההתעניינות הובילה למיני-פרשיות, האחרונה שבהן סביב הרוגז שעורר נמני כשהתאמן בנבחרת למרות פציעתו במכבי. פרשיות אחרות כללו את ההגנה הפומבית על חברו טל בן חיים, שאותו תקף קלינגר בעקבות התנהלותו בתיקו נגד כפר סבא, והתיקול הקשה באחד האימונים של נמני לרגלי ברוך דגו, האיש שתפס את משבצתו בקישור.

"זה דבר שקורה באימונים", ממעיט דגו מחומרת האירוע. "אנחנו חברים ואני מאוד מעריך את אבי. אף אחד לא יצליח לסכסך בינינו". יש לציין כי לגבי דגו ההערכה היא גם מצידו של נמני. לא כך הם פני הדברים כשמדובר בטל בנין, מי שהיה חברו הקרוב עד לא מזמן.

בחינה סטטיסטית של מידת ההצלחה של מכבי עם ובלי נמני נוטה להצדקת המהלך של קלינגר. הקפטן פתח ב-13 משחקים מתוך 24 העונה. מתוכם ניצחה מכבי שמונה משחקים והפסידה חמישה (24 נקודות מתוך 39, 62 אחוזי הצלחה). במשחקים שבהם לא שיחק או שותף כמחליף ניצחה מכבי בשמונה משחקים, הפסידה בשניים וסיימה אחד בתיקו (25 נקודות מתוך 33, 76 אחוזי הצלחה). עם נמני בהרכב כשלה מכבי מול הפועל תל אביב וחיפה, ובלעדיו ניצחה את שתיהן. השחקנים עצמם חלוקים בשאלה אם נמני הוא התוסף שחסר למכבי כדי לדרוס סופית את הליגה. שחקן המקורב לקפטן: "כשנמני שיחק נגד נתניה בסיבוב הקודם, נתנו להם חמש והוא שם שלוש, אז לא היינו טובים? כשניצחנו 1:4 את בית"ר והוא שם שניים, לא היינו טובים? אם הוא היה משחק, התוצאות היו יותר טובות".

גולדברג: "ניר נתן לכל השחקנים את האפשרות לשחק במשחקים ובאימונים. מי שמנצל את הצ'אנס ישחק. שאלת נמני היא לא הנושא. כל הזמן אתם שואלים למה אבי פה ולמה אבי שם. אנחנו קבוצה".

"יותר מדי מדברים על אבי ועלי", מסביר דגו. "כל הזמן מחפשים את הסיבה למה כשאני לבד אני יותר טוב. הכל חארטה. גם כששיחקתי שנתיים עם אבי לקחנו גביע פעמיים. לא לקחתי לאף אחד את ההרכב ואני משחק בזכות עצמי. בכל מקרה, זה לא שאנחנו משחקים יותר טוב כשאבי לא נמצא".

תדרוכים וקללות

מחוץ למגרש מנסה נמני לשכוח מטרדות הספסל. "אני לא נותן לשום דבר להשפיע על חיי הפרטים. גם כשאני למעלה, ובטח כשאני למטה", אמר לאחרונה לחבר קרוב. הוא גזר על עצמו שתיקה מחשש שכל מה שיגיד עלול לשמש נגדו על ידי הקבוצה. גם לכתבה זו סירב להתראיין. את ההתנהלות התקשורתית מול מכבי הוא מעריך כקרב. בין השאר כוללים הדברים תדרוכים על בסיס מזדמן עם עיתונאים (קלינגר מקורב יותר ליניב טוכמן מ'מעריב', נמני למשה שיינמן מ'ידיעות אחרונות'.

את ביתו של מני לוי ממשיך נמני לפקוד בהתמדה. לאחרונה הביע בפני חבריו מורת רוח מהעובדה ששאר אנשי מכבי הפחיתו את תדירות הביקורים. במיוחד היו מכוונים הדברים לשטראובר ולבנין שהתבטאו בתקשורת בהרחבה על כאבם בעקבות הטרגדיה של לוי.

קורה גם שנמני לא שולט בעצביו. בדרבי ברמת גן העדיף הקפטן המסופסל שלא להתחמם במחצית בצוותא עם שאר חבריו לספסל. צלמי העיתונות מיהרו להתגודד סביב האייטם החם. "הוא ישב על הספסל ואני עמדתי מעליו עם עדשה רחבה", מספר צלם 'הארץ' אוריאל סיני. "הוא אמר לי לזוז בצורה לא יפה. לא התייחסתי והמשכתי לעבוד. הוא קם לדחוף אותי, קילל, ורק ברגע האחרון מישהו שעבר שם הרגיע אותו. אני מבין אותו, אבל מפה ועד לקלל יש מרחק". לכתב 'העיר' שלמה מן, הידוע באהדתו להפועל רמת גן, סינן נמני בבוז במהלך המשחק נגד הפועל כפר סבא (שבו ישב ביציע), "לך תנשק את עיגול האמצע במכתש".

נמני ידוע כבעל מחנה אוהדים מסור ולוחמני. מחבריו ביציע ביקש שלא לנקוט שום צעד שעלול להתפרש כאקט מוזמן. "אם תעשה דבר שכזה, תימחק מרשימת החברים שלי", הזהיר את אחד מהם. האוהדים עצמם חלוקים בשאלת נמני. האוהד שלומי אברמוב: "לא התרגלנו לזה, כי כשאבי יחזור להרכב נדרוס את הליגה. אמנם אנחנו לא מתערבים בשיקולים מקצועיים, אבל עם כל השמחה שהיתה בדרבי, היה לנו עצוב שלא ראינו את אבי בהרכב. נמני מעולם לא החליף את מספר הטלפון שלו, לעומת שחקנים אחרים. הוא עונה לכל אוהד ואוהד, בא לאירועים, הולך לבתי חולים, דברים שהוא עושה מטעם עצמו. הוא מקדיש לאוהדים בדיוק כפי שהאוהדים מקדישים לו, ואפילו יותר".

"אנשים היו רגילים שנמני הוא מותג", מעיד שלמה אלבלדס, אוהד מתוקשר נוסף, "אבל צריך להבין שגם עטר היה שנתיים על הספסל בחיפה. במשחק הראשון, בקרית אליעזר, זה היה הלם, אבל אחרי שמכבי ניצחה, הדיבור השתנה. פתאום עלו קולות אחרים. היום הקהל חלוק בדעותיו. יש כאלה שאומרים שקלינגר יצא גבר, והצד השני רוצה את נמני בהרכב".

"אנחנו רוצים שמכבי תנצח, אבל לא מתאים לנו שהוא לא בהרכב", אומר אוהד המקורב לנמני. "יכולים לבוא לבנאדם ולהגיד לו שהוא חלש, אבל יש צורה. זה לא גבורה לבוא פתאום, להגיד 'שב בצד' ושהמאמן לא ידבר איתו. אתה תראה, ברגע שמכבי לא תצליח יבואו הקללות. הגלגל עוד יסתובב".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully