וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארמסטרונג מרגיש בבית: חזר לחולצה הצהובה

אפרת לוין

18.7.2002 / 19:07

האמריקאי חזר להוביל את הדירוג הכללי בטור דה פראנס לאחר שהגיע ראשון במירוץ ההררי. ארמסטרונג, שחזר מפיגור, נטל את ההובלה 4 ק"מ לקו הסיום

לאנס ארמסטרונג ניצח היום בלה מונז'י וגם לקח את החולצה הצהובה, לאחר שתקף בקילומטר האחרון את בן קבוצתו, רוברטו הראס, ואת יוסבה בלוקי מקבוצת אונסה. הם היו היחידים שהחזיקו מעמד בקצב שהכתיב הראס החל מהקילומטר העשירי לפני הפסגה. זהו הניצחון ה 13 בשלב של ארמסטרונג, שניצח עד היום בטור שלוש פעמים ברציפות.

איגור גונזלס דה גלדאנו איבד כשתי דקות מזמנו ואת החולצה הצהובה, והא מדורג עתה במקום השלישי. גם שאר החולצות החליפו היום ידיים.

לוראן ז'לבר, בבריחה נועזת של 120 קילומטר, המיס שוב את לבבות הצרפתים (והצרפתיות).המסלול

היום מגיע הטור להרים. חמישה שלבים קשים, שניים מהם בפירנאים, שלושה באלפים. זוהי שעתם של המטפסים - החל מעכשיו, כל האחרים יאבדו עשרות דקות מזמנם מידי יום.

האקשן מתחיל היום לאחר חמישים קילומטר, בעלייה לאוביסק - טיפוס של שבעה עשר קילומטר בשיפוע של 7.1 אחוז, לגובה של 1709 מטרים מעל פני הים - וזאת רק ארוחת הבוקר של היום הראשון.

לארוחת עשר, לאחר ירידה קצרה של כשמונה קילומטר לעמק ארן, יטפסו הרוכבים אל "גרם המדרגות", לנוף מדהים של צוקי סלע תלולים אל פסגת הסולור (1474 מטרים).

המתאבנים יוגשו בעלייה ההיסטורית לפסגת הסן מארי, שם ב 1913 נשבר המזלג באופניו של אז'ן כריסטוף, והוא נאלץ לרדת לכפר ברגל, מהלך 14 קילומטר, ולתקן אותו במו ידיו במסגרייה המקומית - הכללים אז אסרו על קבלת עזרה טכנית, והרוכבים תיקנו לבדם את כל התקלות.

למנה העיקרית תוגש היום הלה מונז'י (אחת מפסגות הטורמאלה), 12.8 קילומטר בשיפוע של 6.8 אחוז, לגובה 1715 מטרים מעל פני הים, אל הרכבל שבאתר הסקי שבמקום. ב 1970, ברנאר תבנה, שקבוצתו הוזמנה לרכב בטור ברגע באחרון, ניצח בלה מונז'י, ההצלחה הגדולה הראשונה של הקריירה שלו. חמש שנים לאחר מכן, ניצח לראשונה בטור דה פראנס.

ההזנקה תהיה בשעה 13:15 שעון ישראל, היציאה הרשמית - ב 13:28. ההגעה צפויה (במהירות של 34 קמ"ש) בשעה 18:07.
שירת הברבור של לוראן ז'לבר?

היום התחיל בדקה דומייה לזכרו של הילד בן השבע שנדרס אתמול למוות עי ידי אחת המכוניות של שיירת הפירסומת של הטור.

ההתקפות התחילו מייד. לוראן ז'לבר יצא במטרה לכבוש את ההרים - וזה ביוק מה שעשה. גם לאחר שהודיע על פרישתו בסוף העונה, לא נפגעה המוטיבציה שלו. ז'לבר ברח בקילומטר ה 12, ולאט לאט נשרו הרוכבים שהצטרפו אליו - דוראן, מניאן ואחרים, ובעלייה לאוביסק, נשאר איתו רק דויד אצ'בריה, חברו מהימים ששניהם רכבו בקבוצת אונסה. כל שהתקדמה העלייה התקשה אצ'בריה, ולבסוף המשיך ז'אז'א לבדו. הוא הגיע ראשון אל פסגת האוביסק, בהפרש של יותר משלוש דקות מרודפיו, והחל לרדת. קהל ההמונים שבצידי הדרכים בהרים יצא מגידרו למראה הרוכב הנערץ - והם קראו לו, תודה ז'אז'א, תודה על הכל.

ז'לבר התחיל את העלייה לטורמאלה כשהוא מוביל בהפרש של שלוש וחצי דקות, אבל ניכר היה שהוא עייף מאוד. חמישה קילומטר לפני הסיום הכריעה אותו העייפות, והוא החל לפגר. שלושה קילומטר מהפסגה תפסו אותו הראס, ארמסטרונג ובלוקי, הוא ניסה להחזיק מעמד ולהישאר איתם, אבל מהר מאוד תשו כוחותיו, והוא הגיע תשיעי, בפיגור של כמעט שתי דקות אחרי השלושה. הוא מדורג במקום ה 12, הצרפתי הטוב ביותר.

"היום הלכתי על ניצחון בשלב, לא על הדירוג הכללי. המרחק בין שתי הפסגות היה יותר מידי בשבילי, עם רוח חזיתית חזקה בעמק. החמישה הקילומטרים האחרונים היות מיותרים", ציין ז'לבר. "אצטרך להתאושש לפני שאצא למבצע כזה שוב, ביום אחר. גם לקחתי נקודות של מלך ההרים, ועכשיו אני מדורג במקום השני. אנסה לקחת שוב את החולצה השנה", אמר.

ההרים גובים מחיר

הרחק מאחוריו, החליפה קבוצת יו. אס. פוסטל את קבוצת אונסה בקביעת הקצב, כשעל המלאכה ניצח האלוף האולימפי ויאצ'סלב אקימוב הוותיק.

רישאר ויראנק תקף לפני הספרינט של מלך ההרים בפסגת האוביסק, ופיצל את הפלוטון, אבל כוחו לא עמד לו וכשראה שלא ינצח את פטריס הלגאן בספרינט, הוא ויתר. אחרי הירידה התאחד שוב הפלוטון, למעט לוראן ז'לבר שהמשיך מקדימה במרץ רב.

יו. אס. פוסטל המשיכה להכתיב קצב רצחני עד לתחתית העלייה, וגם במהלכה. אחד אחד החלו הקורבנות ליפול, ועשרה קילומטר לפני סוף השלב הם הגבירו את המהירות. אז התקדם הראס לחזית והגביר את הקצב. עם הראס וארמסטרונג נשארו אז יוסבה בלוקי, איגור גונזלס דה גלדאנו, פאקו מנסבו וראימונדס רומסאס. לא הרחק מאחוריהם היו אוסקר סוויליה ואיוואן בסו. איגור גונזלס דה גלדאנו החזיק מעמד בקצב של הראס, אבל לא לזמן רב, כי שישה קילומטר לפני הסוף הוא החל לפגר. איתו נשאר רק אזבדו, ובלוקי המשיך עם ארמסטרונג, הראס ורומסאס. חמישה קילומטר מהפיסגה האיץ הראס וארמסטרונג אחריו. הם לא הצליחו להשאיר את בלוקי מאחור, למרות שנראה עייף, ושלושתם תפסו את ז'לבר, והמשיכו. מאתיים מטרים לפני הסיום הם התחילו את הספרינט, ארמסטרונג, שהיה הרענן מכולם, תקף. בלוקי נענה להתקפה, אבל לא הצליח לתפוס את ארמסטרונג. הראס, שעבד כמו חמור בעשרת הקילומטרים האחרונים, אפילו לא ניסה. ארמסטרונג ניצח בשלב ולקח את החולצה הצהובה.

הרוכב הצעיר הטוב ביותר הוא איוואן בסו, שהגיע היום שביעי.

פטריס הלגאן, שניצח אתמול בפו, הצליח לצבור מספיק נקודות בהרים (57) ולקח את החולצה המנוקדת מכריסטוף מנז'ן, המדורג כעת רביעי עם 42 נקודות. לפניו נמצאים לוראן ז'לבר עם 46 נקודות, ולאנס ארמסטרונג עם 44.

אריק צאבל השיב לעצמו את החולצה הירוקה כאשר תקף בספרינט השני - מקיואן כבר היה הרחק מאחור. לצאבל 213 נקודות, ולמקיואן - 210.
עוד בוואלה!

חווית גלישה וטלוויזיה איכותית בזול? עכשיו זה אפשרי!

לכתבה המלאה

דירוגים

דירוג יומי

1. לאנס ארמסטרונג (ארה"ב, יו. אס. פוסטל) 4:21:57
2. יוסבה בלוקי (ספרד, אונסה) 0:07
3. רוברטו הראס (ספרד, יו. אס. פוסטל) 0:13
4. פרנסיסקו מנסבו (ספרד, בנסטו) 1:18
5. ראימונדס רומסאס (לטביה, למפרה) 1:18
6. אוסקר סוויליה (ספרד, קלמה) 1:23
7. איוואן בסו (איטליה, פאסה בורטולו) 1:23
8. אנדריי קיבילב (קזחסטן, קופידיס) 1:34
9. לוראן ז'לבר (צרפת, CSC) 1:49
10. ז'וזה אזבדו (פורטוגל, אונסה) 1:52
11. איגור גונזלס דה גלדאנו (ספרד, אונסה) 1:54
...
20. סנטיאגו בוטרו (קולומביה, קלמה) 2:24

דירוג כללי

1. לאנס ארמסטרונג (ארה"ב, יו. אס. פוסטל) 10:47:38
2. יוסבה בלוקי (ספרד, אונסה) 1:12
3. איגור גונזלס דה גלדאנו (ספרד, אונסה) 1:48
4. ראימונדס רומסאס (לטביה, למפרה) 3:32
5. סנטיאגו בוטרו (קולומביה, קלמה) 4:13
6. ז'וזה אזבדו (פורטוגל, אונסה) 4:31
7. מרכוס סראנו (ספרד, אונסה) 5:17
8. איוואן בסו (איטליה, פאסה בורטולו) 2:22
9. פרנסיסקו מנסבו (ספרד, בנסטו) 5:33
10. סרגיי גונצ'אר אוקראינה, פאסה בורטולו) 5:35
11. טיילר המילטון (ארה"ב, CSC) 5:38
12. לוראן ז'לבר (צרפת, CSC) 5:53
13. אוסקר סוויליה (ספרד, קלמה) 6:38
14. רוברטו הראס (ספרד, יו. אס. פוסטל) 6:49
15. לוי לייפיימר (ארה"ב, רבובנק) 7:14
...
27. דייויד מילאר (בריטניה, קופידיס) 9:28
28. רישאר ויראנק (צרפת, דומו) 9:33
29. ולדימיר בלי (איטליה, פאסה בורטולו) 9:37
30. דריו פריגו (איטליה, טאקוני) 9:42
...
33. לוראן דופו (שווייץ, אלסיו) 10:30
...
36. איוואן גוטי (איטליה, אלסיו) 11:29
...
57. כריסטוף מורו (צרפת, קרדי אגריקול) 16:35
...
60. פטריס הלגאן (צרפת, ז'אן דלטור) 17:48
...
66. אברהם אולאנו (ספרד, אונסה) 23:20

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully