כשהגנת מחץ פוגשת התקפת מחץ

להתחיל הכי חזק, ולאט לאט להגביר

כמה טובה ההגנה של סיאטל, כמה נפגעה המורשת של מאנינג, מי הוכתר כמיסטר מיאגי ומהם הנתונים שממחישים כמה גדול היה הסופרבול. יואב שטיין, שליח וואלה! ספורט לניו יורק, מסכם

יואב שטיין, שליחנו לניו יורק
ניצחון גדול, היסטוריה קטנה. קרול (צילום: GettyImages)

* "יש רק דרך אחת לשחות 100 מטר", אומר קרמבו, "אתה מתחיל הכי מהר שלך, ולאט לאט אתה מגביר". ובכן, זה היה הסופרבול ה-48, ובהחלט ישנן עוד דרכים לזכות בו, כפי שהוכיחה ההיסטוריה. אבל לא הקבוצה הזו, לא סיאטל. הקבוצה הזו מכירה רק דרך אחת. סייפטי במהלך הראשון של המשחק, מלווה בחטיפות, פאנטים של דנבר, פאמבלים, יו ניים איט. הסיהוקס לא הורידו את הרגל מהגז אפילו לא לרגע. רק שלוש קבוצות בהיסטוריה ניצחו כל אחד מארבעת הרבעים של הסופרבול, ומתאים שסיאטל תהיה הרביעית. יש קבוצות שמורידות רגל מהגז ביתרון 28 עם הכניסה לרבע האחרון, ויש את סיאטל, שהוסיפה עוד טאצ'דאון ולא הרשתה עוד נקודות, ושחררה קצת רק כשזה באמת היה סגור, חתום וגמור.

* בסופרבול 48 ראינו למעשה את מאמן סיאטל, פיט קרול, בתפקיד מיסטר מיאגי – לוקח כישרון צעיר, ומוציא ממנו 271 אחוז, אם זה אפשרי. המנטליות של הקבוצה הצעירה הזו לא יכולה לעמוד בספק. ללא שום שחקן עם ניסיון בסופרבול ועם קוורטרבק בן 25 בשנתו השנייה בליגה, קרול בנה קבוצה נפלאה, בוגרת, חסונה. היריבה לבית מסן פרנסיסקו עשתה עבודה לא פחות מרשימה בשלוש השנים האחרונות מאז הגיע ג'ים הארבו למפרץ, אבל קרול עונד כעת טבעת אליפות נוצצת, והארבו נכשל בכך שנה שעברה בסופרבול. קרול יודע איך לעבוד עם קבוצה צעירה, אחרי שכבר זכה באליפות המכללות, ולצד הניצחון אתמול הוא הופך למאמן השלישי בתולדות המשחק שזוכה בשני התארים.

עוד בוואלה!

הלבנת שיניים ביתית באמצעות סד - זה עובד

ד"ר עאדל עטאללה
לכתבה המלאה
חיות, חסרות רחמים. סיאטל (צילום: GettyImages, Kevin C. Cox)

* כמה ההגנה של סיאטל טובה, 1: אם תדרגו את חמשת או אפילו שבעת שחקני ההגנה הבכירים של סיאטל, רוב הסיכויים שלא מניתם את ה-MVP של המשחק, מלקולם סמית'. ככה עמוק הוא הכישרון העצום בחלק ההגנתי של הקבוצה. קאם צ'אנסלור, הסייפטי, עוד נתן פייט עם משחק נהדר משלו, אבל הפיק-סיקס שקבע 0:22 מהדהד, נוסף על עשרה תיקולים, השתלטות על איבוד והסטת מסירה נתנו לסמית' את התואר. הוא שחקן ההגנה הראשון לזכות בתואר זה 11 שנים, והרביעי הכי צעיר בהיסטוריה. הוא גם הראשון לרשום חטיפה לטאצ'דאון ולהשתלט על פאמבל באותו משחק.

* אחד הנושאים הכי מדוברים בימים, שבועות וחודשים הקרובים יהיה המורשת של פייטון מאנינג. המוסכמה הייתה, פחות או יותר, שאם ינצח הוא יגיע הכי קרוב שאפשר להיות מוגדר כגדול בכל הזמנים, עם טבעת שנייה. עם הפסד, הדעות תהיינה חלוקות הרבה יותר, אבל העונה המצוינת שהציג, שהניבה תואר מצטיין העונה בפעם החמישית בקריירה שלו, שניים יותר מכל אחד אחר, מבטיחים את מקומו בקנטון, אוהיו, מושבו של היכל התהילה של הפוטבול. גם אם מאנינג לא יאבד את מקומו בדפי ההיסטוריה, התצוגה שלו ושל הקבוצה תפגע לא מעט במורשת שלו ובדרך שבה נזכור אותו. מאמנו של מאנינג, ג'ון פוקס, אמר שמגוחך לפקפק במורשת של הקוורטרבק כשנשאל על כך. גם מייקל בנט מסיאטל קובע אחרי המשחק שפייטון הוא "הגדול ביותר ששיחק את המשחק", וש"ההופעה הזו לא תהרוס את המורשת שלו". גם אם הפסיד בשני סופרבולים לעומת ניצחון יחיד, צריך להבין כמה קשה להגיע למעמד הזה מלכתחילה, כמה קשה לשחק ברמה הכי גבוהה שנה אחרי שנה אחרי שנה. מורשת היא הוקרה לניצחון האדם על עצמו, להתגברות על מכשולים שמעטים היו יכולים להם. משחק אחד או אפילו כמה, למרות ערכם, לא יכול לשנות זאת.

* ואם מישהו צריך עוד עדות מדוע מאנינג שחקן ענק: דאג בולדווין קבע את תוצאת המשחק, 8:43, כשנותרו 11:45 דקות לסיומו. ספורטאים מוצאים עצמם לפעמים ברגעי תסכול, כעס, ואולי מבוכה גדולה בפני קהל כל כך גדול, וכל אינסטינקט בתוכם רוצה להתקפל בפינה חשוכה, לבד בדרך כלל, הרחק מאותה נקודת שפל. מאנינג כנראה לא ישן הלילה, אבל את המשחק הוא סיים כמו גדול, עד הדקה האחרונה, עד המהלך האחרון, כדי לקחת אחריות ובעלות על ההפסד המשפיל והתצוגה המביכה. תגידו מה שתגידו על מאנינג, אבל זהו חומר ממנו עשויות אגדות.

לא יהרוס לו את המורשת. מאנינג (צילום: GettyImages, Stephen Dunn)

* הקהל הביתי בסיאטל מכונה "האיש ה-12". זהו אומנם לא שם ייחודי לסיאטל והוא למעשה מושאל מאוניברסיטת טקסס A&M, אבל מה תגידו על זה: סיאטל רשמה את הנקודות הראשונות שלה במחצית הראשונה והשניה 12 שניות בדיוק לתוך המחצית. ברנדון מייבן, שחקן ההגנה של הסיהוקס, אמר שזה רק מתאים שתשומת לב תופנה לקהל הנהדר, ושמספר המזל של הקבוצה בא לידי ביטוי גם במשחק הזה.

* כל השבוע דובר על ניו יורק שהיא גדולה מדי כדי לארח את האירוע הזה, שהיא בולעת בתוכה את האוהדים והחגיגות, ושאין הרגשה אמיתית שהיא מארחת את אירוע הספורט הגדול בארה"ב. אבל למשחק הזה של סיאטל גם מנהטן לא יכלה, ונהגי המוניות מדווחים על ארבע שעות שקטות מהרגיל, אחרי שבוע עמוס באלפי האוהדים שהצטרפו לרובע הצפוף השבוע.

* כמה ההגנה של סיאטל טובה, 2: פייטון מאנינג רשם את הרייטינג הכי גרוע לקוורטרבק מאז רקס גרוסמן ב-2006. בואו נאמר, איש לא רוצה להימנות באותה רשימה יחד עם גרוסמן. אם צריך להזכיר, אנחנו מדברים על האיש שמסר ל-60 טאצ'דאונים השנה ושבר את שיא היארדים במסירה. גם אם קוורטרבקים מצטיינים נוטים לא לזכות בגביע הלומברדי, נדרשת הגנה מיוחדת כדי להוציא מהם תצוגה כל כך רעה.

שחקן ההגנה הראשון לזכות בתואר זה 11 שנים, והרביעי הכי צעיר בהיסטוריה. ה-MVP (צילום: GettyImages)

* הספירה הרשמית של הליגה אמדה את מספר הנוכחים באצטדיון על 82,529 צופים. את תקתוקו האחרון של השעון ראו מהיציע קצת יותר ממחצית אותה כמות. את היציאה המוקדמת של אוהדי דנבר אפשר כמובן להבין, אבל מה גורם לאוהדים מסיאטל לצאת לפני שהשעון מראה 0:00, ולראות את ראסל ווילסון מרים את הגביע הראשון של העיר מאז 1979? זה בסדר, יש דברים שגם לאיינשטיין לא הייתה תשובה עליהם.

* דנבר היא כעת המועדון עם הכי הרבה הפסדים בסופרבול – חמישה במספר.

* ההתארגנות של הליגה למשחק הייתה ללא דופי, ולא הפסיקה להרשים. מכל בחינה, כל מי ומה שלקח חלק באירוע הענק באצטדיון "מט-לייף" עבדו על הצד הטוב ביותר. הייתה מוכנות לכל מזג אוויר, וכל אוהד קיבל מחממי אוזניים, כובע צבר ושקיות חימום שיתפקדו רק כמזכרת. מפלסות שלג חיכו בחוץ, גם כשכבר היה ברור שלא יהיה בהן שימוש. התחבורה הייתה בעייתית בהגעה למשחק, למרות תגבור הרכבות, אבל זה רק הגיוני באירוע בסדר גודל שכזה, והפקקים נרגעו כשהתקרבה שעת המשחק. בשורה התחתונה, ניו יורק עשתה את העבודה הלא פשוטה, ולא נותר זכר להפסקת החשמל בניו אורלינס אשתקד.

"אנחנו ההגנה הכי טובה אי פעם". הוכחה נוספת מסיאטל (צילום: GettyImages, Tom Pennington)

* ה-NFL מקיים מסורת בשנים האחרונות שבה האלופה מארחת את משחק הפתיחה של הליגה בספטמבר (למרות שהאלופה הקודמת בולטימור דווקא שיחקה בדנבר בתחילת השנה). אז רק בשביל שיהיה למה לחכות שנה הבאה, אלו המועמדות הבכירות, ככל הנראה, לשחק בסיאטל מול "האיש ה-12" עוד שבעה חודשים: פאקרס, קאובויס, ניינרס, והמפגש הפיקנטי מכולם – דנבר ברונקוס.

* אגב, הסיהוקס ישחקו מחצית מתוך 16 משחקיה בעונה הבאה מול קבוצות שהעפילו לפלייאוף השנה, חמישה מהם בחוץ. הדרך לסופרבול שני ברציפות לא תהיה פשוטה.

* כמה ההגנה של סיאטל טובה, 3: דנבר שברו שני שיאים התקפיים במשחק הזה. פייטון מאנינג השלים 34 מסירות ודמאריוס תומאס שבר את שיא התפיסות, שניהם ב-2 יותר מהשיא הקודם. ולמרות זאת, לא רק שזה לא שינה - אלא בקושי היה אפשר להרגיש שזה קורה. גם שתי הסטטיסטיקות המרשימות הפכו לתפאורה בלבד.

* כמה ההגנה של סיאטל טובה, 4: הסיהוקס הם הקבוצה עם ממוצע הגילאים הכי נמוך לאלופה מאז 1985. "אנחנו ההגנה הכי טובה אי פעם", אומר מייקל בנט, שחקן קו ההגנה הנהדר. ב-30 השנים האחרונות יש אולי שלוש קבוצות אחרות שיכולות לראות עצמן כראויות לתואר נשגב שכזה. "בעצם", חושב שוב בנט, "אנחנו ההגנה הכי טובה מאז שנת 1985". רבים לפני המשחק השוו בין סיאטל מודל 2013 לאותה שיקגו ברס בראשות מייק דיטקה, וההגנה המפלצתית שלה. אז בנט מודה שהסיהוקס שניים רק לברס, אותה קבוצה שממוצע הגילאים שלה הוא הנמוך ביותר לזוכה בסופרבול. 28 שנים אחרי ודיטקה עדיין משאיר אבק למתחרים.

הרצף נשמר. הקמיע (צילום: GettyImages, Jamie Squire)

* זה לא היה המשחק הכי מעניין או מהנה בתולדות הסופרבול, אבל קשה מאוד למצוא תצוגה כל כך החלטית, דומיננטית וחסרת פשרות בשני צדי המגרש כמו שראינו אתמול מסיאטל. לא זכינו לקאמבק גדול או למשחק צמוד, ולמעשה סיאטל הוביל 59 דקות ו-48 שניות משישים הדקות של המשחק, שיא סופרבול. אבל להגיד שזה לא משחק טוב יעשה רק עוול לחבורה של קרול, ולהכנה הנעלה של קבוצתו. אם לרגע הסיהוקס לא הורידו רגל מהגז לא מספיק, הם המשיכו להגביר קצב עד לרמה שהברונקוס אפילו לא הצליחו למצוא את הקלאץ' ולהכניס לראשון. כיבוי אורות טוטאלי. אם למישהו נדמה שזה דבר פשוט, בטח מול פייטון מאנינג, כדאי שישמור זאת לעצמו.

* סיאטל הינה הקבוצה השנייה ברצף ובהיסטוריה שזוכה בסופרבול כאשר הקמע שלה הוא ציפור. פריט מידע חשוב ביותר, תודו.

* כמה ההגנה של סיאטל טובה, 5: היא הצליחה לגרום להופעה של פרסי הארווין, אולי חווית הצפייה הטובה ביותר שאפשר לבקש משחקן בודד, לסיפור משני בסיאטל. הארווין, למי שלא זוכר, הגיע לסיאטל ממינסוטה תמורת בחירת סיבוב ראשון יקרה בדראפט, וישב בצד רוב העונה בשל פציעה. המהירות המתפרצת והחמקמקות של מספר 11 ידועה לכל, למרות נטייתו להיפצע לעתים תכופות יותר מדי. את המשחק המצוין שלו, שכלל החזרת קיקאוף 87 יארד עד האנדזון עם פתיחת המחצית השנייה, הוא מקדיש לחבריו לקבוצה. "הם נשאו אותי כל השנה, כשהייתי פצוע ולא יכולתי לתרום", הוא אומר. "הייתי חייב להם יותר מטובה אחת על העבודה המצוינת שלהם, ואין משהו שדרבן אותי יותר לחזור מאשר הידיעה שאני חייב לשחק טוב כדי לעזור לנו לזכות במה שמגיע להם, לנו".

אפילו ניו יורק השתתקה לארבע שעות. הסופרבול (צילום: GettyImages)

* ראסל ווילסון הוא הקוורטרבק הרביעי שזוכה בסופרבול בשנתו השנייה בליגה. קורט וורנר, טום בריידי ובן רות'ליסברגר עשו זאת לפניו, שלושתם חזרו לפחות פעמיים למעמד מאוחר יותר (בהפרש של לפחות שנה מהזכייה הראשונה) ושני האחרונים גם שיחזרו זכייה בטבעת. יש למה לצפות.

* ווילסון גם ניצח בפעם ה-27 בשנתיים הראשונות שלו בליגה, יותר מכל קוורטרבק אחר בהיסטוריה בתקופת זמן דומה.

* הרגע הכי סואן בטוויטר היה החזרת הבעיטה של פרסי הארוין לטאצ'דאון, בו נרשמו 381,605 ציוצים לדקה.

* בשבוע המשחקים הראשון ניצחה קנזס סיטי צ'יפס בג'קסונוויל את הג'גוארס בתוצאה 2:28, תוצאה שמעולם לא נרשמה בהיסטוריה של ה-NFL. העונה מסתיימת עם התוצאה 8:43, שגם היא לא נרשמה מעולם במשחק פוטבול מקצועני. זהו גם משחק ה-NFL הראשון שמשוחק ב-2 בפברואר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully