התסבוכת החדשה של יוגב אוחיון

חשיפה: מכתב התגובה של אוחיון לקובאן, מכתב התשובה של הרוסים, והמערכה המשפטית המתוכננת. הבלוג של גרינוולד מביא לכם הכל על העימות שלא באמת נגמר בקיץ ועתיד להגיע לשיא חדש באביב

אוהד גרינוולד

ה-22 במרץ הוא יום סמלי עבור יוגב אוחיון. בתאריך הזה הוא מציין את לידתו המקצועית המחודשת ככדורסלן אירופאי בכיר.

מחר בערב תמלא שנה מדויקת, עגולה, ליום בו ניצח אוחיון את פנאתינייקוס אתונה באואקה, באחת התצוגות המרגשות של שחקן ישראלי במסגרת היורוליג, ועורר את סקרנותן של קבוצות אירופאיות רבות.

המסוקרנת מכולן, כפי שהתברר בדיעבד, הייתה לוקומוטיב קובאן. היא עדיין מסוקרנת ממנו. אלא שמחלופת המכתבים האחרונה בין הצדדים, שנחשפת כאן לראשונה, עולה שאוחיון מסוקרן קצת פחות.

לפני שבועיים, ב-6 במרץ, שלח אוחיון מכתב לקבוצה הרוסית.

"הבהרתי לכם שהחוזה שלי עם הקבוצה פג, ואין לי כוונה לחדש אותו. אני לא מתכוון להצטרף לקבוצה שלכם בתום העונה. אנא היערכו לכך בהתאם".

עוד בוואלה!

טיפ מנצח: איך קונים בחגי השופינג של נובמבר תכשיטי יוקרה בלי חשש?

לכתבה המלאה
איך הוא ייצא מהתסבוכת הזו? יוגב אוחיון (צילום: מגד גוזני)

המכתב הזה של אוחיון נשלח כתגובה למכתב ששלחה קובאן לאוחיון ב-1 במרץ. "הרשה לי לברך אותך על סדרת המשחקים המוצלחת שהייתה לך לאחרונה", כתב לאוחיון דמיטרי טרנופול, ראש המחלקה הבינ"ל של קובאן. "הנהלת המועדון וצוות המאמנים עוקבים אחריך בעניין גדול. אנא שים לב לכך שתהפוך בקרוב לחלק מהמועדון שלנו. אנחנו נרגשים לקראת ההצטרפות שלך אלינו בקיץ. בקרוב יישלח אליך לו"ז הקיץ וקדם-העונה. אנחנו מאחלים לך המשך עונה מוצלחת. נעמוד בקשר".

במכתב התגובה כתב אוחיון כי הוא "התפלא" לקבל את המכתב הנ"ל, שכן "הוא מתעלם לחלוטין מהעובדות הרלוונטיות בנוגע להתכתבות שלנו מחודש אוקטובר 2012". אוחיון טען כי בהסכם המקורי עליו חתם עם קובאן, ב-15 ביוני 2012, נכתב כי "החוזה בין הצדדים ייכנס לתקף רק (ההדגשה במקור, א.ג.) אם מועדון הכדורסל מכבי תל אביב ישחרר את זכויותיו על השחקן לעונת המשחקים 2012/13 לטובת קובאן, וינפק את טופס השחרור לשחקן".

אוחיון טען במכתבו מה-1 במרץ 2013 כי "התנאים הנ"ל לא מולאו; מכבי לא שחררה אותי לעונת 2012/13; היא לא ניפקה טופס שחרור; ומזכ"ל פיב"א חיזק את עמדת מכבי כאשר קבע כי סירובה של הקבוצה לנפק טופס שחרור הוא מוצדק, שכן אני מצוי תחת חוזה עם מכבי לעונת 2012/13. כפועל יוצא, החוזה (בין אוחיון לקובאן, א.ג.) מעולם לא נכנס לתוקף - והוא בטל ומבוטל".

אוחיון טען כי קובאן "קיבלה את העובדה המשפטית הזו", ולכן שלחה אליו ב-16 באוקטובר 2012 חוזה חדש. "באותו יום דחיתי וסירבתי להצעת החוזה החדש, במכתב ששלח אליכם", הוסיף אוחיון וכתב. "לא שמעתי מכם מאז ולא הייתה לי סיבה להניח שקובאן לא מסכימה עם ההחלטה שלי. למרות שאני מעריך את הצעתכם, הבהרתי כי אין לי כוונה להיכנס אתכם למערכת חוזית חדשה".

"אני לא מתכוון להצטרף לקבוצה שלכם בתום העונה. אנא היערכו לכך בהתאם". המכתב של אוחיון, לחצו להגדלה (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הדברים שכתב אוחיון לא לגמרי מדויקים. לאורך כל גלגולי פרשת אוחיון בקיץ, ובפרט לאחר פסיקת פיב"א שפסקה כי אוחיון יישאר במכבי בעונת המשחקים הנוכחית, טענה קובאן כי בפועל קיבל מזכ"ל פיב"א את לשון חוזהו המקורי של אוחיון עם מכבי, לפיה אם ברצונו להשתחרר מהמועדון, על קבוצה אחרת להציג בפני מכבי חוזה חתום עם אוחיון ולהעביר תמורתו פיצוי מוסכם בן 200,000 דולר בקיץ 2012, כאשר שחרור השחקן בפועל יתבצע בקיץ 2013. אף שברור כי באחד הסעיפים התרחשה טעות סופר, העדיף מזכ"ל פיב"א לקבל את החוזה כלשונו (אף שטרח לציין, בפסיקתו המקורית, כי לשון החוזה היא "נדירה"). מרגע זה ואילך ויתרה קובאן על שירותיו של אוחיון לעונת 2012/13, אבל הודיעה כי בתום העונה יהפוך אוחיון לשחקן שלה.

מרגע פסיקת פיב"א החליטה מכבי תל אביב, כעיקרון, לצאת מהתמונה. אפילו שמעון מזרחי טען כי מעתה מדובר ב"מחלוקת חוזית בין אוחיון לקובאן, ולמכבי אין צד בעניין". ואולם לאחר הפסיקה זיהתה מכבי את המוקש המשפטי וניסתה להחזיר לקובאן את דמי הפיצוי שהועברו קודם לכן. קובאן סירבה לקבל את הכסף בחזרה. ככל הידוע, הכסף עדיין נמצא בידיה של מכבי.

מרגע פסיקת פיב"א החליטה מכבי תל אביב, כעיקרון, לצאת מהתמונה. אפילו שמעון מזרחי טען כי מעתה מדובר ב"מחלוקת חוזית בין אוחיון לקובאן, ולמכבי אין צד בעניין" (צילום: ניב אהרונסון)

מכתב התגובה של אוחיון היה הפעם הראשונה בו הבהיר השחקן בלשון חד-משמעית שאין לו כוונה לנחות ברוסיה בקיץ.

התגובה של קובאן למכתב הזה הייתה מנוגדת. שלא לציטוט, בחרה קובאן בנתיב הסלחני - "יוגב צריך להיות לויאלי למכבי כל עוד העונה בעיצומה", אמר בכיר בקבוצה. הבכיר הסביר ש"בשנה הבאה אנחנו כמעט סגורים ביורוליג. יוגב יהפוך לרכז ראשון אצלנו ויקבל שדרוג כלכלי".

בקובאן סבורים שמתחת לפני השטח, טביעות אצבעותיה של מכבי ניכרות. המכתב ששלח אוחיון חתום על ידו ואין בו זכר למעורבות של מכבי, אך מלשון המכתב ברור כי הוא נוסח בידי עורך דין. החשד שם הוא כי מדובר בעורך דין של או מטעם מכבי. אין בכך שום דבר בלתי-חוקי, כמובן, אבל בקובאן מבינים שמכבי משחקת משחק כפול: היא לא מעורבת רשמית, אבל מאחורי הקלעים מעניקה לאוחיון את כל הסיוע הנדרש כדי שלא יעזוב את הקבוצה בתום העונה.

"אולי במכבי חושבים שהם יכולים לטרפד את המהלך הזה, אבל אם כן, הם טועים", אומר הבכיר בקבוצה הרוסית. "הפסיקה של פיב"א הייתה מאוד ברורה. ביי-אאוט שולם בקיץ האחרון עבור העונה שלאחריה. הכסף שהעברנו למכבי נשאר בקופה שלהם כל הקיץ. עכשיו מכבי רוצים להחזיר לנו את הכסף בלי פיצוי.

"זה לא יעזור. אנחנו נקבל חזקה על יוגב", ממשיך הבכיר, ושולח איום פחות מעודן: "אם יוגב ירצה לשחק אצלנו, נשמח. אם לא, נשאיל אותו לקבוצה אחרת - וזו לא תהיה מכבי".

"אם יוגב ירצה לשחק אצלנו, נשמח. אם לא, נשאיל אותו לקבוצה אחרת - וזו לא תהיה מכבי". בלאט ואוחיון (צילום: ניב אהרונסון)

אבל קובאן מיהרה להגיב גם באופן רשמי למכתב של אוחיון.

בסוף השבוע האחרון שלחה קובאן מכתב חדש לאוחיון, בו נכתבו הדברים הבאים:

"מר יוגב אוחיון היקר,

"קיבלנו את מכתבך מה-6 במרץ 2013. כתגובה למכתבך אנחנו חייבים להצהיר כי יועציך המשפטיים הטעו אותך בנוגע למחויבויותיך החוזיות כלפי המועדון שלנו. לפיכך, המועדון שלנו יפעל בכל הדרכים המשפטיות כדי להגן על האינטרסים שלו בנוגע לעניין הזה.

"אנחנו ממליצים לך להימנע מלחתום על כל חוזה עם מועדון אחר, כדי להימנע מסיטואציה של 'כפל חוזים'. יועצינו המשפטיים ייצרו איתך קשר בעניין".

בקיץ הקרוב ישודרג חוזהו של אוחיון לסדר גודל של ישראלי בכיר כמו טל בורשטיין (צילום: ברני ארדוב)

לא בכדי הבהירה קובאן לאוחיון כי אם יחתום על חוזה אחר הוא יימצא, למעשה, תחת שני חוזים עם שתי קבוצות שונות.

מבחינת קובאן, היא זו שמחזיקה בזכויות על אוחיון לעונה הבאה; ואם יחתום על חוזה חדש במכבי, יפר בכך את חוקי פיב"א, שאוסרים על שחקן להיכנס במודע לשתי מערכות חוזיות עם שני מועדונים שונים לגבי עונת משחקים אחת. עבירה שכזו גוררת עונשים כבדים, עד להרחקה מכדורסל בפועל.

בקיץ האחרון, כחלק מתהליך ההתפייסות של אוחיון ומכבי, פתחו הצדדים במו"מ באשר לפתיחת, שדרוג והארכת חוזהו של אוחיון מקיץ 2011. לבסוף הגיעו אוחיון ומכבי להבנות הבאות: ייחתם חוזה חדש לשלוש עונות - 2012/13, 2013/14 ו-2014/15 - כאשר שכרו של אוחיון אמור לעמוד על 250,000 דולר, 350,000 דולר ו-400,000 דולר נטו (בהתאמה).

זו הייתה מעין פשרה שהפכה את כל הצדדים למרוצים: אוחיון, שיחסיו עם מכבי התפוצצו בראשית קיץ 2012 בשל דרישתו לשדרוג משמעותי בשכר כבר החל מעונת 2012/13, הסתפק ב-50,000 דולר נוספים למשכורת בעונה הקרובה (לאחר שדרש כ-150,000 דולר נוספים), אבל בשנתיים שלאחר מכן ישודרג לשכר של "ישראלי בכיר", כפי שדרש מלכתחילה - בדומה לסדרי הגודל של החוזים עליהם חתמו, בזמנו, שחקנים כמו טל בורשטיין וגיא פניני; ואילו מכבי קיבלה את אוחיון לשלוש עונות, כאשר היא לא נכנעה ולא נסוגה מעמדתה הראשונית באותו קיץ, לפיה אוחיון לא יזכה לשדרוג ניכר כבר בעונת 2012/13.

ואולם החוזה החדש לא נחתם. או לפחות מכבי לא הודיעה שחוזה שכזה נחתם. הסיבה מובנת: החשש מתביעה של קובאן כלפי הקבוצה ואוחיון בשל כפל חוזים. במכבי רצו להגיע להבנות מול קובאן לפני ההכרזה על שדרוג והארכת החוזה של אוחיון. נכון להיום, אין קשר רשמי בין המועדונים - וכל ההתנהלות המשפטית נערכת בין אוחיון לקובאן.

ה-22 במרץ הוא יום סמלי עבור אוחיון ועבור מכבי תל אביב. ביום הזה, בשנה שעברה, פגשה ביוון את אלופת אירופה המכהנת, כשהיא עם הגב אל הקיר, ובידיעה שהפסד יחייב אותה לנצח את יתר משחקיה ביורוליג באותה עונה. שחקני אולימפיאקוס (צילום: GettyImages)

ה-22 במרץ הוא יום סמלי עבור אוחיון ועבור מכבי תל אביב. ביום הזה, בשנה שעברה, פגשה ביוון את אלופת אירופה המכהנת, כשהיא עם הגב אל הקיר, ובידיעה שהפסד יחייב אותה לנצח את יתר משחקיה ביורוליג באותה עונה.

והנה הגלגל חוזר על עצמו השנה: שוב ה-22 במרץ; שוב משחק ביוון, מול אלופת אירופה המכהנת; שוב עם הגב אל הקיר; שוב תוך ידיעה שהפסד הוא הפסילה האחרונה, למעשה, וכל הפסד נוסף - במחזור הבא מול בשיקטאש, או במחזור האחרון מול ברצלונה (בחוץ) - ומכבי מחוץ לתחרות.

מעניין האם אוחיון ומכבי יהיו יחד גם ב-22 במרץ 2014.

ohad@walla.net.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully