וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שהמשטרה תאבטח והמדינה תשלם

אבי רצון

6.12.2002 / 7:43

לוני הרציקוביץ' צודק. קבוצות הכדורגל אינן יכולות לעמוד בנטל הכספי של מימון כוחות המשטרה במגרשי הכדורגל. מדובר בסכומי עתק, כמעט בלתי פרופורציונלים ליכולות הכלכליות של הקבוצות. גדולות וקטנות. בוודאי כאשר מדובר במקרים בהם עולה סכום ההוצאות עבור שיטור על ההכנסות ממכירת כרטיסים. על הרציקוביץ' להמשיך ולהוביל את המאבק עד הכרעה, אחרת עלולות קבוצות רבות להתמוטט ואולי להגיע לפשיטת רגל.

יתירה מכך, אם במשטרה חושבים שמגרשי הכדורגל מהווים כתובת לפיגועי טרור, לא צריכה להיות מניעה להגדלת כמות השוטרים. בדיוק כפי שכוחות הביטחון מתארגנים במקומות ציבוריים נוספים ורבים ברחבי המדינה.

אין עוררין על כך שכוחות המשטרה עסוקים בשנתיים האחרונות מעל הראש בבעיות הביטחון השוטף במדינה. אף אחד לא חולק על כך שמדובר בעבודה קשה ומפרכת המצריכה שעות עבודה רבות, שלא לדבר על המתח, התשישות והסיכון שבכל משמרת. קיים קונצנזוס לאומי סביב ההערכה לעבודת הקודש של משטרת ישראל, שאנשיה עושים ימים כלילות כדי לאפשר לאזרחים לנהל אורח חיים רגיל.

אבל מכאן ועד לגזל של קופת הכדורגל הדלה, הדרך רחוקה. משטרת ישראל לא רק צריכה - היא חייבת לאבטח את הצופים במגרשים, בכספה היא. מכספי המיסים שמשלם רוכש הכרטיס. אין ולא צריך להיות שום הבדל בין רמת האבטחה לה זכאים חובבי הכדורגל לבין המבקרים בקניונים, במוזיאונים, בבתי הקולנוע, בתיאטראות, בשמורות הטבע ובבתי הספר.

התנהלות הגורמים הרלבנטים במשטרה בימים האחרונים, מעלה כמה תהיות בכל הקשור לא רק לעצם הדרישה החצופה לגובה המימון של השוטרים במגרשים, אלא לבהלה ולפאניקה שהם מכניסים בכל מי שחשקה נפשו לצפות בכדורגל. הדוגמה האחרונה והבולטת קשורה במשחק בין בית"ר ירושלים לעירוני אשדוד. זה התחיל בכך שהמשטרה קבעה שהמשחק לא יוכל להתקיים בטדי בשום תנאי בגלל אלף ואחת סיבות ביטחוניות, התקפות בכל השנה. זה הסתיים בכך שהמשחק התקיים בטדי, כאשר כל הסיבות הביטחוניות והאחרות התנדפו ככל שהמועד המקורי לפתיחת המשחק הלך והתקרב.

אם בבוקר המשחק לא היו מספיק שוטרים לאבטח את המשחק בטדי, כיצד לפתע הם נמצאו. ואם הם לא נמצאו בכמות מספקת, מדוע הסכימה המשטרה להתפשר בבעיות ביטחוניות שעלולות היו להיווצר בגלל אותה פשרה שבבוקר המשחק היתה בלתי ניתנת לגישור.

ויש עוד. על ראשי קבוצות הכדורגל להודיע בצורה חד משמעית כי אין להם כל כוונה לשלם לשוטרים אפילו שקל אחד בתמורה למשמרות הכדורגל שלהם. בדיוק כפי שהנהגים בכבישים אינם משלמים, בצורה ישירה, את שכרם של שוטרי התנועה. על ראשי הקבוצות ללכת עד הסוף בעניין עקרוני זה ולהימנע מתשלום שוחד חוקי למשטרה.

למשטרה לא תהיה ברירה. היא תהיה חייבת לאבטח את הצופים ללא תשלום. האלטרנטיבה שלה תהיה סגירת מגרשי הכדורגל במדינה. אבל זה לא יקרה לעולם, כי מוסדות הספורט הבינלאומיים ינדו ויחרימו, בצדק, את ישראל מכל הפעילויות והמסגרות. ישראל תהפוך למדינת משטרה. קשה להאמין שהשר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, ומפכ"ל המשטרה שלמה אהרונישקי יתנו לכך יד. מה גם שרבים יודעים את האמת לפיה רק קומץ שוטרים באמת עוסק בפעילות מבצעית במשמרת הכדורגל. הרוב הגדול עסוק בהכוונת תנועה ובשמירה על הסדר בקופות ובכניסות. יש גם שוטרים המהדרין ובאותה הזדמנות גם צופים, חינם אין כסף, במשחק בליגת העל, ואם אפשר גם מכניסים בניגוד לחוק את בני משפחתם, שכניהם ומכריהם לתחומי האיצטדיון. זו האמת שהשר לביטחון פנים והמפכ"ל חייבים לזכור בדרך אל ההטבות בשכרם של השוטרים.

השבוע נעשה ניסיון נוסף להעביר את תיק השיטור במגרשים אל הטוטו. גם ניסיון זה ראוי שייגנז, למרות שקופת הטוטו עמוסה במזומנים. אומנם עסקני הטוטו חסרי מעוף וחזון והאמת שדי מפתה לרוקן את קופתם למטרות נעלות, אך בוודאי לא לטובת שכר השוטרים במגרשים.

כדי שלא תהיינה אי הבנות - שוטרים שמשובצים למגרשים בימי חול ובשבתות מחוץ לשעות עבודתם הקבועה, ראויים לפיצוי כספי הולם. אפילו גבוה מהמקובל. אבל את הפיצוי הזה אמורה לשלם המדינה, בדיוק כפי שהיא משלמת את שכרם של העובדים שעות נוספות בכל משרד ממשלתי אחר.

הכדורגל הישראלי לא חסר טפילים הגוזלים את שארית כספו. כמה חבל אם גם המשטרה תצטרף לאלה שעלולים לקרב את קיצו.


קלינגר פעל נכון

ניר קלינגר פעל השבוע מהר, נכון ואלגנטי. טל בנין הוחזר לקבוצה למרות שהמאמן הרגיש נבגד ונעלב. מאמן מכבי תל אביב מחל על כבודו. יש מאמנים שהיו הופכים את בנין לאויב המועדון.

מה בסך הכל קרה? בנין לא ירד לכר הדשא בקרית שלום, כי הוא העדיף טיפול בחדר ההלבשה. קלינגר טעה כשמיהר לבדוק את סיבת העדרותו של בנין באמצע האימון, למרות שהיה יכול להטיל את המשימה על אובארוב או על מנהל הקבוצה. קלינגר בחר בהפגנת כוח. הוא יראה לבנין ולכולם מי בעל הבית.

זה היה מיותר. בעל הבית במכבי הוא מי שהרציקוביץ' רוצה שיהיה. חוץ מזה, יומיים קודם לכן התקיים הדרבי המביך מבחינתו של מאמן מכבי. זה שחשף את מוגבלותו של המאמן הצהוב בכל הקשור לשיטה וניהול משחק. בנין היה כתובת נוחה כדי להסיט את העניין מהנחיתות של קלינגר בעניינים מקצועיים מול הפועל ודרור קשטן.

מיד לאחר חילופי המהלומות המילוליות בין שני הקפטנים של נבחרת ישראל לשעבר, דובר על העונשים הכבדים הצפויים לבנין שכללו השעיה לזמן בלתי מוגבל, אולי אפילו סילוק מהקבוצה, וקנס כספי כבד.

היות שקלינגר בחור נבון, הוא מיהר לרדת מהעץ. במצבו, הוא לא צריך גם את בנין כאופוזיציונר פעיל בקבוצה. מספיק לו עם זה שנמני ודריקס תהו במהלך השבוע אם קלינגר בכלל מודע לקלות הבלתי נסבלת שבה תל אביב נשארה אדומה.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully