נושאים חמים

קונספט המאמנים במכבי תל אביב מת במוצ"ש

מה שנראה בעונה שעברה כמו קרקס, הפך השנה לפארסה: השיטה שבה קרויף בוחר שחקנים ומאמן זמני ותלוש משתמש בהם קרסה סופית. חמי אוזן סוגר מחזור, כולל: ההתאחדות והמנהלת מפקירות את בית"ר ואלטמן חייב להפיק יותר מיכולת הבישול שלו

צילום: יוסי ציפקיס, עריכה: מתן חדד

בווידאו: מכבי תל אביב ובית"ר ירושלים מתכוננות לחצי גמר הגביע

Like

היה משהו מאוד סמלי בהתנהגות הלא מכובדת של ג'ורדי קרויף על הספסל במשחק האחרון מול הפועל באר שבע. קרויף לא רק התנהג כמו תינוק, הוא גם נראה כמו ילד שרואה איך ילד אחר משתמש בצעצוע שלו בצורה לא נכונה, והוא לא יכול לעשות כמעט כלום בתגובה. הוא רואה את הטעויות, הוא שם לב לניצול המינימלי של הפוטנציאל, הוא קולט את השימוש הלא נכון והלא חכם בחלקים, אבל ידיו קשורות. כלואות. ועונשו הוא להסתכל מתוך בועה על מישהו אחר שהורס את מה שהוא תיקן ובנה מחדש.

זה כמובן תיאור מכליל, כזה שמוחק את חלקו של המנג'ר בבניית הסגל הבעייתית, אבל כאשר נזכרים בתקופה של קרויף על הקווים ההקשר מתחדד. כי המסר שעלה מהחודשים של קרויף על הקווים היה שכמעט כל המאמנים שהיו קודם תחתיו לא ידעו לנצל את רוב השחקנים שהוא הביא להם. ושמאחורי כל שחקן שמכבי תל אביב בזבזה על הספסל בשנים האחרונות, הסתתר כנראה הסבר נוסף מעבר לכישלון האישי של אותו שחקן. שקרויף הביא שחקן למאמן שפחות הכיר אותו ופחות ניצל אותו ופחות ידע מה עושים איתו. אותם עודפים ושומנים בספסל של מכבי תל אביב של השנים האחרונות, כל היצחקים למיניהם, היו פרי של אותו פער בין מנג'ר שבוחר ומאמן זמני שמגיע כדי להשתמש.

המנהל הספורטיבי של מכבי תל אביב ג'ורדי קרויף (יוסי ציפקיס)
קונספט המאמנים של קרויף נכשל עוד בעונה שעברה, אבל העונה אנחנו מבינים כמה הוא מזיק למכבי תל אביב (צילום: יוסי ציפקיס)

את כל הדברים האלה ראינו פחות טוב בשנים המוצלחות של מכבי תל אביב, אבל העונה הכול מתבהר. אם זה דרך השימוש המירבי של קרויף בסגל בזמן שהוא היה המאמן, ואם זה בחודשים בהם וידיגאל הוא המאמן הרשמי. מה שנראה בעונה שעברה כקרקס מאמנים עם יוקאנוביץ' ובוס, הפך לפארסה של ממש השנה. אם בעונה שעברה מכבי תל אביב הביאה מאמן באמצע העונה מתוך תקווה שיישאר שנים רבות, השנה יש לה מאמן שלכולם ברור שהוא יהיה כאן חצי שנה וזהו.

קונספט המאמנים של קרויף נכשל עוד בעונה שעברה, אבל העונה אנחנו מבינים כמה הוא מזיק למכבי תל אביב. כי אם וידיגאל באמת לא ימשיך, אחרי שחיפשו כאן מאמן חודשים, זו תהיה בדיחה של ממש. הקונספט הזה חייב לעבור ריענון, מחשבה מחדש, בהתאם כמובן לשאלת הישארותו של קרויף. הקונספט הזה מביא לכאן מאמנים לא קשורים, לא ברורים, לא מתאימים.

מכבי תל אביב חייבת לשאול את עצמה שאלות קשות בנושא הזה: מדוע, למשל, הקבוצה יודעת לאלף שחקנים ישראלים להתנהל אחרת, אבל במאמנים ישראלים היא לא נוגעת? האם אי אפשר היה לגרום גם למאמנים להתנהל לפי הקודים של קרויף? האם איזה עמיר תור'גמן על הקווים העונה במקום ארבלדזה, עם קרויף לידו על הספסל, לא היה עוזר יותר עם המטרות לטווח הקצר? האם לא הגיע הזמן לשנות את מבנה הצוות המקצועי של מכבי תל אביב, ואת האופן שבו קרויף מוביל את הסגל לאורך העונה? לא חבל על כל הכסף שאתם זורקים ככה?

לא ברור מהי הדרך הנכונה לשנות, אבל דבר אחד כן בטוח – משהו חייב להשתנות. קונספט המאמנים הזרים הישן של מכבי תל אביב מת בטרנר במוצאי שבת, ומישהו יהיה חייב להמציא משהו אחר בקרוב. משהו שיותר מתאים למציאות. זה לא מפתיע שמאז עזיבת פאולו סוזה רמת המאמנים שהגיעו למכבי תל אביב רק הולכת ויורדת. מפאקו, ליוקאנוביץ', לבוס, לארבלדזה ועכשיו וידיגאל. זה לא אומר שהם פחות טובים. זה אומר שבשיטה הקיימת הסיכוי שלהם להצליח רק הולך וקטן.

מאמן מכבי תל אביב ליטו וידיגאל (ברני ארדוב)
אם וידיגאל באמת לא ימשיך, אחרי שחיפשו כאן מאמן חודשים, זו תהיה בדיחה של ממש (צילום: ברני ארדוב)

Share

אלי טביב עשה בסוף השבוע מהלך מבריק, כאשר הכריז כי בית"ר ירושלים תרד מהמגרש אם השירים הגזעניים יימשכו. עזבו שנייה את טוהר הכוונה, תחשבו קודם על מטרת ההחלטה. ואחת החשובות שבהן היא להעביר את האחריות של הסיפור העצוב הזה להתאחדות ולמנהלת הליגה.

לא סתם לקח למנהלת ולהתאחדות זמן להגיב להכרזות של טביב, וברגע האחרון הם גם ניסו לקחת קרדיט על השוטרים שעלו בסוף ליציע במוצאי שבת. בהתאחדות ובמנהלת הבינו שברגע שבית"ר שוברת את הכלים, הכדור עובר אליהם. לא עוד קבוצה שנכנסת ויוצאת מבתי הדין ומשלמת הון על הבעיות בקהל שלה, ושם זה נגמר. אם בית"ר באמת הייתה מממשת האיום – את השאלות האלה היו מפנים הפעם לעופר עיני. הבושה לא הייתה רק של בית"ר, אלא היא הייתה הופכת לבושה של הגופים האחראים. הווידיאו הזה היה מסתובב בכל העולם ומגיע עד לכנסי פיפ"א, מהם ההתאחדות חוששת.

טביב צריך להמשיך ללחוץ על החצ'קון הזה. לא מובן מדוע המנהלת שופכת כל כך הרבה כסף על מיתוג ושיווק, אבל לא מוצאת שקל למאבק באויב מספר 1 של המוצר שלה: הגזענות. הרי למנהלת יש עודפים של כסף, אותם היא משקיעה בדברים שנראים לה לנכון. אבל האם גזענות אינה הדבר החשוב בהם? האם המחלה הכרונית של בית"ר ירושלים היא לא בעצם הצרה של כל הענף? האם הבראה של בית"ר ירושלים היא לא משהו שיכול לתת תנופה אמיתית לליגה כולה? אם אתה לא מצליחים להקים ליגת מילואים, לפחות תצליחו במשהו אחר.

ההסבר לכך הוא פשוט: ראשי ההתאחדות והמנהלת מפחדים. הם מפחדים (או סתם מתעצלים) לקחת אחריות על בעיות באופן כללי. פעם זה אלי שגב, פעם זה אמיר כבירי, פעם זה אלי טביב – במנהלת ובהתאחדות נותנים לבעיות להימשך רק עד שהן מגיעות למפתן הבית שלהן. כמה פעמים הם צריכים לראות שהעונשים בבתי הדין לא עובדים על בית"ר כדי להבין שהם חייבים לקחת אחריות על הצרה הזו? האם רק כאשר אופ"א תתערב הם יעשו משהו דרסטי?

אלי טביב בית"ר ירושלים (אדריאן הרבשטיין)
נקט פעולה, והביך את ההתאחדות. טביב (צילום: אדריאן הרבשטיין)

Comment

לפי אתר מנהלת הליגה, עמרי אלטמן נמצא גבוה ברשימת השחקנים שמאיימים על השער. קאניוק במקום הראשון 78 איומים, וואקמה שני עם 77 איומים, קיארטנסון שלישי עם 72 ואלטמן במקום הרביעי והמכובד עם 67.

הנתונים האלה לא מפתיעים. אלטמן הוא שחקן שתמיד מכוון לשער, אפילו שהיו תקופות שהטריקים שלו לא היו מספיק מגוונים והתנועה שלו הייתה צפויה וחוזרת על עצמה. המשחק האחרון שלו, בו בישל שני שערים בצורה מרשימה מהקו, צריך לתת לו חומר למחשבה. אלטמן הוא שחקן הרבה יותר משפיע ודומיננטי כשחקן מבשל, כשחקן שיוצר לאחרים, ופחות חושב על עצמו.

לאלטמן יש את כל הכלים להיות כובש טוב יותר מהשישה שערים שסיפק עד כה, אבל אולי כדאי לו לבנות את עצמו ככדורגלן משפיע דרך הפעלת אחרים. קודם תמסור, אחרי זה תבקיע. ויש לו מסירות זהב. חכמות, מפתיעות, מיוחדות, וכך הוא גם יכול להעביר את האחריות אל האחרים. לשים חלק ממשא הציפיות שמעיק עליו לעתים על אלו שהוא מוסר להם.

משקל רב יותר ליכולת הבישול הנהדרת של אלטמן, עשוי להפוך אותו לשחקן מגוון יותר, מרתיע יותר, בוגר יותר וטוב יותר. זה פשוט לא הגיוני ששחקן עם שני בישולים כמו אלו בשבת מחזיק בשלושה בישולים בכל העונה כולה. לא יכול להיות שעד לשבת האחרונה היה לאלטמן בישול אחד בלבד. עם מסירה כזו, בטוח אפשר היה להפיק יותר.

עומרי אלטמן שחקן הפועל תל אביב (סוכנות ג'יני)
כדאי לו לבנות את עצמו ככדורגלן משפיע דרך הפעלת אחרים. קודם תמסור, אחרי זה תבקיע. אלטמן (צילום: סוכנות ג'יני)

המחזור הבא: מכבי פתח תקוה – הפועל באר שבע

מכבי פתח תקוה לא ניצחה פעם אחת את שלוש הקבוצות הטובות בליגה. אפילו לא פעם אחת. לא את בית"ר, וגם לא את מכבי תל אביב והפועל באר שבע. כל זה מכניס פרופורציה חשובה לסיפור היפה שלה העונה, ומלמד שהקבוצה הזו עדיין בתהליך התפתחות.

מה שקורה בשבועות האחרונים מסכן מאוד את התהליך הזה. זה לא רק ירידת מתח בקבוצה והפסדים, זו גם תוצאה של מועדון שמתחיל לחשוב על מכירת הכוכבים שלו. אבי לוזון תמיד היה הסמן הימני בסוגיה החשובה הזו: הוא לא מיהר למכור לקבוצות בארץ, קידש את חשיבות המועדון אותו אוהד, ולכן גם בשנים שלו הקבוצה הייתה הכי מצליחה והכי לא חוששת.

כעת מכבי פתח תקוה מדברת על מכירה של יותר מדי שחקנים. זה לא רק דור אלו, נראה כי עוד כמה גיבורים מהעונה היפה הזו בדרך להימכר. אם אכן זה יקרה ומינון העוזבים לא יהיה מבוקר, מכבי פתח תקוה תתקשה מאוד להמשיך את מה שהתחילה העונה, וגם לא תנצח קבוצות מעליה עוד הרבה מאוד זמן.

אבי לוזון חבר הנהלת מכבי פתח תקוה (מגד גוזני)
מדברים על מכירה של יותר מדי שחקנים. לוזון (צילום: מגד גוזני)