וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנהגים והקבוצות שינסו להפריע

איזי עין דור ואורי ויינטל

7.3.2003 / 23:59

מלבד הקבוצות של וויליאמס ומקלארן, שנתנו פייט די עלוב לשומאכר בעונה שעברה, אפשר יהיה לספור גם את סאובר, באר ורנו. שימו לב לכמה מהשמות החדשים ולתחזית שלנו לסיום העונה

לנהגים יש חשיבות רבה במירוצי הפורמולה 1, אך ללא מכונית מהירה הם אינם יכולים לעשות יותר מדי. דיימון היל וז'אק וילנב הם דוגמאות לנהגים די בינוניים, אשר זכו באליפויות קלות, הרבה בזכות המכונית ששירתה אותם. בסה"כ הכללי, ההבדלים בין הנהגים אינם גדולים כל כך, אך ישנם שלושה מתחרים עיקריים למיכאל שומאכר העונה, ועוד כמה אשר מסוגלים להפתיע את כולם העונה.

רובנס באריקלו, ברזיל, פרארי

רובנס באריקלו ינסה להדביק את שומאכר העונה וכבר הצהיר שנמאס לו להיות בובת העזר של שומי. לקראת סיום העונה שעברה, הנהג הגרמני אף "נתן" לרובנס לנצח אותו בכדי שזה יוכל לסיים שני. למרות ששומי היה חייב לו ניצחון אחד או שניים וכמה נקודות יקרות, נראה כי הפעם הברזילאי ירצה למנוע מבוכה נוספת שכזו. את המירוץ בפאריס בעונה שעברה אי אפשר לשכוח. היה זה המירוץ ה-11, זה שהבטיח לשומי את הזכיה ורובנס החביב הוליך בו לכל אורכו כמעט. לקראת הסיום הוא קיבל הוראה מהמנהל הטכני של פרארי, ז'אן טודט להאט קצת את הקצב ולתת לעמיתו לנצח. רובנס, כמו ילד טוב, אבל לא כמו ברזילאי טוב, עשה כרגיל את מה שאמרו לו. את שריקות הבוז של הקהל עם חציית הקו של שומי, שמעו בודאי עד השאנז אליזה ובספר קורות חייו ירצה בודאי הנהג הגרמני לשכוח את הפרק על מירוץ פאריס 2002.

הסיפור הזה מייצג גם את באריקלו. הנהג הברזילאי אמנם מוערך מאוד בארצו, אך הוא לעולם לא יתקרב אל מידת ההערצה לה זכה איירטון סנה במולדת הסמבה. סנה לא פחד לקחת סיכונים, סנה ידע לקחת סיבובים במהירות גבוהה ולא פעם עקף דרך העקלתון, סנה היה אלוף, סנה מת על המסלול וזה אומר הכל. באריקלו הוא "לפלף" במונחים ברזילאים. בעיתונות המקומית שכ"כ אוהבת ילדים רעים, מתחילים כבר להכתיר את הצעיר כריסטיאנו דה מטה (טויוטה) כיורשו של סנה. בעונות האחרונות רובי עושה את העבודה לשמה הביאו אותו לפרארי: עבודה טאקטית עבור האלוף.

בראיון שנערך עימו לפני פתיחת העונה הוא דוקא נתן לנו לחשוב שהוא רציני בקשר לפייט אפשרי לשומי: "שיניתי את הרעיון שהנהג השני של פרארי לא יכול לנצח ואני שמח - זו היתה המלחמה האמיתית שלי", אמר באריקלו והוסיף "זה היה קשה עבורי והייתי תחת לחץ. אמרו לי שאני לעולם לא אנצח את מיכאל, שז'אן טוד מאוד קשור למיכאל, אבל זה עבר, התגברתי על זה ומצאתי סביבה מאד ידידותית". נו, באמת רובי, על מי אתה מנסה לעבוד.

תחזית: יסיים שני, איך לא.

חואן פבלו מונטויה, קולומביה, וויליאמס-ב.מ.וו

מונטויה הוא מכונת מהירות. הוא מאוד אוהב ללחוץ על דוושת הגז ומכאן כוחו וחולשתו. בעונה שעברה הוא שבר שיאים בפול פוזישנים (פתח 7 פעמים מהמקום הראשון, אך לא זכה באף מירוץ), אך תמיד נכשל כשזה הגיע למירוץ עצמו בגלל אופי נהיגתו האלים. אומרים שרוב התקלות הטכניות שחלו על מכוניתו, היו קשורים לסגנון הנהיגה הקשוח שלו. מונטויה עדיין ילד ונוהג כמו אחד כזה. אין שאלות לגבי יכולותיו והפוטנציאל הטמון בו שבודאי גם יתגשם בעתיד הלא רחוק, אך אם ברצונו להתקרב לתואר כבר השנה, הוא יהיה חייב להתבגר ומהר, אחרת כולם ישכחו את ילד הפלא שניצח תחרויות ושבר שיאים מגיל 0.

מונטויה לא "מת" על השומאכרים, אם לומר זאת בלשון המעטה. כשזה נוגע ליריב זו לא בעיה - זו אפילו תכונה חיובית. אך כשמדובר בשותפך לקבוצה, הרי שכאן כבר יש לנו משהו רציני הרבה יותר. בפגרה נשבע הקולומביאני אמונים לחברתו הדוגמנית קוני ונראה כי חל בו שינוי חיובי כלשהו. יהיה מעניין לראות כיצד ישתלב אופיו החדש על המסלול, כיצד הוא יתחבר לשותפו ראלף שומאכר וכיצד יגיב למכונית החדשה והמהירה במיוחד שהכינה קבוצת וויליאמס בשיתוף עם ב.מ.וו עבורו.

תחזית: יפתיע שוב עם המקום השלישי, לא יותר.

ראלף שומאכר, גרמניה, וויליאמס-ב.מ.וו

ראלף הוא נהג מהיר. מהיר מאוד. יש אומרים שהוא יותר אחראי משותפו מונטויה ומכאן נובע בדיוק ההבדל ביניהם, למרות שרלפי הצעיר נוהג בקביעות להסתבך עם החוק הגרמני ולהתפס על מהירויות גבוהות באוטובאנים של מולדתו. כמו אחיו, ראלף הוא טקטיקן מצויין, אך בגילו למיכאל כבר היתה אליפות אחת במדי בנטון - חברה בסדר הגודל של וויליאמס של העונה. קשה להאמין שראלף הצעיר יצליח להתקדם כל עוד אחיו עדיין מתחרה ורבים מנבאים כי הפריצה הגדולה שלו תבוא דוקא כשהבכור למשפחת שומאכר יפרוש. בינתיים הוא ינסה להביא עוד נקודות לוויליאמס בקרב היצרניות.

תחזית: על פי תצוגותיו במירוצי קדם העונה, לא יהיה זה נבון לבנות עליו שיחזור של העונה שעברה (רביעי). עונה בינונית לראלף ומקום שישי.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה

דייויד קולתארד (בריטניה) וקימי ראיקונן (פינלנד), מקלארן-מרצדס

דייויד נמצא בצמרת הנהגים כבר שש שנים. בעונה שעברה הוא איכזב במעט כשהפסיד את המקום הרביעי לראלף שומאכר, אך הנהג הבריטי הבכיר כיום, יוכל אולי להתנחם בביצועים המרשימים של המכונית החדשה, ה-MP-18A שתוכנס לסבב במירוץ אימולה ב-20 באפריל. אחרי פרישתו של מיקה האקינן הפיני, הפך קולתארד לנהג הבכיר של מקלארן כשלצידו פיני אחר, קימי ראיקונן.

תחזית: מקום רביעי.

אחרי ההצלחה של האקינן, החליטו במקלארן ללכת שוב על נהג פיני. ראיקונן הוא נהג צעיר ומבטיח (24) שהצליח להרשים בשתי העונות הראשונות שלו בפורמולה 1, כשאסף נקודות וצבר הרבה ביטחון. העונה יצפו ממנו ליותר ונראה אם ההשקעה של הקבוצה הותיקה בנהג צעיר כ"כ תשתלם גם לטווח הקצר.

תחזית: תחתית העשירייה הראשונה.

כל השאר

סאובר - צפויה להיות הקבוצה הרביעית בטיבה, הרבה בשל הניסיון הרב של שני נהגיה הגרמנים, ניק היידפלד והיינץ הראלד פרנצן. בעלי הקבוצה, פיטר סאובר, שבדר"כ הולך על נהגים צעירים, החליט ללכת על הקו הגרמני ובינתיים נראה כי הוא מצליח. סאובר לא שכח לפרנצן את עונתו הראשונה ב-93', אז עשה היינץ הראלד את הסיפתח שלו באותה קבוצה. תחזית: תסיים את העונה כטובה מבין כל השאר ורבעית בסה"כ. שני הנהגים עשויים להתברג בעשיריה הראשונה.

באר - שילוב נדיר בין צמד נהגים מגניב בדמותם של ז'אק וילנב הותיק וג'נסן באטון הצעיר, יהפוך את קבוצת באר הבריטית-אמריקנית, למשב הרוח המרענן ביותר העונה. במידה והשניים יצליחו לסתדר ביניהם, הכל עוד אפשרי אצל הקבוצה החדשה יחסית (נוסדה ב-99') של באר. וילנב הקנדי הוא אלוף עולם לשעבר ונהג מנוסה בפני עצמו. באטון הבריטי הוא ליצן חוצפן, בעל סגנון נהיגה מהיר ובעל פה מהיר עוד יותר. אחרי שברנו העדיפו לוותר עליו, באטון מוצא את עצמו בקבוצה שלישית בשלוש שנים, דבר שאומר משהו על אופיו. שוב, במידה והשילוב יצליח, צפויה באר להיות הפתעת העונה. תחזית: מקום חמישי לקבוצה ולוילנב בנהגים. באטון בתחתית העשיריה הראשונה.

רנו - תפסה בעונה שעברה את המקום הרביעי והעונה תיאבק בודאי על אותו מקום, אם כי נראה כי הסגל שלה השנה מעט חלש יותר. זה לא הפריע לקברניטי הקבוצה להצהיר על רצון להתקדם העונה אל בין שלושת הקבוצות הראשונות, כשהמטרה היא לחזור ולכבוש את המסלול בשנים הקרובות. יארנו טרולי הותיק, ימשיך לתת בסביבות 10 נקודות, כשלצידו של האיטלקי יתווסף נהג ספרדי שבעונה שעברה לא נהג, אך ב-2001 הותיר רושם טוב. פרננדו אלונסו הוא אמנם הימור, אך במקום בו היו רגילים לשטויות של באטון, שמחו לקבל נהג צעיר, ממושמע ויציב והחליטו לבנות עליו לשנים הבאות. תחזית: למרות הסימפטיה והזכרונות מתקופת אלן פרוסט, רנו תסיים שישית בלבד.

טויוטה - אלן מקניש הסקוטי הנחמד ומיקה סאלו הפיני, נפרדו לשלום ובמקומם החליטו ללכת הטויוטה, בעונתה השניה בלבד בפורמולה 1, על שני נהגים חדשים: אוליביה פאניס הצרפתי הותיק, שצפוי לגנוב נקודות פה ושם וכריסטיאנו דה מטה, שמבטיח להיות אחד מהפתעות העונה. דה מטה הוא אמנם רוקי, אך הוא שם מוכר בענף המירוצים. בשנה שעברה זכה הברזילאי באליפות מירוצי הקארט בארה"ב וזכה לפופולאריות עצומה בדרום אמריקה.

מיקה סאלו, שהובא לטויוטה עוד לפני שהקבוצה יצאה אל עונת הבכורה שלה, על מנת שיוכל לייעץ ולעזור לה, נותר בסגל כנהג שלישי וימתין להזדמנות שלו. אך אל לכם לדאוג לפיני המצויין, את הכסף שלו הוא עדיין יקבל (והרבה). תחזית: טויוטה תסיים שביעית, עם אופציה למיקום גבוה יותר.

בתחתית

ג'ורדן - בפגרה כמעט וסגר אדי ג'ורדן את הבאסטה, אך בסופו של דבר קיבל כמה מיליונים מה-FIA ונמנע מגורל דומה לזה של ארווס ופרוסט, שנעלמו מהנוף בשנה האחרונה. השנה הוא ימשיך להתבסס על הפתעת העונה שעברה - ג'יאנקרלו פיסיקלה האיטלקי, שמצליח להוציא את המקסימום מהמכונית הבינונית שלו. ועל ראלף פירמן הבריטי שזכה בפורמולה ניפון היפנית בשנה שעברה. כבר ב-96' זכה פירמן הצעיר בגביע העולם בפורמולה 3 (במקאו) ורבים ציפו כי יעשה את הבכורה שלו בפורמולה 1 בשלב מוקדם הרבה יותר. ג'ורדן יסבלו מהעיכוב בהכנות לפתיחת העונה, מחילופי המנועים (עברו מהונדה לפורד) ומהסתגלות למכונית החדשה. תחזית: שמינית.

יגואר - מתי כבר תבוא הפריצה של הקבוצה העשירה (יחסית) הזאת. עם גב כלכלי גדול כזה של חברת פורד, ציפינו מיגואר לתת קצת יותר. אולי דוקא השנה, אחרי שאדי אירווין הותיק החליט לפרוש, יצליחו בקבוצה הבריטית-אמריקאית שהוקמה לפני ארבע שנים לעשות משהו. גם דה לה רוסה המאכזב הלך ובמקומם ינהגו שני צעירים בדמותם של מארק וובר האוסטרלי ואנטוניו פיז'וניה הברזילאי. וובר אסף שתי נקודות בעונתו הראשונה בשנה שעברה (במירץ הפתיחה באוסטרליה), אך איכזב מאז. פיז'וניה הוא נהג ברזילאי טיפוסי שמצטיין בסיבובים מהירים. "נער הג'ונגל", כפי שהוא מכונה (נולד באזור האמזונאס) עשוי להפתיע במידה ויתרגל מהר לליגה של הגדולים. בברזיל מדברים עליו בשקט בשקט כמי שמזכיר מאוד את איירטון סנה. לפני שנתיים זכה בבריטניה בפורמולה 3. תחזית: קשה להאמין שיגואר יפתיעו יותר מדי. מקום 6 עד 9, נשמע ריאלי.

מינארדי - מה כבר אפשר לצפות מקבוצה שכל נקודה שהיא אוספת הופכת אצלה לחגיגה. מינארדי תסיים את השנה במקום העשירי, שתי מקומות מעל מיקומה בעונה שעברה, פשוט משום שהפעם יש רק עשר קבוצות. ייצגו אותה יוס ורשטאפן ההולנדי הותיק שחוזר אחרי שנת היעלמות וג'סטין ווילסון הצעיר. ווילסון היה לבריטי הראשון שזכה בפורמולה 300 (ב-2001), תחרות המשנה היוקרתית של הפורמולה 1, שם הוא אף שבר את שיא הנקודות והנצחונות (10 מ-12 מירוצים) של חואן פבלו מונטויה (מ-98'). יהיה מעניין לעקוב אחריו, משום שדוקא במכונית של מינארדי נוכל לראות באמת מאיזה חומר הוא עשוי. עונה טובה יחסית שלו, ובודאי נראה אותו בעונה הבאה בקבוצה גדולה יותר. תחזית: נו באמת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully