וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דו"ח סטרשנוב: לא קראתי, לא מעניין, אין תגובה

רחביה ברמן

27.11.2002 / 16:22

ראשי הכדורגל בישראל מתעלמים באלגנטיות מהמסמך שהוגש אתמול לראש הממשלה. אבי לוזון: לא מעניין אותי. דובר ההתאחדות: גברי לא קרא. למה שיקרא באמת? שחר לא זמין. הצדיק בסדום: ג'קי בן זקן

אז הוגש "דו"ח הוועדה לבדיקת מצב הכדורגל הישראלי". אז פורסמו ראשי הפרקים של מסקנותיו. אז נכללה בהם קריאה לשינויים דראסטיים בצורה שבה מתנהל הספורט הפופולרי במדינה. אז מה?

את ראשי הכדורגל הישראלי זה מעניין בערך כקליפת השום הקבורה בשלג ד'אשתקד. את מוישיק תאומים, ומוטי אורנשטיין אי אפשר היה להשיג. אחרים היו בישיבות. יעקב שחר, שטס היום ליוון, גם לא ניתן להשגה.

הדוברת של מכבי תל אביב אמרה ש"לוני לא קיבל ולא קרא את הדו"ח". כשמחינו שלוני יכול לקבל את הדו"ח ברגע שירצה, אמרה לנו הדוברת, טלי לייבוביץ': "נכון, אבל הוא עוד לא קרא". ומתי הוא צפוי להתפנות ולקרוא? שאלנו. לא ידוע, אמרה לייבוביץ'. הגדיל לעשות יו"ר מכבי פתח תקווה, אבי לוזון, שאמר לנו חד וחלק: "זה לא מעניין אותי".

ג'קי דווקא מוכן לדבר

היחיד שהתגבר על הפחד המשתק והסכים לדבר לעניין היה ג'קי בן זקן, מחזיק תיק הספורט בעיריית אשדוד ו"האיש החזק" במ.ס. המקומית. למרות שבן זקן, כמו כולם, קרא רק את ראשי הפרקים של המסקנות ולא את כל 120 העמודים, הוא בכל זאת הסכים להתייחס למה שכן ידוע בשלב זה:

בן זקן: "הדו"ח נגע בנקודות די מהותיות. אם הדו"ח ייושם אין ספק שתהיה השפעה חיוביות".

ש: מה הסיכוי שאכן כך יקרה?

"זה כבר פוליטיקה. תלוי איזו ממשלה תקום ומי יהיה השר הרלוונטי. עד כמה יעניין אותו הנושא.

ש: אם זה יהיה שר בעל רמת מחוייבות כמו של מתן וילנאי, אתה מאמין שהדו"ח ייושם?

"בהחלט ייתכן".

ש: אבל תשמע, בסך הכל יש גבול למה ששר יכול לעשות. לוועדה הזו הרי לא היו שיניים מלכתחילה, וגם יש בעייתיות בהתערבות הממסד הפוליטי בהתאחדות, בגלל שפיפ"א לא מרשה את זה

"מה זה בעיה? הכדורגל חי מכספי מדינה. זה לא שעמד בראש הוועדה פוליטיקאי שבא ואמר "מפלגת הרוב תמנה את היו"ר" מה שהדו"ח אמר הוא "צריך להיות מנהל תקין, וזה אומר שצריך להיות ככה וככה". אני בטוח שכל המסקנות האלה הן חלק מהתקנון של כל התאחדות במדינות אירופה המתוקנות".

ש: אבל בכל זאת, פיפ"א מתנגדת נחרצות לכך שפוליטיקאים יכתיבו להתאחדויות, וכבר היו מקרים שהתאחדות הושעתה מפיפ"א בגלל התערבות יתר של השלטון

"שמע, האנשים שעומדים בראש פיפ"א מבינים עניין. אני מאמין שאם יתרגמו את הדו"ח לאנגלית וישלחו לפיפ"א, ראשי פיפ"א רק יברכו עליו".

"גברי ייבחר אם יעמיד את עצמו"

ש: האם אתה מבין מהדו"ח שהיו"ר חייב להיות מוחלף?

"תראה, זו לא היתה ועדת חקירה משטרתית, לא בדקו האשמות ספציפיות, כמו לדוגמא המקרה של צפרירים חולון (שקיבלה מענק חריג ותמוה כשאימן אותה גיא לוי, בנו של גברי - ר.ב.). הדו"ח הזכיר את המקרים, אבל הוא לא בא לתקן את העבר. אם מסתכלים את העתיד ויישמו את הדו"ח, המצב יהיה ורוד יותר".

ש: אפשר ליישם עם ההנהגה הנוכחית?

"לו אני במקום גברי, הייתי מאמץ את המסקנות. גברי יישאר אותו גברי והכוח שלו בהתאחדות לא ייעלם. בסך הכל מתרגלים לעבוד לפי כללים וזה גם יותר נוח בסופו של דבר".

"לגבי ההמלצה להעמיד לבחירות את ראשות ההתאחדות - גברי ייבחר אם יעמיד את עצמו. האמירה לגבי זה שלא ייתכן לדעת מהיום מי יהיה היו"ר בעוד ארבע שנים - משרתת את גברי. הרי הדו"ח קורא לבחירות אחת לארבע שנים. אז אם מבטלים את הבחירות הקודמות ועורכים חדשות, וגברי נבחר, זה מאריך לו את הקדנציה וזה גם ייתן לו להשפיע על זהות יורשו".

"שהכסף של הטוטו יישאר בכדורגל"

ש: אתה מרוצה מהדו"ח?

"המסקנות היו די צפויות. היה בטוח שייגעו בדברים האלה. אני לא מכיר את הפרטים. אולי אפשר היה להגיע לתוצאות טובות יותר".

ש: האם אתה מרגיש שיש נושאים שהיו ראויים להדגשה רבה יותר מכפי שהם קיבלו ככל הנראה?

"כן. שני נושאים עיקריים דורשים הבלטת יתר:
1. חלוקת הכספים מהטוטו. זכות הקיום של המועצה להסדר ההימורים בספורט נובעת מהכדורגל, וצריך שההכנסות האלה, שמיוצרות על ידי הכדורגל, יישארו באופן בלעדי בתוך הכדורגל. נכון שגם הענפים האחרים זכאים להתקיים, אבל שהמדינה תסבסד בכל צורה שנראית לה ענפים שלא מייצרים הכנסה, ושההכנסה שמייצר הכדורגל תישאר לכדורגל. אחרי הכל, ככל שיהיה יותר כסף, הרמה תעלה, העניין יעלה, ההכנסה תעלה וחוזר חלילה.

"2. נושא השיטור. לא ייתכן שכוחות הביטחון ייתנו את האבטחה לכל דבר במדינה, ורק אירוע ספורט צריך לממן את האבטחה שלו בעצמו. לא ייתכן שמפקד מרחב במשטרה אומר 'אני רוצה 200 שוטרים במשחק ליגה בגלל אתרעה חמה לפיגוע' ומ.ס. אשדוד, לצורך העניין, צריך לממן את זה. אם יש אתרעה חמה לפיגוע, שהמשרד לביטחון פנים יממן את ההגנה על שלום האזרחים".

ג'קי בן זקן, תודה רבה ויום טוב לך.
"תודה רבה לכם".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully