כמות או איכות? דירוג הזרים שג'ורדי קרויף הביא למכבי תל אביב

על רקע הכישלון בליגת האלופות, שבה לכותרות דרישת ההולנדי של גולדהאר להגדיל את מכסת הזרים בארץ. אך לפני שפותחים את ביקורת הגבולות, כדאי לבדוק: מה עשה קרויף עם ההקצאה שקיבל? מהמהפכה הספרדית ועד ההשתלטות הבלקנית: דירוג 13 הזרים שנחתו בקרית שלום בעידן המודרני

28/11/2015
ברני ארדוב

מכבי תל אביב ספגה עוד תבוסה בליגת האלופות – הפעם 4:0 לצ'לסי בסמי עופר – והג'נרל מנג'ר ג'ורדי קרויף והמאמן סלבישה יוקאנוביץ' שוב התעסקו במכסת הזרים בליגת העל. זו, לטענתם, אחת הסיבות הגדולות לכך שישראל מזדנבת אחר יריבותיה באירופה. הקמפיינים של מכבי חיפה ב-2002, הפועל תל אביב ב-2010 ואף מכבי תל אביב של 2004 חולקים על התזה – ולא רק הם; היו קבוצות ישראליות שצלחו את השד האכזר גם עם חמישה זרים ומטה (האדומים עשו את זה גם עם 2.5).

יש במנטרה של ג'ורדי גם היגיון. קרלוס גרסיה, למשל, הוא נכס לכל חדר הלבשה, ואם היתה מכסת זרים גבוהה יותר, היה הגיוני יותר לשמור אותו גם אם יכולותיו על הדשא כבר לא נושקות ל-100%. ועדיין, דברי קרויף הם טריגר מצוין לבדוק אילו זרים הצליח להביא הנה עד כה.

להלן דירוג זרי ג'ורדי, וכל אחד גם יזכה לציון – מ-1 עד 5 בסולם ג'ובאני רוסו, הזר הכי טוב שדרך כאן (ושעבר גם בקרית שלום). הדירוג לא קובע מי הכדורגלן הכי טוב שהגיע למכבי בתקופה זו (היי, וינסנט) אלא מהווה שקלול של מספר אספקטים – האם ההולנדי גילה את השחקן או שמדובר בשחקן שכבר הופיע בישראל; משך שהות השחקן; הישגיו במכבי, תרומתו ותפוקתו. אפשר לומר: הציון הוא יותר של קרויף מאשר של השחקן.

עוד באותו נושא

"עדיף לג'ורדי לפגוע קודם בחמשת הזרים שלו לפני ביצוע מהלך כזה"

לכתבה המלאה
הזרים שהביא ג'ורדי קרויף למכבי תל אביב(צילום: ברני ארדוב)

לפני שנתחיל, סיכום סטטיסטי גס

מספר זרים: 13

תפקידים: 3 שוערים, 1 בלם, 3 מגנים, 3 קשרים, 3 חלוצים

גיל ממוצע ברגע ההגעה: 28.5

שערי ליגה, יחד: 46 (פריצה 25, קרלוס 5)

ציון ממוצע (1 עד 5): 2.46

אלה הזרים שההולנדי הצליח להנחית בקרית שלום במכסה של חמישה; מעניין לראות אלו יגיעו הנה ללא הגבלה. לשיפוטכם.

נתחיל, ונתקדם מהפלופ לטופ. ובמקום האחרון, הזוכה בפרס על שם "חבל שפידלף לא נרשם כזר כי הוא היה בינגו למקום אחרון"...

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של יוסיפון

13. דיאן ראדוניץ' – מכבי נתניה אמרה לא

דיאן ראדוניץ' שחקן מכבי תל אביב מול קורט זומה שחקן צ'לסי(צילום: AP)

חלוץ, קרואטיה

הגיע: אוגוסט, 2015

עזב: --

כה אמר קרויף: "עקבנו אחר דיאן ראדוניץ' משך זמן לא קצר ואנו שמחים להחתים שחקן שיוסיף פיזיות וכוח לקבוצה. אנו משוכנעים כי הוא יוסיף ממד נוסף, משהו שונה"

הופעות ליגה: 1

בהרכב: 0

הישגים: --

רגע השיא:

בכמה שניות ששיחק על הדשא של קרית שמונה אכן נראה פיזי וכוחני, וגם המשקוף של חיימוב הרגיש את זה. אבל בשלושת החודשים שלו במועדון לא הספקנו לראות ממנו כלום – להוציא 22 דקות נגד קרית שמונה ו-26 דקות בסטמפורד ברידג'. פציעות, ואולי קצת יותר מזה – וראדוניץ', כרגע, נחשב לפלופ הגדול ביותר של קרויף. אם בגלל המל"מ, אם בגלל הסקאוטינג, אם בגלל המצב הרפואי, ואם לא – אז בגלל מבחן התוצאה. אחרי הכול, מכבי נתניה קיבלה הצעה לצרפו, ללא דמי השאלה ובשכר נמוך, וסירבה - "בגלל הפציעות".

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

12. מאנה – החור בקונספציה הספרדית

שחקן מכבי תל אביב, מאנה(צילום: ברני ארדוב)

מגן, ספרד

הגיע: יולי, 2013

עזב: דצמבר, 2013

כה אמר קרויף: "אני שמח שהצלחנו לצרף למכבי תל אביב שחקן בקליבר של מאנה. אני בטוח שיתרום מהניסיון שצבר בליגה הספרדית לשיפור הסגל שלנו"

הופעות ליגה: 5

בהרכב: 5

הישגים: —

רגע השיא: השתתפות בקונצרט 1:4 נגד סכנין…

FLOP ALERT!

היתה התלהבות כשהוא הגיע - מלה ליגה - אבל מאנה הוא אחד הפלופים הגדולים בתקופת קרויף. אפס תרומה, אפס התאקלמות, אפס השתלבות. בעמדה בה אוכלת מכבי הרבה-הרבה חצץ, גם הוא לא הצליח להושיע.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

11. סטיב גורי – Who are you?!

סטיב גורי שחקן מכבי תל אביב(צילום: ברני ארדוב)

מגן/בלם, חוץ השנהב

הגיע: אוגוסט, 2012

עזב: ינואר, 2013

כה אמר קרויף: "סטיב גורי הוא שחקן אתלטי, מהיר, חזק, ורסטילי, מנוסה ותחרותי. אני מאושר שהצטרף למכבי תל אביב ובטוח שתהיה לו תרומה משמעותית למטרות שלנו"

הופעות ליגה: 11

בהרכב: 8

הישגים: —

רגע השיא: שער בודד, ב-0:5 מול הפועל באר שבע

הגיע באוגוסט 2012, בתחילת הקדנציה של ג'ורדי. לא הותיר חותם חיובי מדי, והגדיל לעשות בדרבי הראשון של אותה עונה - גורי הכשיל את רועי גורדנה ברחבה, בזמן שזה פרץ ברגל שמאל. הפועל תל אביב ניצחה בדרבי הזה, ובינואר סטיב עזב, מרצונו. כיום הוא לא רשום באף קבוצה, וזאת לאחר קדנציות דלוחות ביוון וברוס וייס ארפורט - מהליגה השלישית בגרמניה. נבחן לא מזמן באורדינגן, ליגה חמישית בגרמניה.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

10. רמי מרבאל - דה פארטי פלאנר

רמי מרבאל שחקן מכבי תל אביב(צילום: ברני ארדוב)

מגן, צרפת

הגיע: פברואר, 2014

עזב: מאי, 2014

כה אמר קרויף: "אני מאושר שהחתמנו שחקן מנוסה ברמתו של מרבאל שייתן לנו אופציות מגוונות בהגנה"

הופעות ליגה: 8

בהרכב: 6

הישגים: אליפות

רגע השיא: הטיל מול מכבי פתח תקוה, חגיגת האליפות בווסרמיל ומול קרית שמונה

עוד שחקן שלא הצליח להותיר סנטימטר של חותם על המגרש. כיום שייך לווידאוטון. למעט אותו גולאסו מול מכבי פתח תקוה, לא תרם יותר מדי, וכולם זוכרים אותו בגלל החגיגות בווסרמיל. הוא אולי לא זוכה להרבה כוכבים בסולם רוסו, אבל הוא מקבל שישה כוכבים בסולם פפה ריינה.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

9. רוברט ארנשו – שני זבנגים וגמרנו

רוברט ארנשו שחקן מכבי תל אביב חוגג שער(צילום: ברני ארדוב)

חלוץ, ויילס

הגיע: ספטמבר, 2012

עזב: ינואר, 2013

כה אמר קרויף: "אני שמח על תוספת הכוח החדשה. יום ההעברות האחרון תמיד טומן בחובו הפתעות נחמדות וזו אחת מהן. מאזן כיבוש השערים שלו מדבר בעד עצמו"

הופעות ליגה: 10

בהרכב: 1

הישגים: —

רגע השיא: שער ניצחון מול מכבי נתניה, 1:2, שהעלה את מכבי למקום הראשון בפעם האחרונה באותה עונה

הגיע בהשאלה מקרדיף סיטי, ולא ממש מצא את מקומו בצהוב. ווינריות הוא כן הראה, עם שני שערי ניצחון מול אשדוד ונתניה - בשתי הפעמים עלה כמחליף. אבל כבר באותו חורף ההוא המשיך בנדודיו, לטורונטו ולשיקגו מה-MLS. כיום משתייך לונקובר ווייטקאפס - אחרי שפשוף בליגה הקנדית השלישית. העונה: 48 דקות ו-2 שערי MLS.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

8. גונסאלו גרסיה – הגרסיה הלא נכון

גונסאלו גרסיה, מכבי תל אביב, חגיגות האליפות(צילום: ניב אהרונסון)

קשר התקפי, ספרד

הגיע: יוני, 2012

עזב: יולי, 2013

כה אמר קרויף: "בכל פעם שראיתי אותו משחק, הוא הציג יכולת טובה והוא עונה בדיוק לתכונות שאנו מחפשים. הגישה שלו למשחק מצויינת ויש בו רעב גדול והתלהבות רבה לעבוד קשה"

הופעות ליגה: 27

בהרכב: 18

הישגים: אליפות

רגע השיא: צמד בקרית אליעזר מול מכבי חיפה

גונסאלו הגיע עם קרויף כנדוניה מלרנקה, והשידוך של הקשר עם מכבי לא היה משהו מהרגע הראשון. גם כשראו ניצוצות, לא היה נראה שהמאמן אוסקר גרסיה מתלהב יותר מדי. מהר מאוד גונסאלו איבד את הרעב וההתלהבות הרבה, ובעקבות כך את העבודה הקשה. בפברואר נקנס מכיוון שלא התאמן עם המחליפים לאחר משחק, והתרומה שלו פחתה ממחזור למחזור. בעונה העוקבת הושאל לאנורתוזיס. כיום בהראקלס מהליגה ההולנדית (3 הופעות בעונה זו).

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

7. חואן פאבלו – הגיע לבאר; לא שתה

חואן פאבלו שוער מכבי תל אביב(צילום: ברני ארדוב)

שוער, ספרד

הגיע: יולי, 2013

עזב: אוגוסט, 2015

כה אמר קרויף: "אנחנו שמחים לצרף שוער כה מנוסה ששיחק חמש שנים בליגה הספרדית הראשונה. אני בטוח שחואן פאבלו יכול לעזור לנו להשיג את המטרות שלנו"

הופעות ליגה: 62

בהרכב: 62

הישגים: שתי אליפויות, גביע, גביע הטוטו; 32 האחרונות בליגה האירופית, שלב הבתים בליגת האלופות

רגע השיא: ההצלה מול באזל בדקה ה-80, 1:1, יש צ'מפיונס ליג

היה קשה להיכנס לנעליים של אניימה, שבעצמו לא הרשים יותר מדי. ח"פ סבל לאורך הקדנציה ממחסור בהברקות, והעניין תרם לתפישתו כמובן מאליו - למרות נתונים טובים בין הקורות. יומו הטוב ביותר היה יומו הרע ביותר, כשהעלייה לליגת האלופות שריגשה אותו עד דמעות הביאה גם לסוף הרומן. עם הג'ובות שנכנסו לעו"ש של מיטש הובא פרדראג ראיקוביץ', השוער הטוב בעולם לגילו, ובגיל 37 חואן פאבלו מצא עצמו ללא קבוצה, בואכה סוף קריירה.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

6. פרדראג ראיקוביץ' – היקר ביותר לגילו של קרויף

שוער מכבי תל אביב פרדראג ראיקוביץ'(צילום: קובי אליהו)

שוער, סרביה

הגיע: אוגוסט, 2015

עזב: --

כה אמר קרויף: "זו היתה אחת ההחלטות הקשות והכואבות שהיינו צריכים לקבל במכבי תל אביב לאחרונה. חואן פאבלו שחקן מאוד מסור ונאמן והיה חלק מרכזי בהישגי הקבוצה במהלך השנתיים בהן שיחק במועדון כמו גם בקמפיין האירופי האחרון שלנו"

הופעות ליגה: 9

בהרכב: 9

הישגים: --

רגע השיא: ההצלות ב-4:0 מול צ'לסי, בסמי עופר

אם וינסנט אניימה הוא הזר הכי מרשים ששיחק במכבי הנוכחית, הרי שלפי התארים הלא רשמיים והפוטנציאל המוערך, פרדראג ראיקוביץ' עוד עשוי לעבור את המכשף הניגרי. אבל אנחנו שופטים את ההווה. ראיקוביץ' עדיין ילד, עדיין לא בשיא, ובינתיים עדיין לא הביא נקודות ששוערים צהובים אחרים לא הצליחו להביא. כששופטים את הבאתו, ראוי להתייחס גם לאספקט הכלכלי בה. ופה יכול להיות שהצהובים עוד יעשו מכה.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

5. נוסא איגייבור – אין על הזרים של טביב

נוסא איגייבור, מכבי תל אביב, חוגג בדרבי(צילום: ברני ארדוב)

קשר, ניגריה

הגיע: יולי, 2014

עזב: —

כה אמר קרויף: "עדן [בן בסט] ונוסא הם שחקנים מאוד כישרוניים המכירים את הליגה הישראלית ואני בטוח כי הם יהוו חיזוק משמעותי לסגל שלנו"

הופעות ליגה: 33

בהרכב: 28

הישגים: אליפות, גביע, גביע הטוטו; שלב בתים בליגת האלופות

רגע השיא: המשחק הנהדר בבאזל; גול הבזק נגד מכבי חיפה

ג'ורדי קרויף בהחלט הבין את הנוסחה – אם אתה לא מצליח להביא זרי-על שמעולם לא דרכו כאן, תביא זרים סולידיים שכבר כן דרכו. איגייבור היה טוב מאוד בהפועל תל אביב, ואף הביא לניצן שירזי ז"ל גביע עם שער ניצחון בתוספת הזמן. נוסא קשר טוב מאוד במונחי ליגת העל, מסיבי ודינמי, ואחד הבודדים שבנוי למאבקים אירופים. יחד עם זאת, הוא רחוק מלהיות כדורגלן מלוטש, ומבחינה התקפית התרומה שלו שואפת לכלום.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

4. ניקולה מיטרוביץ' – הלוביסט של פאולו

ניקולה מיטרוביץ' שחקן מכבי תל אביב(צילום: ברני ארדוב)

קשר, סרביה

הגיע: אוגוסט, 2013

עזב: —

כה אמר קרויף: "אנו שמחים לצרף שחקן מגוון כמו ניקולה, שיגביר את התחרות על מקומות בסגל ובהרכב הפותח"

הופעות ליגה: 67

בהרכב: 54

הישגים: שתי אליפויות, גביע, גביע הטוטו; 32 האחרונות בליגה האירופית; שלב בתים בליגת האלופות

רגע השיא: טיל בדרבי, 0:2, פברואר 2015

שיחק אצל פאולו סוזה בווידאוטון, וכשהפורטוגלי הגיע למכבי, הסרבי הגיע אחריו. סוזה היה מאוהב, פאקו חיבב ונראה שיוקאנוביץ' הוא הראשון שממעיט בכמות הקרדיט. מיטרוביץ' השתלב נהדר, הניע את מרכז המגרש ונראה שזה השחקן שהכי מפרה את זהבי (מיכה גם בטופ) - AKA "הלוביסט". בצ'מפיונס ליג היה כבר יותר קשה, והגיוני מאוד שבמכבי ייפרדו ממנו באחד משני החלונות הקרובים, ויתנו את המשבצת לשלומי אזולאי.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

3. וינסנט אניימה – הציל כל חלקה בתל אביב

שוער מכבי תל אביב וינסנט אניימה(צילום: ברני ארדוב)

שוער, ניגריה

הגיע: אוגוסט, 2012

עזב: מאי, 2013

הופעות ליגה: 27

בהרכב: 27

כה אמר קרויף: "אנחנו שמחים לצרף לסגל שוער ברמה של וינסנט אניימה, ובטוחים שהוא יהיה חיזוק משמעותי לקבוצה"

הישגים: אליפות

רגע השיא: הבישול לקולאוטי - ה-3:4 ברמת השרון

קרויף לא טעה. וינסנט אניימה הגיע בהשאלה מליל, ומאז ועד היום עמדת השוער - כמו הצוות המקצועי - מאוישת על ידי זרים. ג'ורדי החל עם שוער שאפשר לסמוך עליו, שוער שגם בני יהודה וגם הפועל תל אביב נהנו משירותיו - כמה שנהנו. ספג 24 שערי ליגה (0.88 למשחק), ולמרות שלא נאלץ להבריק יותר מדי, עד עכשיו אפשר לומר שהוא השוער הכי טוב שג'ורדי הביא למכבי (ואולי לכל קבוצה בה עבד).
גם אניימה לא טעה יותר מדי. הוא גם לא סיפק יותר מדי רגעים שאי אפשר לשכוח. כשהוא יצא לאליפות אפריקה, ההבדל לא הורגש. רק בגלל עובדות אלו, הוא לא ראשון בדירוג הזה.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

2. קרלוס גרסיה – תנו לו כבר תעודה כחולה

קרלוס גרסיה שחקן מכבי תל אביב(צילום: קובי אליהו)

בלם, ספרד

הגיע: יוני, 2012

עזב: —

כה אמר קרויף: "אני שמח שהצלחנו לצרף שחקן עליו התחרו מועדונים רבים. קרלוס הוא בלם מנוסה ויעיל שמפגין יציבות רבה"

הופעות ליגה: 93

בהרכב: 92

הישגים: שלוש אליפויות, גביע, גביע טוטו; 32 האחרונות בליגה האירופית; שלב בתים בליגת האלופות

רגע השיא: שער הניצחון בדקה ה-87 בדרבי, 2015/16

אחד הראשונים שהביא קרויף הוא גם אחד הטובים שבהם. גרסיה, בטח שבשנתיים הראשונות, היה אחד הסלעים המקצועיים במכבי. ההשתלבות החברתית שלו בקבוצה, בעיר ובמדינה היא בונוס נהדר שעוזר לו לחפות גם על תקופה קצת פחות טובה על הדשא. וגם בתקופה כזו, הוא מסרב לסיים על הספסל וגורם ליוקאנוביץ' לתת לו לא מעט צ'אנסים. בקיץ האחרון חתם על חוזה חדש, שיסתיים בקיץ 2017.

להלן נאומו לאחר הדרבי האחרון:

"כשאני שמח, אני עובד.
כשאני לא שמח, אני עובד.
כשאני משחק, אני עובד.
כשאני לא משחק, אני עובד.
יש רק דרך אחד - לעבוד. ואז קורים דברים כמו היום. מזל זה לא משהו שקיים עבורי, אז הדרך היחידה לעשות דברים בחיים היא לעבוד. וזה מה שאני מנסה לעשות. להמשיך לעבוד. גם עכשיו".

נכס.

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

1. ראדה פריצה – שובר אותך, בנגיעה

ראדה פריצה שחקן מכבי תל אביב(צילום: ברני ארדוב)

חלוץ, שבדיה

הגיע: ינואר, 2013

עזב: יוני, 2015

כה אמר קרויף: "מדובר בשחקן מצוין אחריו אני עוקב במשך זמן רב"

הופעות ליגה: 65

בהרכב: 39

הישגים: שלוש אליפויות, גביע, גביע הטוטו; 32 האחרונות בליגה האירופית

רגע השיא: שלושער ושני בישולים בגמר גביע המדינה, 2:6 על הפועל באר שבע

28 שערים הרשית בצהוב של מכבי (נכון לרגע עזיבתו, רק ערן זהבי כבש יותר ממנו בטרילוגיה זו), והרשים מהנגיעה הראשונה. בעונה האחרונה סבל מפציעות, ובקיץ עבר להלסינבורג. קשה להתווכח עם הקביעה לפיה פריצה הוא עדיין החלוץ הכי טוב של קרויף - לו היה נשאר במועדון. קשה גם להתווכח עם הקביעה לפיה מדובר בזר הכי טוב שהנחית קרויף בקרית שלום, היחיד שבאמת שבר שוויון כאן. היכולת, הדיוק, העקבים, הנגיעה, האופי, הלב, הבן ליאם. אחזור על הדימוי - ראדה פריצה משחק עם חגורת כלים סביב המתניים, ויש לו מברג לכל תרחיש. איזה שחקן, איזה איש. אם כבר לגמור, אז בשיא.

ציון:

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

orenjos@walla.co.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully