פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    צגאי קבדה ניצח במרתון לונדון

    הרץ האתיופי, שניצח בלונדון גם ב-2010, עבר בקילומטר האחרון את עמנואל מוטאי הקנייתי, אבל היה רחוק משיא עולם

    מרתון לונדון התקיים היום (ראשון) בתנאי מזג אוויר מושלמים שהבטיחו רבות, אבל רק הבטיחו מכיוון ששיאי העולם הכל כך מהירים לגברים ולנשים לא נופצו, אפילו לא היו בסיכון בשלבים המאוחרים של הריצה. אבל כיאה למרתון הגדול בעולם מבחינת כמות המשתתפים, ואחד מחמשת היוקרתיים בעולם, היו לא מעט דרמות בריצות. אירועי המרתון נפתחו בדקת דומייה לזכר קורבנות הפיגוע במרתון בוסטון, כש-35 אלף רצים הרכינו ראש לזכר שלושת ההרוגים.

    המירוץ לגברים נפתח בקצב מטורף, שאחרי 10 קילומטרים היה אפילו מהיר בהרבה מקצב שיא העולם. שיאן העולם הקנייתי, פטריק מקאו, לא הצליח להיצמד לדבוקה המובילה כבר מההתחלה ונותר מאחור. אחרי כ-30 קילומטרים הפכה דבוקה של 8 רצים כולל שני מכתיבי קצב לדבוקה של חמישה בלבד, שכללה את אלוף 2010 צגאי קבדה האתיופי, אלוף 2011 עמנואל מוטאי הקנייתי, סטנלי ביווט הקנייתי, יארד אסמרון האריתראי ואיילה אבשרו האתיופי. באזור הקילומטר ה-35 רוב הרצים הורידו קצב ומוטיאי ניצל את זה כדי לברוח לדבוקה ולהוביל את המרתון במה שנראה כמו הובלה בטוחה. בסופו של דבר, בקילומטר האחרון לפני הכניסה ל"מול", הרחוב של ארמון בקינגהאם, קבדה הגביר את הקצב שלו באופן מפתיע והצליח לעקוף את מוטאי לקראת הסיום. האתיופי סיים בזמן של 2:06:03 שעות והיה רחוק כמעט בשתי דקות וחצי משיאו העולמי של מקאו (2:03:38 שעות). מוטאי סיים בסופו של דבר במקום השני ואיילה אבשרו האתיופי במקום השלישי.


    גם המרתון לנשים, שנערך בנפרד, נפתח בקצב מהיר שהפך לאיטי יותר בהמשך, ותוצאת הסיום לא התקרבה לשיאה העולמי של פולה רדקליף הבריטית (2:15:25 שעות) שנקבע לפני עשר שנים על אותו המסלול. כצפוי, הקרב על התואר היה בין אלופת העולם עדנה קיפלאגאט לסגניתה פריסקה ג'פטו, שתיהן קנייתיות. בסופו של דבר, ג'פטו הייתה הרצה שלחצה על הדוושה בקילומטרים האחרונים, ודהרה לבדה אל קו הסיום בסנט ג'יימס פארק בדרך לתוצאה של 2:20:13 שעות, שהיא מהירה בשניה אחת משיאה האישי שנקבע גם הוא בלונדון לפני שנה. קיפלאגאט סיימה במקום השני בזמן של 2:21:30 שעות כשיוקיקו אקאבה היפנית סיימה במקום השלישי.

    תוצאה טובה יותר בריצת המרתון הושגה היום דווקא במרתון המבורג בגרמניה. אליוד קיפצ'וגה הקנייתי, שהיה סגן האלוף האולימפי ב-5,000 מטר ב-2008, השתתף לראשונה בחייו בריצת מרתון ושבר את שיא המסלול בהמבורג עם תוצאה מצויינת של 2:05:30 שעות. קיפצ'וגה הישווה למעשה את התוצאה ה-36 בטיבה בכל הזמנים. דיאנה לובצ'בסקה הליטאית ניצחה בין הנשים בזמן של 2:29:17 שעות.

    אתלטיקה בוואלה! ספורט