"כמו ישראלי שרץ בין 10 ל-10.10 שניות ב-100 מטר"

פרופסור אורי גולדברוט, לשעבר יו"ר איגוד האתלטיקה, מנסה להקביל את יכולותיו של דוד טבק שהלך לעולמו, לרמה הנוכחית

  • דוד טבק
דני בורשבסקי

דוד טבק, האתלט הישראלי מספר 1 בשנות קיומה הראשונות של המדינה, יובא היום (ראשון) למנוחות בבית העלמים ברמת השרון. טבק היה חבר במשלחת הישראלית הראשונה למשחקים האולימפיים בשנת 1952 בהלסינקי. בעוד שרוב חברי המשלחית הציגו רמה נמוכה ביחס לרמה הבינלאומית, טבק הצליח לעלות שלבים גם בריצת ה-100 וגם בריצה ל-200 מטר. יחד עם הקופץ למים יואב רענן, הוא היה הספורטאי המצטיין של המשלחת בהלסינקי 1952.

פרופסור אורי גולדבורט, שהיה בעבר יו"ר איגוד האתלטיקה וכילד היה מעריצו של דוד טבק, סיפר עליו אתמול: "דוד היה הישראלי השני שירד מ-11 שניות ב-100 מטר, הוא עשה זאת ב-1947, מספר שבועות לאחר יהודה גבאי, ולמעשה היה בלתי מנוצח על ידי רצים ישראלים מ-1944 עד 1955 ב-100 מטרים". אין ספק שדוד טבק היה אחד הסמלים המשמעותיים ביותר לווינריות בשנות החמישים, וכך הוא גם גידל את ילדיו שהפכו לספורטאים: הכדורגלן בני טבק, ואתי טבק שהייתה אתלטית מצטיינת עד גיל נוער.

בהלסינקי 1952, טבק לא רק עלה שלב, אלא גם ניצח את מקצה המוקדמות הראשון שלו, בו היו חמישה רצים. הוא קבע אז תוצאה ידנית שאפשר להשוות אותה ל-11.12 שניות במדידה אלקטרונית, כשהיריבים עליהם גבר היו מיפן, שוויץ, בולגריה ו-ונצואלה. ברבע הגמר הוא רץ אפילו מהר יותר, אבל סיים שישי במקצה של שישה רצים אותו ניצח דין שמית האמריקאי בזמן שאפשר להשוות ל-10.69 שניות במדידה אלקטרונית.

כשמסתכלים על ההישגים של דוד טבק צריך לזכור שמדובר היה ברץ חובבן לגמרי, מושבניק מבית עובד עליו סיפר גולדברוט: "קצת לפני משחקי הלסינקי, באותה שנה, הוא רץ בתל-אביב 100 מטר באליפות ישראל בתוצאה מדהימה בקנה מידה ישראלי ומרשימה בקנה מידה אירופי - 10.6 שניות (במדידה ידנית על ידי שופטים). זה קרה באצטדיון המכביה על מסלול פחם פרימיטיבי ובנעליים שאיש לא היה מכניס לתוכן רגל כיום כדי לרוץ. נוסף על הכול, לא היה אז מד רוח בארץ ולא נדע מה מהירות הרוח, אבל מכל מקום הוא גם רץ מספר פעמים 10.7 שניות. שיא העולם באותה שנה היה 10.2 (נקבע לראשונה ב-1936). אם ננסה להקביל זאת לימינו אנו, ניתן לתאר זאת כישראלי שרץ 100 מטר בערך ב-10.00 עד 10.10 שניות. כרץ ברמה כזאת, הוא זכה במספר ניצחונות בינלאומיים יפים. הכרתי אות מרחוק כילד קטן, בן 10, מלא הערצה, ומקרוב יותר, לפני כ-30 שנה. בהתאספות החגיגית שאירגן איגוד האתלטיקה כדי לחגוג 50 אליפויות".

מת דוד טבק, מבכירי האתלטים הישראלים בכל הזמנים

אולימפיאדה לונדון 2012 בוואלה! ספורט

אתלטיקה בוואלה! ספורט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully