החצר האחורית של הכדורגל הישראלי: על האלימות בליגות הנמוכות

קטטות המוניות, איומים ברצח, קריאות נגד יהודים, יריקות, קללות ואלימות קשה. בזמן שאתם שומעים על העמדות לדין של באדיר ובן שמעון, כדאי שתדעו לאיזה יחס זוכים השופטים בליגות הנמוכות. שם המחדל מתחיל (ומסתיים עם עונש מצחיק). הבלוג של אופיר סער

חובבי הכדורגל שומעים על בית הדין המשמעתי בעיקר כאשר קבוצות ליגת העל, שחקניה ומאמניה מגיעים למוסד המדובר. בפועל, במרבית זמנו בית הדין מתעסק באינספור דוחות שיפוט והעמדות לדין של קבוצות מהליגות הנמוכות והליגות הצעירות, עם מקרים הרבה יותר קשים ולעתים הזויים. אלימות, איומים ברצח וגזענות הפכו לשגרה בליגות הפחות מסוקרות והדברים, שנה אחר שנה, עוברים בשתיקה.

בעוד שבאיגוד השופטים שוברים את הראש כיצד לגרום לכך שבית הדין יוכל לשמור על כבוד השופטים והיחס אליהם, הם צריכים להתחיל קודם כל מלמטה. אם יש איזשהו רצון לענישה מרתיעה כמו במקרה של רן בן שמעון או ווליד באדיר, שני הצדדים צריכים לחזור לדוחות הליגות הנמוכות והעונשים המצחיקים המלווים אותם בכדי להבין. הבעיה מתחילה למטה.

הבאנו לפניכם מספר דוגמאות מהשבועיים האחרונים כולל הענישה שליוותה אותם בכדי לקבל איזשהי פרופורציה.

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
הרבה עבודה בליגות הנמוכות. גיורא לנדאו בבית הדין (צילום: יוסי ציפקיס)

1. משחק שהתקיים ב-09.10.2015 בין מועדון כדורגל ערד למכבי אשדוד. עומד לדין תום בן דיין, שחקנה של ערד.

להלן דו"ח השופט

העלבת שופט המשחק: בדקה 69 של המשחק, במהלך התקפה של אשדוד, הכדור פגע בי ובהמשך ההתקפה הובקע גול. לאחר הגול שחקן מספר 16, תום בן דיין, צעק בקולי קולות "בטח השופט בישל להם הבן שרמוטה". מיד הונף לעברו הכרטיס האדום. בהמשך לכרטיס האדום בדקה 69 של המשחק, במהלך התקפה, לאחר קבלת האדום, השחקן ירק לעברי יריקה שלא פגעה בי, נכנס לטירוף וניסה להגיע אלי בכל מחיר עם מבט של רצח בעיניים על מנת לפגוע בי ולהרביץ לי, תוך שהוא מקלל ומאיים ברצח בצורה מחרידה. בין הדברים שאמר היו "יבן שרמוטה, יבן זונה אני ארצח אותך, שתקבל סרטן בראש, אני באופן אישי ארצח אותך". נחרדתי מהרמה שהוא היה מסוגל לרדת אליה, הרגשתי מאויים מאוד ואף שקלתי להפסיק את המשחק, למזלי חמישה משחקני קבוצתו מנעו ממנו להגיע אליי והרחיקו אותו, וגם שחקני אשדוד הקיפו אותי ולא נתנו לו להגיע אלי. לאחר בערך דקה עזב את המגרש תוך כדי שהוא ממשיך בצרור הקללות והאיחולים "שתקבל סרטן בראש". לאחר שראיתי שעזב את המגרש, החלטתי להמשיך במשחק ולא להפסיקו. אציין שאני מזועזע מהרמה אליה השחקן הגיע. מבחינתי זה קו אדום שאסור לחצות אותו! מקרה זה גרם לי להרהר ולחשוב האם בכלל אני מעוניין להמשיך בתחום שיפוט הכדורגל.

העונש: תום בן דיין הורחק משמונה משחקים בפועל

(צילום: רויטרס)

2. משחק שהתקיים ב-10.10.2015- הפועל בני פקיעין נגד מועדון ספורט בני "ממבע" הגולן והגליל במסגרת ליגה ג'. מי שעמד לדין הם השחקנים אבו סאלח גואד, שחקן בני "ממבע", דגאישה ויסאם מפקיעין ושני המועדונים.

להלן דו"ח השופט:

לקראת הדקה ה-70 למשחק הורחקו שלושה אנשים מספסל בני ממבע. הקוון הזהיר אותם מספר פעמים ובפעם השלישית שהוא קרא לי הם הורחקו, ביניהם קפטן הקבוצה מספר 8 אלקיש וגדי ועוד 2 חברי צוות אשר נשאלו לשמם. הם וכל מי שישב בספסל סירבו להגיד את שמם. בדקה ה-90 החלה מריבה בין מספר 12 של פקיעין דגאישה ויסאם לבין מספר 9 של בני ממבע אבו סאלח גואד, מספר 12 של פקיעין חנק את מספר 9 של בני ממבע לאחר שטען שמספר 9 סטר לו בפנים והתחיל לתקוף אותו (חנק אותו ושרט אותו בפנים ובצוואר). מיד הוצאתי כרטיס אדום למספר 12 ולפני שהספקתי לטפל באירוע, מספר שניות לאחר מכן, כל הספסלים והשחקנים הן של פקיעין והן של בני ממבע החלו להתקוטט מאחורי השער - מריבה שנמשכה כמה דקות ובה נטלו חלק כל מי שישבו בשני הספסלים.

מריבה שיצאה מכלל שליטה ואף כמה אנשים שלא קשורים למשחק ואינם רשומים בטופס המשחק כנראה באו מהיציע נכנסו וניסו להתערב, אך אנשי האבטחה שהיו שם מיד הוציאו אותם. במהלך האירוע, כאשר אני והצוות ניסינו לתפוס את מי שרב על מנת לנסות ולהרגיע את האירוע, מספר שחקנים נצמדו אלי וגם אל הקוונים וצעקו לנו להסתכל על המתרחש והעירו הערות נוספות. בשלב זה חשתי איום עלי ועל צוות השיפוט וכי אין ערך ספורטיבי להמשך קיום המשחק, והחלטתי לעלות לחדר השופטים ושם הודעתי על הפסקת המשחק.

העונש: שני השחקנים הורחקו מחמישה משחקים, הקבוצות נקנסו ב-1,000 ¤ והפחתת 3 נקודות על תנאי.

גם הוא היה במרכזה של סערה. אוראל גרינפלד (צילום: ברני ארדוב)

3. משחק שהתקיים ב-12.10.2015- מכבי שגב שלום נגד בני יצ'לאל רחובות. עומדים לדין נציגי שגב שלום: אבו בלאבל זאיד ואבו בלאל אחמד.

להלן דו"ח השופט:

תקרית: בדקה ה-30 של המשחק, תיקל בחריפות מספר 9 של שגב שלום את שחקן בני יצ'לאל ולאחר מכן הורחק. כתוצאה מהתיקול גם השחקן המתקל נפגע ושליפת הכרטיס התעכבה עד שקם. בזמן הזה, נכנסו לכר הדשא מנהל הקבוצה, מר אבו בלאבל זאיד ומר אבו בלאל אחמד, ומחו על החלטתי להרחיק את השחקן בעודו שרוע על כר הדשא במקום לדאוג לטיפול השחקן. כאשר הונף הכרטיס האדום, שני בעלי התפקיד המדוברים פתחו במסכת קללות: "אתה בן זונה", "אתה גזען" , "אתה מחזיר לנו על מה שקורה בירושלים", תוך כדי ששחקני קבוצתם הודפים אותם כדי שלא יגיעו אלי. גם לאחר שהורחקו ויצאו מתחומי המגרש, המשיכו במסע הקללות והאיומים. מר אבו בלאל זיאד צעק לעברי: "אתה יהודי מסריח", "נחפש אותך ונרצח אותך", "אתה בן זונה, לא תוכל לדרוך בשגב שלום לעולם". יש לציין שהקללות והאיומים האלה ליוו אותי בכל שריקה ובכל החלטה במגרש, החל מאותה הדקה עד הסיום. חשוב לציין שבתקופה כזאת מילים אלו מקבלות תפנית אחרת.

החלטת ביניים בעניינם - ממתינים לתגובות המאשימה, עד להחלטה סופית אבו בלאל אחמד ואבו בלאל זיאד מורחקים מפעילות.

צוות שיטור מגן על שופט (צילום: GettyImages)

4. משחק שהתקיים ב-10.10.2015 - מכבי בני נחף קאסם נגד מועדון כדורגל אחווה כפר מנדא. בני נחף קאסם עמדו לדין.

להלן דו"ח השופט:

תקרית: לאחר ששרקתי לסיום המשחק ובדרכי לחדר ההלבשה שחקני אחווה כפר מנדא ניגשו לעבר היציע ואחד השחקנים שלהם, מספר 9 העונה לשם זערורה אחמד, עשה תנועה מגונה עם שתי ידיו לעבר הקהל של מכבי נחף. דבר זה גרם למהומה גדולה של קהל נחף, אשר זרקו לעבר המגרש בקבוקים שונים וחלקם בקבוקי זכוכית. מיד ירדנו לחדרי ההלבשה. לאחר מכן הקהל של נחף הגיע לשער הכניסה הראשית של המגרש ופרץ את השער בכוח ונכנסו לחניה של המגרש, עד שנהדף על ידי הכוח המשטרתי שנכח במקום אל מחוץ לתחומי המגרש. לאחר מכן הודעתי לחברי הנהלת אחווה כפר מנדא על שחקנם מספר 9 זערורה אחמד כי הוא מורחק בגין התגרות בקהל של הקבוצה היריבה ובכך שגרם למהומה גדולה בסיום המשחק.

העונש: קנס 2,500 שקל, משחק ללא קהל ו-2 נקודות על תנאי.

(צילום: אורי לנץ)

5. משחק שהתקיים ב-9.10.2015 במסגרת ליגת הנוער בין בית"ר חיפה למועדון ספורט פרדס חנה כרכור. שני המועדונים עמדו לדין.

תקרית: במהלך הדקה ה-49 למשחק התפתחה קטטה אלימה רבת משתתפים בין שחקני שתי הקבוצות כתוצאה מריב של שני שחקנים אשר הוביל לקטטה. בעקבות קטטה זו נכנסו אנשים מהיציע והכו את שחקני והנהלת קבוצת פרדס חנה, דבר אשר הוביל להפסקת המשחק לשבע דקות. בסיום הקטטה ולאחר התייעצות עם הנהלת שתי הקבוצות ועוזרי, החלטתי להמשיך במשחק לאחר שקיבלתי את הרושם כי העניינים נרגעו ובהחלט כך היה עד סוף המשחק. יש לציין לטובה את הנהלת שתי הקבוצות גם של בית"ר חיפה וגם של פרדס חנה אשר למרות הקטטה לא התפתו ועשו ככל שביכולתם להביא להרגעת המצב ולסיום הקטטה בין השחקנים, דבר שהביא לכך שהמשחק חודש בסופו של דבר לאחר שבע דקות בדקה ה-56. בסיום הקטטה הורחקו השחקנים הדומיננטיים מכל קבוצה.

ההחלטה: 500 שקל קנס לכל קבוצה.

התפרצו למגרש. אוהדי בית שאן. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, יעל געתון)

6. משחק שהתקיים ב-2.10.2015 בין הפועל בין שאן מסילות להפועל מגדל העמק במסגרת ליגת נערים ג' צפון. בית שאן עמדה לדין.

תקרית: בסיום המשחק התפרצו לשדה המשחק שני אוהדים מקבוצת הפועל בית שאן. אחד האוהדים הזדהה כאביו של שחקן מספר 7 מקבוצת הפועל בית שאן (אובניש שלום) וניגש לעברי בצורה מאיימת ללא מגע פיזי בטענה כי קיללתי את בנו (דבר שלא היה מעולם). מיד כשהבחינו בכך, מאמן קבוצת בית שאן, מנהל הקבוצה ויו"ר הקבוצה הגיעו מיד למקום והזיזו את אביו של השחקן שהמשיך להתפרע וניסה להתקרב לעברי. במקביל האוהד השני אשר פרץ למגרש אחז בידי בחוזקה "בצורת לחיצת יד" והמשיך ללחוץ בחוזקה כאשר אני מנסה לשחרר את ידי והוא מתנגד. אמרתי לאותו אדם שיעזוב את ידי והוא השיב בתגובה "פה זה בית שאן, אתה לא תעשה פה מה שאתה רוצה, הבנת?". ושוב, בהתערבות אותם רשומים לעיל הדבר הופסק מידית כאשר זיהו את האירוע.

העונש: קנס 1,500 ¤ לבית שאן מסילות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully